2018 AHSAA Basketball Regional Playoff Results for Thursday, Feb. 15, 2018

AHSAA Basketball Playoffs

Girls’ Regional Tournament Pairings/Results
SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
J.F. Shields (18-2) vs. Linden
Marengo vs. Pleasant Home (24-5)

CLASS 2A  Semifinal Pairings
Samson (28-3) 63, Chickasaw (18-4) 31
Abbeville 53, Elba 35
Finals
Samson (28-3) vs. Abbeville

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
T.R. Miller (27-0) vs. Clarke County
Geneva (23-6) vs. Hillcrest-Evergreen (11-7)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Thomasville (12-12) vs. Monroe County (19-9)
Saint James (20-8) vs. UMS-Wright (14-13)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (21-7) vs. Jackson (22-7)
Charles Henderson vs. Eufaula (27-4)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
South Regional
LeFlore vs. Sidney Lanier
Carver-Montgomery vs. Blount (21-4)

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 53, Alma Bryant 40
Murphy 44, Davidson 38
Finals
McGill-Toolen vs. Murphy

 

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Westminster-Oak Mountain (17-5) 55, Isabella (22-4) 23
Loachapoka 51, Talladega County Central (22-10) 42
Finals
Westminster-Oak Mountain (17-5) vs. Loachapoka

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Keith (17-8) vs. Southern Choctaw (14-7)
Central-Hayneville (14-6) vs. R.C. Hatch (15-8)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
Montevallo vs. Midfield (25-9)
Gordo vs. Coosa Central

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 20
Holt (14-12) vs. Greensboro (22-6)
Childersburg  vs. Sipsey Valley (26-2)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
Marbury vs. Shelby County (22-7)
Central-Tuscaloosa (24-7) vs. Calera (18-11)

CLASS 6A  Semifinals
Semifinals
Opelika (21-9) 81, Paul Bryant (12-18) 25
Hillcrest-Tuscaloosa (28-4) 68, Helena 31
Finals
Opelika (21-9) vs. Hillcrest-Tuscaloosa (28-4)

CLASS 7A  Semifinal Pairings
Lee-Montgomery (22-9) 59, Central-Phenix City (16-13) 39
Auburn (19-10) 51, Enterprise (16-9) 37
Finals
Lee-Montgomery (22-9) vs. Auburn (19-10)

NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinals
Spring Garden (27-3) 50, Cedar Bluff (19-13) 26
Skyline 61, Decatur Heritage (18-15) 55
Finals
Spring Garden (27-3) vs. Skyline

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Section vs. Sand Rock (20-8)
Collinsville (24-7) vs. Fyffe

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
North Sand Mountain (18-9) vs. Glencoe (22-8)
Geraldine vs. Pisgah (27-1)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Madison County vs. Jacksonville
Hokes Bluff vs. Madison Academy

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Talladega (29-2) vs. Arab (17-12)
Scottsboro (27-3) vs. Alexandria

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Center Point (22-10) vs. Ramsay
Homewood vs. Brewer (29-4)

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (17-15) 61, Hewitt-Trussville (25-4) 56
Spain Park (27-6) 59, Grissom (11-14) 47
Finals
Huffman (17-15) vs. Spain Park (27-6)


NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Phillips (26-3) vs. R.A. Hubbard (17-5)
Holy Spirit Catholic vs. Belgreen

CLASS 2A  Semifinals
Cold Springs 59, Lamar County (18-6) 41
Phil Campbell (24-5) 55, Mars Hill Bible (23-9) 46
Finals
Cold Springs vs. Phil Campbell (24-5)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Carbon Hill vs. Colbert County (20-6)
Lauderdale County (32-2) vs. West Morgan (22-9)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Danville vs. Good Hope
Deshler (30-2) vs. Priceville

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Fairview vs. Wenonah (23-7)
Pleasant Grove vs. Lee-Huntsville

CLASS 6A  Semifinal Pairings, Feb. 16
Minor (15-11)  vs. McAdory (24-8)
Hazel Green (31-2) vs. Hartselle (25-5)

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (28-5) 66, Tuscaloosa County (20-12) 53
Hoover (30-1) 53, Buckhorn (17-16) 34
Finals
Sparkman (28-5) vs. Hoover (30-1)





 

AHSAA Basketball Playoffs
Boys’ Regional Tournament Pairings/Results

SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
J.F. Shields (13-10) vs. Linden (11-11)
Georgiana (27-3) vs. Houston County (17-8)

CLASS 2A  Semifinals
St. Luke’s Episcopal (20-8) 50, Abbeville (24-7) 44
Barbour County 58, Elba (15-8) 40
Finals
St. Luke’s Episcopal (20-8) vs. Barbour County

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hillcrest-Evergreen (20-3) vs. Cottage Hill Christian (21-7)
Mobile Christian (19-9) vs. Pike County

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
UMS-Wright (24-7) vs. Andalusia
Saint James (20-8) vs. Ashford (21-10)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (23-9) vs. Wilcox Central (22-5)
Charles Henderson (15-7) vs. Eufaula (26-9)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
LeFlore vs. Sidney Lanier (11-12)

Carver-Montgomery (26-7) vs. Russell County

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 58, Theodore (10-19) 36
Murphy 65, Baker (19-13) 62
Finals
McGill-Toolen vs. Murphy


CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Cornerstone 65, Ellwood Christian (24-7) 50
Wadley 63, vs. Talladega County Central  (13-14) 56
Finals
Cornerstone vs. Wadley

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Aliceville (18-2) vs. Calhoun
Goshen (14-5) vs. Keith (12-11)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
Prattville Christian (24-5) vs. American Christian
Greene County 15-9) vs. Central Coosa

CLASS 4A  Semifinals,  Feb. 20
Sipsey Valley (13-14) vs. Greensboro (21-11)
Childersburg vs. Holt

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
B.T. Washington (11-8) vs. Sylacauga
Central-Tuscaloosa (24-8) vs. Calera (25-4)

CLASS 6A  Semifinals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) 53, Opelika 48
Paul Bryant (27-4) 55, Helena 44
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) vs. Paul Bryant (27-4)

CLASS 7A  Semifinals
Auburn (16-14) 59, Lee-Montgomery (22-8) 53 (OT)
Central-Phenix City (20-4) 46, Jeff Davis (15-13) 43
Finals
Auburn (16-14) vs. Central-Phenix City (20-4)


NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinal Pairings
Sacred Heart (20-10) 74, Cedar Bluff (19-11) 63
Decatur Heritage (28-3) 57, Skyline (24-7) 39
Finals
Sacred Heart (20-10) vs. Decatur Heritage (28-3)

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Vincent vs. Lanett (22-5)
LaFayette (18-9) vs. Section

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Pisgah (22-6) vs. Piedmont (20-11)
Geraldine vs. Plainview (30-2)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Handley vs. North Jackson
Jacksonville (19-8) vs. Madison Academy

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Talladega vs. Arab (12-19)
Mortimer Jordan (19-12) vs. Etowah (24-5)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Pinson Valley (23-10) vs. Parker (22-8)
Oxford (18-11) vs. Albertville (25-4)

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (23-7) 69, Gadsden City (12-11) 62
Mountain Brook (31-4) 54, Grissom (13-14) 37
Finals
Huffman (23-7) vs. Mountain Brook (31-4)

 

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Belgreen vs. R.A. Hubbard (25-6)

South Lamar vs. Meek (25-5)

CLASS 2A  Semifinal Pairings
Mars Hill Bible (18-8) 62, Red Bay 58
Tanner (20-11) 79, Sulligent 40
Finals
Mars Hill Bible (18-8) vs. Tanner (20-11)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hanceville vs. Holly Pond (24-2)
Lauderdale County (21-9) vs. Elkmont (13-16)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Haleyville (20-6) vs. Cordova (22-9)
Deshler (27-6) vs. Fayette County (10-19)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Fairview vs. Wenonah (26-7)
Pleasant Grove (24-8) vs. Lee-Huntsville (15-10)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Austin vs. Muscle Shoals

Hazel Green vs. Columbia

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (29-4) 71, Vestavia Hills (20-8) 55
Hoover (27-3) 59, James Clemens (17-14) 54
Finals
Sparkman (29-4) vs. Hoover (27-3)

 

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

Logos 034

Want to learn more about our Sports Medicine Program? Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s