Basektball

Cale Faust is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation – Russellville

Cale Faust is Athlete of the Month for #EncoreRehab Russellville

Multi-sport athlete Cale Faust is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville! We wish him a big congratulations!

Cale competes in Football, Basketball, and Baseball for the Phil Campbell Bobcats! He plans to pursue a career in Mechanical Engineering following high school.

Cale is the son of Kevin and Tracy Faust.

We are very proud of you, Cale! Have a super summer!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for Phil Campbell Athletics! We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Russellville
15041 Highway 43
Russellville, Alabama 35653
256-331-0070
Find Encore Rehabilitation-Russellville on Facebook by clicking here

encorerehab.com

#EncoreRehab

Brenda Bagwell is Patient of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville

Steve Pounders is Patient of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville

Abby Peters is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville

Danielle Greene is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Montgomery East

Danielle Greene is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Montgomery East #EncoreRehab

The Encore Rehabilitation Montgomery-East Clinic would like to congratulate Danielle Greene for being named our Athlete of the Month!

Danielle attends Saint James School where she plays both Basketball and Volleyball.  Danielle works hard on and off the court to be the best athlete she can be. We are very proud to have her as our Athlete of the Month.

Danielle is pictured here with Clinic Director Jeff Cotten, PTA, ATC, CES, LMT and Sy Banks, PT.

Great job, Danielle!

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for
the Saint James Trojans as well as numerous high schools and colleges
across Alabama and Mississippi. We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Montgomery East
2562 Eastern Blvd.
Montgomery, AL 36117
334-523-8805
Find Encore Rehabilitation-Montomery East on Facebook by clicking here

encorerehab.com


Meet Jeff Cotten, LPTA, ATC, CES, LMT Clinic Director with Encore Rehabilitation-Montgomery East

Career Opportunities with Encore Rehabilitation, Inc.

2019 Encore-Uhler Sports Medicine Symposium set for July 12-14, 2019 in Orange Beach, Alabama

Chuck Jensen – More movement & great care!

Ethan Corum-Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Muscle Shoals

Ethan Corum - Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Muscle Shoals

Introducing Ethan Corum, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Muscle Shoals!

Ethan is a Sophomore at Lexington High where he competes in Basketball and Baseball for the Bears. He has received Lauderdale All-County Tournament Team-Basketball two years and All-County Team 2017. He was also selected Lexington High Basketball Most Improved Player-2018. In Baseball, Ethan plays pitcher, third, and shortstop.

Ethan says, “My future plans are to continue to work hard in baseball and play at the college level and to go into Athletic Training, Sports Medicine, or Physical Therapy.”

Ethan is the son of Buddy and Whitney Corum.

Congratulations, Ethan! We wish you continued success!

Encore Rehabilitation-Muscle Shoals
2515 East Avalon Avenue
Muscle Shoals, Alabama 35661
256-383-6676
Find Encore Rehabilitation-Muscle Shoals on Facebook by clicking here

encorerehab.com

Madison Murray – Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville

Madison Murray- Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville

Announcing Madison Murray, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Russellville!

This Golden Tiger competes in Basketball and Softball for Russellville High School. Madison has been named All-County two times, Best Defensive Player-Softball, and Top Recruit 16U-Catcher. In her spare time, she likes to play sports.

Madison is the daughter of Kathryn Murray and Micheal Murray.

Congratulations, Madison! Have a great Junior year!

Encore Rehabilitation-Russellville
15041 Highway 43
Russellville, Alabama 35653
256-331-0070
Find Encore Rehabilitation-Russellville on Facebook by clicking here

encorerehab.com

 

2018 AHSAA Basketball Regional Playoff Results for Thursday, Feb. 15, 2018

AHSAA Basketball Playoffs

Girls’ Regional Tournament Pairings/Results
SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
J.F. Shields (18-2) vs. Linden
Marengo vs. Pleasant Home (24-5)

CLASS 2A  Semifinal Pairings
Samson (28-3) 63, Chickasaw (18-4) 31
Abbeville 53, Elba 35
Finals
Samson (28-3) vs. Abbeville

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
T.R. Miller (27-0) vs. Clarke County
Geneva (23-6) vs. Hillcrest-Evergreen (11-7)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Thomasville (12-12) vs. Monroe County (19-9)
Saint James (20-8) vs. UMS-Wright (14-13)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (21-7) vs. Jackson (22-7)
Charles Henderson vs. Eufaula (27-4)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
South Regional
LeFlore vs. Sidney Lanier
Carver-Montgomery vs. Blount (21-4)

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 53, Alma Bryant 40
Murphy 44, Davidson 38
Finals
McGill-Toolen vs. Murphy

 

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Westminster-Oak Mountain (17-5) 55, Isabella (22-4) 23
Loachapoka 51, Talladega County Central (22-10) 42
Finals
Westminster-Oak Mountain (17-5) vs. Loachapoka

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Keith (17-8) vs. Southern Choctaw (14-7)
Central-Hayneville (14-6) vs. R.C. Hatch (15-8)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
Montevallo vs. Midfield (25-9)
Gordo vs. Coosa Central

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 20
Holt (14-12) vs. Greensboro (22-6)
Childersburg  vs. Sipsey Valley (26-2)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
Marbury vs. Shelby County (22-7)
Central-Tuscaloosa (24-7) vs. Calera (18-11)

CLASS 6A  Semifinals
Semifinals
Opelika (21-9) 81, Paul Bryant (12-18) 25
Hillcrest-Tuscaloosa (28-4) 68, Helena 31
Finals
Opelika (21-9) vs. Hillcrest-Tuscaloosa (28-4)

CLASS 7A  Semifinal Pairings
Lee-Montgomery (22-9) 59, Central-Phenix City (16-13) 39
Auburn (19-10) 51, Enterprise (16-9) 37
Finals
Lee-Montgomery (22-9) vs. Auburn (19-10)

NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinals
Spring Garden (27-3) 50, Cedar Bluff (19-13) 26
Skyline 61, Decatur Heritage (18-15) 55
Finals
Spring Garden (27-3) vs. Skyline

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Section vs. Sand Rock (20-8)
Collinsville (24-7) vs. Fyffe

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
North Sand Mountain (18-9) vs. Glencoe (22-8)
Geraldine vs. Pisgah (27-1)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Madison County vs. Jacksonville
Hokes Bluff vs. Madison Academy

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Talladega (29-2) vs. Arab (17-12)
Scottsboro (27-3) vs. Alexandria

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Center Point (22-10) vs. Ramsay
Homewood vs. Brewer (29-4)

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (17-15) 61, Hewitt-Trussville (25-4) 56
Spain Park (27-6) 59, Grissom (11-14) 47
Finals
Huffman (17-15) vs. Spain Park (27-6)


NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Phillips (26-3) vs. R.A. Hubbard (17-5)
Holy Spirit Catholic vs. Belgreen

CLASS 2A  Semifinals
Cold Springs 59, Lamar County (18-6) 41
Phil Campbell (24-5) 55, Mars Hill Bible (23-9) 46
Finals
Cold Springs vs. Phil Campbell (24-5)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Carbon Hill vs. Colbert County (20-6)
Lauderdale County (32-2) vs. West Morgan (22-9)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Danville vs. Good Hope
Deshler (30-2) vs. Priceville

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Fairview vs. Wenonah (23-7)
Pleasant Grove vs. Lee-Huntsville

CLASS 6A  Semifinal Pairings, Feb. 16
Minor (15-11)  vs. McAdory (24-8)
Hazel Green (31-2) vs. Hartselle (25-5)

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (28-5) 66, Tuscaloosa County (20-12) 53
Hoover (30-1) 53, Buckhorn (17-16) 34
Finals
Sparkman (28-5) vs. Hoover (30-1)





 

AHSAA Basketball Playoffs
Boys’ Regional Tournament Pairings/Results

SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
J.F. Shields (13-10) vs. Linden (11-11)
Georgiana (27-3) vs. Houston County (17-8)

CLASS 2A  Semifinals
St. Luke’s Episcopal (20-8) 50, Abbeville (24-7) 44
Barbour County 58, Elba (15-8) 40
Finals
St. Luke’s Episcopal (20-8) vs. Barbour County

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hillcrest-Evergreen (20-3) vs. Cottage Hill Christian (21-7)
Mobile Christian (19-9) vs. Pike County

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
UMS-Wright (24-7) vs. Andalusia
Saint James (20-8) vs. Ashford (21-10)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (23-9) vs. Wilcox Central (22-5)
Charles Henderson (15-7) vs. Eufaula (26-9)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
LeFlore vs. Sidney Lanier (11-12)

Carver-Montgomery (26-7) vs. Russell County

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 58, Theodore (10-19) 36
Murphy 65, Baker (19-13) 62
Finals
McGill-Toolen vs. Murphy


CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Cornerstone 65, Ellwood Christian (24-7) 50
Wadley 63, vs. Talladega County Central  (13-14) 56
Finals
Cornerstone vs. Wadley

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Aliceville (18-2) vs. Calhoun
Goshen (14-5) vs. Keith (12-11)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
Prattville Christian (24-5) vs. American Christian
Greene County 15-9) vs. Central Coosa

CLASS 4A  Semifinals,  Feb. 20
Sipsey Valley (13-14) vs. Greensboro (21-11)
Childersburg vs. Holt

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
B.T. Washington (11-8) vs. Sylacauga
Central-Tuscaloosa (24-8) vs. Calera (25-4)

CLASS 6A  Semifinals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) 53, Opelika 48
Paul Bryant (27-4) 55, Helena 44
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) vs. Paul Bryant (27-4)

CLASS 7A  Semifinals
Auburn (16-14) 59, Lee-Montgomery (22-8) 53 (OT)
Central-Phenix City (20-4) 46, Jeff Davis (15-13) 43
Finals
Auburn (16-14) vs. Central-Phenix City (20-4)


NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinal Pairings
Sacred Heart (20-10) 74, Cedar Bluff (19-11) 63
Decatur Heritage (28-3) 57, Skyline (24-7) 39
Finals
Sacred Heart (20-10) vs. Decatur Heritage (28-3)

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Vincent vs. Lanett (22-5)
LaFayette (18-9) vs. Section

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Pisgah (22-6) vs. Piedmont (20-11)
Geraldine vs. Plainview (30-2)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Handley vs. North Jackson
Jacksonville (19-8) vs. Madison Academy

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Talladega vs. Arab (12-19)
Mortimer Jordan (19-12) vs. Etowah (24-5)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Pinson Valley (23-10) vs. Parker (22-8)
Oxford (18-11) vs. Albertville (25-4)

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (23-7) 69, Gadsden City (12-11) 62
Mountain Brook (31-4) 54, Grissom (13-14) 37
Finals
Huffman (23-7) vs. Mountain Brook (31-4)

 

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Belgreen vs. R.A. Hubbard (25-6)

South Lamar vs. Meek (25-5)

CLASS 2A  Semifinal Pairings
Mars Hill Bible (18-8) 62, Red Bay 58
Tanner (20-11) 79, Sulligent 40
Finals
Mars Hill Bible (18-8) vs. Tanner (20-11)

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hanceville vs. Holly Pond (24-2)
Lauderdale County (21-9) vs. Elkmont (13-16)

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Haleyville (20-6) vs. Cordova (22-9)
Deshler (27-6) vs. Fayette County (10-19)

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Fairview vs. Wenonah (26-7)
Pleasant Grove (24-8) vs. Lee-Huntsville (15-10)

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Austin vs. Muscle Shoals

Hazel Green vs. Columbia

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (29-4) 71, Vestavia Hills (20-8) 55
Hoover (27-3) 59, James Clemens (17-14) 54
Finals
Sparkman (29-4) vs. Hoover (27-3)

 

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

Logos 034

Want to learn more about our Sports Medicine Program? Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336