2019 AHSAA Volleyball Area Tournament Championship Results

2019 AHSAA Volleyball Area Tournament Results

Photo credit Emily Jarmon

AHSAA Volleyball
Area Tournament Championship results
(all winners and runners-up advance to the South or North Super Regional Volleyball Tournaments at Montgomery and Huntsville, respectively, Oct. 24-25-26


CLASS 1A

Area 1 at Millry HS
Millry 3, Fruitdale (13-6) 1 (25-10, 25-16, 21-25, 25-18)
Area 2 at Pleasant Home HS
Pleasant Home (26-4) 3, Florala (8-6) 0 (25-6, 25-8, 25-9)
Area 3 at Kinston HS}
Kinston (22-10) 3, Brantley 0 (25-13, 25-22, 25-18)
Area 4 at Sweet Water HS
Sweet Water (24-8) 3, Linden (10-5) 0 (25-12, 25-14, 25-12)
Area 5 at Isabella HS
Isabella (23-7) 3, Maplesville (12-8) 1 (25-12, 20-25, 25-12, 25-13)
Area 6  at Wadley HS
Wadley (15-5) 3, Winterboro (18-15) 9 (25-23, 25-14, 25-18)
Area 7 at South Lamar HS
South Lamar (19-7) 3, Holy Spirit Catholic (12-21) 0 (26-24, 25-16, 25-16)
Area 8 at Seibert Hall, Samford U (Westminster OM)
Westminster-Oak Mtn (31-11) 3, Jefferson Christian (8-12) 0 (25-21, 25-7, 25-15)

Area 9 at Ragland HS
Ragland (18-11) 3, Talladega County Central 0 (25-10, 25-8, 25-22)
Area 10 at Donoho HS
Donoho (38-16) 3, Sacreat Heart Catholic (18-18) 0 (29-27, 25-17, 25-16)
Area 11 at Spring Garden HS
Spring Garden 3, Appalachian 0 (25-21, 25-18, 25-21)
Area 12 at Marion County HS
Meek (24-20) 3, Marion County (21-14) 0 (25-20, 25-17, 25-12)
Area 13 at Athens Bible HS
Athens Bible (34-12) 3, Falkville (10-19) 0 (25-6, 25-9, 25-7)
Area 14 at Phillips HS
Phillips (28-16) 3, Belgreen (29-11) 1 (21-25, 25-12, 25-20, 25-18)
Area 15 at Lindsay Lane HS
Lindsay Lane (38-19) 3, Oakwood Adventist Academy (9-15) 0 (25-12, 25-14, 25-2
Area 16 at Mars Hill Bible HS
Waterloo (16-14) 3, Mars Hill Bible (18-16) 2 (18-25, 24-26, 25-11, 29-27, 15-8)



CLASS 3A

Area 1 at St. Like’s Episcopal HS
St. Luke’s Episcopal 3, St. Michael Catholic 1 (25-12, 25-16, 24-26, 25-16)
Area 2 at T.R. Miller HS
T.R. Miller (24-4) 3, Flomaton (20-10) 0 (25-9, 25-14, 25-19)
Area 3 at Houston Academy
Houston Academy (28-11) 3, Geneva (23-17) 1 (25-12, 21-25, 25-7, 25-5)
Area 4 at Opp HS
Opp (25-10) 3, Straughn (11-8) 0 (25-19, 25-22, 25-19)
Area 5 at Montgomery Academy
Montgomery Academy (40-6) 3, Prattville Christian (27-16) 0 (25-9, 25-15, 25-17)
Area 6 at Beulah HS
Beulah (18-5) 3, Dadeville (6-26z0 0 (25-29, 25-17, 25-20)
Area 7 at Hale County HS
Hale County (14-9) 3, Greene County (9-15) 0 (25-8, 25-12, 25-15)
Area 8 at Saks HS
Saks (10-26) 3, Walter Wellborn (9-13) 2 (18-25, 20-25, 25-14, 25-19, 15-6)

Area 9 at Fultondale HS
Fultondale (12-6) 4, Holy Family (3-14) 0 (25-10, 25-20, 25-17)
Area 10 at Carbon Hill HS
Carbon Hill (40-27) 4, Winfield (19-14) 1 (19-25, 25-17, 25-20, 25-23)
Area 11 at Pleasant Valley HS
Pleasant Valley (28-22) 3, Glencoe (21-24) 0 (25-15, 25-22, 25-23)
Area 12 at Susan Moore HS
Susan Moore (21-16) 3, J.B. Pennington (6-21) 1 (25-18, 25-11, 21-25, 25-22)
Area 13 at Holly Pond HS
Holly Pond 3, Vinemont 0 (25-21, 25-12, 25-12)
Area 14 at Westminster Christian HS
Westminster Christian (21-15) 3, New Hope 0 (25-18, 25-23, 27-25)
Area 15 at Geraldine HS
Geraldine (37-7) 3, Plainview (23-23) 0 (25-22, 25-20, 25-16)
Area 16 at Lexington HS
Lexington (39-12) 3, Lauderdale County (20-22) 0 (25-18, 25-10, 25-18)


CLASS 4A

Area 1 at Bayside Academy
Bayside Academy (49-12) 3, UMS-Wright 0 (25-11, 25-9, 25-17)
Area 2 at Andalusia HS
Andalusia (11-21) 3, Clarke County 0 (25-6, 25-16, 25-11)
Area 3 at Providence Christian HS
Providence Christian (37-11) 3, Ashford (19-9) 0 (25-8, 25-12, 25-11)
Area 4 t Montgomery Catholic HS
Montgomery Catholic (23-9) 3, LAMP (18-18) 1 (21-25, 25-19, 25-20, 25-17)
Area 5 at Elmore County HS
Elmore County (15-8) 3, Holtville (10-9) 0 (25-22, 25-22, 25-10)
Area 6 at Greensboro HS
Greensboro 3, Sumter Central 0 (25-11, 25-17, 25-15)
Area 7 at Northside HS
Northside 3, American Christian 1 (25-20, 25-15, 23-25, 25-14)
Area 8 at Leeds HS
Leeds 3, Montevallo 0 (25-19, 25-14, 25-21)

Area 9 at Lincoln HS
Lincoln (36-15) 3, Cleburne County (13-18) 1 (23-25, 25-11, 25-7, 25-18)
Area 10 at Jacksonville HS
Jacksonville (36-14) 3, Hokes Bluff 0 (25-15, 25-17, 26-24)
Area 11 at Fairview HS
Fairview 3, Oneonta 0 (25-8, 25-13, 25-16)
Area 12 at Curry HS
Curry (55-13) 3, Fayette County (28-9) 0 (25-8, 25-14, 25-18)
Area 13 at Danville HS
Danville (44-22) 3, West Morgan 0 (25-18, 25-19, 25-11)
Area 14 at Randolph HS
Randolph (21-8) 3, DAR (4-32) 0 (25-16, 25-22, 25-19)
Area 15 at Elkmont HS
Brooks 3, Elkmont 1 (25-20, 25-21, 23-25, 25-18)
Area 16 at Central-Florence HS
Wilson (40-15) 3, Central-Florence (39-25) 2 (21-25, 25-19, 17-25, 26-24, 18-16)


CLASS 5A

Area 1 at Faith Academy
Faith Academy (39-9) 3, Satsuma (11-20) 0 (25-14, 25-17, 25-15)
Area 2 at Citronelle HS
Citronelle (11-4) 3, Jackson (5-16) 0 (25-14, 25-15, 25-17)
Area 3 at Rehobeth HS
Rehobeth (23-5) 3, Charles Henderson (12-17) 1 (25-10, 25-21, 20-25, 25-22)
Area 4 at Brewbaker Tech HS
Brewbaker Tech (26-12) 3, Saint James (11-267) 0 (25-10, 25-4, 25-15)
Area 5 at Central-Tuscaloosa HS
Central-Tuscaloosa (30-6) 3, Bibb County (14-6) 0 (25-11, 25-19, 25-4)
Area 6 at Jemison HS
Jemison (19-7) 3, Marbury (13-9) 2 (25-23, 25-14, 23-25, 23-25, 15-9)
Area 7 at Sylacauga HS
Sylacauga (21-14) 3, Munford (7-16) 0 (25-13, 25-16, 25-19)
Area 8 at Briarwood Christian HS
Ramsay (14-20) 3, Briarwood Christian (15-18) 0 (25-18, 25-13, 25-21)

Area 9 at Pleasant Grove HS
Pleasant Grove (13-12) 3, Parker (14-20) 0 (25-22, 25-23, 25-16)
Area 10 at Springville HS
Springville (34-24) 3, St. Clair County (24-17) 0 (25-15, 25-11, 25-13)
Area 11 at Jasper HS
Jasper (56-9) 3, Mortimer JOrdan (42-12) 0 (25-14, 28-26, 25-15)
Area 12 at Southside-Gadsden HS
Southside-Gadsden (46-13) 3, Alexandria (41-10) 0 (27-25, 25-20, 25-18)
Area 13 at Crossville HS
Crossville (34-14) 3, Sardis (23-17) 0 (25-17, 25-17, 25-18)
Area 14 at Lawrence County HS
Lawrence County (44-18) 3, West Point 2 (25-20, 24-26), 22-25, 25-12, 15-6)
Area 15 at Brewer HS
Brewer (39-22) 3, Guntersville (31-28) 1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-16)
Area 16 at Madison Academy
Madison Academy (41-18) 3, East Limestone (30-20) 0 (25-9, 25-14, 25-22)


AHSAA Volleyball
Area Tournaments, Tuesday, Oct. 22

CLASS 2A

Area 1 at Cottage Hill Christian HS
Cottage Hill Christian (22-10) 3, Elberta (9-18) 0 (25-20, 25-12, 25-15)
Area 2 at Washington County HS
Washington County (15-5) 3, J.U. Blacksher 0 (25-21, 26-24, 25-19)
Area 3 at Geneva County HS
Geneva County 3, Cottonwood 0 (25-13, 25-9, 25-21)
Area 4 at New Brockton HS
Samson (13-15) 3, New Brockton (12-13) 0 (25-20, 25-19, 25-20)
Area 5 at G.W. Long HS
G.W. Long (42-6) 3, Ariton (18-9) 0 (25-14, 25-15, 25-11)
Area 6 at Goshen HS
Goshen 3, Luverne 0 (25-14, 25-19, 25-19)
Area 7 at Southern Choctaw HS
Southern Choctaw (9-8) 3, Choctaw County (6-6) 2 (2523, 22-25, 25-27, 25-10, 15-10)
Area 8 at Central Coosa HS
Fayetteville (16-12) 3, Central Coosa (15-7)  0 (25-9, 25-22, 25-21)
Area 9 at Horseshoe Bend HS
Horseshoe Bend (31-5_ 3, Woodland 0 (26-24, 25-11, 25-11)
Area 10 at Altamont HS
Altamont 3, Sumiton Christian 1 (23-25, 25-8, 25-9, 25-22)
Area 11 at Ohatchee HS
Ohatchee (30-8) 3, Westbrook Christian (11-16) 0 (25-13, 25-23, 26-24)
Area 12 at Southeastern HS
Southeastern 3, Cold Springs 1 (25-20, 22-25, 25-23, 25-22)
Area 13 at Addison HS
Addison (39-14) 3, Winston County (21-15) 0 (25-11, 25-20, 25-15)
Area 14 at Sand Rock HS
Cedar Bluff (30-15) 3, Sand Rock (33-12) 0 (25-10, 25-21, 25-21)
Area 15 at Ider HS
Fyffe 3, Ider 1 (16-25, 25-15, 25-22, 25-16)
Area 16 at Hatton HS
Hatton (33-19) 3, Decatur Heritage (31-43) 1 (29-27, 25-8, 23-25, 25-21)


CLASS 6A

Area 1 at St. Paul’s Episcopal HIS
St. Paul’s Episcopal (29-12) 3, Saraland  0 (25-17, 25-20, 25-17)
Area 2 at Spanish Fort HS
Spanish Fort (65-6) 3, Gulf Shores (33-10) 0 (25-17, 25-10, 25-9)
Area 3 at Dothan HS
Dothan 3, Eufaula 1 (25-22, 25-18, 24-26, 25-14)
Area 4 at Carver-Montgomery HS
Carver-Montgomery (19-11) 3, Sidney Lanier (10-15) 0 (25-11, 25-19, 25-12)
Area 5 at Wetumpka HS
Wetumpka 3, Stanhope Elmore 0 (25-19, 25-15, 25-23)
Area 6 at Benjamin Russell HS
Benjamin Russell (23-14) 3, Opelika (12-8) 1 (19-25, 25-21, 25-23, 25-11)
Area 7 at Northridge HS
Northridge (31-13) 3, Hillcrest-Tuscaloosa (14-25) 0 (25-10, 25-7, 25-8)
Area 8 at Chelsea HS
Chelsea 3, Pelham 1 (25-16, 26-28, 25-19, 27-25)

Area 9 at Hueytown HS
Hueytown (19-16) 3, McAdory (10-23) 0 (25-20, 25-16, 25-12)
Area 10 at Homewood HS
Homewood (31-14) 3, Shades Valey (23-24) 0 (25-18, 25-16, 25-15)
Area 11 at Gardendale HS
Gardendale 3, Csrver-Birmingham 0 (25-9, 25-11, 25-14)
Area 12 at Clay-Chalkville HS
Clay-Chalkville (6-11) 3, Pell City (10-18) 0 (26-24, 25-19, 25-18)
Area 13 at Albertville HS
Albertville (40-10) 3, Oxford (20-17) 0 (25-14, 25-15, 25-10)
Area 14 at Hartselle HS
Hartselle (64-9) 3, Cullman (22-16) 0 (25-16, 25-16, 25-18)
Area 15 at Muscle Shoals HS
Muscle Shoals 3, Athens 1 (21-25, 25-17, 32-30, 25-18)
Area 16 at Hazel Green HS
Hazel Green (52-9) 3, Buckhorn (44-17) 0 (25-18, 24-14, 25-15)


CLASS 7A
Area 1 at Mary Montgomery HS
Baker 3, Mary Montgomery 1 (25-23, 17-25, 25-16, 25-17)
Area 2 at McGill-Toolen Catholic HS
McGill-Toolen (34-8) 3, Fairhope 0 (25-14, 25-17, 25-16)
Area 3 at Enterprise HS
Enterprise (30-13) 3, Prattville (36-17) 0 (25-6, 25-14, 25-20)
Area 4 at Auburn HS
Auburn (37-16) 3, vs. Smiths Station (10-17) 0 (25-9, 25-8, 25-14)
Area 5 at Hoover HS
Hoover 3, Thompson 0 (28-26, 25-17, 25-20)
Area 6 at Mountain Brook HS
Mountain Brook 3, Vestavia Hills 0 (25-16, 25-15, 25-14)
Area 7 at Sparkman HS
Sparkman 3, Huntsville 2 (25-18, 22-25, 26-16, 23-25, 15-7)
Area 8 at Bob Jones HS
Bob Jones (30-13) 3, James Clemens (15-28) 0 (25-15, 25-12, 25-15)

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, contact Gary Barfield at 404-933-4336 or visit our website by clicking here

We LOVE to see you move!


NOW OPEN! Encore Rehabilitation-Fayetteville, Tennessee!

Collin Grace – Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Haleyville

 

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s