AHSAA

Alabama All-Star Basketball Teams Announced for AL-MS Basketball Classic

#EncoreSportsMedicine is proud to support the AHSAA State Basketball Finals!

MONTGOMERY – Ten high school seniors who will be participating in the 99th AHSAA State Basketball Championships this week are among the 24 players selected to represent Alabama in the upcoming 31st annual Alabama-Mississippi All-Star Girls’ and Boys’ Basketball Classic to be played March 12 at Montgomery’s Cramton Bowl Multiplex.
     Jamie Lee, Director of the Alabama High School Athletic Directors & Coaches Association (AHSADCA), announced the squads Sunday. The teams, consisting of 12 boys and 12 girls, were selected from coaches’ nominations by the AHSADCA All-Star Selection Committee.
    The Alabama girls’ team will be coached by Spain Park’s Mike Chase and Madison Academy’s Alissa Flowers. Cold Springs coach Tammy West will serve as the girls’ team administrative coach. The Alabama boys’ coaches Steve Ward of Huffman and Shumbe Hunter of Williamson. Thompson coach Dru Powell is the administrative coach.
     Headlining the boys’ squad are six players who will be on the court this week at the AHSAA State Basketball Championships, which got underway Feb. 26-27 with the 4A semifinals and 5A semifinals at Bill Harris Arena. Play continues March 1-6 with the Class 6A girls’ and boys’ semifinals at UAB’s Bartow Arena Monday and the Class 3A girls’ and boys’ semifinals at Bill Harris Arena. Class 7A semifinals will be Tuesday at Bartow Arena and Class 1A semifinals are set for Bill Harris Arena. The 6A and 7A championship games will be at Bartow Arena on Wednesday and the Class 2A semifinals will be at Bill Harris Arena. The remaining championship games will be held at Bill Harris Arena on Thursday (4A and 5A), Friday (3A and 1A) and Saturday (2A). Play begins each day at 9 a.m.
    Ramsay 6-foot-11 center KeShawn Murphy, Lee-Huntsville 6-6 guard Kaleb Brown,  Calhoun 6-4 guard Jerdarrian “J.D.” Davison of Calhoun and Spain Park 6-3 guard Cameron Crawford highlight the players on the Alabama boys’ squad still competing in the state tourney. Murphy, a Mississippi State signee, led Ramsay to a 58-40 win over Sipsey Valley in the Class 5A semifinals Saturday. He had 18 points, six rebounds, two assists, two blocked shots and several thunderous dunks in the win. Brown, a Missouri signee, had 10 points, including the first bucket the following his steal, as Lee beat Sylacauga 67-25. He left the game late in the first quarter after suffering a minor injury and as a precaution, did not return the game, said his coach and father Greg Brown. Lee and Ramsay meet in the Class 5A finals Thursday (4:30 p.m.) at Bill Harris Arena. 
    Davison, an Alabama signee and MVP of the 2020 Class 2A state tourney, will be in the lineup for Calhoun at Bill Harris Arena on Wednesday in the semifinals against Midfield. Spain Park’s Crawford will be in action at Bartow Arena Tuesday when the Jaguars face Enterprise in the 7A semifinals at 4:30 p.m.
    Six girls selected to the Alabama All-Star squad are set to compete in this week’s State Tourney with three, Anniston guard Allasha Dudley, Mae Jemison guard Saniah Parker and Birmingham-Carver guard Randrea Wright each leading their teams semifinal wins at Bill Harris Arena over the weekend. Dudley sparked Anniston to s 50-34 win over Jackson on Friday in the 4A semifinals scoring 20 points, handing out two assists and totaling five steals. The Lady Bulldogs will play Rogers in the 4A finals at Bill Harris Arena at 9 a.m., Thursday.
    Parker and Wright will be leading their teams into the Class 5A finals at Bill Harris Arena Thursday at 2 p.m.  Parker had a game-high 23 points and nine assists and also had 10 rebounds and six steals at the Jaguars beat defending state champion Charles Henderson 76-37 in the 5A semifinals Saturday. Wright had 23 points and five assists to lead the Rams past Marbury 70-40 in the other 5A semifinal.
   Also competing in the state tourney this week are all-star selections Grace Watson of defending 6A state champion Hazel Green, Nya Valentine of 6A McGill-Toolen Catholic and Amiya Payne of 7A semifinalist Hewitt-Trussville. Watson, a 6-0 forward and Delta State signee, and Valentine, a 5-3 point guard, go head-to-head at 9 a.m. in the semifinals Monday at Bartow Arena. Payne, a 6-0 guard heading to Middle Tennessee, will make her debut Tuesday at Bartow Arena when the Huskies take on Theodore at 2 p.m., in the 7A semifinals.
     Tennessee signee 6-3 center Karoline Striplin of Geneva County, also headlines the Alabama girls’ squad.
     Alabama’s girls won last year’s game at Mississippi 70-63, and the Alabama boys won 118-97. Alabama holds a 16-14 edge in both series, which date back to 1991.
     The teams include:

2021 Alabama All-Star Roster (Girls)
PlayerSchoolPos.Ht
Maya CunninghamPleasant GroveG5’10
Allasha DudleyAnnistonG5’6
Saniah ParkerMae JemisonG5’10
Amiya PayneHewitt-TrussvilleG6’0
Kaitlin PetersonEufaulaPG5’8
Sara PuckettMuscle ShoalsG6’2
Jirah RogersEast LimestoneP6’1
Karoline StriplinGeneva CountyC6’3
Nya ValentineMcGill-ToolenPG5’3
Jenna WalkerPricevillePG5’8
Grace WatsonHazel GreenF6’0
Randrea WrightCarver – BirminghamG5’7
All-Star Coaches (Girls)
Mike ChaseSpain Park
Alissa FlowersMadison Academy
Tammy WestCold Springs (Administrative)
Team Trainer
DeShena ThomasEncore Sports Medicine 
2021 Alabama All-Star Roster (Boys)
PlayerSchoolPos.Ht
Jordan BellWilliamsonSF6’4
Kaleb BrownLee – HuntsvilleG6’6
Cameron CrawfordSpain ParkG6’3
Jerdarrian (J.D.) DavisonCalhounPG6’4
Dwayne (D.J.) FairleyHooverSG6’2
Bryson HallTuscaloosa CountySF6’8
Grant HopkinsThompsonPG6’0
Riley LeonardFairhopeG6’4
Keshawn MurphyRamsayF6’11
Brody PeeblesHartselleG6’3
Dawson SarblahGreenvilleG6’6
Rayquan TaylorCarver – MontgomeryF6’10
All-Star Coaches (Girls)
Steve WardHuffman
Shumbe HunterWilliamson
Dru PowellThompson (Adminstrative)
Team Trainer
Christi HurdEncore Sports Medicine

Encore Sports Medicine is the
Official Sports Medicine Provider for the
Alabama High School Athletic Association!

encorerehab.com

62nd Annual AHSAA North and South All Star Football, Dec. 18, 2020 at the University of South Alabama

AHSAA North South Football Game, Dec. 18, 2020 at the University of South Alabama. #EncoreSportsMedicine  - we'll see you at the games!

62nd North-South All-Star Football Game

     MONTGOMERY – The North and South All-Star football squads have reported to Mobile and begun preparations for the 62nd annual North-South All-Star Football Classic. The game will be played for the first time at the University of South Alabama’s new Hancock Whitney Stadium Friday, December 18, with kickoff set for 7 p.m.
     “We are very excited to be playing this game in December and to be playing at USA’s beautiful Hancock Whitney Stadium,” said Jamie Lee,  Director of the Alabama High School Athletic Directors & Coaches Association (AHSADCA) which hosts the annual game. Lee added, “We are also thankful for the City of Mobile, the Mobile Sports Authority and the University of South Alabama for their interest and support of one of our premiere events. We look forward to partnering with them the next three years.”
       The contract is a three-year agreement including 2020, 2021 and 2022. Mobile was home to the Alabama-Mississippi All-Star Classic from 1988 to 2010.  
       The AHSADCA, which operates under the auspices of the Alabama High School Athletic Association (AHSAA) manages the AHSAA’s oldest all-star game.  The North-South Classic got its start in Tuscaloosa in 1948. It was played yearly through 1984. It was discontinued from 1985-1996 and brought back in 1997 as part of the AHSAA Summer Conference and AHSADCA All-Star Sports Week. It was played at Cramton Bowl from 1997-2004, then moved to December and played at Troy University’s Veterans Stadium for two years in 2004 and 2005; moved to Alabama A&M University (2007-2010) when the AHSAA Summer Conference relocated to Huntsville due to renovations in Montgomery and was played in July. The North-South game returned to Montgomery’s Cramton Bowl when the Summer Conference returned to the Capital City in 2011 and has been played there every year since as part of All-Star Sports Week.
     The 61st game was cancelled due to COVID 19 concerns this past summer. The 62nd game was scheduled to be moved to December beginning this year.
     Some of the state’s top high school, college and professional football standouts have played in the North-South Game – including Heisman Trophy winner Pat Sullivan (1968), Auburn All-America receiver Terry Beasley (1968), Green Bay Packers great Bart Starr (1952), and Alabama All-America linebacker and NFL All-Pro Cornelius Bennett grabbed MVP honors in the 1983 game. Decatur High School teammates Joe Brewer and Bobby Golden earned CO-MVP honors in the first game played in 1948.
     The teams are scheduled to check in Tuesday morning at 9:30 a.m. North head coach Jeff Smith of Walter Wellborn High School and South head coach Earnest Hill of McGill-Toolen Catholic will conduct one practice today at 7 p.m. The North will be at the USA Jaguar Training Center and the South will be at Hancock Whitney Stadium.”
     The North will be at Hancock Whitney Stadium on Wednesday for a 9 a.m. practice, and the South will be at the Jaguar Training Center. The teams will swap locations Wednesday afternoon for the scheduled 2 p.m. practice sessions. The teams will have two more practices Thursday. The game will kick off at 7 p.m., on Friday and will be  televised live by WTOM TV over the AHSAA TV Network and will be live-streamed over the NFHS Network. The AHSAA Radio Network is also broadcasting the game live over its  statewide radio network.
     All tickets must be purchased though GOFAN at https://gofan.co/app/school/AHSAA

No paper tickets will be sold.
     Compete rosters for this week’s games can be found online at the following link: 
https://www.ahsaa.com/Sports/Football/2020-North-South-Football-Game-information
    

South Team Roster

#PosFirstLastSchoolCoach
3DBLaquariousNelmsAuburnAdam Winegarden
4WRKenuwynDixonBrantleyRoland Jones
6RBJacquezTrammellValleyAdam Hunter
7DBWillSnyderGoshenBart Snyder
10DBKameronGraysMattie T. BlountLev Holly
11QBMelvinWilliamsMattie T. BlountLev Holly
12QBKarsonGreenSaralandJeff Kelly
14RBReginaldDavisLee – MontgomeryEric Hudson
15K/PForrestTaylorFoleyDeric Scott
16DBWalterTatumNotalsugaAnthony Jones
18ATHSpencerArceneauxMcGill-ToolenEarnest Hill
20RBEricWattsOpelikaErik Speakman
21DBJadenMosleyMcGill-ToolenEarnest Hill
30RBKelstonFikesLeroyJason Massey
33LBAnthonyColemanPrattvilleCaleb Ross
34DEChipMorganAndalusiaTrent Taylor
50OLJoshuaDunnamSaralandJeff Kelly
52LBWaltonCherryTrinity PresbyterianGranger Shook
53LBZhivagoMcNeil, Jr.Mobile ChristianRonnie Cottrell
54LBJoshuaYoungCarver – MontgomeryJames Thompson
55LBChristianBurkhalterSpanish FortBen Blackmon
56DLTre’VonMooreOpelikaErik Speakman
57OLWilsonHillReeltownMatt Johnson
58OLLandonKinardBibb CountyMatt Geohagan
59OLJackMyersSpanish FortBen Blackmon
63OLCortBradleyAuburnAdam Winegarden
64OLPeytonMaplesSt. Paul’s EpiscopalSteve Mask
65OLConnerHowardMattie T. BlountLev Holly
81TEByronMillsap, IIMcGill-ToolenEarnest Hill
82DEQuinderriousRushCentral – HaynevilleMichael Perry, Jr.
83WRMylesButlerMontgomery CatholicAubrey Blackwell
84WRJavonteGraves-BillipsSt. Paul’s EpiscopalSteve Mask
85WRHarrisonWallacePike RoadPatrick Browning
90DLJerryBetheaFairhopeTim Carter
91DLKejaunCasonAuburnAdam Winegarden
93DLLoganBrowningBibb CountyMatt Geohagan
94DLRenardWilliamsCarver – MontgomeryJames Thompson

Coaching Staff:

EarnestHillMcGill-ToolenHead Coach
MattJohnsonReeltown 
MattGeohagonBibb County 
RandyBryantZion Chapel 
JoshMcClendonGreenville 
AnthonyJonesNotasulga 
FredrickNewtonLoachapoka 
MarkHeatonBaldwin CountyAdministrative
LevHollyMattie T. BlountAdministrative

North Team Roster

#PosFirstLastSchoolCoach
2DBHunterOglenGordoRyan Lolley
3WRKameronThomasRamsayRueben Nelson
4QBAverySeatonMadison AcademyBob Godsey
5RBCalvinSpinksWalter WellbornJeff Smith
6DBMartaviousDavisEtowahRyan Locke
8DBTravisPearsonFairfieldKeon Handley, Sr,.
9ATHJettSmithWalter WellbornJeff Smith
11RBTrentDavisEtowahRyan Locke
12QBZyquezPerrymanPleasant GroveDarrell LeBeaux
14RBDamienTaylorTuscaloosa CountyJay Todd
20RBJevonJacksonAustinJeremy Perkins
21DBWalkerLylesPelhamTom Causey
22K/PSalvadorLopezPelhamTom Causey
26DBNoahFullerOhatcheeScott Martin
27LBAidenSimpsonOhatcheeScott Martin
28LBLukeWelshSpring GardenJason Howard
30LBTyrellMayberryGordoRyan Lolley
33LBRushBoyettAthensCody Gross
34DEKristianGravitt-TuckerHaleyvilleChris Musso
44LBLandenBergusonHewitt-TrussvilleJosh Floyd
53OLGregoryKingOhatcheeScott Martin
54LBJerrellWilliamsonGuntersvilleLance Reese
55OLKadenGoodwinWalter WellbornJeff Smith
58DLBrianVaughnBob JonesKelvis White
59OLEliKirchharrMars Hill BibleDarrell Higgins
63OLCalebLylesFyffePaul Benefield
64OLJoeMaloneNorthsideChris Hilliker
65OLLeviCarrollFyffePaul Benefield
81WRJackHarrisGuntersvilleLance Reese
83WRJosephBuffettHooverJosh Niblett
84WRSawyerHeptinstallJB PenningtonTodd Cassidy
85PJakariFosterPiedmontSteve Smith
90OLDawsonRayVestavia HillsBuddy Anderson
91DLBennettDavisGordoRyan Lolley
92DLMichaelLawrenceVestavia HillsBuddy Anderson
93DLSeanSmithPiedmontSteve Smith
95DLCamdenTreeceScottsboroDon Jacobs

Coaching Staff:

JeffSmithWalter WellbornHead Coach
ChrisElmoreFt. Payne 
DonDoverFultondale 
RyanLolleyGordo 
ChrisMussoHaleyville 
RodIsaacMidfield 
HeathLauderdaleSusan Moore 
BenJohnsonScottsboroAdministrative
RandyWhiteAthens – RetiredAdministrative

NORTH-SOUTH FOOTBALL ALL-STAR 
CLASSIC YEAR-BY-YEAR (1948-2019) 
(Overall Series: South leads 31-27-2)


At Hancock Whitney Stadium, U. of South Alabama, Mobile
2021—North-South Game, Dec. 18 (AHSAA TV Network)
At Cramton Bowl, Montgomery
2020—Summer game canceled due to COVID 19
2019—South 22, North 19
2018—North 27, South 14
2017—North 14, South 13
2016—North 14, South 0 (shortened by weather)

2015—North 14, South 13 
2014—South 20, North 12

2013—South 22, North 21

2012—North 34, South 12
2010—North 14, South 7

2011—South 37, North 33

Alabama A&M, Huntsville

2010—North 14, South 7

2009—North 14, South 7

2008—South 12, North 0

2007—South 10, North 0

At Troy University

2005—(December) – South 16, North 7

2004— (December) – North 7, South 3

At All-Star Sports Week

Cramton Bowl, Montgomery

2004—North 17, South 7

2003—South 17, North 10

2002—South 34, North 0

2001—North 6, South 3

2000—North 17, South 0

1999—South 10, North 7

1998—South 21, North 0

1997—South 14, North 0

At Auburn

Jordan-Hare Stadium

1984—North 21, South 20 (1A-2A)

At Tuscaloosa

Bryant-Denny Stadium

1984—South 7, North 6 (3A-4A)

1983—South 34, North 7

1982—North 3, South 0

1981—North 14, South 6

1980—South 20, North 7

1979—South 3, North 0

1978—South 21, North 14

1977—South 17, North 7

1976—South 14, North 6

1975—North 7, South 6

1973—North 22, South 15

1972—South 14, North 13

1971—North 9, South 7

1970—South 13, North 9

1969—South 16, North 0

1968—South 27, North 7

1967—South 14, North 10

1966—North 13, South 7

1965—North 13, South 6

1964—South 34, North 7

1963—North 20, South 6

1962—South 20, North 14

1961—South 13, North 0

1960—North 7, South 0

1959—North 10, South 7

1958—South 20, North 6

1957—North 12, South 7

1956—South 0, North 0 (tie)

1955—North 26, South 7

1954—North 7, South 6

1953—South 26, North 0

1952—North 7, South 7 (tie)

1951—South 31, North 0

1950—South 12, North 7

1949—North 7, South 6

1948—North 33, South 0

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for
the Alabama High School Athletic Association as well as
numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee!
We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Scores Nov. 20, 2020 and Semi-final Pairings

AHSAA 2020 State Football Playoffs

Quarterfinal Results

CLASS 1A

Linden (13-0) 35, Sweet Water (8-3) 6

Brantley (13-0) 21, Maplesville (9-4) 19

Berry (11-1) 42, Brilliant (7-6) 21

Pickens County (10-3) 40, Hubbertville (9-3) 24


CLASS 2A

Abbeville (11-1) 38, Isabella (11-2) 20

Leroy (11-1) 28, Lanett (10-3) 21

Spring Garden (12-1) 21, North Sand Mountain (11-2) 0

Mars Hill Bible (11-2) 55, Aliceville (7-5) 14

CLASS 3A

Montgomery Academy (13-0) 42, Trinity Presbyterian (10-3) 21

Montgomery Catholic (11-2) 24, Thomasville (10-2) 15

Fyffe (13-0) 26, Ohatchee (11-2) 7

Piedmont (12-1) 38, Saks (8-4) 20

CLASS 4A
American Christian (13-0) 38, Alabama Christian (10-3) 7

Handley (11-1) 35, Bibb County (10-3) 21

Etowah (10-2) 49, Northside (10-3) 14

Gordo (12-1) 48, West Limestone (11-2) 13

CLASS 5A

Faith Academy (12-1) 37, UMS-Wright (8-5) 16

St. Paul’s Episcopal (13-0) 27, Central, Clay County (11-2) 13

Pleasant Grove (10-2) 35, Alexandria (11-2) 7

Ramsay (12-0) 54, Russellville (10-3) 14

CLASS 6A

Saraland (11-2) 46, Opelika (9-3) 27

Spanish Fort (10-3) 24, Blount (8-5) 14

Pinson Valley (10-2) 34, Oxford (11-2) 2

Mountain Brook (12-1) 21, Clay-Chalkville (11-2) 10


CLASS 7A

Auburn (11-1) 35, Central-Phenix City (8-5) 17

Thompson (13-0) 52, Hoover (11-2) 14


AHSAA 2020 State Football Playoffs

Semifinal Pairings

Friday, November 27

CLASS 1A

Brantley (13-0) at Linden (13-0)

Pickens County (10-3) at Berry (11-1)


CLASS 2A

Abbeville (11-1) at Leroy (11-1)

Spring Garden (12-1) at Mars Hill Bible (11-2)


CLASS 3A

Montgomery Catholic (11-2) at Montgomery Academy (13-0)

Piedmont (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 4A
Handley (11-1) at American Christian (13-0)

Gordo (12-1) at Etowah (10-2)

CLASS 5A

Faith Academy (12-1) at St. Paul’s Episcopal (13-0)

Pleasant Grove (10-2) at Ramsay (12-0)

CLASS 6A

Saraland (11-2) at Spanish Fort (10-3)

Mountain Brook (12-1) at Pinson Valley (10-2)


CLASS 7A Finals
Thompson (13-0) vs. Auburn (11-1), Wed., Dec. 2, Bryant-Denny Stadium, 7 p.m.

We LOVE to see you move!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

#EncoreRehab

AHSAA Football Scores November 13, 2020 and Pairings on our blog. #EncoreSportsMedicine

AHSAA 2020 State Football Scores November 13, 2020
Second Round Results


CLASS 1A

Sweet Water (8-2) 57, Notasulga (8-2) 28
Linden (12-0) 50, McKenzie (8-3) 13
Brantley (12-0) 48, Keith (8-4) 6
Maplesville (9-3) 48, Millry (8-3) 14

Berry (10-1) 26, Woodland (8-4) 16
Brilliant (7-5) 21, Ragland (9-3) 14
Hubbertville (9-2) 35, Winterboro (9-2) 13
Pickens County (9-3) 48, Decatur Heritage (9-3) 28

CLASS 2A
Abbeville (10-2) 56, B.B. Comer (10-2) 34
Isabella (11-1) 20, Clarke County (8-3) 13
Leroy (10-1) 26, Geneva County (8-4) 16
Lanett (10-2) 37, G.W. Long (9-2) 3

Spring Garden (11-1) 27, Red Bay (9-2) 2
North Sand Mountain (11-1) 32, Addison (7-5) 24
Aliceville (7-4) 48, Cleveland (8-4) 42
Mars Hill Bible (10-2) 56, Westbrook Christian (10-2) 21

CLASS 3A
Trinity Presbyterian (10-2) 41, Slocomb (10-2) 0
Montgomery Academy (12-0) 28, Pike County (6-4) 6
Thomasville (10-1) 28, T.R. Miller (9-3) 21
Montgomery Catholic (10-2) 38, Opp (8-4) 0

Ohatchee (11-1) 54, Winfield (10-2) 27
Fyffe (12-0) 42, Walter Wellborn (9-2) 13
Piedmont (11-1) 46, Plainview (10-2) 7
Saks (8-3) 49, J.B. Pennington (8-4) 14

CLASS 4A
Alabama Christian (10-2) 31, Jacksonville (7-4) 21
American Christian (12-0) 27, Mobile Christian (9-2) 21
Bibb County (10-2) 29, Anniston (4-7) 28
Handley (10-1) 42, Montevallo (7-5) 13

Etowah (9-2) 42, Haleyville (8-4) 24
Northside (10-2) 28, Madison Academy (10-1) 21
Gordo (11-1) 39, Oneonta (7-5) 21
West Limestone (11-1) 21, Good Hope (10-2) 12

CLASS 5A
UMS-Wright (8-4) 28, Pike Road (11-1) 17
Faith Academy (11-1) 31, Demopolis (11-1) 6
St. Paul’s Episcopal 12-0) 44, Selma (7-5) 0
Central, Clay County (11-1) 28, Andalusia (8-4) 21

Alexandria (11-1) 32, Parker (6-5) 21
Pleasant Grove (9-2) 42, Guntersville (10-1) 21
Ramsay (11-0) 52, Fairview (10-2) 14
Russellville (10-2) 35, Leeds (9-3) 14


CLASS 6A
Opelika (9-2) 28, Hillcrest-Tuscaloosa (9-3) 0
Saraland (10-2) 31, Lee-Montgomery (7-4) 0
Spanish Fort (9-3) 40, Helena (7-5) 7
Blount (8-4) 41, Eufaula (9-3) 28

Pinson Valley (9-2) 48, Shades Valley (4-8) 16
Oxford (11-1) 35, Briarwood Christian (8-4) 14
Mountain Brook (11-1) 6, Gardendale (9-3) 0
Clay-Chalkville (11-1) 42, Homewood (7-5) 0



CLASS 7A

Central-Phenix City (8-4) 30, Theodore (10-2) 24
Auburn (10-1) 13, Daphne (10-2) 7

Thompson (12-0) 42, Hewitt-Trussville (9-3) 16
Hoover (11-1) 24, Oak Mountain (7-5) 21


AHSAA 2020 State Football Playoffs
Quarterfinal Pairings – Subject to change
Friday, November 20, 2020 unless otherwise noted

CLASS 1A
Linden (12-0) at Sweet Water (8-2)
Maplesville (9-3) at Brantley (12-0)

Brilliant (7-5) at Berry (10-1)
Hubbertville (9-2) at Pickens County (9-3)

2020 AHSAA State Football Championships 1A AHSAA Football Championships


CLASS 2A
Isabella (11-1) at Abbeville (10-2)
Lanett (10-2) at Leroy (10-1)

North Sand Mountain (11-1) at Spring Garden (11-1)
Mars Hill Bible (10-2) at Aliceville (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 2A AHSAA Football Championships



CLASS 3A
Trinity Presbyterian (10-2) at Montgomery Academy (12-0)
Montgomery Catholic (10-2) at Thomasville (10-1)

Fyffe (12-0) at Ohatchee (11-1)
Saks (8-3) at Piedmont (11-1)

2020 AHSAA State Football Championships 3A AHSAA Football Championships

CLASS 4A
American Christian (12-0) at Alabama Christian (10-2)
Bibb County (10-2) at Handley (10-1)

Northside (10-2) at Etowah (9-2)
West Limestone (11-1) at Gordo (11-1) Thursday, Nov. 9, Pickens Co. HS, Reform

2020 AHSAA State Football Championships 4A AHSAA Football Championships



CLASS 5A
UMS-Wright (8-4) at Faith Academy (11-1)
Central, Clay County (11-1) vs. St. Paul’s Episcopal 12-0)

Pleasant Grove (9-2) at Alexandria (11-1)
Russellville (10-2) at Ramsay (11-0)

2020 AHSAA State Football Championships 5A AHSAA Football Championships



CLASS 6A
Opelika (9-2) at Saraland (10-2)
Blount (8-4) at Spanish Fort (9-3)

Oxford (11-1) at Pinson Valley (9-2)
Clay-Chalkville (11-1) at Mountain Brook (11-1)

2020 AHSAA State Football Championships 6A AHSAA Football Championships


CLASS 7A
Semifinals
Central-Phenix City (8-4) at Auburn (10-1)
Hoover (11-1) at Thompson (12-0)

2020 AHSAA State Football Championships 7A AHSAA Football Championships

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous colleges and high schools across Alabama, Mississippi and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Playoffs First Round Scores, Second Round Pairings & Brackets -#EncoreSportsMedicine

AHSAA 2020 State Football Playoffs
First-Round Scores

CLASS 1A

Sweet Water (7-2) 61, J.F. Shields (3-8) 22

Notasulga (8-1) 32, Florala (7-3) 30

Linden (11-0) 47, Marengo (5-5) 14

McKenzie (8-2) 54, Loachapoka (6-5) 32

Brantley (11-0) 65, Billingsley (5-6) 9

Keith (8-3) 22, Fruitdale (7-3) 14

Maplesville (8-3) 41, Samson (6-4) 0
Millry (8-2) 55, Central-Hayneville (6-4) 28

Berry (9-1) 50, Sumiton Christian (6-5) 14

Woodland (8-3) 30, Waterloo (6-5) 6

Brilliant (6-5) 43, Valley Head (8-3) 25

Ragland (9-2) 20, R.A. Hubbard (5-6) 16

Winterboro (9-1) 30, Hackleburg (4-7) 8

Hubbertville (9-2) 44, Cedar Bluff (6-5) 37

Decatur Heritage (9-2) 48, Wadley (3-8) 37

Pickens County (8-3) 33, Woodville (5-6) 8


CLASS 2A

Abbeville (9-1) 44, Thorsby (5-5) 6
B.B. Comer (10-1) 1, St. Luke’s Episcopal (4-7) 0, forfeit

Isabella (10-1) 13, Ariton (5-6) 7

Clarke County (8-2) 43, Randolph County (7-4) 21

Leroy (9-1) 54, LaFayette (5-5) 15

Geneva County (8-3) 48, Highland Home (6-5) 26

Lanett (9-2) 51, J.U. Blacksher (3-7) 7

G.W. Long (9-1) 17, Luverne (7-4) 0

Spring Garden (10-1) 72, Tanner (6-5) 21

Red Bay (9-1) 26, Winston County (7-4) 0

North Sand Mountain (10-0) 19, Southeastern (6-5) 0
Addison (7-4) 22, Colbert County (7-4) 15

Aliceville (6-4) 27, Hatton (5-6) 14
Cleveland (8-3) 24, Falkville (8-3) 0
Mars Hill Bible (9-2) 64, Lamar County (4-7) 18
Westbrook Christian (10-1) 42, Section (5-6) 0


CLASS 3A

Slocomb (10-1) 39, Southside-Selma (6-5) 20

Trinity Presbyterian (9-2) 10, Flomaton (8-3) 7
Montgomery Academy (11-0) 24, Providence Christian (4-7) 9
Pike County (6-3) 39, Hillcrest-Evergreen (6-5) 21

T.R. Miller (9-2) 42, Dadeville (6-5) 14

Thomasville (9-1) 52, Wicksburg (6-5) 18

Montgomery Catholic (9-2) 52, Bayside Academy (8-3) 21

Opp (8-3) 14, Greensboro (6-5) 8

Winfield (10-1) 40, Sylvania (6-5) 24
Ohatchee (10-1) 28, Lauderdale County (7-4) 14

Fyffe (11-0) 69, Oakman (7-4) 21

Walter Wellborn (9-1) 63, Phil Campbell (5-6) 20

Piedmont (10-1) 47, Colbert Heights (5-6) 14

Plainview (10-1) 41, Vinemont (7-4) 14

Saks (8-3) 22, East Lawrence (9-2) 15

J.B. Pennington (8-3) 41, Geraldine (6-5) 14


CLASS 4A

Alabama Christian (9-2) 56, West Blocton (6-5) 14

Jacksonville (7-3) 27, Jackson (6-5) 24

American Christian (11-0) 65, Geneva (4-7) 21

Mobile Christian(9-1) 17, Cherokee County (7-4) 14

Anniston (4-6) 25, Williamson (7-4) 16

Bibb County (9-2) 52, Dale County (7-4) 21
Handley (9-1) 32, Vigor (5-5) 20

Montevallo (7-4) 27, Saint James (7-4) 21

Etowah (8-2) 31, Randolph (5-6) 7

Haleyville (8-3) 48, Central-Florence (8-3) 18

Madison Academy (10-0) 48, Dora (5-6) 14
Northside (9-2) 20, Deshler (6-5) 13

Gordo (10-1) 41, Brooks (6-5) 12

Oneonta (7-4) 27, Madison County (9-3) 24

West Limestone (10-1) 44, Hamilton (5-6) 0

Good Hope (10-1) 33, North Jackson (6-5) 8


CLASS 5A

Pike Road (11-0) 46, Shelby County (6-5) 7

UMS-Wright (7-4) 27, Holtville (7-4) 6

Demopolis (11-0) 38, Rehobeth (6-5) 25

Faith Academy (10-1) 49, Sylacauga (8-3) 13

St. Paul’s Episcopal (11-0) 44, Talladega (3-8) 20
Selma (7-4) 22, Carroll (3-7) 6

Central, Clay County (10-1) 45, Satsuma (5-6) 14

Andalusia (8-3) 44, Marbury (6-5) 7

Alexandria (10-1) 57, West Point (4-7) 20
Parker (6-4) 35, East Limestone (6-4) 21

Guntersville (10-0) 62, Hayden (6-5) 3

Pleasant Grove (8-2) 47, Mae Jemison (4-7) 18

Ramsay (10-0) 56, Lawrence County (5-6) 20
Fairview (10-1) 27,  Center Point (7-4) 22

Russellville (9-2) 14, Fairfield (5-6) 7

Leeds (9-2) 41, Boaz (5-6) 14


CLASS 6A

Opelika (8-2) 51, Wetumpka (5-6) 28

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) 31, McGill-Toolen Catholic (7-3) 21

Lee-Montgomery (7-3) 23, Pelham (8-3) 21

Saraland (9-2) 45, Northridge (8-3) 7

Spanish Fort (8-3) 26, McAdory (4-7) 13

Helena (7-4) 22, Carver-Montgomery (7-4) 19

Blount (7-4) 40, Hueytown (5-6) 24

Eufaula (9-2) 52, Stanhope Elmore (5-6) 28

Pinson Valley (8-2) 45, Arab (5-6) 0
Shades Valley (4-7) 28, Cullman (8-3) 14

Oxford (10-1) 44, Minor (7-4) 6
Briarwood Christian (8-3) 31, Hartselle (8-3) 17

Mountain Brook (10-1) 38, Muscle Shoals (6-5) 7

Gardendale (9-2) 52, Fort Payne (8-3) 24

Homewood (7-4) 34, Athens (7-4) 31

Clay-Chalkville (10-1) 63, Southside-Gadsden (7-4) 0


CLASS 7A

Theodore (10-1) 40, Enterprise (8-3) 28

Central-Phenix City (7-4) 49, Fairhope (8-3) 21

Auburn (9-1) 39, Baker (5-5) 3

Daphne (10-1) 42, Prattville (7-4) 33

Thompson (11-0) 49, Grissom (6-5) 7

Hewitt-Trussville (9-2) 55, James Clemens (8-3) 12

Oak Mountain (7-4) 41, Austin (8-3) 28

Hoover (10-1) 49, Sparkman (6-5) 14


Second Round Pairings

All games Friday, Nov. 13, 7 p.m., unless noted.


CLASS 1A

Notasulga (8-1) at Sweet Water (7-2)

McKenzie (8-2) at Linden (11-0)

Keith (8-3) at Brantley (11-0)

Millry (8-2) at Maplesville (8-3)

Berry (9-1) at Woodland (8-3)

Ragland (9-2) at Brilliant (6-5)

Winterboro (9-1) at Hubbertville (9-2)

Pickens County (8-3) at Decatur Heritage (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 1A Bracket



CLASS 2A

B.B. Comer (10-1) at Abbeville (9-2)

Clarke County (8-2) at Isabella (10-1)

Leroy (9-1) at Geneva County (8-3)

G.W. Long (9-1) at Lanett (9-2)

Red Bay (9-1) at Spring Garden (10-1)

Addison (7-4) at North Sand Mountain (10-0)

Aliceville (6-4) at Cleveland (8-3)

Westbrook Christian (10-1) at Mars Hill Bible (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 2A Bracket


CLASS 3A

Trinity Presbyterian (9-2) at Slocomb (10-1)

Montgomery Academy (11-0) at Pike County (6-3)

Thomasville (9-1) at T.R. Miller (9-2)

Opp (8-3) at Montgomery Catholic (9-2)

Winfield (10-1) at Ohatchee (10-1)

Walter Wellborn (9-1) vs. Fyffe (11-0)

Plainview (10-1) at Piedmont (10-1)

J.B. Pennington (8-3) at Saks (8-3)

2020 AHSAA State Football Championships 3A Bracket


CLASS 4A

Jacksonville (7-3) at Alabama Christian (9-2)

Mobile Christian (9-1) at American Christian (11-0)

Bibb County (9-2) at Anniston (4-6)

Handley (9-1) at Montevallo (7-4)

Etowah (8-2) at Haleyville (8-3)

|Northside (9-2) at Madison Academy (10-0)

Gordo (10-1) at Oneonta (7-4)

Good Hope (10-1) at West Limestone (10-1)

Pike Road (11-0) at UMS-Wright (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 4A Bracket


CLASS 5A

Faith Academy (10-1) at Demopolis (11-0)

Selma (7-4) at St. Paul’s Episcopal (11-0)

Andalusia (8-3) at Central, Clay County (10-1)

Alexandria (10-1) at Parker (6-4)

Pleasant Grove (8-2) at Guntersville (10-0)

Fairview (10-1) at Ramsay (10-0)

Leeds (9-2) at Russellville (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 5A Bracket


CLASS 6A

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) at Opelika (8-2)

Saraland (9-2) at Lee-Montgomery (7-3)

Helena (7-4) at Spanish Fort (8-3)

Eufaula (9-2) at Blount (7-4)

Pinson Valley (8-2) at Shades Valley (4-7)

Briarwood Christian (8-3) at Oxford (10-1)

Mountain Brook (10-1) at Gardendale (9-2)

Clay-Chalkville (10-1) at Homewood (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 6A Bracket



CLASS 7A

Central-Phenix City (7-4) at Theodore (10-1)

Daphne (10-1) at Auburn (9-1)

Hewitt-Trussville (9-2) at Thompson (11-0)

Oak Mountain (7-4) at Hoover (10-1)

2020 AHSAA State Football Championships 7A Bracket

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football First Round Pairings & Brackets, Nov. 5-6, 2020 #EncoreSportsMedicine

All Seven 2019 State Champions Earn Berths in the 2020 AHSAA State Football Playoffs

    MONTGOMERY – All of the seven schools winning state championships in 2019 return to the field as the AHSAA 2020 State Football Championships get underway next week. The first round is scheduled for Friday, Nov. 6, with one game Gordo vs. Brooks on Thursday, Nov. 5 at Pickens County High School’s stadium in Reform. 
       While all seven state football champions from last year’s Super 7 earned berths in this year’s playoffs, three will be in different classes. Lanett, Fyffe and UMS-Wright, the 2019 1A, 2A and 4A state champions, all  moved up a class this season and will be competing in the Class 2A, 3A and 5A state playoffs respectively. The other defending champions, Thompson (7A), Oxford (6A), Central, Clay County (5A) and Piedmont (3A) are back in the same classes.
     Twelve teams enter the playoffs unbeaten, including Fyffe (10-0), which faces Oakman in the first round of the 3A playoffs riding a 40-game winning streak which dates back to the final game of the 2017 season.
      Unbeaten teams heading into the playoffs include: Class 1A: Brantley (10-0); Linden (10-0); Class 2A: none; Class 3A: Montgomery Academy (10-0); Fyffe (10-0); Class 4A: American Christian (10-0); Madison Academy (9-0); Class 5A: St. Paul’s Episcopal (10-0: Pike Road (10-0); Demopolis (10-0); Ramsay (9-0); Guntersville (9-0); Class 6A: none; Class 7A: Thompson (10-0).
     Class 2A Colbert County reached the playoffs for a record 43rd year.
     Approximately 50 playoff games are expected to be live-streamed in the first round over the NFHS Network. 

2020 AHSAA State Football Playoffs

First-Round Pairings – All games Friday, Nov. 6, 7 p.m., unless noted.

CLASS 1A

J.F. Shields (3-7) at Sweet Water (6-2)
Florala (7-2) at Notasulga (7-1)
Marengo (5-4) at Linden (10-0)
Loachapoka (6-4) at McKenzie (7-2)

Billingsley (5-5) at Brantley (10-0)
Fruitdale (7-2) at Keith (7-3)
Samson (6-3) at Maplesville (7-3)
Central-Hayneville (6-3) at Millry (7-2)

Sumiton Christian (6-4) at Berry (8-1)
Woodland (7-3) at Waterloo (6-4)
Brilliant (5-5) at Valley Head (8-2)
R.A. Hubbard (5-5) at Ragland (8-2)

Hackleburg (4-6) at Winterboro (8-1), at Childersburg HS
Hubbertville at Cedar Bluff (6-4)
Wadley (3-7) at Decatur Heritage (8-2), at West Morgan HS
Woodville (5-5) at Pickens County (7-3)

2020 AHSAA State Football Championships 1A Bracket

CLASS 2A

St. Luke’s Episcopal (4-6), forfeit, at B.B. Comer (9-1)
Ariton (5-5) at Isabella (9-1)

Randolph County (7-3) at Clarke County (7-2)

LaFayette (5-4) at Leroy (8-1)
Geneva County (7-3) at Highland Home (6-4)
J.U. Blacksher (3-6) at Lanett (8-2)
Luverne (7-3) at GW Long (8-1)
Tanner (6-4) at Spring Garden (9-1)
Winston County (7-3) at Red Bay (8-1)
Southeastern (6-4) at North Sand Mountain (9-1)
Colbert County (7-3) at Addison (6-4)

Hatton (5-5) at Aliceville (5-4)
Cleveland (7-3) at Falkville (8-2)
Lamar County (4-6z0 at Mars Hill Bible (8-2)
Section (5-5) at Westbrook Christian (9-1)

2020 AHSAA State Football Championships 2A Bracket

CLASS 3A

Southside-Selma (6-4) at Slocomb (9-1)
Flomaton (8-2) at Trinity Presbyterian (8-2)
Providence Christian (4-6) at Montgomery Academy (10-0)
Pike County (5-3) at Hillcrest-Evergreen (6-4)

Dadeville (6-4) at T.R. Miller (8-2)
Wicksburg (6-4) at Thomasville (8-1)
Bayside Academy (8-2) at Montgomery Catholic (8-2)
Greensboro (6-4) at Opp (7-3)

Sylvania (6-4) at Winfield (9-1)
Ohatchee (9-1) ay Lauderdale County (7-3)
Oakman (7-3) at Fyffe (10-0)
Phil Campbell (5-5) at Walter Wellborn (8-1)

Colbert Heights (5-5) at Piedmont (9-1)
Vinemont (7-3) at Plainview (9-1)
Saks (7-3) at East Lawrence (9-1)
Geraldine (6-4) at J.B. Pennington (7-3)

2020 AHSAA State Football Championships 3A Bracket

CLASS 4A

West Blocton (6-4) at Alabama Christian (8-2)
Jackson (6-4) at Jacksonville (6-3)
Geneva (4-6) at American Christian (10-0)
Cherokee County (7-3) at Mobile Christian (8-1)

Anniston (3-6) at Williamson (7-3), Ladd-Peebles Stadium, Mobile
Dale County (7-3) at Bibb County (8-2)
Vigor (5-4) at Handley (8-1)
Montevallo (6-4) at Saint James (7-3)

Randolph (5-5) at Etowah (7-2)
Haleyville (7-3) at Central-Florence (8-2)
Dora (5-5) at Madison Academy (9-0)
Deshler (6-4) at Northside (8-2)

Brooks (6-4) at Gordo (9-1), Thursday, Nov. 5, at Pickens Co HS
Oneonta (6-4) at Madison County (9-2)
Hamilton (5-5) at West Limestone (9-1)
North Jackson (6-4) at Good Hope (9-1)

2020 AHSAA State Football Championships 4A Bracket

CLASS 5A

Shelby County (6-4) at Pike Road (10-0)
UMS-Wright (6-4) at Holtville (7-3)
Rehobeth (6-4) at Demopolis (10-0)
Sylacauga (7-2) at Faith Academy (9-1)

Talladega (3-7) at St. Paul’s Episcopal (10-0)
Carroll (3-6) at Selma (6-4) 
Satsuma (5-5) at Central, Clay County (9-1)
Marbury (6-4) at Andalusia (7-3)

West Point (4-6) at Alexandria (9-1)
Parker (5-4) at East Limestone (6-3)
Hayden (6-4) at Guntersville (9-0)
Mae Jemison (4-6) at Pleasant Grove (7-2)

Lawrence County (5-5) at Ramsay (9-0), Lawson Field, Birmingham
Center Point (7-3) at Fairview (9-1)
Fairfield (5-5) at Russellville (8-2)
Boaz (5-5) at Leeds (8-2) 

2020 AHSAA State Football Championships 5A Bracket

CLASS 6A

Wetumpka (5-5) at Opelika (7-2)
McGill-Toolen Catholic (7-2) at Hillcrest-Tuscaloosa (8-2)
Lee-Montgomery (6-3) at Pelham (8-2)
Northridge (8-2) at Saraland (8-2)

McAdory (4-6) at Spanish Fort (7-3)
Carver-Montgomery (7-3) at Helena (6-4)
Blount (6-4) at Hueytown (5-5)
Stanhope Elmore (5-5) at Eufaula (8-2)
Arab (5-5) at Pinson Valley (7-2)
Shades Valley (3-7) at Cullman (8-2)
Minor (7-3) at Oxford (9-1)
Hartselle (8-2) at Briarwood Christian (7-2)

Muscle Shoals (6-4) at Mountain Brook (9-1)
Gardendale (8-2) at Fort Payne (8-2)
Homewood (6-4) at Athens (7-3) 
Southside-Gadsden (7-3) at Clay-Chalkville (9-1)

2020 AHSAA State Football Championships 6A Bracket

CLASS 7A

Enterprise (8-2) at Theodore (9-1)
Fairhope (8-2) at Central-Phenix City (6-4)
Baker (5-4) at Auburn (8-1)
Prattville (7-3) at Daphne (9-1)

Grissom (6-4) at Thompson (10-0)
Hewitt-Trussville (8-2) at James Clemens (8-2)
Oak Mountain (6-4) at Austin (8-2)
Sparkman (6-4) at Hoover (9-1), Hoover Met

2020 AHSAA State Football Championships 7A Bracket

Encore Sports Medicine is proud to be the
Official Sports Medicine Provider for the
Alabama High School Athletic Association
as well as numerous high schools and colleges across
Alabama, Mississippi, and Tennessee!
We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Scores October 29-30, 2020

AHSAA Football Scores

October 29-30, 2020

Class 7A
Baker 35, Davidson 6

Daphne 21, Spanish Fort 7

Fairhope 35, Murphy 0

Foley 41, Alma Bryant 27

Huntsville 37, Decatur 13

Jeff Davis 30, Park Crossing 29

Prattville 36, Bob Jones 14

Smiths Station 27, Stanhope Elmore 20

Spain Park 63, Hueytown 62

Sparkman 14, Muscle Shoals 10

Theodore 49, Mary Montgomery 0

Tuscaloosa County 27, Northridge 26

Vestavia Hills 52, Shades Valley 27

CLASS 6A
Baldwin County 53, Lefore 22

Briarwood Christian 42, Corner 7

Carver-Montgomery 28. Greenville 7

Clay-Chalkville 21, Oak Mountain 14

Cullman 40, Columbia 7

Fort Payne 41, North Jackson 14

Gardendale 27, Florence 21

Grissom 19, Hazel Green 0

Helena 12, Wright 7

Homewood 20, Pelham 18

Jackson-Olin 33, Wenonah 9

Jasper 49, Bessemer City 14

McGill-Toolen Catholic 35, Dothan 7

Minor 41, Woodlawn 7

Mountain Brook 31, Austin 22

Oxford 32, Central-Phenix City 31 (OT)

Pell City 27, Mae Jemison 14

Pinson Valley 1, Mortimer Jordan 0, forfeit

Southside-Gadsden 24, Etowah 17

CLASS 5A
Arab 27, Boaz 8

Benjamin Russell at Sylacauga, cancelled

Chelsea 31, Calera 14

Clay County Central 15, Handley 14

Crossville 21, Geraldine 12

Demopolis 1, Hillcrest-Tuscaloosa 0, forfeit

Elmore County 21, Jemison 20

Fairfield 42, Central-Tuscaloosa 6

Fairview 56, Holly Pond 16

Faith Academy 1, Lumberton (MS) 0, forfeit

Guntersville 53, Albertville 0

Hayden 37, Moody 28

John Carroll Catholic 34, St. Clair County 7

Lawrence County 38, Danville 21

Marbury 41, Chilton County 21

Pike Road 56, B.T. Washington 6

Ramsay 33, Parker 32

Rehobeth 28, Wicksburg 18, replacement non counter

Satsuma 6, Gulf Shores 3

Shelby County 28, Tallladega 23

St. Paul’s Episcopal 38, Vigor 0

Tallassee 41, Bullock County 20, replacement non counter

Tallassee 1, Carroll 0, forfeit

West Point 1, Curry 0, forfeit

Westminster Christian 44, Lee-Huntsville 38

CLASS 4A
American Christian 1, Mars Hill Bible 0, Forfeit

Ashford 46, Northside Methodist Academy 27

Ashville 61, Weaver 6

Brooks 34, Lauderdale County 20

Cleburne 26, Randolph County 14

DAR 43, Brindlee Mountain 6

Deshler 24, Colbert County 19

Fultondale 1, Tarrant 0, forfeit

Gordo 40, Pickens County 8

Madison Academy 1, Russellville 0, forfeit

Mobile Christian 37, B.C. Rain 18

Montevallo 1, Maplesville 0, forfeit

New Hope 35, R.A. Hubbard 0

Northside 29, Sipsey Valley 0

Oak Grove 21, Brookwood 0

St. Michael Catholic 40, Orange Beach 21

West Blocton 57, Dora 41

West Limestone 47, Ardmore 28

White Plains 44, Pleasant Valley 28

CLASS 3A
Bayside Academy 42, Elberta 21

Carbon Hill 1, Brilliant 0, forfeit

Colbert Heights 30, Wilson 14

Collinsville 6, Valley Head 0

East Lawrence 1, Sheffield 0, forfeit

Elkmont 45, Hanceville 36

Excel at Monroe County, cancelled

Flomaton 37, Escambia County 0

Fyffe 1, Scottsboro 0, forfeit

Greensboro 40, Holt 8

Hale County 62, Lamar County 38

Hokes Bluff 1, Sardis 0, forfeit

J.B. Pennington 22, Locust Fork 19

North Sand Mountain 25, Sylvania 19

Oakman 12, Cordova 0

Ohatchee 40, Munford 18

Phil Campbell 1, Hackleburg 0, forfeit

Piedmont 27, Alexandria 23

Plainview 43, Glencoe 6

Reeltown 22, Holtville 0

Southside-Selma 1, Dallas County 0, forfeit

Slocomb 20, Geneva County 13

Spring Garden 51, Wadley 13

Susan Moore 1, Cleveland 0, forfeit

Thomasville at Clarke County, cancelled

Trinity Presbyterian 33, Saint James 7

T.R. Miller 39, W.S. Neal 0

Vinemont 31, Cold Springs 7

Wicksburg 1, Northside Methodist 0, forfeit

CLASS 2A
Central Coosa 1, Talladega County Central 0, forfeit

Citronelle at Leroy, cancelled

Cottonwood 44, Houston County 40

G.W. Long 38, Houston Academy 7

Hatton 40, Clements 22

Highland Home 34, Loachapoka 8

Isabella 1, Keith 0, forfeit

J.U. Blacksher 29, Washington County 0

LaFayette 46, Beulah 20

Lexington 1, Rogers 0, forfeit

Luverne 13, Georgiana 0

Red Bay 36, Fayette County 20

Sulligent 27, South Lamar 20

Tanner 21, Waterloo 20

Thorsby 52, Billingsley 32

Vincent 33, Prattville Christian 28

Westbrook Christian 34, Donoho 6

Winston County 30, Falkville 13

Zion Chapel 41, Pleasant Home 14

CLASS 1A
Appalachian 1, Southeastern 0, forfeit

Autaugaville 1, Ellwood Christian 0, forfeit

Berry at Winterboro, cancelled

Cedar Bluff 28, Sand Rock 27

Central-Hayneville 1, Calhoun 0, forfeit

Coosa Christian 33, Whitesburg Christian 28

Florala 1, Providence Christian 0, forfeit

Kinston 1, Barbour County 0, forfeit

Linden 34, Aliceville 6

Lynn 61, Cherokee 0

Marion County 42, Phillips 0

Ragland 42, Asbury 0

Red Level 53, J.F. Shields 6

Shoals Christian 1, Alabama School/Deaf 0, forfeit

Sumiton Christian 24, Meek 22

Woodland 28, Horseshoe Bend 12

Woodville 34, Section 28

We LOVE to see you move!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

encorerehab.com

AHSAA Football Scores October 22-23, 2020

AHSAA Football Scores

October 22-23, 2020


CLASS 7A

Austin 49, Bob Jones 7
Daphne 50, Baker 25
Dothan 35, Smiths Station 31
Enterprise 38, Auburn 27
Fairhope 45, Alma Bryant 19
Grissom 31, Florence 6
Hewitt-Trussville 51, Oak Mountain 21
James Clemens 49, Albertville 7
Mary Montgomery 1, Davidson 0, forfeit

Prattville 31, Jeff Davis 14
Spain Park 35, Tuscaloosa County 34
Sparkman 48, Huntsville 13
Theodore 49, Foley 17
Thompson 39, Hoover 23
Vestavia Hills 45, Gadsden City 7



CLASS 6A

Athens 31, Decatur 17
Benjamin Russell 46, Calera 20
Blount 31, Gulf Shores 7
Briarwood Christian 28, Homewood 6
Carver-Montgomery 39, Russell County 0
Clay-Chalkville 49, Huffman 20
Cullman 30, Muscle Shoals 29
Eufaula 42, Sidney Lanier 6
Gardendale 1, Mortimer Jordan 0, forfeit

Hartselle 51, Buckhorn 13
Hazel Green 34, Columbia 6
Hillcrest-Tuscaloosa 33, Bessemer City 8
Hueytown 1, Paul Bryant 0, forfeit

Lee-Montgomery 33, Valley 7
Minor 22, Jackson-Olin 13
Mountain Brook 35, Chelsea 21
Northridge 26, McAdory 7
Opelika 35, Park Crossing 7
Oxford 49, Fort Payne 14
Pelham 41, Chilton County 7
Pell City 1, Scottsboro 0, forfeit

Pinson Valley 55, Jasper 33
Robertsdale 14, Baldwin County 6
Saraland 41, Citronelle 7
Shades Valley 50, Woodlawn 0
Spanish Fort 28, McGill-Toolen Catholic 21
Springville 35, Arab 34
Stanhope Elmore 23, Wetumpka 13


CLASS 5A

Alexandria 24, Leeds 9
Andalusia 1, Carroll 0, forfeit

Center Point 46, Corner 43
Central, Clay County 33, Tallassee 0
Central-Tuscaloosa 47, Sipsey Valley 0
Crossville 1, Douglas 0, forfeit

Demopolis 49, Selma 34
Fairfield 47, Cordova 0
Fairview 1, Sardis 0, forfeit
Faith Academy 33, B.C. Rain 0
Guntersville 59, West Point 28
Hayden 1, St. Clair County 0, forfeit

Headland 1, Charles Henderson 0, forfeit

Holtville 31, Sylacauga 27
Lawrence County 42, Brewer 8
Lincoln 20, Moody 13
Mae Jemison 20, Ardmore 14
Pacelli (GA) 28, Beauregard 0
Parker 50, Carver-Birmingham 14
Pike Road 35, Greenville 7
Ramsay 33, Pleasant Grove 26
Rehobeth 45, Northside Methodist 35
Russellville 41, Lee-Huntsville 0
Saint Paul’s Episcopal 29, LeFlore 0
Shelby County 34, Jemison 6
Talladega 66, Elmore County 29
UMS-Wright 40, Elberta 7
Wenonah 21, John Carroll Catholic 7


CLASS 4A

Alabama Christian 32, Bullock County 14
American Christian 49, West Blocton 14
Anniston 28, Cleburne County 0
Ashville 51, Fultondale 21
Bibb County 69, Holt 24
Brooks 30, Wilson 7
B.T. Washington 36, Ashford 8
Central-Florence 13, Deshler 12
Dale County 21, Straughn 15 (2 OT)
Etowah 1, Dora 0, forfeit

Good Hope 34, Oneonta 7
Gordo 1, Curry 0, forfeit

Haleyville 24, Oak Grove 0
Hamilton 14, Fayette County 2
Hanceville 36, Section 8
Handley 52, White Plains 0
Jackson 16, Escambia County 6
Jacksonville 30, Cherokee County 8
Madison Academy 47, St. John Paul II Catholic 13
Madison County 31, Westminster Christian 29
Montevallo 27, Dallas County 20
North Jackson 33, New Hope 28
Randolph 47, DAR 0
Saint James 35, Geneva 20
Saks 28, Hokes Bluff 7
Vigor 21, St. Michael Catholic 7
West Limestone 41, Priceville 14
West Morgan 1, Rogers 0, forfeit

Williamson 14, Mobile Christian 10
W.S. Neal 1, Opp 0, forfeit



CLASS 3A

Chickasaw 48, Escel 24
Clements 74, Elkmont 40
Dadeville 41, Beulah 0
Daleville 1, Providence Christian 0, forfeit

East Lawrence 31, Colbert Heights 15
Fyffe 54, Asbury 0
Geraldine 19, Collinsville 14
Hale County 42, Northside 21
Hillcrest-Evergreen 34, Cottage Hill Christian 14
Houston Academy 49, New Brockton 28
J.B. Pennington 38, Susan Moore 7
Montgomery Academy 36, Monroe County  6
Montgomery Catholic 52, Goshen 6
Oakman 1, Tarrant 0, forfeit

Ohatchee 56, Weaver 6
Phil Campbell 28, Danville 21
Piedmont 27, Walter Wellborn 21
Pike County 21, Reeltown 20
Plainview 54, Brindlee Mountain 7
Pleasant Valley 8, Glencoe 0
Slocomb 21, Wicksburg 20
Sylvania 43, East Limeston 40
Thomasville 46, Southside-Selma 6
Trinity Presbyterian 37, Childersburg 6
T.R. Miller 1, Flomaton 0, forfeit

Vinemont 38, Holly Pond 12
Winfield 1, Carbon Hill 0, forfeit


CLASS 2A

Abbeville 32, G.W. Long 13
Addison 49, Su lligent 0
Aliceville 39, Winston County 38
Ariton 40, Cottonwood 6
B.B. Comer 30, Randolph County 0
Central Coosa 1, Calhoun 0, forfeit

Clarke County 40, Satsuma 8
Cleveland 56, Sand Rock 13
Elba 40, Houston County 18
Geneva County 48, Zion Chapel 13
Hatton 56, Sheffield 6
Highland Home 42, Thorsby 14
Ider 48, Whitesburg Christian 30
Isabella 46, Luverne 41 (OT)
J.U. Blacksher 1, Greene County 0, forfeit

LaFayette 39, Vincent 19
Lamar County 19, Cold Springs 13
Lanett 48, Horseshoe Bend 6
Leroy 47, Washington County 14
Locust Fork 37, West End 17
Mars Hill Bible 77, Tharptown 0
North Sand Mountain 12, Falkville 7
Ranburne 27, Fayetteville 21
Red Bay 30, Colbert County 22
Spring Garden 1, Southeastern 0, forfeit

St. Luke’s Episcopal 49, Orange Beach 20
Tanner 50, Pisgah 26
Westbrook Christian 1, Gaston 0, forfeit


CLASS 1A

Berry 43, Meek 6
Brantley 52, Florala 36
Brilliant 21, Marion County 20
Cedar Bluff 47, Cooa Christian 20
Decatur Heritage 45, Hackleburg 30
Donoho 1, Talladega County Central 0, foreit

Georgiana 38, McKenie 33
Hubbertville 27, Lynn 21
Keith 32, J.F. Shields 0
Linden 47, Central-Hayneville 6
Loachapoka 1, Barbour County 0, forfeit

Maplesville 57, Autaugaville 14
Marengo 1, Ellwood Christian 0, forfeit

Millry 51, McIntosh 22
Notasulga 35, Verbena 7
Phillips 41, Vina 12
Raglsnd 27, Victory Christian 14
BivtoryRed Level 8, Pleasant Home 6
Samson 21, Keith 14
Sweet Water 1, Choctaw County 0, forfeit

Valley Head 41, Sumiton Christian 6
Waterloo 52, Cherokee 0
Winterboro 25, Woodland 15
Woodville 54, Appalachian 20

Replacement Non-Counter Games
Etowah 33, Sweet Water 20
Hayden 35, Winfield 27
Navarre (FL) 16, Andalusia 14
Pell City 24, Crossville 6
Spring Garden 44, West Morgan 22

We LOVE to see you move!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

encorerehab.com

AHSAA State Volleyball First Round Pairings

AHSAA 50TH Annual State Volleyball Championships

Birmingham CrossPlex/Bill Harris Arena

FIRST-ROUND PAIRINGS

October 27-29 (All matches to be live-streamed over the NFHS Network)

CLASS 1A

South 4: Millry vs. North 1: Donoho (30-4)

North 3: Meek (25-13) vs. South 2: Pleasant Home (12-4)

North 4: Covenant Christian (30-4) vs. South 1: Bayshore Christian (18-10)

South 3: Kinston (14-6) vs. North 2: Lindsay Lane Christian (36-7)

CLASS 2A

South 4:  Horseshoe Bend (32-6) vs. North 1: Addison (34-16)

North 3: Spring Garden (18-5) vs. South 2: Ariton (24-9)

North 4: Hatton vs. South 1: G.W. Long (30-4)

South 3: Orange Beach (13-17) vs. North 2: Altamont

CLASS 3A

South 4: Thomasville (21-8) vs. North 1: Plainview

North 3: Fyffe (21-11) vs. South 2: Houston Academy (26-17)

North 4: Lauderdale County (28-17) vs. South 1: Trinity Presbyterian (14-8)

South 3: Prattville Christian (35-9) vs. North 2: Pleasant Valley (27-6)

CLASS 4A

South 4: Northside (7-7) vs. North 1: Curry (54-10)

North 3: Jacksonville (39-8) vs. South 2: LAMP (22-11)

North 4: Westminster Christian (20-14) vs. South 1: Montgomery Academy (32-9)

South 3: St. Michael Catholic (18-18) vs. North 2: Madison County (26-12)

CLASS 5A

South 4: Elberta (7-11) vs. North 1: West Point (48-15)

North 3: Alexandria (36-16) vs. South 2: Satsuma (10-11)

North 4: East Limestone (18-11) vs. South 1: Bayside Academy (49-4)

South 3: Providence Christian (30-10) vs. North 2: Fairview (50-13)

CLASS 6A

South 4: Northridge (26-12) vs. North 1: Hazel Green (31-8)

North 3: Mountain Brook (31-12) vs. South 2: John Carroll Catholic (22-20)

North 4: Buckhorn (43-15) vs. South 1: Spanish Fort (41-11)

South 3: St. Paul’s Episcopal (30-7) vs. North 2: Hartselle (52-11)

CLASS 7A

South 4: Baker (21-15) vs. North 1: Hoover (49-1)

North 3: Thompson (15-8) vs. South 2: Prattville (27-8)

North 4: Vestavia Hills (16-24) vs. South 1: McGill-Toolen Catholic (40-8)
South 3: Auburn (11-14) vs. North 2: Spain Park (25-10)


We LOVE to see you move!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

EncoreRehab.com

AHSAA Football Scores October 15-16, 2020

AHSAA Football Scores

October 15-16, 2020

CLASS 7A
Alma Bryant 20, Davidson 10

Auburn 45, Smiths Station 14

Austin 52, Albertville 21

Central-Phenix City 49, Dothan 13

Daphne 34, Murphy 0

Fairhope 24, Baker 13

Florence 35, Huntsville 14

Foley 34, Mary Montgomery 24

Grissom 28, Bob Jones 21

Hewitt-Trussville 48, Gadsden City 12

Hoover 48, Tuscaloosa County 21

Sparkman 13, James Clemens 9 (OT)

Theodore 47, LeFlore 8

Thompson 49, Oak Mountain 21

Vestavia Hills 32, Spain Park 7


CLASS 6A
Athens 28, Cullman 0

Baldwin County 34, Gulf Shores 0

Benjamin Russell 34, Chilton County 28

Bessemer City 43, Brookwood 0

Carver-Montgomery 17, Sidney Lanier 0

Decatur 45, Columbia 0

Eufaula 42, Russell County 0

Fort Payne 41, Pell City 20

Gardendale 20, Jackson-Olin 14 (OT)

Hartselle 45, Hazel Green 6

Helena 25, Stanhope Elmore 18

Hillcrest-Tuscaloosa 1, Paul Bryant 0, forfeit
Hueytown 47, McAdory 41

Huffman 54, Woodlawn 6

Jasper 36, Mortimer Jordan 21

Lee-Montgomery 12, Park Crossing 8

McGill-Toolen Catholic 21, Blount 20

Mountain Brook 28, Homewood 0

Muscle Shoals 42, Buckhorn 0

Opelika 1, Valley 0, forfeit
Oxford 63, Springville 6

Pinson Valley 27, Clay-Chalkville 10

Saralnd 47, Robertsdale 0

Shades Valley 35, Chelsea 12

Southside-Gadsden 38, Scottsboro 14

Spanish Fort 35, Citronelle 6

Wetumpka 49, Calera 28

CLASS 5A
Alexandria 57, Moody 20

Andalusia 27, Greenville 0

Ardmore 1, Lee-Huntsville 0, forfeit
Beauregard 42, Elmore County 28

Carver-Birmingham 6, Wenonah 0

Center Point 1, St. Clair County, forfeit
Demopolis 23, Marbury 7

Charles Henderson 24, Carroll 19

Crossville 1, Sardis 0, forfeit

Fairview 49, Brewer 16

Faith Academy 42, Satsuma 0

Guntersville 56, Boaz 14

Hayden 35, Lincoln 20

Holtville 1, Tallassee 0, forfeit
Jemison 14, Central-Tuscaloosa 13

Leeds 35, Corner 13

Mae Jemison 35, Lawrence County 28

Parker 42, Cordova 20

Pleasant Grove 48, John Carroll Catholic 7

Ramsay 34, Fairfield 12

Rehobeth 33, Headland 14

Russellville 35, East Limestone 19

Selma 1, Sipsey Valley 0, forfeit
St. Paul’s Episcopal 35, Elberta 0

Sylacauga 49, Talladega 42

UMS-Wright 34, B.C. Rain 6

West Point 49, Douglas 0


CLASS 4A
Alabama Christian 49, Straughn 7

American Christian 47, Dallas County 16

Ashville 38, Hanceville 14

Bibb County 1, Sumter Central 0, forfeit
Brooks 42, Central-Florence 13

Bullock County 1, Geneva 0, forfeit
Cherokee County 21, Cleburne County 0

Dale County 61 B.T. Washington 6

Deshler 23, Priceville 21

Etowah 55, Brindlee Mountain 0

Good Hope 1, Dora 0, forfeit
Gordo 25, Fayette County 0

Hamilton 21, Addison 7

Handley 1, Anniston 0, forfeit
Madison Academy 48, New Hope 21

Madison County 42, DAR 19

Mobile Christian 36, Jackson 22

Montevallo 40, Holt 33

Munford 52, White Plains 30

North Jackson 25, St. John Paul II Catholic 21

Northside 48, Oak Grove 14

Oneonta 49, Fultondale 21

Randolph 28, Westminster Christian 14

Saint James 41, Ashford 12

St. Michael Catholic 27, Lighthouse Christian (FL) 6

Vigor 22, Williamson 8

West Blocton 1, Wilcox-Central 0, forfeit
West Limestone 47, Rogers 25

West Morgan 10, Wilson 0

W.S. Neal 20, Escambia County 9

CLASS 3A
Bayside Academy 35. Chicksaw 12

Beulah 42, Goshen 13

Carbon Hill 1, Tarrant 0, forfeit
Clements 28, Danville 25

Collinsville 40, Asbury 19

Cottage Hill Christian 41, Excel 21

Dadeville 7, Reeltown 6

East Lawrence 1, Phil Campbell 0, forfeit
Fyffe 51, Geraldine 7

Greensboro 29, Hale County 20

Hillcrest-Evergreen 1, Flomaton 0, forfeit
Hillcrest-Evergreen 39, Monroe County 20, replacement game non counter

Lauderdale County 33, Colbert Heights 6

Monroe County 1, Prattville Christian 0, forfeit
Montgomery Academy 20, Thomasville 17

Montgomery Catholic 13, Trinity Presbyterian 10

Northside Methodist 48, Daleville 14

Ohatchee 39, Pleasant Valley 8

Piedmont 40, Hokes Bluff 7

Pike County 43, Childersburg 0

Plainview 29, Sylvania 20

Providence Christian 50, New Brockton 15

Saks 39, Glencoe 0

Slocomb 38, Opp 27 (score was  reported in reverse earlier)

Southside-Selma 1, R.C. Hatch 0, forfeit
Southide-Selma 46, Highland Home 28, replacement game non counter
Susan Moore 35, Holly Pond 6

Vinemont 20, Oakman 17 (OT)

Walter Wellborn 69, Weaver 0

Wicksburg 37, Houston Academy 32

Winfield 21, J.B. Pennington 8


CLASS 2A
Abbeville 48, Houston County 0

Aliceville 1, Midfield 0, forfeit
Ariton 45, Elba 32

B.B. Comer 51, Vincent 0

Colbert County 35, Lexington 0

Cottonwood 44, Zion Chapel 21

Falkville 38, Ider 0

G.W. Long 41, Geneva County 7

Hatton 52, Tharptown 6

Highland Home 1, Francis Marion 0, forfeit
Isabella 68, Central Coosa 0

J.U. Blacksher 36, Orange Beach 30

LaFayette 19, Fayetteville 5

Lanett 61, Randolph County 20

Leroy 28, Clarke County 14

Locust Fork 1, Gaston 0, forfeit
Luverne 20, Thorsby 16

Mars Hill Bible 35, Red Bay 8

North Sand Mountain 44, Whitesburg Christian 13

Ranburne 20, Horseshoe Bnd 12

Section 25, Pisgah 14

Southeastern 31, West End 28

Spring Garden 55, Sand Rock 19

Sulligent 28, Lamar County 7

Washington County 1, Greene County 0, forfeit
Westbrook Christian 3, Cleveland 0

Winston County 46, Cold Springs 21

CLASS 1A
Alabama School/Deaf 48, Mississippi School/Deaf 38

Autaugaville 14, Loachapoka 0

Berry 36, Billingsley 13

Billingsley 1, Barbour County 0, forfeit
Brantley 54, Red Level 0

Cedar Bluff 48, Appalachian 28

Central-Hayneville 28, J.F. Shields 14

Decatur Heritage 46, Cherokee 16

Fruitdale 41, St. Luke’s Episcopal 21

Hackleburg 48, Vina 6

Hubbertville 34, Marion County 14

Linden 1, A.L. Johnson 0, forfeit
Lynn 21, South Lamar 14

Maplesville 56, Verbena 16

Marengo 1, Choctaw County 0, forfeit
McIntosh 1, Southern Choctaw 0, forfeit
McKenzie 51, Florala 38

Notasulga 1, Calhoun 0, forfeit
Pickens County 38, Meek 14

Phillips 26, Shoals Christian 21

Pleasant Home 7, Kinston 0

Ragland 56, Talladega County Central 0

Samson 35, Georgiana 20

Sumiton Christian 32, Coosa Christian 13

Sweet Water 49, Millry 21

Wadley 29, Donoho 7

Waterloo 36, R.A. Hubbard 34

Woodland 36, Victory Christian 0

Woodville 38, Gaylesville 20

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

Celebrate National Physical Therapy Month with us by showing us YOUR #Encore10 !

#Encore10 is 10 moves, 10 reps, or 10 seconds!

Post a photo or video of your 10 moves, 10 reps, or 10 seconds of movement, tag us and show us YOUR #Encore10 !

EncoreRehab.com