Sports

Ben Whalley is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey University

Ben Whalley is Athlete of the Month with #EncoreRehab at William Carey University

Say hello to Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey, Ben Whalley! 

Ben competes in Mens Soccer for the Crusaders where he has been selected All-Conference 2nd Team for two years. He is pursuing a degree in Communications. Ben is the son of Simon and Sarah Whalley.

We are proud to have you, Ben, as our Athlete of the Month!

Encore Sports Medicine is proud to be the Rehabilitation and Sports Medicine Provider for William Carey University.

Encore Rehabilitation-William Carey
710 William Carey Parkway
Hattiesburg, Mississippi 39401
601-543-0221 
Find Encore Rehabilitation-William Carey on Facebook by clicking here

encorerehab.com


Windham Whatley is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey

Encore Rehabilitation Regional Director Jeff Davis, AT, is awarded Athletic Trainer of the Year!

See our Christmas Tree on the TTown Tinsel Trail!

AHSAA Football Scores Nov 21-22, 2019 and Semifinal Pairings

 

2019 AHSAA State Football Playoffs

Third-Round Results

 

CLASS 1A
Sweet Water (11-1) 38, Brantley (11-2) 35

Lanett (12-0) 41, Isabella (12-1) 21

Pickens County (11-2) 31, Spring Garden (11-2) 24

Mars Hill Bible (13-0) 42, Decatur Heritage (12-1) 21


CLASS 2A
Leroy (11-2) 35, Ariton (10-3) 24

Reeltown (12-1) 41, G.W. Long (10-3) 22

Collinsville (12-1) 37, North Sand Mountain (9-4) 28

Fyffe (13-0) 45, Red Bay (12-1) 6

CLASS 3A
T.R. Miller (9-4) 14, Flomaton (11-2) 12

Mobile Christian (8-4) 41, Gordo (12-1) 21

Piedmont (12-1) 33, Geraldine (8-5) 7

Walter Wellborn (12-1) 27, Randolph County (11-2) 20


CLASS 4A
UMS-Wright (12-0)  21, Montgomery Catholic (12-1) 0

Andalusia (10-3) 24, American Christian (11-2) 0

Jacksonville (11-2) 63, Northside (11-2) 27

Anniston (9-4) 30, Deshler (9-4) 13

CLASS 5A
Pleasant Grove (12-1) 51, Ramsay (10-3) 22

Briarwood Christian (12-1) 7, Bibb County (12-1) 3

Mortimer Jordan (11-2) 32, Center Point (9-4) 14

Central Clay County (11-2) 43, Madison County (10-3) 15

CLASS 6A
Spanish Fort (8-4) 28, Park Crossing (5-8) 21

Opelika (11-1) 45, Hueytown (11-2) 24

Oxford (12-1) 20, Clay-Chalkville (10-3) 13

Pinson Valley (10-2) 26, Muscle Shoals (12-1) 14

CLASS 7A
Central-Phenix City (12-1) 38, Auburn (9-4) 0

Thompson (11-1) 35, Hoover (10-3) 21

 


 



 

2019 AHSAA State Football Playoffs

Semifinal Pairings, Friday, Nov. 29

CLASS 1A
Lanett (12-0) at Sweet Water (11-1)

Mars Hill Bible (13-0) at Pickens County (11-2), Reform


CLASS 2A
Leroy (11-2) 35 at Reeltown (12-1)

Collinsville (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 3A
T.R. Miller (9-4) at Mobile Christian (8-4)

Walter Wellborn (12-1) at Piedmont (12-1)


CLASS 4A
Andalusia (10-3) at UMS-Wright (12-0), Mobile
Anniston (9-4) at Jacksonville (11-2)

CLASS 5A
Pleasant Grove (12-1) at Briarwood Christian (12-1)

Central-Clay County (11-2) at Mortimer Jordan (11-2), Kimberly

CLASS 6A
Opelika (11-1) at Spanish Fort (8-4)

Pinson Valley (10-2) at Oxford (12-1)

SUPER 7 PAIRINGS
Jordan-Hare Stadium, Auburn University
Wednesday, Dec. 4
CLASS 7A
Thompson (11-1) vs. Central-Phenix City (12-1), 7 p.m.

Unified Game
Baldwin County vs. Vestavia Hills, 3:30 p.m.

 

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the AHSAA and numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

 


Colby Cox is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Pike Road

Colby Cox is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Pike Road, shown here with Clinic Director Lauren Luke, DPT

Congratulations to Colby Cox, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Pike Road!

Colby is a Junior at Macon East Academy where he competes in Football and Baseball for the Knights. He has been selected to the AISA All-Metro Team. His hobbies include playing sports and watching movies. His future plans include pursuing a degree in Physical Therapy from The University of South Alabama.

Colby is the son of Pam Cox and Rodney Cox.

We wish you the best, Colby!

Colby Cox is shown here with Clinic Director Lauren Luke, DPT.

Encore Rehabilitation-Pike Road
9427 Vaughn Road, Suite A
Pike Road, Alabama 36064
334-523-8999  
Find Encore Rehabilitation-Pike Road on Facebook by clicking here

encorerehab.com


WSFA, Alabama State University Band, and Encore Rehabilitation

Welcome to Student Physical Therapist Amanda Bertoldi!

Christine Shelton is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Pike Road

Gracie Thompson is Athlete of the Month for West Point High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Gracie Thompson is Athlete of the Month for West Point High School and #EncoreRehab - Cullman

We are pleased to present Grace Thompson as the Athlete of the Month for West Point High School and Encore Rehabilitation-Cullman!

Gracie is a Senior at West Point where she competes in Volleyball and Softball for the Warriors. She plans to pursue a cosmetology degree at Wallace post-graduation. We wish her every success!

Gracie is the daughter of Dustin and Cortney Thompson.

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the West Point Warriors! We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Cullman
1701 Main Avenue SW, Suite G
Cullman, Alabama 35055
256-775-3737
Find Encore Rehabilitation-Cullman on Facebook by clicking here 

encorerehab.com


Rylan Jones is Athlete of the Month for West Point High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Ava Woods Celebrating National Prematurity Awareness Month

Shelia Gallups – “I had a great experience”

#EncoreSportsMedicine

AHSAA Football Results for Nov. 15, 2019 and Third Round Pairings

 

2019 AHSAA State Football Playoffs (Friday, Nov. 15, 2019) and

Third-Round Pairings

 

 


 

Third Round Pairings

 

CLASS 1A

Brantley (11-1) at Sweet Water (10-1)

Isabella (12-0) at Lanett (11-0)

Pickens County (10-2) at Spring Garden (11-1)

Decatur Heritage (12-0) at Mars Hill Bible (12-0), Florence

 


CLASS 2A

Ariton (10-2) at Leroy (10-2)

G.W. Long (10-2) at Reeltown (11-1)

North Sand Mountain (9-3) at Collinsville (11-1)

Red Bay (12-0) at Fyffe (12-0)


CLASS 3A
T.R. Miller (8-4) at Flomaton (11-1)

Gordo (12-0) at Mobile Christian (7-4)

Piedmont (11-1) at Geraldine (8-4)

Walter Wellborn (11-1) at Randolph County (11-1), Wedowee

 


CLASS 4A

Montgomery Catholic (12-0) at UMS-Wright (11-0), Mobile

American Christian (11-1) at Andalusia (9-3)

Northside (11-1) at Jacksonville (10-2)

Deshler (9-3) at Anniston (8-4)


CLASS 5A
Pleasant Grove (11-1) at Ramsay (10-2), Birmingham

Bibb County (12-0) at Briarwood Christian (11-1)

Center Point (9-3) at Mortimer Jordan (10-2), Kimberly

Madison County (10-2) at Central-Clay County (10-2), Lineville


CLASS 6A
Park Crossing (5-7) at Spanish Fort (7-4)

Opelika (10-1) at Hueytown (11-1)

Clay-Chalkville (10-2) at Oxford (11-1)

Pinson Valley (8-2) at Muscle Shoals (12-0)


CLASS 7A
Auburn (9-3) at Central-Phenix City (11-1)

Hoover (10-2) at Thompson (10-1), Alabaster



Second-Round Results

CLASS 1A

Sweet Water (10-1) 34, Maplesville (8-3) 21

Brantley (11-1) 49, Notasulga (6-5) 21

Lanett (11-0) 44, Elba (8-4) 6

Isabella (12-0) 29, Millry (10-2) 27

Spring Garden (11-1) 34, Hackleburg (5-7) 0

Pickens County (10-2) 21, Falkville (7-5) 20

Mars Hill Bible (12-0) 59, South Lamar (10-2) 34

Decatur Heritage (12-0) 20, Donoho (9-2) 2


CLASS 2A

Leroy (10-2)  34, Goshen (8-4) 25

Ariton (10-2) 30, LaFayette (6-5) 12

Reeltown (11-1) 30, J.U. Blacksher (9-3) 20

G.W. Long (10-2) 28, Luverne (11-1) 13

North Sand Mountain (9-3) 35, Westbrook Christian (8-4) 13

Collinsville (11-1) 21, Ohatchee (10-1) 14

Fyffe (12-0) 38, Ranburne (10-2) 7

Red Bay (12-0) 43, Sulligent (9-3) 6


CLASS 3A

Flomaton (11-1) 20, Saint James (10-2) 19

T.R. Miller (8-4) 21, Montgomery Academy (7-5) 14

Gordo (12-0) 18, Providence Christian (10-2) 7

Mobile Christian (7-4) 28, Pike Road (11-1) 10

Geraldine (8-4) 61, B.B. Comer (6-6) 7

Piedmont (11-1) 42, Lauderdale County (9-3) 20

Randolph County (11-1) 54, Westminster Christian (8-3) 6

Walter Wellborn (11-1) 21, Susan Moore (11-1) 14


CLASS 4A

UMS-Wright (11-0) 31, Talladega (6-5) 6

Montgomery Catholic (12-0) 9, Handley (7-5) 6

Andalusia (9-3) 40, Lincoln (9-3) 10

American Christian (11-1) 21, Hillcrest-Evergreen (7-5) 0

Northside (11-1) 41, Priceville (8-4) 14

Jacksonville (10-2) 56, St. John Paul II Catholic (9-3) 22

Deshler (9-3) 27, Oneonta (8-4) 11

Anniston (8-4) 35, Fairview (8-3) 7


CLASS 5A

Pleasant Grove (12-1) 33, Faith Academy (11-1) 14

Ramsay (10-2) 41, Valley (7-5) 7

Briarwood Christian (11-1) 24, Jackson (6-6) 14

Bibb County (12-0) 12, Greenville (7-5) 6

Mortimer Jordan (10-2) 56, Guntersville (8-3) 21

Center Point (9-3) 26, Scottsboro (9-3) 10

Madison County (10-2) 28, Alexandria (8-3) 27

Central-Clay County (10-2) 20, Jasper (11-1) 7


CLASS 6A

Park Crossing (5-7) 35, Stanhope Elmore (9-3) 32

Spanish Fort (7-4) 63, Wetumpka (6-6) 21

Hueytown (11-1) 56, Eufaula (9-3) 49

Opelika (10-1) 20, St. Paul’s Episcopal (8-4) 10

Clay-Chalkville (10-2) 35, Athens (8-4) 7

Oxford (11-1) 35, Cullman (6-6) 0

Pinson Valley (9-2) 48, Fort Payne (9-3) 10

Muscle Shoals (12-0) 30, Gardendale (8-4) 27


CLASS 7A

Central-Phenix City (11-1) 24, Prattville (9-3) 6

Auburn (9-3) 26, McGill-Toolen Catholic (11-1) 0

Hoover (10-2) 23, James Clemens (9-3) 20 (OT)

Thompson (10-1) 38, Florence (7-5) 31

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

Brett Sims – Athlete of the Month for Encore Rehabilitation at DeKalb Regional Medical Center

Brett Sims Photo DeKalb Fort Payne

Congratulations to Brett Sims, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation at DeKalb Regional Medical Center!

Brett is a Sophomore at Sylvania High School where he competes in Football and Basketball for the Rams. He has earned place on the All Academics Team and has won the Ironman Award for weightlifting.  In his free time, he enjoys playing video games with friends. His future plans include pursuing a career as an Athletic Trainer.

Brett is the son of Robbie and Scarlett Sims.

We are proud of you, Brett!

Encore Rehabilitation at DeKalb Regional Medical Center
200 Medical Center Drive
Fort Payne, Alabama 35968
256-997-2460
Find Encore Rehabilitation at DeKalb Regional Medical Center
on Facebook by clicking here 

encorerehab.com



Celebrating Boss’ Day with Encore Rehabilitation at DeKalb Regional Medical Center

Encore Rehabilitation-Fort Payne at Council on Aging Health Fair

Encore Rehabilitation Physical Therapists attend McKenzie Method Course

Hannah Crowe is Athlete to the Month for Encore Rehabilitation-Clanton

Hannah Crowe is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Clanton #EncoreRehab

Encore Rehabilitation-Clanton would like to recognize Hannah Crowe as Athlete of the Month!

Hannah excels in Softball and would like to one day play for Auburn or Florida while pursuing a degree as a Marine Biologist. In addition to playing softball,  Hannah enjoys playing all sports, cooking, crocheting, and tubing.

Hannah is the daughter of Shannon Crowe and Greg Crowe.

Congratulations, Hannah! We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Clanton
674 Ollie Avenue
Clanton, Alabama 35045
205-280-1100 
Find Encore Rehabilitation-Clanton on Facebook by clicking here

encorerehab.com


Encore Rehabilitation-Clanton collects Halloween Costumes for Children’s of Alabama

Kaylee Forbus – Stronger Shoulder Leads to New Gymnastic Skills

Janis Allman – Walking after Surgery!

Dena Kromer – Patient of the Month for Encore Rehabilitation-Clanton

AHSAA Football Results Nov 8, 2019 & 2nd Round Pairings

2019 AHSAA State Football Playoffs
First-Round Results


CLASS 1A
Sweet Water (9-1) 53, Georgiana (5-6) 0
Maplesville (8-2) 56, Billingsley (5-6) 6
Brantley (10-1) 72, Fruitdale (5-6) 32
Notasulga (6-4) 7, Linden (5-5) 6
Lanett (10-0) 55, Keith (6-5) 0
Elba 8-3) 21, Marengo (6-5) 8
Isabella (11-0) 46, Wadley (5-5) 20
Millry (10-1) 48, Florala (7-4) 18

Spring Garden (10-1) 28, Hubbertville (6-5) 20
Hackleburg (5-6) 34, Valley Head (6-5) 19
Pickens County (9-2) 31, Victory Christian (6-5) 14
Falkville (7-4) 47, Waterloo (8-3) 19
Mars Hill (11-0) 63, Woodville (4-7) 7
South Lamar (10-1) 45, Appalachian (6-5) 6
Decatur Heritage (11-0) 47, Vina (3-8) 8
Donoho (9-1) 34, Berry (6-5) 6 

CLASS 2A
Leroy (9-2) 37, Daleville (7-4) 16
Goshen (8-3) 36, Thorsby (6-5) 30
Ariton (9-2) 40, Chickasaw (6-4) 19
LaFayette (6-4) 27, New Brockton (5-6) 7
Reeltown (10-1) 56, Zion Chapel (6-5) 0 
J.U. Blacksher (9-2) 38, Abbeville (8-3) 30
Luverne (11-0) 54, Fayetteville (6-5) 7
G.W. Long (9-2) 31, Cottage Hill Christian (8-3) 0

Westbrook Christian (8-3) 25, Aliceville (8-3) 22
North Sand Mountain (8-3) 20, Addison (8-3) 13
Ohatchee (10-0) 55, Southeastern (5-6) 13
Collinsville (10-1) 63, Colbert County (6-5) 18
Fyffe (11-0) 48, Sheffield (6-4) 0
Ranburne (10-1) 44, Cold Springs (5-6) 0
Red Bay (11-0) 24, Cedar Bluff (7-4) 7
Sulligent (9-2) 27, Cleveland (5-6) 21

CLASS 3A
Flomaton (10-1) 58, Opp (4-7) 28
Saint James (10-1) 23, Oakman  (6-5) 20
T.R. Miller (7-4) 32, Pike County (10-1) 13
Montgomery Academy (7-4) 24, Winfield (7-4) 20
Gordo (11-0) 36, Bullock County (6-5) 0
Providence Christian (10-1) 42, Bayside Academy (5-6) 21
Pike Road (11-0) 45, Carbon Hill (4-7) 0
Mobile Christian (6-4) 49, Geneva (8-3) 36

B.B. Comer (6-5) 28, Fultondale (8-3) 19
Geraldine (7-4) 49, Clements (6-5) 16
Piedmont (10-1) 35, J.B. Pennington (3-8) 0
Lauderdale County (9-2) 46, Sylvania (7-4) 20 
Westminster Christian (8-2) 47, Pisgah (4-7) 28
Randolph County (10-1) 44, Midfield (6-4) 8
Susan Moore (11-0) 42, Colbert Heights (6-5) 7
Walter Wellborn (11-1) 54, Locust Fork (6-5) 14

CLASS 4A
UMS-Wright (10-0) 51, Dale County (4-7) 7
Talladega (7-5) 20, Montevallo (6-5) 18
Montgomery Catholic (11-0) 24, Williamson (7-4) 6
Handley (7-4) 50, West Blocton (5-6) 14
Lincoln (9-2) 38, Dallas County (4-7) 8
Andalusia (8-3) 24, Trinity Presbyterian (6-5) 0
American Christian (10-1) 50, Holtville (6-5) 0
Hillcrest-Evergreen (7-4) 28, Alabama Christian (6-5) 21

Northside (10-1) 35, Hokes Bluff (7-4) 21
Priceville (8-3) 44, Rogers (3-7) 23
Jacksonville (9-2) 55, Cordova (5-6) 26
St. John Paul II Catholic (9-2) 56, Brooks (6-5) 42
Deshler (8-3) 44, Danville (5-6) 6
Oneonta (8-3) 37, Good Hope (8-3) 29
Fairview (9-2) 46, Central-Florence (3-8) 20
Anniston (7-4) 19, Fayette County (8-3) 6

CLASS 5A
Faith Academy (11-0) 31, Charles Henderson (4-6) 0
Pleasant Grove (10-1) 28, Chilton County (6-5) 0
Valley (7-4) 21, Vigor (4-7) 6
Ramsay (9-2) 34, Demopolis (7-4) 12
Briarwood Christian (10-1) 42, Marbury (6-5) 26
Jackson (6-5) 29, Rehobeth (7-3) 7
Parker (5-5) at Bibb County (10-0)
Greenville (7-4) 22, Citronelle (7-4) 112

Mortimer Jordan (9-2) 42, Boaz (4-7) 14
Guntersville (8-2) 32, Hamilton (8-3) 9
Center Point (8-3) 42, at Etowah (9-2) 10
Scottsboro (9-2) 17, Russellville (8-3) 14
Madison County (9-2) 21, Corner (7-4) 14
Alexandria (8-2) 10, Sylacauga (8-3) 7
Jasper (11-0) 55, Madison Academy (5-6) 14
Central-Clay County (9-2) 47, Sardis (5-6) 14

CLASS 6A
Park Crossing (4-7) 30, Saraland (10-1) 27
Stanhope Elmore (9-2) 35, Paul Bryant (7-4) 13
Spanish Fort (6-4) 28, Dothan (8-3) 21
Wetumpka (6-5) 22, Bessemer City (8-3) 21
Hueytown (10-1) 44, Selma (6-4) 24
Eufaula (9-2) 35, Blount (8-3) 6
Opelika (9-1) 48, McAdory (6-5) 20
St. Paul’s Episcopal (8-3) 20, Sidney Lanier (3-6) 14

Clay-Chalkville (9-2) 17, Helena (9-2) 0
Athens (8-3) 62, Buckhorn (4-7) 14
Oxford (10-1) 55, Chelsea (5-6) 14
Cullman (6-5) 20, Mae Jemison (5-6) 0
Fort Payne (9-2) 24, Hartselle (4-7) 17
Pinson Valley (8-2) 42, Homewood (4-7) 7
Muscle Shoals (11-0) 61, Albertville (5-6) 20
Gardendale (8-3) 17, Minor (6-5) 11

CLASS 7A
Central-Phenix City (10-1) 45, Fairhope (6-5) 7
Prattville (9-2) 24, Theodore (8-3) 17
McGill-Toolen Catholic (11-0) 35, Enterprise (5-6) 10
Auburn (8-3) 33, Murphy (6-5) 0

James Clemens (9-2) 21, Vestavia Hills (7-4) 20
Hoover (9-2) 21, Sparkman (8-3) 3
Thompson (9-1) 54, Austin (7-4) 20
Florence (7-4) 24, Mountain Brook (8-3) 21




2019 AHSAA State Football Playoffs
Second-Round Pairings, Friday,Nov. 15
CLASS 1A
Maplesville (8-2) at Sweet Water (9-1)
Notasulga (6-4) at Brantley (10-1)
Elba (8-3) at Lanett (10-0)
Millry (10-1) at Isabella (11-0)

Spring Garden (10-1) at Hackleburg (5-6)
Pickens County (9-2) at Falkville (7-4)
South Lamar (10-1) at Mars Hill Bible (11-0)
Donoho (9-1) at Decatur Heritage (11-0)

CLASS 2A
Goshen (8-3) at Leroy (9-2)
LaFayette (6-4) at Ariton (9-2)
40, Chickasaw (6-4) 19
Reeltown (10-1) at J.U. Blacksher (9-2)
Luverne (11-0) at G.W. Long (9-2)

Westbrook Christian (8-3) at North Sand Mountain (8-3)
Collinsville (10-1) at Ohatchee (10-0)
Ranburne (10-1) at Fyffe (11-0)
Sulligent (9-2) at Red Bay (11-0)

CLASS 3A
Saint James (10-1) at Flomaton (10-1)
T.R. Miller (7-4) at Montgomery Academy (7-4)
Providence Christian (10-1) at Gordo (11-0)
Mobile Christian (6-4) at Pike Road (11-0)

Geraldine (7-4) at B.B. Comer (6-5)
Lauderdale County (9-2) at Piedmont (10-1)
Randolph County (10-1) at Westminster Christian (8-2)
Susan Moore (11-0) at Walter Wellborn (11-1)

CLASS 4A
UMS-Wright (10-0) at Talladega (7-5)
Handley (7-4) at Montgomery Catholic (11-0)
Lincoln (9-2) at Andalusia (8-3)
Hillcrest-Evergreen (7-4) at American Christian (10-1)

Priceville (8-3) at Northside (10-1)
Jacksonville (9-2) at St. John Paul II Catholic (9-2)
Oneonta (8-3) at Deshler (8-3)
Fairview (8-2) at Anniston (7-4)

CLASS 5A
Pleasant Grove (10-1) at Faith Academy (11-0)
Ramsay (9-2) at Valley (7-4)
Briarwood Christian (10-1) at Jackson (6-5)
Bibb County (10-0) at Greenville (7-4)

Mortimer Jordan (9-2) at Guntersville (8-2)
Scottsboro (9-2) at Center Point (8-3)
Alexandria (8-2) at Madison County (9-2)
Central-Clay County (9-2) at Jasper (11-0)

CLASS 6A
Stanhope Elmore (9-2) at Park Crossing (4-7)
Spanish Fort (6-4) at Wetumpka (6-5)
Eufaula (9-2) at Hueytown (10-1)
St. Paul’s Episcopal; (8-3) at Opelika (9-1)

Athens (8-3) at Clay-Chalkville (9-2)
Oxford (10-1) at Cullman (6-5)
Pinson Valley (8-2) at Fort Payne (9-2)
Muscle Shoals (11-0) at Gardendale (8-3)

CLASS 7A
Prattville at Central-Phenix City (10-1)
Auburn (8-3) at McGill-Toolen Catholic (11-0)
Hoover (9-2) at James Clemens (9-2)
Florence (7-4) at Thompson (9-1)

 

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

Brodie Malcom is Athlete of the Month for Hanceville High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Brodie Malcom is Athlete of the Month for Hanceville High School and Encore Rehabilitation-Cullman

A big shoutout to Brodie Malcom, Athlete of the Month for Hanceville High School and Encore Rehabilitation-Cullman! 

Brodie is a Junior at Hanceville High where he is a multi-sport athlete. He competes in Football, Basketball, and Track. He has been named All-County Basketball. He enjoys playing sports and plans to pursue a college degree.

Brodie is the son of Julie Malcom and the late Randy Malcom.

Congratulations, Brodie! We are proud to have you as an Athlete of the Month!

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the Hanceville Bulldogs!

Encore Rehabilitation-Cullman
1701 Main Avenue SW, Suite G
Cullman, Alabama 35055
256-775-3737
Find Encore Rehabilitation-Cullman on Facebook by clicking here 

encorerehab.com


Hannah Flanigan is Athlete of the Month for Hanceville High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Meet Tammy Bryson, COTA/L, of Encore Rehabilitation-Cullman

Encore Rehabilitation-Cullman Supporting the Cullman County Child Development Center

AHSAA 2019 State Cross Country Championships Start Times

AHSAA Cross Country Update

By MIKE PERRIN -Special for AHSAA
MONTGOMERY – Champions will be crowned in six divisions on Saturday as more than 2,000 runners converge on the Oakville Indian Mounds Park & Museum for the Alabama High School Athletic Association 64th State Cross Country Championships.

The championship 5K runs will begin at 8:30 a.m. with the Class 1A/2A girls’ race. Races are set to start about every 20 minutes with awards presentations at 10:15 a.m., 10:45, 11:15 and 12:30 p.m. The final race of the day is scheduled for 12:10 p.m. when the Class 5A boys leave the starting line. State champs and runners-up will receive trophies and the top 15 finishers in each race will receive individual medals.
Tickets for the championships are $10 per person (cash only) and parking is $5 per vehicle. No pets or bicycles are allowed in the park on race day. The Oakville Indian Mounds Park & Education Center is located at 1219 County Road 187 in Danville.

 

AHSAA State Cross Country Championships
Race Schedule, Saturday, Nov 9
Class 1A/2A Girls: 8:30 a.m.
Class 7A Boys: 8:50 a.m.
Class 4A Girls: 9:10 a.m.
Class 1A/2A Boys: 9:30 a.m.
Class 7A Girls: 9:50 a.m.
Class 4A Boys: 10:10 a.m.
Class 1A/2A Awards Ceremony: 10:15 a.m.
Class 6A Girls: 10:30 a.m.
Class 7A Awards Ceremony: 10:45 a.m.
Class 3A Boys: 10:50 a.m.
Class 5A Girls: 11:10 a.m.
Class 4A Awards Ceremony: 11:15 a.m.
Class 6A Boys: 11:30 a.m.
Class 3A Girls: 11:50 a.m.
Class 5A Boys: 12:10 p.m.
Class 6A, 3A, 5A Awards Ceremonies: 12:30 p.m.

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the AHSAA as well as numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

We’ll see you at the race!

encorerehab.com



AHSAA Football Scores for Oct. 31 – Nov. 1 2019

Dr. James Andrews and Encore Rehabilitation President Paul Henderson

New Sign at Encore Rehabilitation-Fayetteville, TN!