high school

Anna Grace Luker is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Cullman

Anna Grace Luker is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Cullman!

Say hello to Anna Grace Luker, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Cullman!

Anna is a multi-sport athlete competing in Softball, Volleyball, and Basketball for the Addison Bulldogs. She has been selected Cullman Times Pitcher of the Year; 2nd Team All-State; All-County; and Also-Area. She plans to become a teacher and coach for her career. Her personal interests include playing ball, fishing, and riding.

Anna Grace is the daughter of Jeremy and Jamie Luker.

We are proud of you, Anna Grace!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for Addison High School Athletics! We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Cullman
1701 Main Avenue SW, Suite G
Cullman, Alabama 35055
256-775-3737
Find Encore Rehabilitation-Cullman on Facebook by clicking here

encorerehab.com

#EncoreRehab

Nelson Martin – Athlete of the Month for Addison High School and #EncoreRehab Cullman

Dewayne Fortenberry, ATC, with Encore Rehabilitation-Cullman

Paisley graduates Speech Therapy with Encore Rehabilitation-Cullman

Langston Strawbridge is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Fayette

Congratulations to Langston Strawbridge, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Fayette!

Langston is a multi-sport athlete competing in Football, Baseball, and Basketball for the Fayette County High Tigers. He has received the Hustle Award and awarded Honorable Mention – All-Region Quarterback. Langston’s future plans include pursuing a degree at Birmingham Southern College and playing football.

Langston is the son of Ron and Audrey Strawbridge.

We are proud of you, Langston!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Fayette County Tigers!

Encore Rehabilitation-Fayette
1793 North Temple Avenue
Fayette, Alabama 35555
205-904-8228
Find Encore Rehabilitation-Fayette on Facebook by clicking here

encorerehab.com

Celebrating National Athletic Training Month with Kaylea Johnson, ATC, with Encore Rehabilitation-Fayette

#Encore10 and Natalie at Encore Rehabilitation-Fayette

Dawson Sutherlin is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Long Beach!

Congratulations to Dawson Patrick Sutherlin, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Long Beach!

Dawson is a Junior who plays Baseball for the Long Beach Bearcats. He has been playing Baseball for 8 years total and will be in the graduating class of 2022. His future plans include going into the Fire Department and also Real-estate Investing.

Dawson is the son of Patrick Sutherlin and Nancy Chatman.

Congratulations Dawson! We wish you the best of success in your future endeavors!

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for Long Beach High School. We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Long Beach
5107 Beatline Road Suite 300
Long Beach, MS 39560
228-575-8429
Find Encore Rehabiltation-Long Beach on Facebook by clicking here

encorerehab.com

#EncoreRehab
#EncoresSportsMedicine

Encore Sports Medicine works to Prevent Baseball Injuries

Preparing for Baseball Season!

Our Physical Therapists and Athletic Trainers are being trained to screen baseball pitchers all over the Gulf Coast for injury causing mechanisms. Our goal is to prevent injuries BEFORE they happen, allowing our baseball pitchers to start the season right! Our Sports Medicine Team seamlessly works together to be your Sports Medicine Resource!

Encore Sports Medicine – We LOVE to see you move!

encorerehab.com

Nykeia Bell is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Opp

Congratulations to Nykeia Bell, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Opp!

We are happy to select Nykeia Bell as the Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Opp!

Nykeia is a Senior at Opp High School where she competes in Basketball. Nykeia plans to pursue a career as a Physical Therapist.

Nykeia is the daughter of Lateica Stoudemire and Brandy Bell.

Congratulations, Nykeia! We are very proud of you!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for Opp High School!
We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Opp
414 North Main
Opp, Alabama 36467
334-329-6500
Find Encore Rehabilitation-Opp on Facebook by clicking here

encorerehab.com

Chandler Pyron is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Opp

Addison Jacobs is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Opp

First Patient at Encore Rehabilitation-Opp

AHSAA Football Scores Nov. 20, 2020 and Semi-final Pairings

AHSAA 2020 State Football Playoffs

Quarterfinal Results

CLASS 1A

Linden (13-0) 35, Sweet Water (8-3) 6

Brantley (13-0) 21, Maplesville (9-4) 19

Berry (11-1) 42, Brilliant (7-6) 21

Pickens County (10-3) 40, Hubbertville (9-3) 24


CLASS 2A

Abbeville (11-1) 38, Isabella (11-2) 20

Leroy (11-1) 28, Lanett (10-3) 21

Spring Garden (12-1) 21, North Sand Mountain (11-2) 0

Mars Hill Bible (11-2) 55, Aliceville (7-5) 14

CLASS 3A

Montgomery Academy (13-0) 42, Trinity Presbyterian (10-3) 21

Montgomery Catholic (11-2) 24, Thomasville (10-2) 15

Fyffe (13-0) 26, Ohatchee (11-2) 7

Piedmont (12-1) 38, Saks (8-4) 20

CLASS 4A
American Christian (13-0) 38, Alabama Christian (10-3) 7

Handley (11-1) 35, Bibb County (10-3) 21

Etowah (10-2) 49, Northside (10-3) 14

Gordo (12-1) 48, West Limestone (11-2) 13

CLASS 5A

Faith Academy (12-1) 37, UMS-Wright (8-5) 16

St. Paul’s Episcopal (13-0) 27, Central, Clay County (11-2) 13

Pleasant Grove (10-2) 35, Alexandria (11-2) 7

Ramsay (12-0) 54, Russellville (10-3) 14

CLASS 6A

Saraland (11-2) 46, Opelika (9-3) 27

Spanish Fort (10-3) 24, Blount (8-5) 14

Pinson Valley (10-2) 34, Oxford (11-2) 2

Mountain Brook (12-1) 21, Clay-Chalkville (11-2) 10


CLASS 7A

Auburn (11-1) 35, Central-Phenix City (8-5) 17

Thompson (13-0) 52, Hoover (11-2) 14


AHSAA 2020 State Football Playoffs

Semifinal Pairings

Friday, November 27

CLASS 1A

Brantley (13-0) at Linden (13-0)

Pickens County (10-3) at Berry (11-1)


CLASS 2A

Abbeville (11-1) at Leroy (11-1)

Spring Garden (12-1) at Mars Hill Bible (11-2)


CLASS 3A

Montgomery Catholic (11-2) at Montgomery Academy (13-0)

Piedmont (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 4A
Handley (11-1) at American Christian (13-0)

Gordo (12-1) at Etowah (10-2)

CLASS 5A

Faith Academy (12-1) at St. Paul’s Episcopal (13-0)

Pleasant Grove (10-2) at Ramsay (12-0)

CLASS 6A

Saraland (11-2) at Spanish Fort (10-3)

Mountain Brook (12-1) at Pinson Valley (10-2)


CLASS 7A Finals
Thompson (13-0) vs. Auburn (11-1), Wed., Dec. 2, Bryant-Denny Stadium, 7 p.m.

We LOVE to see you move!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

#EncoreRehab

Multi-sport Athlete Jamarian Thompson is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Dothan East

Multi-sport Athlete Jamarion Thompson of Headland High School is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Dothan East

Congratulations to Jamarian Thompson, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Dothan East!

Jamarian is a Senior and multi-sport Athlete, participating in Football and Basketball for the Headland Rams. His future plans include going to school to pursue a degree in Welding. In his spare time, he enjoys music, sports, and being outside.

Jamarian is the son of Janet Thompson and James Thompson.

Congratulations Jamarian! We wish you the best of success in your future endeavors!

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for Headland High School. We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Dothan East
1811 East Main Street, Suite 1
Dothan, AL 36301
334-828-7300
Find Encore Rehabilitation-Dothan East on Facebook by clicking here

encorerehab.com

AHSAA Football Scores November 13, 2020 and Pairings on our blog. #EncoreSportsMedicine

AHSAA 2020 State Football Scores November 13, 2020
Second Round Results


CLASS 1A

Sweet Water (8-2) 57, Notasulga (8-2) 28
Linden (12-0) 50, McKenzie (8-3) 13
Brantley (12-0) 48, Keith (8-4) 6
Maplesville (9-3) 48, Millry (8-3) 14

Berry (10-1) 26, Woodland (8-4) 16
Brilliant (7-5) 21, Ragland (9-3) 14
Hubbertville (9-2) 35, Winterboro (9-2) 13
Pickens County (9-3) 48, Decatur Heritage (9-3) 28

CLASS 2A
Abbeville (10-2) 56, B.B. Comer (10-2) 34
Isabella (11-1) 20, Clarke County (8-3) 13
Leroy (10-1) 26, Geneva County (8-4) 16
Lanett (10-2) 37, G.W. Long (9-2) 3

Spring Garden (11-1) 27, Red Bay (9-2) 2
North Sand Mountain (11-1) 32, Addison (7-5) 24
Aliceville (7-4) 48, Cleveland (8-4) 42
Mars Hill Bible (10-2) 56, Westbrook Christian (10-2) 21

CLASS 3A
Trinity Presbyterian (10-2) 41, Slocomb (10-2) 0
Montgomery Academy (12-0) 28, Pike County (6-4) 6
Thomasville (10-1) 28, T.R. Miller (9-3) 21
Montgomery Catholic (10-2) 38, Opp (8-4) 0

Ohatchee (11-1) 54, Winfield (10-2) 27
Fyffe (12-0) 42, Walter Wellborn (9-2) 13
Piedmont (11-1) 46, Plainview (10-2) 7
Saks (8-3) 49, J.B. Pennington (8-4) 14

CLASS 4A
Alabama Christian (10-2) 31, Jacksonville (7-4) 21
American Christian (12-0) 27, Mobile Christian (9-2) 21
Bibb County (10-2) 29, Anniston (4-7) 28
Handley (10-1) 42, Montevallo (7-5) 13

Etowah (9-2) 42, Haleyville (8-4) 24
Northside (10-2) 28, Madison Academy (10-1) 21
Gordo (11-1) 39, Oneonta (7-5) 21
West Limestone (11-1) 21, Good Hope (10-2) 12

CLASS 5A
UMS-Wright (8-4) 28, Pike Road (11-1) 17
Faith Academy (11-1) 31, Demopolis (11-1) 6
St. Paul’s Episcopal 12-0) 44, Selma (7-5) 0
Central, Clay County (11-1) 28, Andalusia (8-4) 21

Alexandria (11-1) 32, Parker (6-5) 21
Pleasant Grove (9-2) 42, Guntersville (10-1) 21
Ramsay (11-0) 52, Fairview (10-2) 14
Russellville (10-2) 35, Leeds (9-3) 14


CLASS 6A
Opelika (9-2) 28, Hillcrest-Tuscaloosa (9-3) 0
Saraland (10-2) 31, Lee-Montgomery (7-4) 0
Spanish Fort (9-3) 40, Helena (7-5) 7
Blount (8-4) 41, Eufaula (9-3) 28

Pinson Valley (9-2) 48, Shades Valley (4-8) 16
Oxford (11-1) 35, Briarwood Christian (8-4) 14
Mountain Brook (11-1) 6, Gardendale (9-3) 0
Clay-Chalkville (11-1) 42, Homewood (7-5) 0



CLASS 7A

Central-Phenix City (8-4) 30, Theodore (10-2) 24
Auburn (10-1) 13, Daphne (10-2) 7

Thompson (12-0) 42, Hewitt-Trussville (9-3) 16
Hoover (11-1) 24, Oak Mountain (7-5) 21


AHSAA 2020 State Football Playoffs
Quarterfinal Pairings – Subject to change
Friday, November 20, 2020 unless otherwise noted

CLASS 1A
Linden (12-0) at Sweet Water (8-2)
Maplesville (9-3) at Brantley (12-0)

Brilliant (7-5) at Berry (10-1)
Hubbertville (9-2) at Pickens County (9-3)

2020 AHSAA State Football Championships 1A AHSAA Football Championships


CLASS 2A
Isabella (11-1) at Abbeville (10-2)
Lanett (10-2) at Leroy (10-1)

North Sand Mountain (11-1) at Spring Garden (11-1)
Mars Hill Bible (10-2) at Aliceville (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 2A AHSAA Football Championships



CLASS 3A
Trinity Presbyterian (10-2) at Montgomery Academy (12-0)
Montgomery Catholic (10-2) at Thomasville (10-1)

Fyffe (12-0) at Ohatchee (11-1)
Saks (8-3) at Piedmont (11-1)

2020 AHSAA State Football Championships 3A AHSAA Football Championships

CLASS 4A
American Christian (12-0) at Alabama Christian (10-2)
Bibb County (10-2) at Handley (10-1)

Northside (10-2) at Etowah (9-2)
West Limestone (11-1) at Gordo (11-1) Thursday, Nov. 9, Pickens Co. HS, Reform

2020 AHSAA State Football Championships 4A AHSAA Football Championships



CLASS 5A
UMS-Wright (8-4) at Faith Academy (11-1)
Central, Clay County (11-1) vs. St. Paul’s Episcopal 12-0)

Pleasant Grove (9-2) at Alexandria (11-1)
Russellville (10-2) at Ramsay (11-0)

2020 AHSAA State Football Championships 5A AHSAA Football Championships



CLASS 6A
Opelika (9-2) at Saraland (10-2)
Blount (8-4) at Spanish Fort (9-3)

Oxford (11-1) at Pinson Valley (9-2)
Clay-Chalkville (11-1) at Mountain Brook (11-1)

2020 AHSAA State Football Championships 6A AHSAA Football Championships


CLASS 7A
Semifinals
Central-Phenix City (8-4) at Auburn (10-1)
Hoover (11-1) at Thompson (12-0)

2020 AHSAA State Football Championships 7A AHSAA Football Championships

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous colleges and high schools across Alabama, Mississippi and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Playoffs First Round Scores, Second Round Pairings & Brackets -#EncoreSportsMedicine

AHSAA 2020 State Football Playoffs
First-Round Scores

CLASS 1A

Sweet Water (7-2) 61, J.F. Shields (3-8) 22

Notasulga (8-1) 32, Florala (7-3) 30

Linden (11-0) 47, Marengo (5-5) 14

McKenzie (8-2) 54, Loachapoka (6-5) 32

Brantley (11-0) 65, Billingsley (5-6) 9

Keith (8-3) 22, Fruitdale (7-3) 14

Maplesville (8-3) 41, Samson (6-4) 0
Millry (8-2) 55, Central-Hayneville (6-4) 28

Berry (9-1) 50, Sumiton Christian (6-5) 14

Woodland (8-3) 30, Waterloo (6-5) 6

Brilliant (6-5) 43, Valley Head (8-3) 25

Ragland (9-2) 20, R.A. Hubbard (5-6) 16

Winterboro (9-1) 30, Hackleburg (4-7) 8

Hubbertville (9-2) 44, Cedar Bluff (6-5) 37

Decatur Heritage (9-2) 48, Wadley (3-8) 37

Pickens County (8-3) 33, Woodville (5-6) 8


CLASS 2A

Abbeville (9-1) 44, Thorsby (5-5) 6
B.B. Comer (10-1) 1, St. Luke’s Episcopal (4-7) 0, forfeit

Isabella (10-1) 13, Ariton (5-6) 7

Clarke County (8-2) 43, Randolph County (7-4) 21

Leroy (9-1) 54, LaFayette (5-5) 15

Geneva County (8-3) 48, Highland Home (6-5) 26

Lanett (9-2) 51, J.U. Blacksher (3-7) 7

G.W. Long (9-1) 17, Luverne (7-4) 0

Spring Garden (10-1) 72, Tanner (6-5) 21

Red Bay (9-1) 26, Winston County (7-4) 0

North Sand Mountain (10-0) 19, Southeastern (6-5) 0
Addison (7-4) 22, Colbert County (7-4) 15

Aliceville (6-4) 27, Hatton (5-6) 14
Cleveland (8-3) 24, Falkville (8-3) 0
Mars Hill Bible (9-2) 64, Lamar County (4-7) 18
Westbrook Christian (10-1) 42, Section (5-6) 0


CLASS 3A

Slocomb (10-1) 39, Southside-Selma (6-5) 20

Trinity Presbyterian (9-2) 10, Flomaton (8-3) 7
Montgomery Academy (11-0) 24, Providence Christian (4-7) 9
Pike County (6-3) 39, Hillcrest-Evergreen (6-5) 21

T.R. Miller (9-2) 42, Dadeville (6-5) 14

Thomasville (9-1) 52, Wicksburg (6-5) 18

Montgomery Catholic (9-2) 52, Bayside Academy (8-3) 21

Opp (8-3) 14, Greensboro (6-5) 8

Winfield (10-1) 40, Sylvania (6-5) 24
Ohatchee (10-1) 28, Lauderdale County (7-4) 14

Fyffe (11-0) 69, Oakman (7-4) 21

Walter Wellborn (9-1) 63, Phil Campbell (5-6) 20

Piedmont (10-1) 47, Colbert Heights (5-6) 14

Plainview (10-1) 41, Vinemont (7-4) 14

Saks (8-3) 22, East Lawrence (9-2) 15

J.B. Pennington (8-3) 41, Geraldine (6-5) 14


CLASS 4A

Alabama Christian (9-2) 56, West Blocton (6-5) 14

Jacksonville (7-3) 27, Jackson (6-5) 24

American Christian (11-0) 65, Geneva (4-7) 21

Mobile Christian(9-1) 17, Cherokee County (7-4) 14

Anniston (4-6) 25, Williamson (7-4) 16

Bibb County (9-2) 52, Dale County (7-4) 21
Handley (9-1) 32, Vigor (5-5) 20

Montevallo (7-4) 27, Saint James (7-4) 21

Etowah (8-2) 31, Randolph (5-6) 7

Haleyville (8-3) 48, Central-Florence (8-3) 18

Madison Academy (10-0) 48, Dora (5-6) 14
Northside (9-2) 20, Deshler (6-5) 13

Gordo (10-1) 41, Brooks (6-5) 12

Oneonta (7-4) 27, Madison County (9-3) 24

West Limestone (10-1) 44, Hamilton (5-6) 0

Good Hope (10-1) 33, North Jackson (6-5) 8


CLASS 5A

Pike Road (11-0) 46, Shelby County (6-5) 7

UMS-Wright (7-4) 27, Holtville (7-4) 6

Demopolis (11-0) 38, Rehobeth (6-5) 25

Faith Academy (10-1) 49, Sylacauga (8-3) 13

St. Paul’s Episcopal (11-0) 44, Talladega (3-8) 20
Selma (7-4) 22, Carroll (3-7) 6

Central, Clay County (10-1) 45, Satsuma (5-6) 14

Andalusia (8-3) 44, Marbury (6-5) 7

Alexandria (10-1) 57, West Point (4-7) 20
Parker (6-4) 35, East Limestone (6-4) 21

Guntersville (10-0) 62, Hayden (6-5) 3

Pleasant Grove (8-2) 47, Mae Jemison (4-7) 18

Ramsay (10-0) 56, Lawrence County (5-6) 20
Fairview (10-1) 27,  Center Point (7-4) 22

Russellville (9-2) 14, Fairfield (5-6) 7

Leeds (9-2) 41, Boaz (5-6) 14


CLASS 6A

Opelika (8-2) 51, Wetumpka (5-6) 28

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) 31, McGill-Toolen Catholic (7-3) 21

Lee-Montgomery (7-3) 23, Pelham (8-3) 21

Saraland (9-2) 45, Northridge (8-3) 7

Spanish Fort (8-3) 26, McAdory (4-7) 13

Helena (7-4) 22, Carver-Montgomery (7-4) 19

Blount (7-4) 40, Hueytown (5-6) 24

Eufaula (9-2) 52, Stanhope Elmore (5-6) 28

Pinson Valley (8-2) 45, Arab (5-6) 0
Shades Valley (4-7) 28, Cullman (8-3) 14

Oxford (10-1) 44, Minor (7-4) 6
Briarwood Christian (8-3) 31, Hartselle (8-3) 17

Mountain Brook (10-1) 38, Muscle Shoals (6-5) 7

Gardendale (9-2) 52, Fort Payne (8-3) 24

Homewood (7-4) 34, Athens (7-4) 31

Clay-Chalkville (10-1) 63, Southside-Gadsden (7-4) 0


CLASS 7A

Theodore (10-1) 40, Enterprise (8-3) 28

Central-Phenix City (7-4) 49, Fairhope (8-3) 21

Auburn (9-1) 39, Baker (5-5) 3

Daphne (10-1) 42, Prattville (7-4) 33

Thompson (11-0) 49, Grissom (6-5) 7

Hewitt-Trussville (9-2) 55, James Clemens (8-3) 12

Oak Mountain (7-4) 41, Austin (8-3) 28

Hoover (10-1) 49, Sparkman (6-5) 14


Second Round Pairings

All games Friday, Nov. 13, 7 p.m., unless noted.


CLASS 1A

Notasulga (8-1) at Sweet Water (7-2)

McKenzie (8-2) at Linden (11-0)

Keith (8-3) at Brantley (11-0)

Millry (8-2) at Maplesville (8-3)

Berry (9-1) at Woodland (8-3)

Ragland (9-2) at Brilliant (6-5)

Winterboro (9-1) at Hubbertville (9-2)

Pickens County (8-3) at Decatur Heritage (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 1A Bracket



CLASS 2A

B.B. Comer (10-1) at Abbeville (9-2)

Clarke County (8-2) at Isabella (10-1)

Leroy (9-1) at Geneva County (8-3)

G.W. Long (9-1) at Lanett (9-2)

Red Bay (9-1) at Spring Garden (10-1)

Addison (7-4) at North Sand Mountain (10-0)

Aliceville (6-4) at Cleveland (8-3)

Westbrook Christian (10-1) at Mars Hill Bible (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 2A Bracket


CLASS 3A

Trinity Presbyterian (9-2) at Slocomb (10-1)

Montgomery Academy (11-0) at Pike County (6-3)

Thomasville (9-1) at T.R. Miller (9-2)

Opp (8-3) at Montgomery Catholic (9-2)

Winfield (10-1) at Ohatchee (10-1)

Walter Wellborn (9-1) vs. Fyffe (11-0)

Plainview (10-1) at Piedmont (10-1)

J.B. Pennington (8-3) at Saks (8-3)

2020 AHSAA State Football Championships 3A Bracket


CLASS 4A

Jacksonville (7-3) at Alabama Christian (9-2)

Mobile Christian (9-1) at American Christian (11-0)

Bibb County (9-2) at Anniston (4-6)

Handley (9-1) at Montevallo (7-4)

Etowah (8-2) at Haleyville (8-3)

|Northside (9-2) at Madison Academy (10-0)

Gordo (10-1) at Oneonta (7-4)

Good Hope (10-1) at West Limestone (10-1)

Pike Road (11-0) at UMS-Wright (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 4A Bracket


CLASS 5A

Faith Academy (10-1) at Demopolis (11-0)

Selma (7-4) at St. Paul’s Episcopal (11-0)

Andalusia (8-3) at Central, Clay County (10-1)

Alexandria (10-1) at Parker (6-4)

Pleasant Grove (8-2) at Guntersville (10-0)

Fairview (10-1) at Ramsay (10-0)

Leeds (9-2) at Russellville (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 5A Bracket


CLASS 6A

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) at Opelika (8-2)

Saraland (9-2) at Lee-Montgomery (7-3)

Helena (7-4) at Spanish Fort (8-3)

Eufaula (9-2) at Blount (7-4)

Pinson Valley (8-2) at Shades Valley (4-7)

Briarwood Christian (8-3) at Oxford (10-1)

Mountain Brook (10-1) at Gardendale (9-2)

Clay-Chalkville (10-1) at Homewood (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 6A Bracket



CLASS 7A

Central-Phenix City (7-4) at Theodore (10-1)

Daphne (10-1) at Auburn (9-1)

Hewitt-Trussville (9-2) at Thompson (11-0)

Oak Mountain (7-4) at Hoover (10-1)

2020 AHSAA State Football Championships 7A Bracket

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football First Round Pairings & Brackets, Nov. 5-6, 2020 #EncoreSportsMedicine

All Seven 2019 State Champions Earn Berths in the 2020 AHSAA State Football Playoffs

    MONTGOMERY – All of the seven schools winning state championships in 2019 return to the field as the AHSAA 2020 State Football Championships get underway next week. The first round is scheduled for Friday, Nov. 6, with one game Gordo vs. Brooks on Thursday, Nov. 5 at Pickens County High School’s stadium in Reform. 
       While all seven state football champions from last year’s Super 7 earned berths in this year’s playoffs, three will be in different classes. Lanett, Fyffe and UMS-Wright, the 2019 1A, 2A and 4A state champions, all  moved up a class this season and will be competing in the Class 2A, 3A and 5A state playoffs respectively. The other defending champions, Thompson (7A), Oxford (6A), Central, Clay County (5A) and Piedmont (3A) are back in the same classes.
     Twelve teams enter the playoffs unbeaten, including Fyffe (10-0), which faces Oakman in the first round of the 3A playoffs riding a 40-game winning streak which dates back to the final game of the 2017 season.
      Unbeaten teams heading into the playoffs include: Class 1A: Brantley (10-0); Linden (10-0); Class 2A: none; Class 3A: Montgomery Academy (10-0); Fyffe (10-0); Class 4A: American Christian (10-0); Madison Academy (9-0); Class 5A: St. Paul’s Episcopal (10-0: Pike Road (10-0); Demopolis (10-0); Ramsay (9-0); Guntersville (9-0); Class 6A: none; Class 7A: Thompson (10-0).
     Class 2A Colbert County reached the playoffs for a record 43rd year.
     Approximately 50 playoff games are expected to be live-streamed in the first round over the NFHS Network. 

2020 AHSAA State Football Playoffs

First-Round Pairings – All games Friday, Nov. 6, 7 p.m., unless noted.

CLASS 1A

J.F. Shields (3-7) at Sweet Water (6-2)
Florala (7-2) at Notasulga (7-1)
Marengo (5-4) at Linden (10-0)
Loachapoka (6-4) at McKenzie (7-2)

Billingsley (5-5) at Brantley (10-0)
Fruitdale (7-2) at Keith (7-3)
Samson (6-3) at Maplesville (7-3)
Central-Hayneville (6-3) at Millry (7-2)

Sumiton Christian (6-4) at Berry (8-1)
Woodland (7-3) at Waterloo (6-4)
Brilliant (5-5) at Valley Head (8-2)
R.A. Hubbard (5-5) at Ragland (8-2)

Hackleburg (4-6) at Winterboro (8-1), at Childersburg HS
Hubbertville at Cedar Bluff (6-4)
Wadley (3-7) at Decatur Heritage (8-2), at West Morgan HS
Woodville (5-5) at Pickens County (7-3)

2020 AHSAA State Football Championships 1A Bracket

CLASS 2A

St. Luke’s Episcopal (4-6), forfeit, at B.B. Comer (9-1)
Ariton (5-5) at Isabella (9-1)

Randolph County (7-3) at Clarke County (7-2)

LaFayette (5-4) at Leroy (8-1)
Geneva County (7-3) at Highland Home (6-4)
J.U. Blacksher (3-6) at Lanett (8-2)
Luverne (7-3) at GW Long (8-1)
Tanner (6-4) at Spring Garden (9-1)
Winston County (7-3) at Red Bay (8-1)
Southeastern (6-4) at North Sand Mountain (9-1)
Colbert County (7-3) at Addison (6-4)

Hatton (5-5) at Aliceville (5-4)
Cleveland (7-3) at Falkville (8-2)
Lamar County (4-6z0 at Mars Hill Bible (8-2)
Section (5-5) at Westbrook Christian (9-1)

2020 AHSAA State Football Championships 2A Bracket

CLASS 3A

Southside-Selma (6-4) at Slocomb (9-1)
Flomaton (8-2) at Trinity Presbyterian (8-2)
Providence Christian (4-6) at Montgomery Academy (10-0)
Pike County (5-3) at Hillcrest-Evergreen (6-4)

Dadeville (6-4) at T.R. Miller (8-2)
Wicksburg (6-4) at Thomasville (8-1)
Bayside Academy (8-2) at Montgomery Catholic (8-2)
Greensboro (6-4) at Opp (7-3)

Sylvania (6-4) at Winfield (9-1)
Ohatchee (9-1) ay Lauderdale County (7-3)
Oakman (7-3) at Fyffe (10-0)
Phil Campbell (5-5) at Walter Wellborn (8-1)

Colbert Heights (5-5) at Piedmont (9-1)
Vinemont (7-3) at Plainview (9-1)
Saks (7-3) at East Lawrence (9-1)
Geraldine (6-4) at J.B. Pennington (7-3)

2020 AHSAA State Football Championships 3A Bracket

CLASS 4A

West Blocton (6-4) at Alabama Christian (8-2)
Jackson (6-4) at Jacksonville (6-3)
Geneva (4-6) at American Christian (10-0)
Cherokee County (7-3) at Mobile Christian (8-1)

Anniston (3-6) at Williamson (7-3), Ladd-Peebles Stadium, Mobile
Dale County (7-3) at Bibb County (8-2)
Vigor (5-4) at Handley (8-1)
Montevallo (6-4) at Saint James (7-3)

Randolph (5-5) at Etowah (7-2)
Haleyville (7-3) at Central-Florence (8-2)
Dora (5-5) at Madison Academy (9-0)
Deshler (6-4) at Northside (8-2)

Brooks (6-4) at Gordo (9-1), Thursday, Nov. 5, at Pickens Co HS
Oneonta (6-4) at Madison County (9-2)
Hamilton (5-5) at West Limestone (9-1)
North Jackson (6-4) at Good Hope (9-1)

2020 AHSAA State Football Championships 4A Bracket

CLASS 5A

Shelby County (6-4) at Pike Road (10-0)
UMS-Wright (6-4) at Holtville (7-3)
Rehobeth (6-4) at Demopolis (10-0)
Sylacauga (7-2) at Faith Academy (9-1)

Talladega (3-7) at St. Paul’s Episcopal (10-0)
Carroll (3-6) at Selma (6-4) 
Satsuma (5-5) at Central, Clay County (9-1)
Marbury (6-4) at Andalusia (7-3)

West Point (4-6) at Alexandria (9-1)
Parker (5-4) at East Limestone (6-3)
Hayden (6-4) at Guntersville (9-0)
Mae Jemison (4-6) at Pleasant Grove (7-2)

Lawrence County (5-5) at Ramsay (9-0), Lawson Field, Birmingham
Center Point (7-3) at Fairview (9-1)
Fairfield (5-5) at Russellville (8-2)
Boaz (5-5) at Leeds (8-2) 

2020 AHSAA State Football Championships 5A Bracket

CLASS 6A

Wetumpka (5-5) at Opelika (7-2)
McGill-Toolen Catholic (7-2) at Hillcrest-Tuscaloosa (8-2)
Lee-Montgomery (6-3) at Pelham (8-2)
Northridge (8-2) at Saraland (8-2)

McAdory (4-6) at Spanish Fort (7-3)
Carver-Montgomery (7-3) at Helena (6-4)
Blount (6-4) at Hueytown (5-5)
Stanhope Elmore (5-5) at Eufaula (8-2)
Arab (5-5) at Pinson Valley (7-2)
Shades Valley (3-7) at Cullman (8-2)
Minor (7-3) at Oxford (9-1)
Hartselle (8-2) at Briarwood Christian (7-2)

Muscle Shoals (6-4) at Mountain Brook (9-1)
Gardendale (8-2) at Fort Payne (8-2)
Homewood (6-4) at Athens (7-3) 
Southside-Gadsden (7-3) at Clay-Chalkville (9-1)

2020 AHSAA State Football Championships 6A Bracket

CLASS 7A

Enterprise (8-2) at Theodore (9-1)
Fairhope (8-2) at Central-Phenix City (6-4)
Baker (5-4) at Auburn (8-1)
Prattville (7-3) at Daphne (9-1)

Grissom (6-4) at Thompson (10-0)
Hewitt-Trussville (8-2) at James Clemens (8-2)
Oak Mountain (6-4) at Austin (8-2)
Sparkman (6-4) at Hoover (9-1), Hoover Met

2020 AHSAA State Football Championships 7A Bracket

Encore Sports Medicine is proud to be the
Official Sports Medicine Provider for the
Alabama High School Athletic Association
as well as numerous high schools and colleges across
Alabama, Mississippi, and Tennessee!
We LOVE to see you move!

encorerehab.com