AHSAA Basketball Regional Results through Wednesday, Feb 21, 2018

AHSAA Basketball Regionals: All regionals finished but 2A, 3A and 4A at Central  which will play on Thursday


BOYS

SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals
Linden (12-11) 42, J.F. Shields (13-11) 34
Georgiana (28-3) 86, Houston County (17-9) 75
Finals
Georgiana (29-3) 72, Linden (12-12) 44, Georgiana is South State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
St. Luke’s Episcopal (20-8) 50, Abbeville (24-7) 44
Barbour County (21-7) 58, Elba (15-8) 40
Finals
St. Luke’s Episcopal (21-8) 60, Barbour County (22-8) 58 (OT) – St. Luke’s is South State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals
Hillcrest-Evergreen (21-3) 59, Cottage Hill Christian (21-8) 41
Pike County (16-7) 56, Mobile Christian (19-10) 43
Finals
Hillcrest-Evergreen (22-3) 67, Pike County (16-8) 42, Hillcrest-Evergreen is South State Qualifier

CLASS 4A  Semifinal
Andalusia (25-5) 58, UMS-Wright (24-8) 32
Ashford (22-10) 46, Saint James (20-9) 43
Finals
Andalusia (26-5) 56, Ashford (22-11) 44, Andalusia is South State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals
Faith Academy (24-9) 66, Wilcox Central (22-5) 58
Eufaula (27-9) 74. Charles Henderson (15-8) 59
Finals
Eufaula (28-9) 60, Faith Academy (24-10) 54, Eufaula is South State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Sidney Lanier (12-12) 54, LeFlore 47
Carver-Montgomery (27-7) 77, Russell County (18-8) 51
Finals
Carver-Montgomeery (28-7) 49, Sidney Lanier (12-13) 46, Carver-Montgomery is South State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 58, Theodore (10-19) 36
Murphy 65, Baker (19-13) 62
Finals
McGill-Toolen (24-6) 58, Murphy (17-14), McGill-Toolen is South State Qualifier


CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Cornerstone 65, Ellwood Christian (24-7) 60 (OT)
Wadley 63, Talladega County Central  (13-14) 56
Finals
Cornerstone (25-7) 71, Wadley (13-8) 5, Cornerstone is Central State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
Aliceville (19-2) 50, Calhoun (15-7) 36
Keith (13-11) 61, Goshen (14-6) 57
Finals
Aliceville (19-2) vs. Keith (13-11), Thursday, Feb. 22, 10:45 a.m.

CLASS 3A  Semifinals
American Christian (24-8) 69, Prattville Christian (24-6) 45
Greene County 16-9) 53, Central Coosa (17-5) 45
Finals
American Christian (25-8) vs. Greene County (16-9), Thursday, Feb. 22, 2:15 p.m.

CLASS 4A  Semifinals
Greensboro (22-11) 68, Sipsey Valley (13-15) 39
Holt (18-10) 56, Childersburg (20-12) 46
Finals
Greensboro (22-11) vs. Holt (18-10), Thursday, Feb. 22, 5:45 p.m.

CLASS 5A  Semifinals
Sylacauga (27-6) 51, B.T. Washington (11-9) 50
Calera (26-4) 59, Central-Tuscaloosa (24-9) 39
Finals
Sylacauga (28-6) 70, Calera (26-5) 65, Sylacauga is Central State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) 53, Opelika 48
Paul Bryant (28-4) 55, Helena 44
Finals
Paul Bryant (29-4) 53, Hillcrest-Tuscaloosa (23-10) 49, Paul  Bryant is Central State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Auburn (16-14) 59, Lee-Montgomery (22-8) 53 (OT)
Central-Phenix City (20-4) 46, Jeff Davis (15-13) 43
Finals
Central-Phenix City (21-4) 62, Auburn (16-15) 36, Central-PC is Central State Qualifier


NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinal Pairings
Sacred Heart (20-10) 74, Cedar Bluff (19-11) 63
Decatur Heritage (28-3) 57, Skyline (24-7) 39
Finals
Sacred Heart (21-10) 60, Decatur Heritage (28-4) 54, Sacred Heart is NE State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
Lanett (23-5) 62, Vincent 33
Section 68, LaFayette (18-10) 62 (OT)
Finals
Lanett (24-5) 76, Section (24-7) 52Lanett is NE State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals
Piedmont (21-11) 57, Pisgah (20-10) 56
Plainview (31-2) 89, Geraldine (18-9) 55
Finals
Plainview (32-2) 64, Piedmont (21-12) 36, Plainview is NE State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals
Handley (20-9) 66, North Jackson (13-14) 50
Madison Academy (23-8) 70, Jacksonville (19-9) 34
Finals
Madison Academy (24-8) 67, Handley (20-10) 62, Madison Academy is NE State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals
Talladega 62, Arab (12-20) 40
Etowah (25-5) 60, Mortimer Jordan (19-13) 40
Finals
Talladega (21-10) 75, Etowah (25-6) 70, Talladega is NE State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Parker (23-8) 66, Pinson Valley (23-11) 46
Oxford (19-11) 85, Albertville (25-5) 67
Finals
Parker (24-8) 60, Oxford (19-12) 49, Parker is NE State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (25-7) 69, Gadsden City (12-11) 62
Mountain Brook (31-4) 54, Grissom (13-14) 37
Finals
Mountain Brook (32-4) 74, Huffman (25-8) 69, Mountain Brook is NE State Qualifier


NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals
R.A. Hubbard (26-6) 64, Belgreen (25-6) 51
South Lamar 58, Meek (25-6) 46
Finals
R.A. Hubbard (27-6) 69, South Lamar (20-7) 65, R.A. Hubbard is NW State Qualifer


CLASS 2A  Semifinals
Mars Hill Bible (18-8) 62, Red Bay (18-12) 58
Tanner (20-11) 79, Sulligent (18-8) 40
Finals
Tanner (21-11) 73, Mars Hill Bible (20-10) 56, Tanner is NW State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals
Hanceville 65, Holly Pond (24-3) 59
Lauderdale County (22-9) 59, Elkmont (13-17) 32
Finals
Lauderdale County (23-9) 57, Hanceville (19-9) 53, Lauderdale County is NW State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals
Cordova (23-9) 49, Haleyville (20-7) 45
Deshler (28-6) 57, Fayette County (10-20) 37
Finals
Cordova (24-9) 56, Deshler (28-7) 48, Cordova is NW State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals
Wenonah (27-7) 64, Fairview (17-15) 42
Lee-Huntsville (25-12) 73, Pleasant Grove (24-9) 40
Finals
Wenonah (28-7) 59, Lee-Huntsville (25-13) 37, Wenonah is NW State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Austin (17-10) 43, Muscle Shoals (24-5) 38
Hazel Green (20-9) 59, Columbia (23-10) 54
Finals
Hazel Green (22-9) 44, Austin (18-11) 41, Hazel Green is NW State Qualifier


CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (29-4) 71, Vestavia Hills (20-8) 55
Hoover (27-3) 59, James Clemens (17-14) 54
Finals
Sparkman (30-4) 70, Hoover (27-4), Sparkman is NW State Qualifier





GIRLS

SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals
Linden 63, J.F. Shields (18-3) 57
Pleasant Home (25-5) 55, Marengo 31
Finals
Linden 42, Pleasant Home (25-6) 38, Linden is South State Qualifier

CLASS 2A  Semifinal
Samson (28-3) 63, Chickasaw (18-4) 31
Abbeville 53, Elba 35
Finals
Samson (29-3) 49, Abbeville (20-9) 19, Samson is South State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals
T.R. Miller (28-0) 71, Clarke County 47
Hillcrest-Evergreen (12-7) 67, Geneva (23-7) 56
Finals
T.R. Miller (29-0) 52, Hillcrest-Evergreen (12-8) 42, T.R. Miller is South State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals
Thomasville (13-12) 47, Monroe County (19-10) 39
Saint James (21-8) 36, UMS-Wright (14-14) 13
Finals
Saint James (22-9) 36, Thomasville (13-13) 26, Saint James is South State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals
Faith Academy (22-7) 44, Jackson (22-8) 40
Charles Henderson (29-4) 58, Eufaula (27-5) 37
Finals
Charles Henderson (30-4) 36, Faith Academy (22-8) 22, Charles Henderson is South State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
South Regional
LeFlore (27-1) 54, Sidney Lanier 47
Blount (22-4) 55, Carver-Montgomery 40
Finals
LeFlore (28-1) 63, Blount (22-5) 40, LeFlore is South State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 53, Alma Bryant 40
Murphy 44, Davidson 38
Finals
McGill-Toolen (24-6) 42, Murphy (16-13) 35, McGill-Toolen is South State Qualifier

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Westminster-Oak Mountain (17-5) 55, Isabella (22-4) 23
Loachapoka 51, Talladega County Central (22-10) 42
Finals
Loachapoka (21-4) 54, Westminster-Oak Mountain (17-6) 38, Loachapoka is Central State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
Keith (18-8) 54, Southern Choctaw (14-8) 40
R.C. Hatch (16-8) 62, Central-Hayneville (14-7) 50
Finals
Keith (18-8) vs. R.C. Hatch (16-8), Thursday, Feb. 22, 9 a.m.

CLASS 3A  Semifinals
Midfield (26-9) 47, Montevallo (26-6) 44
Central Coosa (18-3) 55, Gordo (15-12) 47
Finals
Midfield (26-9) vs. Central-Coosa (18-3), Thursday, Feb. 22, 12:30 p.m.

CLASS 4A  Semifinals
Greensboro (23-6) 71, Holt (14-13) 40
Spisey Valley (27-2) 34, Childersburg  (20-10)28
Finals
Greensboro (23-6) vs. Sipsey Valley (27-2), Thursday, Feb. 22, 4 p.m.

CLASS 5A  Semifinals
Shelby County (23-7) 74, Marbury 51
Central-Tuscaloosa (25-7) 61, Calera (18-12) 37
Finals
Central-Tuscaloosa (26-7) 55, Shelby County (23-8) 31, Central-Tuscaloosa is Central State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Semifinals
Opelika (21-9) 81, Paul Bryant (12-18) 25
Hillcrest-Tuscaloosa (28-4) 68, Helena 31
Finals
Opelika (22-9) 63, Hillcrest-Tuscaloosa (28-5) 57, Opelika is Central State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Lee-Montgomery (22-9) 59, Central-Phenix City (16-13) 39
Auburn (19-10) 51, Enterprise (16-9) 37,
Finals
Lee-Montgomery (23-9) 44, Auburn (19-11) 36, Lee-Montgomery is Central State Qualifier

NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinals
Spring Garden (27-3) 50, Cedar Bluff (19-13) 26
Skyline 61, Decatur Heritage (18-15) 55
Finals
Spring Garden (28-3) 68, Skyline (24-7) 39, Spring Garden is NE State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
Sand Rock (21-8) 65, Section 49
Collinsville (25-7) 45  Fyffe 40
Finals
Sand Rock (22-8) 33, Collinsville (25-8) 30, Sand Rock is NE State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals
Glencoe (23-8) 65, North Sand Mountain (18-10) 61
Pisgah (27-1) 77, Geraldine 41
Finals
Pisgah (28-1) 80, Glencoe (23-9) 58, Pisgah is NE State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals
Jacksonville (22-6) 48, Madison County (23-10) 38
Madison Academy (25-7) 52, Hokes Bluff (22-9) 26
Finals
Madison Academy (26-7) 45, Jacksonville (22-7) 31, Madison Academy is NE State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals
Arab (18-12) 52, Talladega (29-3) 47
Scottsboro (28-3) 70, Alexandria 32
Finals
Scottsboro (29-3) 70, Arab (18-13) 48, Scottsboro is NE State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Ramsay (22-4) 59, Center Point (22-11) 53
Homewood (23-7) 63, Brewer (29-5) 62 (OT)
Finals
Ramsay (23-4) 73, Homewood (23-8) 49, Ramsay is NE State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (17-15) 61, Hewitt-Trussville (25-4) 56
Spain Park (27-6) 59, Grissom (11-14) 47
Finals
Spain Park (28-6) 61, Huffman (17-16) 39, Spain Park is NW State Qualifier

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals
Phillips (27-3) 53, R.A. Hubbard (17-6) 49
Holy Spirit Catholic 58,Belgreen 33
Finals
Phillips (28-3) 57, Holy Spirit Catholic (23-3) 48, Phillips is NW State Qualifier
CLASS 2A  Semifinals
Cold Springs 59, Lamar County (18-6) 41
Phil Campbell (24-5) 55, Mars Hill Bible (23-9) 46
Finals
Phil Campbell (25-5) 46, Cold Springs 29, Phil Campbell is NW State Qualifer

CLASS 3A  Semifinals
Colbert County (21-6) 80, Carbon Hill 37
Lauderdale County (33-2) 59, West Morgan (22-10) 44
Finals
Lauderdale County (34-2) 60, Colbert County (21-7) 49, Lauderdale County is NW State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals
Danville 49, Good Hope 39
Deshler (31-2) 61, Priceville 42
Finals
Deshler (32-2) 78, Danville 56, Deshler is NW State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals
Wenonah (23-7) 54, Fairview 38
Lee-Huntsville 69, Pleasant Grove 47
Finals
Wenonah (24-7) 57, Lee-Huntsville 41, Wenonah is NW State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Minor (16-11) 54, McAdory (24-9) 49
Hazel Green (32-2) 51, Hartselle (25-6) 29
Finals
Hazel Green (33-2) 60, Minor (16-12) 11, Hazel Green is NW State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (28-5) 66, Tuscaloosa County (20-12) 53
Hoover (30-1) 53, Buckhorn (17-16) 34
Finals
Sparkman (29-5) 55, Hoover (30-2) 54, Sparkman is NW State Qualifier

For Live Basketball Updates and to see Pairings, go to AHSAA Website, here.


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

Logos 034

Want to learn more about our Sports Medicine Program? Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s