We love to see you move

Breanna Clark is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Diamondhead

Breanna Clark, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Diamondhead

Congratulations to Breanna Clark, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation!

Breanna plays Softball for Bay Middle School and has been awarded the Scholar Athlete Award. She plans to play college basketball and pursue an Elementary Education degree after high school.

Breanna is the daughter of Desiree Clark and Paul Clark.

We are proud of you, Breanna, and wish you every success!

Encore Rehabilitation-Diamondhead

5427 Gex Road, Suite C

Diamondhead, MS 39525

228-222-4765

Jeb Robinson is Athlete of the Month for Addison High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Jeb Robinson is Athlete of the Month for Addison High School and Encore Rehabilitation-Cullman #EncoreRehab

Announcing Jeb Robinson as the Athlete of the Month for Addison High School and Encore Rehabilitation-Cullman!

Jeb is a multi-sport athlete competing in Football and Track for the Bulldogs. He was awarded Offensive Line Captain in junior high. He enjoys hanging out with friends and playing football. After high school, he plans to pursue a degree at the University of Alabama.

Jeb is the son of Lynne and Mark Robinson.

Congratulations, Jeb, on being selected Athlete of the Month!

 

Encore Rehabilitation-Cullman
1701 Main Avenue SW, Suite G
Cullman, Alabama 35055
256-775-3737
Find Encore 
Rehabilitation-Cullman on Facebook by clicking here

encorerehab.com


Timothy Trussell – Athlete of the Month for Addison High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Encore Rehabilitation-Cullman speaks to Autism and Special Needs Support Group

Inaugural Cullman County Schools Media Day for Fall Sports – 2018

AHSAA Football Playoffs-Round 4 Pairings and Round 3 Scores

AHSAA State Football Playoffs
Fourth-Round Pairings (Nov. 30)


CLASS 1A

Maplesville (11-1) at Linden )12-0)
 
Pickens County (9-4) at Mars Hill Bible (12-1),
 Florence


CLASS 2A

Luverne (12-1) at Highland Home
 (12-1)
Aliceville (11-2) at Fyffe (13-0)


CLASS 3A
Providence Christian (12-1) at Flomaton (10-3)
Randolph County (12-1) at Piedmont (11-2)


CLASS 4A
Andalusia (9-4) at UMS-Wright (12-0),
 Mobile
Oneonta (10-3) at Deshler (8-5), Tuscumbia


CLASS 5A
Vigor (12-1) at Greenville (11-2)
Central-Clay County (10-3) at Mortimer Jordan (12-1),
 Kimberly


CLASS 6A
Saraland (12-1) at Wetumpka (11-2)
Clay-Chalkville (12-1) at Pinson Valley (11-1)


CLASS 7A
(Finals, Dec. 5, Jordan-Hare Stadium, Auburn)
Central-Phenix City (13-0) vs. Thompson (12-1)


AHSAA State Football Playoffs
Third-Round Results
CLASS 1A

Maplesville 29, Lanett 6
Linden 44, St. Luke’s Episcopal 43
Mars Hill Bible 41, South Lamar 27

Pickens County 13, Spring Garden 0

CLASS 2A

Luverne 26, Leroy 7
Highland Home 28, Ariton 14
Fyffe 21, Ohatchee 13
Aliceville 38, Addison 22

CLASS 3A

Flomaton 12, Pike County 10
Providence Christian 23, Gordo 20
Piedmont 27, Westminster Christian 26
Saks 19, Randolph County 8

CLASS 4A

Andalusia 28, Hillcrest-Evergreen 21
UMS-Wright 21, American Christian 19

Oneonta 29, Good Hope 8
Deshler 20, Deshler 14

CLASS 5A
Greenville 27, Ramsay 13

Vigor 27, Demopolis 7
Central-Clay County 35, Etowah 13
Mortimer Jordan 41, Jasper 21

CLASS 6A
Saraland 24, Opelika 19
Wetumpka 21, Spanish Fort 17
Pinson Valley 48, Homewood 7
Clay-Chalkville 45, Oxford 9

CLASS 7A
Central-Phenix City 34, Lee-Montgomery 27
Thompson 31, Hoover 28


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

encorerehab.com


AHSAA Football Playoff Pairings Round 3


Kim Jones -“like I can conquer the world” with Encore Rehabilitation-Phenix City


Meet Sarah Mitchell – Front Office Coordinator at Encore Rehabilitation-Opelika!

Monday Motivation – November 5, 2018

Teamwork makes the Dream work

 


AHSAA State Football Playoff Pairings-Round One

Lee Morton – I can finally get pain relief!Bijou Phillips – Athlete of the Month for Good Hope High School and Encore Rehabilitation-Cullman

AHSAA Football Results for November 2, 2018

AHSAA Football Scoreboard
Week 10 Results 
CLASS 7A
Auburn 24, Park Crossing 0
Baker 28, Mary Montgomery 13
Davidson 42, Foley 21
Grissom 13, Buckhorn 10
IMG Academy 48, Hoover 7
Jeff Davis 28, Northview 7
McGill-Toolen Catholic 35, Fairhope 16
Mountain Brook 38, Gardendale 14
Murphy 14, Alma Bryant 6

Oak Mountain 38, Center Point 8
Prattville 27, Sidney Lanier 20
Smiths Station 35, Eufaula 34
Spain Park 42, Shades Valley 10
Theodore 28, Enterprise 16
Thompson at Crestview (FL), cancelled
Vestavia Hills 42, Huffman 18


CLASS 6A
Albertville 31, Guntersville 12
Athens 21, Austin 18
Baldwin County 28, Charles Henderson 22
Benjamin Russell 14, Valley 2
Brookwood 34, Holt 13
Carver-Birmingham 28, Fort Payne 7
Clay-Chalkville 45, Gadsden City 17
Daphne 20, Blount 0
Decatur 40, Sparkman 14
Dothan 34, Carroll 14
Gulf Shores 36, B.C. Rain 19
Hartselle 49, Scottsboro 0
Helena 28, Calera 14
Hillcrest-Tuscaloosa 20, James Clemens 17
Jackson-Olin 47, Parker 0
Minor 35, Bessemer City 23
Oxford 41, Sumter Central 16
Pell City 10, Chelsea 7
Pinson Valley 45, Lee-Huntsville 0
Russell County 33, B.T. Washington 14
Selma 38, LeFlore 8
Spanish Fort 28, Saraland 16
Stanhope Elmore 33, Greenville 9
St. Paul’s Episcopal 23, Robertsdale 14


CLASS 5A
Alexandria 42, Chilton County 35
Ardmore 21, West Limestone 6
Brewer 36, Priceville 14
Briarwood Christian 31, Hueytown 13
Central-Clay County 45, Handley 7
Corner 13, Oakman 12
Crossville 12, Plainview 7
East Limestone 54, Tanner 14
Fairview 21, Holly Pond 20
Fairfield 27, Central Tuscaloosa 12
Faith Academy 42, Mount Olive (MS) 6
Hamilton 31, Haleyville 8
Jackson 21, Demooolis 7
Jasper 36, Deshler 27
Madison Academy 45, Brooks 28
Pleasant Grove 47, Leeds 7
Randolph 43, Columbia 14
Shelby County 48, St. Clair County 33
Russellville 62, Central-Florence 14
Southside-Gadsden 32, Cherokee County 15
Tallassee 42, Elmore County 21
Vigor 13, Williamson 0
West Point 55, Cordova 14



CLASS 4A
American Christian 34, Bibb County 15
Anniston 23, Childersburg 0
Ashville 56, Vincent 12
Dallas County 45, Ellwood Christian 0
DAR 51, Brindlee Mountain 0
Escambia County 14, Francis Marion 0
Fayette County 27, Dora 19
Good Hope 49, Hanceville 10
Greensboro 42, Hale County 29
Hokes Bluff 55, Sardis 28
Holtville 70, Marbury 6
Montevallo 42, Lincoln 24
North Jackson 41, Arab 22
Northside 39, Sipsey Valley 21
Oneonta 28, J.B. Pennington 21
St. John Paul II Catholic 35, Douglas 7
Talladega 23, Moody 7
West Blocton 33, Jemison 13


CLASS 3A
Bayside Academy 28, Satsuma 21
Bullock County 50, Barbour County 0
Carbon Hill 45, Curry 20
Excel 44, Monroe County 14
Fultondale 38, Tarrant 6
Geneva 49, Calhoun 12
Glencoe 40, West End 6
Gordo 20, Pickens County 13
Houston Academy 27, G.W. Long 14
Midfield 30, Woodlawn 17
Mobile Christian 34, Citronelle 6
Piedmont 26, Geraldine 6
Prattville Christian 47, Horseshoe Bend 0
Randolph County 28, Wadley 0
Saint James 31, Trinity Presbyterian 21
Slocomb 43, Geneva County 7
Susan Moore 21, Cleveland 20
Thomasville 30, Clarke County 24
T.R. Miller 14, W.S. Neal 12
Vinemont 34, Cold Springs 0
Weaver 37, Alabama Christian 22
Wicksburg 50, Ashford 28


CLASS 2A
Abbeville 32, Headland 27
Aliceville 38, Greene County 12
Cedar Bluff 28, Gaston 14
Central-Hayneville 36, Autaugaville 30
Colbert County 35, Lauderdale County 6
Collinsville 34, Valley Head 0
Cottonwood 35, Kinston 6
Fayetteville 22, B.B. Comer 8
Fyffe 41, Sylvania 14
Hatton 41, Clements 6
Highland Home 47, Houston County 14
Leroy 45, Millry 28
Luverne 34, Opp 14
New Brockton 34, Samson 6
North Sand Mountain 40, Pisgah 6
Ohatchee 26, Pleasant Valley 6
Ranburne 35, White Plains 20
R.C. Hatch 34, Keith 26
Red Bay 28, Wilson 20
Sheffield 42, Cherokee 22
Southeastern 41, Asbury 6
Southern Choctaw 26, Flomaton 21
Tharptown 10, Vina 0
Thorsby 28, Billingsley 13
Westbrook Christian 42, Sand Rock 7
Winston County 23, Lynn 22
Zion Chapel 34, Pleasant Home 14


CLASS 1A
Brantley 37, Goshen 14
Coosa Christian 42, New Hope 35
Donoho 56, Woodland 0
Falkville 56, Elkmont 14
Gaylesville 60, Alabama School/Deaf 38
Hubbertville 42, Phillips 21
Isabella 47, Verbena 6
J.F. Shields 1, A.L. Johnson 0 (forfeit)
Maplesville 49, Lamar County 28
Marengo 48, Wilcox Central 6
Mars Hill Bible 47, Lexington 0
McIntosh 42, Choctaw County 0
R.A. Hubbard 31, East Lawrence 6
Red Level 20, Fruitdale 13
South Lamar 60, Sulligent 0
Spring Garden 41, Ider 27
St. Luke’s Episcopal 51, Cottage Hill Christian 26
Sweet Water 40, Pike County 6
Tate (FL) 35, Elba 28
Victory Christian 13, Sumiton Christian 7
Waterloo 57, Brilliant 6
Woodville 34, Section 24


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.


encorerehab.com

AHSAA State Football Playoff Pairings-Round One

Welcome to Clinic Director Kristie Anderson, PT, of Encore Rehabilitation-Dothan East!

Meet Leigh Ann Ainsworth, LPTA!

AHSAA State Football Playoff Pairings-Round One

AHSAA State Football Playoffs
First-Round Pairings

(All games
 Friday, Nov. 9 at 7 p.m., unless otherwise noted.)


CLASS 1A

R-2 No. 4: Florala at R-4 No. 1: Lanett
R-3 No. 3: 
Isabella at R-1 No. 2: Marengo
R-4 No. 4: 
Notasulga at R-2 No. 1: Georgiana
R-1 No. 3: 
Sweet Water at R-3 No. 2: Maplesville

R-1 No. 4: Millry at R-3 No. 1: Linden
R-4 No. 3: 
Billingsley at R-2 No. 2: Elba 
R-3 No. 4: 
Francis Marion at R-1 No. 1: St Luke’s Episcopal
R-2 No. 3: 
Brantley at R-4 No. 2: Wadley

R-6 No. 4: Marion County at R-8 No. 1: Mars Hill Bible
R-7 No. 3: 
Coosa Christian at R-5 No. 2: Donoho
R-8 No. 4: 
Phillips at R-6 No. 1: South Lamar
R-5 No. 3: 
Winterboro at R-7 No. 2: R.A. Hubbard

R-5 No. 4: Talladega County Central at R-7 No. 1: Falkville
R-8 No. 3: 
Cherokee at R-6 No. 2: Pickens County
R-7 No. 4: 
Decatur Heritage at R-5 No. 1: Spring Garden
R-6 No. 3: 
Hubbertville at R-8 No. 2: Waterloo


CLASS 2A
R-2 No. 4: Daleville at R-4 No. 1: Reeltown
R-3 No. 3: 
New Brockton at R-1 No. 2: Leroy
R-4 No. 4: 
Vincent at R-2 No. 1: Abbeville
R-1 No. 3: 
Southern Choctaw at R-3 No. 2: Luverne

R-1 No. 4: Chickasaw at R-3 No. 1: Highland Home
R-4 No. 3: 
LaFayette at R-2 No. 2: Geneva County
R-3 No. 4: 
Goshen at R-1 No. 1: Cottage Hill Christian
R-2 No. 3: 
Ariton at R-4 No. 2: Thorsby

R-6 No. 4: Cleveland at R-8 No. 1: Fyffe
R-7 No. 3: 
Colbert County at R-5 No. 2: Tarrant
R-8 No. 4:
Cedar Bluff at R-6 No. 1: Ohatchee
R-5 No. 3: 
Winston County at R-7 No. 2: Red Bay

R-5 No. 4: Sulligent at R-7 No. 1: Addison
R-8 No. 3: 
North Sand Mountain at R-6 No. 2: Ranburne
R-7 No. 4: Sheffield at R-5 No. 1: Aliceville
R-6 No. 3: 
Westbrook Christian at R-8 No. 2: Collinsville


CLASS 3A
R-2 No. 4: Houston Academy at R-4 No. 1: Winfield
R-3 No. 3: 
Montgomery Academy at R-1 No. 2: Flomaton
R-4 No. 4: 
Oakman at R-2 No. 1: Pike County
R-1 No. 3: 
Thomasville at R-3 No. 2: Beulah

R-1 No. 4: T.R. Miller at R-3 No. 1: Saint James
R-4 No. 3: 
Lamar County at R-2 No. 2: Providence Christian
R-3 No. 4: 
Pike Road at R-1 No. 1: Mobile Christian
R-2 No. 3: 
Wicksburg at R-4 No. 2: Gordo

R-6 No. 4: Weaver at R-8 No. 1: Westminster Christian
R-7 No. 3: 
Pisgah at R-5 No. 2: Midfield
R-8 No. 4: 
Clements at R-6 No. 1: Piedmont
R-5 No. 3: J.B. Pennington at R-7 No. 2: Susan Moore

R-5 No. 4: Holly Pond at R-7 No. 1: Geraldine
R-8 No. 3: 
Lauderdale County at R-6 No. 2: Randolph County
R-7 No. 4: 
Plainview at R-5 No. 1: Fultondale
R-6 No. 3: 
Saks at R-8 No. 2: Colbert Heigh



CLASS 4A

R-2 No. 4: Alabama Christian at R-4 No. 1: Lincoln
R-3 No. 3:
 Sipsey Valley at R-1 No. 2: Hillcrest-Evergreen
R-4 No. 4: 
Talladega at R-2 No. 1: Headland
R-1 No. 3: 
Andalusia at R-3 No. 2: Montevallo

R-1 No. 4: Williamson at R-3 No. 1: American Christian
R-4 No. 3: 
Holtville at R-2 No. 2: Montgomery Catholic
R-3 No. 4: 
West Blocton at R-1 No. 1: UMS-Wright
R-2 No. 3: 
Trinity Presbyterian at R-4 No. 2: Handley

R-6 No. 4: Oneonta at R-8 No. 1: Brooks 
R-7 No. 3: 
DAR at R-5 No. 2: Northside
R-8 No. 4: 
Rogers at R-6 No. 1: Jacksonville
R-5 No. 3: 
Good Hope at R-7 No. 2: St. John Paul II Catholic

R-5 No. 4: Curry at R-7 No. 1: North Jackson
R-8 No. 3: 
Central-Florence at R-6 No. 2: Hokes Bluff
R-7 No. 4: 
Randolph at R-5 No. 1: Fayette County
R-6 No. 3: 
Anniston at R-8 No. 2: Deshler 



CLASS 5A

R-2 No. 4: Charles Henderson at R-4 No. 1: Ramsay
R-3 No. 3: 
Chilton County at R-1 No. 2: Jackson
R-4 No. 4: 
Fairfield at R-2 No. 1: Greenville
R-1 No. 3: 
Citronelle at R-3 No. 2: Bibb County

R-1 No. 4: Faith Academy at R-3 No. 1: Demopolis
R-4 No. 3: 
Pleasant Grove at R-2 No. 2: Beauregard
R-3 No. 4: 
Central-Tuscaloosa at R-1 No. 1:  Vigor
R-2 No. 3: 
Valley at R-4 No. 2: Briarwood Christian

R-6 No. 4: Alexandria at R-8 No. 1: Madison Academy
R-7 No. 3: 
Corner at R-5 No. 2: Central-Clay County
R-8 No. 4: 
Guntersville at R-6 No. 1: Etowah
R-5 No. 3: 
Center Point at R-7 No. 2: Russellville

R-5 No. 4:  Sylacauga at R-7 No. 1: Jasper
R-8 No. 3: 
Brewer at R-6 No. 2: Southside-Gadsden 
R-7 No. 4: 
Dora at R-5 No. 1: Mortimer Jordan
R-6 No. 3: 
Boaz at R-8 No. 2: East Limestone



CLASS 6A

R-2 No. 4: Eufaula at R-4 No. 1: Hueytown
R-3 No. 3: 
Stanhope Elmore at R-1 No. 2: Saraland
R-4 No. 4: 
Bessemer City at R-2 No. 1: Park Crossing
R-1 No. 3: 
St. Paul’s Episcopal at R-3 No. 2: Opelika

R-1 No. 4: Daphne at R-3 No. 1: Wetumpka
R-4 No. 3: 
Hillcrest-Tuscaloosa at R-2 No. 2: Sidney Lanier
R-3 No. 4: 
Benjamin Russell at R-1 No. 1: Spanish Fort
R-2 No. 3: 
Carver-Montgomery at R-4 No. 2: McAdory

R-6 No. 4: Gardendale at R-8 No. 1: Fort Payne
R-7 No. 3: 
Athens at R-5 No. 2: Homewood
R-8 No. 4: 
Albertville at R-6 No. 1: Pinson Valley
R-5 No. 3: 
Minor  at R-7 No. 2: Muscle Shoals

R-5 No. 4: Pelham at R-7 No. 1: Hartselle 
R-8 No. 3: 
Mae Jemison at R-6 No. 2: Clay-Chalkville
R-7 No. 4: 
Decatur at R-5 No. 1: Jackson-Olin
R-6 No. 3: 
Oxford at R-8 No. 2: Hazel Green


CLASS 7A
R-2 No. 4: Lee-Montgomery at R-1 No. 1: Theodore
R-1 No. 3: 
Fairhope at R-2 No. 2: Auburn
R-1 No. 4: 
Davidson at R-2 No. 1: Central-Phenix City
R-2 No. 3: 
Prattville at R-1 No. 2: McGill-Toolen Catholic

R-4 No. 4: Bob Jones at R-3 No. 1: Hoover
R-3 No. 3: 
Mountain Brook at R-4 No. 2: Austin
R-3 No. 4: 
Hewitt-Trussville at R-4 No. 1: James Clemens
R-4 No. 3: 
Florence at R-3 No. 2: Thompson


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

encorerehab.com

AHSAA Football Results for October 26, 2018

AHSAA Football Results for October 26, 2018

AHSAA Football Scoreboard
Friday’s Scores (with Thursday results)

Class 7A
Bob Jones 22, Huntsville 3
Central-Phenix City 24, Auburn 7
Fairhope 35, Alma Bryant 22
Florence 21, Spakman 14
Gadsden City 35, Grissom 7
Hoover 31, Mountain Brook 7
James Clemens 36, Austin 23
Jeff Davis 34, Enterprise 31
Lee-Montgomery 27, Davidson 3
McGill-Toolen Catholic 33, Baker 29
Murphy 14, Foley 11
Prattville 23, Smiths Station 18
Spain Park 42, Tuscaloosa County 21
Theodore 44, Mary Montgomery 7
Thompson 63, Hewitt-Trussville 49
Vestavia Hills 28, Oak Mountain 14


Class 6A
Albertville 35, Sardis 7
Athens 42, Lee-Huntsville 6
Baldwin County 37, B.C. Rain 7
Bessemer City 28, Northridge 10
Chelsea 35, Calera 3
Clay-Chalkville 49, Huffman 14
Eufaula 29, Dothan 7
Fort Payne 37, Cullman 22
Hartselle 33, Hazel Green 0
Hueytown 31, Paul Bryant 13
Jackson-Olin 18, Homewood 10
Mae Jemison 42, Columbia 0
McAdory 42, Brookwood 14
Minor 35, Carver-Birmingham 14
Muscle Shoals 24, Wetumpka 14
Opelika 23, Vigor 22
Oxford 61, Gardendale 21
Park Crossing 21, Carver-Montgomery 20
Pelham 37, Helena 7
Pell City 40, Shades Valley 30
Saraland 20, Blount 17
Selma 60, Aliceville 14
Spanish Fort 45, Gulf Shores 0
St. Paul’s Episcopal 28, Daphne 24


Class 5A
Alexandria 54, Douglas 6
Beauregard 26, Tallassee 21
Bibb County 55, Marbury 0
Brewer 29, Scottsboro 3
Briarwood Christian 26, Fairfield 0
Central-Clay County 14, Center Point 0
Citronelle 36, Wilcox-Central 0
Corner 33, Lawrence County 14
Demopolis 38, Chilton County 17
East Limestone 31, Guntersville 0
Etowah 49, Boaz 7
Faith Academy 14, Satsuma 13
Greenville 36, Carroll 13
Hayden 20, West Point 7
Jackson 46, LeFlore 22
Jasper 35, Hamilton 21
Jemison 53, Shelby County 44
Madison Academy 38, Arab 14
Madison County 24, Ardmore 21
Mortimer Jordan 41, Moody 0
Pleasant Grove 41, Woodlawn 6
Ramsay 42, John Carroll Catholic 6
Russellville 41, Dora 26
Southside-Gadsden 54, Crossville 21
St. Clair County 18, Springville 12
Sylacauga 34, Munford 28
Valley 26, Charles Henderson 20
Wenonah 34, Parker 0


Class 4A
Alabama Christian 34, Ashford 15
American Christian 49, Dallas County 0
Andalusia 28, Clarke County 14
Anniston 42, Ashville 6
Fairview 34, Danville 6
Brooks 61, Elkmont 7
Central-Florence 14, Rogers 7
Dale County 25, Rehobeth 21
Deshler 27, West Limestone 0
Good Hope 27, Fayette County 20
Haleyville 39, Cordova 20
Handley 35, Talladega 21
Headland 34, Montgomery Catholic 29
Hillcrest-Evergreen 48, Monroe County 7
Holtville 30, Oak Grove 0
Jacksonville 16, Hokes Bluff 14
Leeds 23, Childersburg 8
Lincoln 27, Elmore County 0
Monticello 53, Greensboro 32
North Jackson 55, Randolph 7
Northside 43, Curry 0
Oneonta 21, White Plains 20
Priceville 46, West Morgan 12
Sipsey Valley 41, Sumter Central 22
St. John Paul II Catholic 36, DAR 35
Trinity Presbyterian 37, B.T. Washington 12
UMS-Wright 29, W.S. Neal 0
Williamson 7, Escambia County 2


Class 3A
Beulah 29, Pike Road 24
Carbon Hill 47, Holt 19
Clements 30, Lexington 7
Colbert Heights 21, Phil Campbell 14
Dadeville 45, Prattville Chrisitan 7
Flomaton 20, T.R. Miller 13
Geraldine 21, Sylvania 20
Gordo 14, Lamar County 0
Holly Pond 38, Vinemont 20
Locust Fork 35, Hanceville 8
Midfield 36, J.B. Pennington 12
Mobile Christian 48, St. Michael Catholic 20
Montgomery Academy 57, Bullock County 29
New Hope 64, Brindlee Mountain 0
Oakman 55, Greene County 36
Piedmont 54, Walter Wellborn 27
Pike County 42, Straughn 7
Pisgah 18, Plainview 17
Providence Christian 25, Houston Academy 0
Randolph County 35, Pleasant Valley 6
Saint James 44, Southside-Selma 6
Saks 51, Glencoe 0
Slocomb 47, Opp 7
Thomasville 54, Excel 16
Weaver 35, B.B. Comer 6
Westminster Christian 49, East Lawrence 7
Wicksburg 42, Geneva 21
Winfield 42, Greene County 0


Class 2A
Abbeville 44, G.W. Long 10
Addison 50, Hatton 6
Ariton 19, Cottonwood 7
Central-Hayneville 45, Calhoun 6
Chickasaw 42, Washington County 21
Collinsville 31, Cedar Bluff 0
Cottage Hill Christian 26, Southern Choctaw 12
Daleville 52, Barbour County 0
Fayetteville 35, Vincent 21
Fyffe 54, Ider 0
Geneva County 55, Houston County 42
Highland Home 27, Goshen 20
J.U. Blacksher 52, R.C. Hatch 26
LaFayette 35, Horseshoe Bend 6
Leroy 41, Choctaw County 8
Luverne 35, Samson 6
New Brockton 48, Zion Chapel 6
North Sand Mountain 26, Section 8
Ohatchee 55, Gaston 8
Ranburne 19, Reeltown 7
Red Bay 66, Tharptown 14
Sand Rock 41, Asbury 13
Sheffield 30, Tanner 0
Sulligent 22, Cold Springs 8
Tarrant 32, Southeastern 15
Thorsby 60, Central Coosa 8
Westbrook Christian 19, Cleveland 14
West End 25, Woodland 22
Winston County 46, Sumiton Christian 14


Class 1A
Brantley 47, Pleasant Home 0
Cherokee 29, Phillips 28
Coosa Christian 71, Valley Head 14
Decatur Heritage 42, Woodville 25
Donoho 49, Appalachian 0
Elba 46, McKenzie 13
Falkville 61, Gaylesville 0
Florala 35, Kinston 0
Georgiana 40, Red Level 0
Hackleburg 44, Vina 8
Isabella 34, Holy Spirit Catholic 31
Keith 24, A.L. Johnson 0
Lanett 42, Billingsley 0
Linden 68, Ellwood Christian 0
Loachapoka 36, Verbena 8
Lynn 20, Meek 16
Maplesville 52, Francis Marion 26
Marion County 42, Berry 18
Mars Hill Bible 55, Shoals Christian 8
McIntosh 50, J.F. Shields 28
Pickens County 49, Hubbertville 6
South Lamar 45, Brilliant 0
Spring Garden 29, Ragland 26
St. Luke’s Episcopal 51, Millry 34
Sweet Water 40, Fruitdale 0
Talladega County Central 20, Victory Christian 12
Wadley 33, Notasulga 6


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.


encorerehab.com

AHSAA Football Results – October 19, 2018

AHSAA Football Scoreboard
Friday’s Results (Includes Thursday games
)

CLASS 7A
Auburn 27, Prattville 10
Austin 37, Bob Jones 22
Baker 38, Murphy 20
Central-Phenix City 49, Jeff Davis 0
Davidson 15, Theodore 13 (OT)
Florence 47, Grissom 13
Gadsden City 27, Huntsville 7
Hewitt-Trussville 45, Tuscaloosa County 14
Hoover 31, Vestavia Hills 14
James Clemens 49, Sparkman 7
Lee-Montgomery 35, Enterprise 28
Mary Montgomery 28, Foley 14
McGill-Toolen Catholic 53, Alma Bryant 15
Spain Park 21, Oak Mountain 0
Thompson 31, Mountain Brook 7



CLASS 6A
Arab 37, Madison County 30
Baldwin County 42, Gulf Shores 17
Benjamin Russell 40, Calera 7
Bessemer City 47, Brookwood 18
Buckhorn 29, Lee-Huntsville 7
Carver-Montgomery 26, Eufaula 6
Chelsea 31, Minor 27
Clay-Chalkville 27, Oxford 6
Daphne 42, Gulf Shores 17
Decatur 63, Columbia 0
Fort Payne 52, Hazel Green 42
Gardendale 28, Shades Valley 21
Hartselle 20, Cullman 7
Hillcrest-Tuscaloosa 31, Paul Bryant 19
Homewood 27, Carver-Birmingham 13
Hueytown 20, McAdory 7
Jackson-Olin 22, Helena 16
Mae Jemison 21, Albertville 14
Muscle Shoals 35, Athens 7
Opelika 59, Stanhope Elmore 21
Park Crossing 46, Russell County 9
Pelham 45, Northridge 28
Pinson Valley 52, Pell City 7
Sidney Lanier 30, Dothan 20
Spanish Fort 19, Blount 7
St. Paul’s Episcopal 49, B.C. Rain 0
Wetumpka 52, Selma 3



CLASS 5A
Arab 37, Madison County 30
Beauregard 28, Carroll 13
Center Point 44, Moody 0
Central, Clay County 42, Sylacauga 0
Central-Tuscaloosa 50, Shelby County 44
Charles Henderson 34, Tallassee 28 (OT)
Chilton County 28, Marbury 0
Corner 14, West Point 6
Demopolis 50, Jemison 0
East Limestone 25, Brewer 15
Etowah 27, Alexandria 7
Greenville 51, Wilcox Central 0
Guntersville 22, Ardmore 14
Hamilton 43, Lawrence County 28
Jackson 21, Faith Academy 20 (OT)
Jasper 42, Russellville 13
LeFlore 22, Satsuma 14
Madison Academy 34, Scottsboro 26
Mortimer Jordan 42, Springville 13
Munford 38, St. Clair County 33
Parker 45, Woodlawn 0
Pleasant Grove 38, Fairfield 27
Ramsay 21, Briarwood Christian 7
Sardis 50, Crossville 25
Southside-Gadsden 45, Boaz 28
Valley 28, Rehobeth 2
Vigor 39, Citronelle 0
Wenonah 42, John Carroll Catholic 0



CLASS 4A
Alabama Christian 22, B.T. Washington 20
American Christian 30, Greensboro 6
Andalusia 49, W.S. Neal 7
Anniston 27, Oneonta 13
Brooks 33, West Limestone 7
Central-Florence 57, Wilson 21
Clarke County 48, Monroe County 0
Cleburne County 54, Ashville 34
Cordova 36, Oak Grove 22
Dale County 28, Headland 22
DAR 48, Priceville 6
Elmore County 42, Dallas County 14
Fayette County 33, Haleyville 14
Good Hope 27, Curry 0
Handley 41, Leeds 7
Headland 28, Dale County 22
Hilllcrest-Evergreen 34, Williamson 0
Hokes Bluff 21, Cherokee County 17
Holtville 39, Talladega 19
Jacksonville 27, White Plains 8
Lincoln 42, Childersburg 8
Montevallo 28, Sipsey Valley 21
Montgomery Catholic 27, T.R. Miller 3
North Jackson 69, West Morgan 6
Randolph 41, Fairview 12
Rogers 56, Elkmont 20
St. John Paul II Catholic 42, Danville 6
Trinity Presbyterian 36, Ashford 27
UMS-Wright 35, Escambia County 0
West Blocton 38, Sumter Central 18



CLASS 3A
Bayside Academy 55, St. Michael Catholic 3
Beulah 32, Dadeville 27
Bullock County 56, Southside-Selma 36
Colbert Heights 28, Clements 21
East Lawrence 32, Phil Campbell 26
Flomaton 43, Thomasville 42
Fultondale 40, Hanceville 20
Geraldine 28, Susan Moore 7
Gordo 42, Carbon Hill 14
J.B. Pennington 34, Vinemont 14
Lamar County 31, Holt 0
Midfield 48, Locust Fork 0
Mobile Christian 48, Excel 14
Montgomery Academy
 43, Pike Road 6
Oakman 34, Hale County 7
Piedmont 42, B.B. Comer 0
Pike County 57, Opp 6
Plainview 12, New Hope 7
Pleasant Valley 27, Walter Wellborn 26
Providence Christian 59, Straughn 7
Randolph County 41, Saks 21
Saint James 42, Prattville Christian 0
Slocomb 63, Geneva 56
Sylvania 37, Pisgah 29
Weaver 42, Glencoe 13
Westminster Christian 42, Lauderdale County 6
Wicksburg 39, Houston Academy 3
Winfield 63, Greene County 26



CLASS 2A
Abbeville 40, Barbour County 0
Addison 44, Tharptown 0
Aliceville 57, Sumiton Christian 0
Ariton 42, G.W. Long 0
Cedar Bluff 41, Ider 15
Cleveland 47, Douglas 0
Colbert County 27, Sheffield 6
Collinsville 56, Sand Rock 0
Cottage Hill Christian 52, Choctaw County 6
Cottonwood 42, Houston County 33
Daleville 50, Geneva County 20
Fyffe 42, North Sand Mountain 26
Gaston 42, West End 34
Goshen 41, Central-Hayneville 0
Hatton 46, Lexington 13
Highland Home 27, New Brockton 14
Horseshoe Bend 34, Fayetteville 13
LaFayette 44, Central Coosa 0
Leroy 27, J.U. Blacksher 14
Luverne 58, Calhoun 0
Ohatchee 28, Ranburne 0
Red Bay 50, Tanner 24
Reeltown 48, Vincent 13
Samson 60, Zion Chapel 10
Section 52, Asbury 20
Southern Choctaw 42, Chickasaw 7
Tarrant 34, Cold Springs 27
Washington County 35, R.C. Hatch 12
Westbrook Christian 56, Woodland 21
Winston County 26, Southeastern 0



CLASS 1A
Alabama School/Deaf 48, Arkansas School/Deaf 22
Coosa Christian 47, Woodville 20
Brantley 53, McKenzie 7
Cherokee 56, Hackleburg 30
Decatur Heritage 40, Gaylesville 6
Donoho 48, Victory Christian 0
Elba 41, Red Level 6
Florala 40, Pleasant Home 0
Francis Marion 40, Keith 8
Georgiana 46, Kinston 0
Isabella 81, Ellwood Christian 0
Lanett 67, Verbena 0
Linden 78, A.L. Johnson 0
Maplesville 56, Holy Spirit Catholic 21
Marengo 38, McIntosh 0
Mars Hill Bible 54, Waterloo 20
Millry at Fruitdale,
 delayed until 9 p.m. start
Pickens County 51, Berry 7
R.A. Hubbard 31, Valley Head 0
Shoals Christian 32, Vina 18
South Lamar 54, Lynn 28
Spring Garden 62, Appalachian 6
St. Luke’s Episcopal 54, Elberta 7
Sweet Water 58, J.F. Shields 6
Wadley 49, Autaugaville 6


encorerehab.com