encorerehab

Welcome to Maddie Wilson, LPTA!

Welcome to Maddie Wilson, LPTA! #EncoreRehab

Meet Maddie Wilson, the newest member of the Encore Rehabilitation family!


Maddie graduated from the PTA program at Mississippi Gulf Coast Community College and is originally from Gautier, Mississippi.

Maddie tells us, “I became a Licensed Physical Therapist Assistant because of a lifelong interest in anatomy, a love and appreciation for exercise, and a desire to help people improve their quality of life.”

Welcome to the family, Maddie!

#EncoreRehab


Happy Physical Therapy Month to #EncoreRehab in Ocean Springs and D’Iberville Clinics

Post Offer Evaluation Test (POET) – An Invaluable Tool*

Amelia is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Decatur

Encore Rehabilitation-Russellville is named Best of the Best!

We are very proud of the Rehab Team at Encore Rehabilitation-Russellville for recently being named The Franklin Country Times Best of the Best Physical Therapy Clinic in the Tennessee Valley!

Congratulations, Team!

Shown here is the Rehab Team at Encore Rehabilitation – Russellville
Gage Brewer, ATC
Kay Lockridge, LPTA
Angie Wellington, Office Manager
Tanner Hawkins, DPT

#EncoreRehab

Maryann Bearman is Patient of the Month for Encore Rehabilitation-Enterprise

Say hello to Maryann Bearman, Patient of the Month for Encore Rehabilitation-Enterprise!

Ms. Bearman made wonderful progress with her rehab! She has an excellent attitude, kept all her appointments and completed her home exercises faithfully! She has been a pleasure to treat and we are proud to select her as our Patient of the Month!

Thank you for choosing Encore, Ms. Bearman!

Ms. Bearman is shown here with Encore Physical Therapist Assistant Holiday Rigdon

Encore Rehabilitation-Enterprise
404 North Main Street
Enterprise, Alabama 36330
334-393-7465
Find Encore Rehabilitation Enterprise on Facebook by clicking here

encorerehab.com

Happy National Athletic Training Month to Carlos Evers, ATC!

Happy National Athletic Training Month to Carlos Evers!

Thank you for everything you do, Carlos, for Gulfport High School Athletics and the community!

#NATM

#EncoreRehab

Happy National Athletic Training Month to Tate Fowler, ATC

“My name is Tate Fowler. I graduated from Huntingdon College in 2014 with a Bachelor’s Degree in Athletic Training. I currently cover Enterprise High School. I enjoy playing golf, hunting, wood working, and spending time with my wife and daughter.”

Happy National Athletic Training Month, Tate! We are proud to have you apart of our team.

#NATM

#EncoreSportsMedicine

#EncoreRehab

Valentine Greetings from Encore Rehabilitation-Dothan

Sending you lots of Valentine’s love – Angela, Haley, Brieanna, Mary, Ellen and Spring with Encore Rehabilitation – Dothan

Encore Rehabilitation-Dothan
345 Healthwest Drive
Dothan, Alabama 36303
334-836-4523
Find Encore Rehabilitation-Dothan on Facebook by clicking here

encorerehab.com

#EncoreRehab

AHSAA Football Playoffs First Round Scores, Second Round Pairings & Brackets -#EncoreSportsMedicine

AHSAA 2020 State Football Playoffs
First-Round Scores

CLASS 1A

Sweet Water (7-2) 61, J.F. Shields (3-8) 22

Notasulga (8-1) 32, Florala (7-3) 30

Linden (11-0) 47, Marengo (5-5) 14

McKenzie (8-2) 54, Loachapoka (6-5) 32

Brantley (11-0) 65, Billingsley (5-6) 9

Keith (8-3) 22, Fruitdale (7-3) 14

Maplesville (8-3) 41, Samson (6-4) 0
Millry (8-2) 55, Central-Hayneville (6-4) 28

Berry (9-1) 50, Sumiton Christian (6-5) 14

Woodland (8-3) 30, Waterloo (6-5) 6

Brilliant (6-5) 43, Valley Head (8-3) 25

Ragland (9-2) 20, R.A. Hubbard (5-6) 16

Winterboro (9-1) 30, Hackleburg (4-7) 8

Hubbertville (9-2) 44, Cedar Bluff (6-5) 37

Decatur Heritage (9-2) 48, Wadley (3-8) 37

Pickens County (8-3) 33, Woodville (5-6) 8


CLASS 2A

Abbeville (9-1) 44, Thorsby (5-5) 6
B.B. Comer (10-1) 1, St. Luke’s Episcopal (4-7) 0, forfeit

Isabella (10-1) 13, Ariton (5-6) 7

Clarke County (8-2) 43, Randolph County (7-4) 21

Leroy (9-1) 54, LaFayette (5-5) 15

Geneva County (8-3) 48, Highland Home (6-5) 26

Lanett (9-2) 51, J.U. Blacksher (3-7) 7

G.W. Long (9-1) 17, Luverne (7-4) 0

Spring Garden (10-1) 72, Tanner (6-5) 21

Red Bay (9-1) 26, Winston County (7-4) 0

North Sand Mountain (10-0) 19, Southeastern (6-5) 0
Addison (7-4) 22, Colbert County (7-4) 15

Aliceville (6-4) 27, Hatton (5-6) 14
Cleveland (8-3) 24, Falkville (8-3) 0
Mars Hill Bible (9-2) 64, Lamar County (4-7) 18
Westbrook Christian (10-1) 42, Section (5-6) 0


CLASS 3A

Slocomb (10-1) 39, Southside-Selma (6-5) 20

Trinity Presbyterian (9-2) 10, Flomaton (8-3) 7
Montgomery Academy (11-0) 24, Providence Christian (4-7) 9
Pike County (6-3) 39, Hillcrest-Evergreen (6-5) 21

T.R. Miller (9-2) 42, Dadeville (6-5) 14

Thomasville (9-1) 52, Wicksburg (6-5) 18

Montgomery Catholic (9-2) 52, Bayside Academy (8-3) 21

Opp (8-3) 14, Greensboro (6-5) 8

Winfield (10-1) 40, Sylvania (6-5) 24
Ohatchee (10-1) 28, Lauderdale County (7-4) 14

Fyffe (11-0) 69, Oakman (7-4) 21

Walter Wellborn (9-1) 63, Phil Campbell (5-6) 20

Piedmont (10-1) 47, Colbert Heights (5-6) 14

Plainview (10-1) 41, Vinemont (7-4) 14

Saks (8-3) 22, East Lawrence (9-2) 15

J.B. Pennington (8-3) 41, Geraldine (6-5) 14


CLASS 4A

Alabama Christian (9-2) 56, West Blocton (6-5) 14

Jacksonville (7-3) 27, Jackson (6-5) 24

American Christian (11-0) 65, Geneva (4-7) 21

Mobile Christian(9-1) 17, Cherokee County (7-4) 14

Anniston (4-6) 25, Williamson (7-4) 16

Bibb County (9-2) 52, Dale County (7-4) 21
Handley (9-1) 32, Vigor (5-5) 20

Montevallo (7-4) 27, Saint James (7-4) 21

Etowah (8-2) 31, Randolph (5-6) 7

Haleyville (8-3) 48, Central-Florence (8-3) 18

Madison Academy (10-0) 48, Dora (5-6) 14
Northside (9-2) 20, Deshler (6-5) 13

Gordo (10-1) 41, Brooks (6-5) 12

Oneonta (7-4) 27, Madison County (9-3) 24

West Limestone (10-1) 44, Hamilton (5-6) 0

Good Hope (10-1) 33, North Jackson (6-5) 8


CLASS 5A

Pike Road (11-0) 46, Shelby County (6-5) 7

UMS-Wright (7-4) 27, Holtville (7-4) 6

Demopolis (11-0) 38, Rehobeth (6-5) 25

Faith Academy (10-1) 49, Sylacauga (8-3) 13

St. Paul’s Episcopal (11-0) 44, Talladega (3-8) 20
Selma (7-4) 22, Carroll (3-7) 6

Central, Clay County (10-1) 45, Satsuma (5-6) 14

Andalusia (8-3) 44, Marbury (6-5) 7

Alexandria (10-1) 57, West Point (4-7) 20
Parker (6-4) 35, East Limestone (6-4) 21

Guntersville (10-0) 62, Hayden (6-5) 3

Pleasant Grove (8-2) 47, Mae Jemison (4-7) 18

Ramsay (10-0) 56, Lawrence County (5-6) 20
Fairview (10-1) 27,  Center Point (7-4) 22

Russellville (9-2) 14, Fairfield (5-6) 7

Leeds (9-2) 41, Boaz (5-6) 14


CLASS 6A

Opelika (8-2) 51, Wetumpka (5-6) 28

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) 31, McGill-Toolen Catholic (7-3) 21

Lee-Montgomery (7-3) 23, Pelham (8-3) 21

Saraland (9-2) 45, Northridge (8-3) 7

Spanish Fort (8-3) 26, McAdory (4-7) 13

Helena (7-4) 22, Carver-Montgomery (7-4) 19

Blount (7-4) 40, Hueytown (5-6) 24

Eufaula (9-2) 52, Stanhope Elmore (5-6) 28

Pinson Valley (8-2) 45, Arab (5-6) 0
Shades Valley (4-7) 28, Cullman (8-3) 14

Oxford (10-1) 44, Minor (7-4) 6
Briarwood Christian (8-3) 31, Hartselle (8-3) 17

Mountain Brook (10-1) 38, Muscle Shoals (6-5) 7

Gardendale (9-2) 52, Fort Payne (8-3) 24

Homewood (7-4) 34, Athens (7-4) 31

Clay-Chalkville (10-1) 63, Southside-Gadsden (7-4) 0


CLASS 7A

Theodore (10-1) 40, Enterprise (8-3) 28

Central-Phenix City (7-4) 49, Fairhope (8-3) 21

Auburn (9-1) 39, Baker (5-5) 3

Daphne (10-1) 42, Prattville (7-4) 33

Thompson (11-0) 49, Grissom (6-5) 7

Hewitt-Trussville (9-2) 55, James Clemens (8-3) 12

Oak Mountain (7-4) 41, Austin (8-3) 28

Hoover (10-1) 49, Sparkman (6-5) 14


Second Round Pairings

All games Friday, Nov. 13, 7 p.m., unless noted.


CLASS 1A

Notasulga (8-1) at Sweet Water (7-2)

McKenzie (8-2) at Linden (11-0)

Keith (8-3) at Brantley (11-0)

Millry (8-2) at Maplesville (8-3)

Berry (9-1) at Woodland (8-3)

Ragland (9-2) at Brilliant (6-5)

Winterboro (9-1) at Hubbertville (9-2)

Pickens County (8-3) at Decatur Heritage (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 1A Bracket



CLASS 2A

B.B. Comer (10-1) at Abbeville (9-2)

Clarke County (8-2) at Isabella (10-1)

Leroy (9-1) at Geneva County (8-3)

G.W. Long (9-1) at Lanett (9-2)

Red Bay (9-1) at Spring Garden (10-1)

Addison (7-4) at North Sand Mountain (10-0)

Aliceville (6-4) at Cleveland (8-3)

Westbrook Christian (10-1) at Mars Hill Bible (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 2A Bracket


CLASS 3A

Trinity Presbyterian (9-2) at Slocomb (10-1)

Montgomery Academy (11-0) at Pike County (6-3)

Thomasville (9-1) at T.R. Miller (9-2)

Opp (8-3) at Montgomery Catholic (9-2)

Winfield (10-1) at Ohatchee (10-1)

Walter Wellborn (9-1) vs. Fyffe (11-0)

Plainview (10-1) at Piedmont (10-1)

J.B. Pennington (8-3) at Saks (8-3)

2020 AHSAA State Football Championships 3A Bracket


CLASS 4A

Jacksonville (7-3) at Alabama Christian (9-2)

Mobile Christian (9-1) at American Christian (11-0)

Bibb County (9-2) at Anniston (4-6)

Handley (9-1) at Montevallo (7-4)

Etowah (8-2) at Haleyville (8-3)

|Northside (9-2) at Madison Academy (10-0)

Gordo (10-1) at Oneonta (7-4)

Good Hope (10-1) at West Limestone (10-1)

Pike Road (11-0) at UMS-Wright (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 4A Bracket


CLASS 5A

Faith Academy (10-1) at Demopolis (11-0)

Selma (7-4) at St. Paul’s Episcopal (11-0)

Andalusia (8-3) at Central, Clay County (10-1)

Alexandria (10-1) at Parker (6-4)

Pleasant Grove (8-2) at Guntersville (10-0)

Fairview (10-1) at Ramsay (10-0)

Leeds (9-2) at Russellville (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 5A Bracket


CLASS 6A

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) at Opelika (8-2)

Saraland (9-2) at Lee-Montgomery (7-3)

Helena (7-4) at Spanish Fort (8-3)

Eufaula (9-2) at Blount (7-4)

Pinson Valley (8-2) at Shades Valley (4-7)

Briarwood Christian (8-3) at Oxford (10-1)

Mountain Brook (10-1) at Gardendale (9-2)

Clay-Chalkville (10-1) at Homewood (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 6A Bracket



CLASS 7A

Central-Phenix City (7-4) at Theodore (10-1)

Daphne (10-1) at Auburn (9-1)

Hewitt-Trussville (9-2) at Thompson (11-0)

Oak Mountain (7-4) at Hoover (10-1)

2020 AHSAA State Football Championships 7A Bracket

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

Happy Physical Therapy Month to #EncoreRehab in Ocean Springs and D’Iberville Clinics

Happy National Physical Therapy Month to Encore Rehabilitation Physical Therapists Gaye Stewart-Damron and Erin Moody with Ocean Springs Spine & Pelvic Therapy and D’Iberville Spine & Pelvic Therapy!

Thank you for the great patient care you provide!

Ocean Springs Spine and Pelvic Therapy
#2 Doctor’s Drive
Ocean Springs, Mississippi 39564
(228) 334-3300
Find Ocean Springs Spine and Pelvic Therapy on Facebook by clicking here

D’Iberville Spine and Pelvic Therapy
3179 Mallet Road, Suite D
D’Iberville, Mississippi 39540
228-392-4710
Find D’Iberville Spine and Pelvic Therapy on Facebook by clicking here

encorerehab.com

Happy PT Month to Pediatric Rehab Teams at Ocean Springs and D’Iberville!

Happy National Physical Therapy Month to our Pediatric Rehab Teams at Ocean Springs Pediatric Rehab and D’Iberville Pediatric Rehab!

Thank you for all you do!

Ocean Springs Pediatric Rehab
#2 Doctor’s Drive
Ocean Springs, MS 39564
228-818-1211
Find Ocean Springs Pediatric Rehab on Facebook by clicking here

D’Iberville Pediatric Rehab
3179 Mallet Road, Suite D
D’Iberville, MS 39540
228-392-9401
Find D’Iberville Pediatric Rehab on Facebook by clicking here

encorerehab.com