Sports Medicine

AHSAA Football Scores for September 10-11, 2020

AHSAA Football Scores September 10-11, 2020


Class 7A

Auburn 42, Dothan 13

Austin 42, James Clemens 28

Baker 50, Alma Bryant 18

Bob Jones 35, Huntsville 25

Enterprise 52, Davidson 13

Fairhope 37, Foley 10

Florence 68, Albertville 0

Hewitt-Trussville 50, Tuscaloosa County 18

Hoover 38, Gadsden City 0

Murphy 31, Mary Montgomery 13

Oak Mountain 35, Vestavia Hills 28

Prattville 31, Smiths Station 3

Sparkman 28, Grissom 14

Theodore 21, Daphne 20 (OT)

Thompson 48, Spain Park 35

Class 6A

Athens 22, Hazel Green 0

Blount 26, Citronelle 0

Briarwood Christian 43, Woodlawn 0

Calera 24, Chilton County 21

Carver-Montgomery 20, Park Crossing 14

Clay-Chalkville 38, Gardendale 17

Cullman 20, Buckhorn 6

Fort Payne 38, Springville 14

Hartselle 38, Decatur 10

Helena 48, Benjamin Russell 14

Hillcrest-Tuscaloosa 34, Wetumpka 30

Homewood 24, Chelsea 3

Hueytown 62, Brookwood 0

Jackson-Olin 42, Mortimer Jordan 14

Lee-Montgomery 21, Sidney Lanier 0

McAdory 18, Paul Bryant 8

McGill-Toolen Catholic 38, Gulf Shores 0

Mountain Brook 28, Huffman 7

Muscle Shoals 58, Columbia 6

Northridge 40, Bessemer City 6

Opelika 28, Eufaula 21

Oxford 56, Southside-Gadsden 0

Pelham 35, Stanhope Elmore 25

Pell City 14, Talladega 0

Pinson Valley 33, Minor 28

Saraland 1, Baldwin County 0, forfeit
Scottsboro 7, Arab 3

Spanish Fort 42, Robertsdale 0


Class 5A

Alexandria 38, St. Clair County 0

Valley 1, Russell County 0, forfeit

Beauregard 12, Holtville 9

Boaz 28, West Point 25

Carroll 21, Rehobeth 14

Center Point 44, Lincoln 24

Central, Clay County 55. Elmore County 6

Demopolis 41, Sipsey Valley 8

East Limestone 43, Mae Jemison 15

Fairfield 34, Carver-Birmingham 20

Fairview 48, Douglas 12

Faith Academy 50, LeFlore 6

Greenville 18, Headland 6

Guntersville 49, Crossville 7

Hayden 27, Corner 20

John Carroll Catholic 13, Cordova 12

Lawrence County 41, Ardmore 21

Leeds 55, Moody 20

Marbury 18, Jemison 13

Pike Road 39, Andalusia 18

Pleasant Grove 42, Wenonah 0

Ramsay 1, Parker 0, forfeit

Russellville 59, Brewer 0

Satsuma 22, Elberta 21

Selma 12, Shelby County 10

St. Paul’s Episcopal 34, UMS-Wright 32

Sylacauga 41, Tallassee 21

Class 4A

Alabama Christian 35, B.T. Washington 6

Bibb County 37, Montevallo 7

Cherokee County 43, Anniston 27

Dale County 28, Geneva 22

Dallas County 1, Wilcox Central 0, forfeit

Deshler 40, West Morgan 0

Dora 37, Hanceville 6

Etowah 39, Fultondale 22

Fayette County 36, Curry 22

Good Hope 27, Haleyville 24

Gordo 27, Northside 13

Hamilton 21, Oak Grove 14

Jackson 34, Vigor 14

Jacksonville 46, White Plains 24

Madison Academy 47, Westminster Christian 7

Madison County 37, St. John Paul Catholic II 9

Mobile Christian 38, W.S. Neal 9

Munford 31, Cleburne County 0

New Hope 20, Randolph 9

North Jackson 1, DAR 0, forfeit

Oneonta 23, Ashville 0

Priceville 42, Brooks 35

Rogers 27, Wilson 22

Saint James 38, Bullock County 14

Straughn 19, Ashford 0

West Blocton 54, Holt 30

West Limestone 28, Central-Florence 20

Williamson 20, St. Michael Catholic 19

Class 3A

Bayside Academy 24, Hillcrest-Evergreen 21 (OT)

Childersburg 53, Goshen 12

Clements 38, Phil Campbell 18

Colbert Heights 52, Elkmont 24

Collinsville 1,  Brindlee Mountain 0, forfeit
Flomaton 25, Cottage Hill Christian 8

Fyffe 49, Sylvania 20 (note, Coach Paul Benefield recorded his 300th career win – record now 300-53)

Geraldine 36, Sardis 19

Hale County 43, Prattville Christian 20

J.B. Pennington 56, Holly Pond 8

Lauderdale County 48, Danville 6

Montgomery Academy 1, Southside-Selma 0, forfeit
Montgomery Catholic 35, Reeltown 20

New Brockton 47, Daleville 8

Ohatchee 35, Hokes Bluff 0

Opp 35, Houston Academy 0

Piedmont 54, Glencoe 0

Pike County 60, Dadeville 14

Plainview 53, Asbury 0

Pleasant Valley 56, Weaver 8

Slocomb 44, Providence Christian 14

Susan Moore 1, Tarrant 0, forfeit
Thomasville 44, Monroe County 14

Trinity Presbyterian 50, Beulah 7

T.R. Miller 52, Chickasaw 6

Vinemont 36, Carbon Hill 0

Walter Wellborn 20, Saks 0

Wicksburg 1, Northside Methodist 0, forfeit


Class 2A


Abbeville 41, Cottonwood 0

Addison 33, Midfield 8

Aliceville 34, Sulligent 20

B.B. Comer 22, LaFayette 19

Clarke County 34, Orange Beach 7

Cleveland 44, West End 13

Colbert County 42, Sheffield 26

Elba 38, Zion Chapel 7

Falkville 53, Pisgah 14

Geneva County 54, Ariton 41

G.W. Long 42, Houston County 21

Highland Home 42, Central Coosa 0

Isabella 40, Thorsby 8

Lanett 30, Fayetteville 4

Leroy 1, Greene County 0, forfeit
Leroy 39, Greensboro 20, replacement game non counter

Lexington 55, Tharptown 0

Luverne 41, Millry 33, replacement game non counter
Mars Hill Bible 46, Hatton 24

North Sand Mountain 40, Section 13

Randolph County 42, Ranburne 27

Sand Rock 60, Gaston 7

Spring Garden 1, Locust Fork 0, forfeit
St. Luke’s Episcopal 34, J.U. Blacksher 14

Tanner 1, Ider 0, forfeit
Vincent 39, Horseshoe Bend 32

Westbrook Christian 24, Southeastern 14

Winston County 40, Lamar County 33

Class 1A
Autaugaville 36, Verbena 8

Berry 26, Hubbertville 0

Brantley 61, McKenzie 2

Brilliant 15, Lynn 6

Cedar Bluff 14, Sumiton Christian 12

Central-Hayneville 1, A.L. Johnson 0, forfeit
Decatur Heritage 53, Vina 8

Florala 42, Georgiana 14

Gaylesvlle 48, Coosa Christian 28

Keith 1, R.C. Hatch 0, forfeit
Kinston 21, Red Level 19

Linden 1, Ellwood Christian 0, forfeit
Maplesville 51, Billingsley 14

Marengo 1, Southern Choctaw 0, forfeit
McIntosh 30, Washington County 8

Millry 1, Choctaw County 0, forfeit
Notasulga 1, Barbour County 0, forfeit
Pickens County 50, Marion County 8

Ragland 7, Woodland 6

R.A. Hubbard 26, Hackleburg 24

Samson 12, Pleasant Home 7

Shoals Christian 40, Cherokee 6

South Lamar 30, Meek 16

Sweet Water 58, Fruitdale 6

Valley Head 56, Woodville 6

Wadley 14, Victory Christian 12

Waterloo 19, Phillips 14

Winterboro 42, Donoho 13

Two major milestones from this week’s games

Alexandria posted win No. 600 in its fabled history (with only four head coaches since 1948

Lou Scales, 1948-1985
Larry Ginn, 1986-2006
Frank Tucker, 2007-2017
Todd Ginn, 2018 – current

The Valley Cubs are now 600-333-29 … and the 23rd school in AHSAA history to reach this milestone. Fayette County is the leader, winning its 697th game Friday night and now owns a 697-352-25 slate – with 300-game winner Waldon Tucker back at the helm after a short retirement.

And Paul Benefield became the newest member of the 300-coaching wins club

The Fyffe head coach is now 300-53, an 85.0% winning rate – best among the state’s seven coaches who won 300 or more games in Alabama.

All but one of those coaches are still active and all are alive.

1. Buddy Anderson, Vestavia Hills   342-158

2. Terry  Curtis, UMS-Wright            319-87

3. Danny Horn, Central, Clay Co.     316-88

4. Jamie Riggs, Houston Academy   315-96

5. Waldon Tucker, Fayette County  310-126-3

6. Glenn Daniel, Luverne                   302-169-16 (retired since 1993)

7. Paul Benefield, Fyffe 300-53 … best winning pct. At 85.0%

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about Encore Sports Medicine Services, contact Gary Barfield at (404) 933-4336.

For over 35 years, Encore Rehabilitation and Sports Medicine has provided high-quality healthcare to individuals across Alabama, Florida, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Scores for September 3-4, 2020

AHSAA Football Scores for September 3-4, 2020

CLASS 7A

Austin 42, Florence 28

Auburn 22, Prattville 0

Baker 52, Foley 0

Central-Phenix City 35, Smiths Station 7

Daphne 41, Fairhope 13

Enterprise 42, Dothan 13

Hewitt-Trussville 45, Sparkman 13

Hoover 24, Vestavia Hills 21

Huntsville at Grissom, postponed to Sept. 24


James Clemens 54, Bob Jones 28

Murphy 22, Davidson 7

Oak Mountain 38, Gadsden City 23

Sparkman 45, Albertville 21

Theodore 28, Alma Bryant 0

Thompson 49, Tuscaloosa County 7

CLASS 6A

Athens 50, Columbia 6

Bessemer City 1, Hueytown 0, forfeit

Blount 1, Baldwin County 0, forfeit

Briarwood Christian 20, Chelsea 3

Buckhorn 43, Hazel Green 7

Carver-Montgomery 34, Valley 22

Clay-Chalkville 40, Jasper 7

Cullman 30, Hartselle 20

Fort Payne 28, Arab 7

Hillcrest-Tuscaloosa 49, Brookwood 14

Homewood 9, McAdory 7

Huffman 28, Shades Valley 15

Lee-Montgomery 25, Eufaula 10

Minor 27, Mortimer Jordan 14

Mountain Brook 51, Woodlawn 0

Muscle Shoals 24, Decatur 12

Northridge 20, Paul Bryant 12

Opelika 42, Sidney Lanier 6

Oxford 42, Scottsboro 14

Pelham 49, Calera 41

Pinson Valley 26, Gardendale 15

Robertsdale 14, Citronelle 13

Park Crossing 1, Russell County 0, forfeit

Saraland 42, McGill-Toolen Catholic 14

Southside-Gadsden 22, Pell City 17

Spanish Fort 1, Gulf Shores 0, forfeit

Spanish Fort 10, Park Crossing 7, replacement game non counter

Stanhope Elmore 41, Benjamin Russell 9

Wetumpka 28, Helena 22

CLASS 5A

Alexandria 52, Center Point 28

Andalusia 38, Rehobeth 22

Ardmore 48, Brewer 7

Boaz 48, Crossville 7

Carver-Birmingham 27, John Carroll Catholic 22

Central, Clay County 27, Sylacauga 22

Corner 28, St. Clair County 27

Demopolis 40, Central-Tuscaloosa 24

Douglas 14, Sardis 6

East Limestone 56, Lee-Huntsville 28

Faith Academy 52, Elberta 14

Greenville 21, Charles Henderson 0

Guntersville 48, Fairview 12

Hayden 1, Moody 0, forfeit

Headland 27, Central-Hayneville 8

Holtville 35, Elmore County 21

Lawrence County 31, West Point 28

Leeds 21, Lincoln 14

Parker 25, Fairfield 0

Pike Road 60, Carroll 7

Pleasant Grove 48, Cordova 7

Ramsay 36, Wenonah 7

Russellville 41, Mae Jemison 0

Satsuma 1, B.C. Rain 0, forfeit

Selma 42, Marbury 26

Shelby County 35, Sipsey Valley 0

St. Paul’s Episcopal 28, Williamson 12

Talladega 27, Beaurgard 19

UMS-Wright 25, LeFlore 6

CLASS 4A

American Christian 63, Montevallo 31

Bibb Count 69, Dallas County 28

Brooks 28, Rogers 27

Central-Florence 21, Wilson 14

Cherokee County 56, Springville 41

Cleburne County 21, White Plains 14

Dale County 53, Ashford 14

Etowah 28, Oneonta 7

Geneva 35, B.T. Washington 14

Good Hope 47, Ashville 13

Gordo 63, Oak Grove 12

Hamilton 35, Curry 14

Hanceville 43, Fultondale 34

Handley 38, Munford 28

Holt 1, Wilcox Central 0, forfeit

Jackson 43, St. Michael Catholic 14

Jacksonville 29, Anniston 18

Madison Academy 51, DAR 17

Madison County 70, New Hope 31

Mobile Christian 28, Escambia County 0

North Jackson 62, Westminster Christian 42

Northside 12, Haleyville 6

Randolph 18, St. John Paul II Catholic 13

Straughn 26, Bullock County 14

Vigor 29, W.S. Neal 12

West Blocton 1, Sumter Central 0, forfeit

West Limestone 33, Deshler 14

West Morgan 7, Priceville 3

CLASS 3A

Bayside Academy 42, Excel 0

East Lawrence 14, Lauderdale County 13

Flomaton 27, Maplesville 7, replacement, non counter

Fyffe 54, Collinsville 0

Geraldine 47, Asbury 0

Glencoe 28, Weaver 20

Greensboro 32, Southside-Selma 20

Hokes Bluff 45, Pleasant Valley 0

Houston Academy 45, Daleville 20

J.B. Pennington 54, Vinemont 0

Monroe County 26, J.U. Blacksher 22

Montgomery Academy 40, Hale County 14

Montgomery Catholic 30, Dadeville 0

Oakman 40, Holly Pond 16

Opp 43, New Brockton 16

Phil Campbell 62, Elkmont 22

Piedmont 35, Saks 6

Pike County 1, Beulah 0, forfeit

Plainview 50, Pisgah 28

Reeltown 28, Childersburg 8

Slocomb 63, Northside Methodist 20

Susan Moore 43, Carbon Hill 7

Sylvania 1, Brindlee Mountain 0, forfeit

Thomasville 44, Prattville Christian 0

Trinity Presbyterian 47, Goshen 6

T.R. Miller 35, Cottage Hill Christian 13

Walter Wellborn 20, Ohatchee 14

Wicksburg 28, Providence Christian 14

Winfield vs. Tarrant, cancelled

CLASS 2A

Abbeville 38, Zion Chapel 0

Aliceville 36, Addison 34 (OT)

Ariton 35, Houston County 20

Clarke County 1, Greene County 0, forfeit

Cleveland 1, Locust Fork 0 forfeit
Cleveland 35, Ranburne 7, replacement game, non counter

Colbert County 53, Tharptown 0

Cold Springs 21, Sulligent 19

Falkville 38, Whitesburg Christian 0

Fayetteville 14, Horseshoe Bend 2

Geneva County 39, Cottonwood 12

G.W. Long 41, Elba 34

Hatton 14, Winston County 12

Isabella 1, Francis Marion 0, forfeit

Lamar County 32, Midfield 26

Highland Home 1, Calhoun 0, forfeit

Lanett 38, B.B. Comer 0

Leroy 1, Orange Beach 0, forfeit

Luverne 55, Central Coosa 8

Mars Hill Bible 71, Sheffield 38

North Sand Mountain 40, Ider 13

Ranburne 1, Vincent 0, forfeit

Randolph County 28, LaFayette 14

Red Bay 40, Lexington 13

Section 34, Tanner 21

Southeastern 59, Gaston 0

Spring Garden 62, West End 18

St. Luke’s Episcopal 32, Washington County 0

Thorsby 40, Verbena 16, replacement game, non counter

Westbrook Christian 21, Sand Rock 14

CLASS 1A

Berry 40, South Lamar 12

Brantley 55, Kinston 0

Brilliant 55, Meek 30

Decatur Heritage 40, Phillips 14

Florala 44, Samson 0

Gaylesville 44, Appalachian 26

Georgiana 42, Pleasant Home 13

Linden 44, Keith 0

Loachapoka 24, Billingsley 16

Lynn 35, Marion County 33

Maplesville 1, Barbour County 0, forfeit

McIntosh 1, Choctaw County 0, forfeit

McKenzie 30, Red Level 0

Millry 45, Fruitdale 38

Notasulga 35, Autaugville 0

Pickens County 28, Hubbertville 26

R.A. Hubbard 47, Cherokee 6

Shoals Christian 20, Vina 8

Sweet Water 35, Marengo 8

Valley Head 20, Cedar Bluff 14

Victory Christian 12, Donoho 0

Wadley 39, Talladega County Central 8

Waterloo 1, Hackleburg 0, forfeit

Winterboro 15, Ragland 13

Woodville 46, Coosa Christian 38

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about Encore Sports Medicine Services, contact Gary Barfield at (404) 933-4336.

For over 35 years, Encore Rehabilitation and Sports Medicine has provided high-quality healthcare to individuals across Alabama, Florida, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Scores August 20-21, 2020

 

Thursday, August 20, 2020


AHSAA Kickoff Classic

Pike Road 63, Montgomery Catholic 34


Class 7A

Fairhope 45, Spanish Fort 34

Spain Park 52, Huntsville 21

Tuscaloosa County 35, Paul Bryant 0

Class 6A

Cullman 23, Grissom 0

Jasper 30, Mars Hill Bible 20

Class 5A

Ardmore 42, Tanner 18

Jemison 35, Thorsby 8

Russellville 28, Decatur 0

 

Class 4A

Good Hope 47, West Morgan 19

Northside 27, Berry 7
Rogers 35, Richland (Tenn.) 19
Williamson 14, LeFlore 12

Class 3A

Carbon Hill 48, Curry 28

Lauderdale County 20, Lexington 7

Reeltown 27, Tallassee 21 (OT)

Trinity Presbyterian 24, Alabama Christian 7
Vinemont 31, Hanceville 30
Winfield 26, Fayette County 6


Class 2A

Colbert County 21, Brooks 7

Friday, August 21, 2020


AHSAA Kickoff Classic

Prattville 40, Wetumpka 10


Class 7A

Alma Bryant 13, B.C. Rain 0

Auburn 46, Park Crossing 28

Austin 31, Hartselle 7

Daphne 26, Lee-Montgomery 19
Gadsden City 34, Etowah 0
Hewitt-Trussville 44, Pinson Valley 19
Hoover 45, Central-Phenix City 35
Mary Montgomery 14, Baldwin County 13
Oak Mountain 38, Chelsea 2

 

Class 6A

Arab 13, Albertville 6
Briarwood Christian 28, Ft. Payne 20
Clay-Chalkville 38, Shades Valley 19
Eufaula 50, Carroll 7
Gardendale 22, Sparkman 7
Jackson-Olin 62, Woodlawn 7

Hazel Green 22, Mae Jemison 6

Helena 43, Dallas County 0

Hillcrest-Tuscaloosa 49, Homewood 19

Huffman 44, Benjamin Russell 26

Minor 54, Hueytown 37

Opelika 20, Stanhope Elmore 7

Pelham 28, Mortimer Jordan 21

Saraland 35, Theodore 14

Southside-Gadsden 40, Lincoln 27

Valley 49, Beauregard 13

Class 5A

Boaz 41, Hayden 34, had 65-minute lightning delay
Central-Clay County 35, Chilton County 0

Central-Tuscaloosa 50, Holt 6

Center Point 37, Wenonah 19

Demopolis 14, Calera 12

Douglas 48, Weaver 18

Elberta 24, Gulf Shores 9

Fairview 20, Falkville 0

Faith Academy 10, Andalusia 9

Greenville 15, Hillcrest-Evergreen 0

Holtville 1, Goshen 0, forfeit
John Carroll Catholic 28, Fultondale 10

Lee-Huntsville 38, Columbia 6

Marbury 1, Montevallo 0, forfeit
Ramsay 35, Bessemer City 0

Rehobeth 18, Providence Christian 0

Sardis 7, Glencoe 0

St. Paul’s Episcopal 31, McAdory 7

Sylacauga 33, Leeds 27

UMS-Wright 24, Baker 6

Class 4A
American Christian 47, Parker 21

Ashville 14, Oak Grove 13

Central-Florence 34, Colbert Heights 14

Cherokee County 41, Carver-Birmingham 0

Dora 21, Cordova 6

Gordo 48, Oakman 19

Haleyville 28, Addison 6

Handley 41, Randolph County 0

Jackson 24, T.R. Miller 22

Jacksonville 48, St. John Paul II 0

Madison County 20, Buckhorn 19

Munford 21, Talladega 13

Randolph 62, Elkmont 0

Straughn 36, Pleasant Home 0

Vigor 1, Blount 0, forfeit
West Blocton 28, Brookwood 7

White Plains 37, Ranburne 21

Wilson 19, Clements 13

W.S. Neal 38, Excel 14

Class 3A

Bayside Academy 26, Escambia County 0

Collinsville 7, Section 0

Danville 33, Brewer 19

East Lawrence 41, Sulligent 12

Flomaton 1, Choctaw County 0, forfeit
Fyffe 48, Isabella 0

Hale County 27, Midfield 2

Holly Pond 1, Brindlee Mountain 0, forfeit
Houston Academy 16, Kinston 0

Montgomery Academy 14, Saint James 0

Northside Methodist 42, Houston County 21

Ohatchee 40, Cleburne County 13

Opp 67, Geneva 14

Phil Campbell 1, Phillips 0, forfeit
Piedmont 34, Geraldine 14

Saks 24, Sylvania 14

Southside-Selma 1, Francis Marion 0, forfeit
Walter Wellborn 12, Anniston 7

Wicksburg 14, Headland 0

Class 2A

Ariton 25, Dale County 13
Cleveland 1, Oneonta 0, forfeit

Cold Springs 43, Meek 40
Elba 50, Daleville 0
Gaston 38, Asbury 33

Horseshoe Bend 26, Wadley 15

Ider 24, Woodville 6

Lamar County 28, South Lamar 12

Lanett 47, Georgiana 0

Luverne 49, J.U. Blacksher 19

Orange Beach 35, J.F. Shields 20

Red Bay 1, Hamilton 0, forfeit
Sheffield 27, R.A. Hubbard 12

Washington County 1, Southern Choctaw 0, forfeit

West End-Walnut Grove 27, Susan Moore 21

Winston County 13, Lynn 7

Class 1A
Autaugaville 1, R.C. Hatch 0, forfeit
Billingsley 13, Prattville Christian 13, game delayed, will resume Thursday, Aug. 27
Donoho at Pleasant Valley, rescheduled for Aug. 25
Gaylesville 28, Whitesburg Christian 21

Hubbertville 33, Phil Campbell 12

Keith 1, Wilcox Central 0, forfeit

Linden 1, Sumter Central 0, forfeit
Loachapoka 1, Beulah 0, forfeit

Maplesville 28, Highland Home 0

Valley Head 46, Ragland 17

Victory Christian 20, Sumiton Christian 8

Woodland 20, Fayetteville 16

Jamborees
Brantley 7, GW Long 0

Cottage Hill Christian 42, St. Michael Catholic 7

Florala 46, Zion Chapel 0

Holtville 21, Southside-Selma 20
J.B. Pennington 35, Appalachian 14

Leroy 33, Millry 0

Marbury 20, Charles Henderson 13

McGill-Toolen Catholic 22, Davidson 0

Pleasant Grove 35, North Jackson 6

Sweet Water 20, Clarke County 6

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

 

encorerehab.com

Andy Garcia is Athlete of the Month for Holly Pond High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Andy Garcia is Athlete of the Month for Holly Pond High School and Encore Rehabilitation-Cullman

Congratulations to Andy Garcia, Athlete of the Month for Holly Pond High School and Encore Rehabilitation-Cullman! Andy is a Junior and competes in Football for the Broncos.

We are proud of you, Andy!

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Holly Pond Broncos! We LOVE to see you move!

Encore Rehabilitation-Cullman
1701 Main Avenue SW, Suite G
Cullman, Alabama 35055
256-775-3737
Find Encore Rehabilitation-Cullman on Facebook by clicking here

encorerehab.com 


Encore Rehabilitation-Cullman Supporting the Cullman County Child Development Center

Maddie Heatherly is Athlete of the Month for Holly Pond High School and Encore Rehabilitation-Cullman

2019 Final Football Scores for Nov. 29, 2019 and Super 7 Pairings

2019 AHSAA State Football Playoffs

Semifinal Results

 

CLASS 1A
Lanett (13-0) 42, Sweet Water (11-2) 35

Mars Hill Bible (14-0) 22, Pickens County (11-3) 18

 

CLASS 2A
Reeltown (13-1) 29, Leroy (11-3) 28 (OT)

Fyffe (14-0) 21, Collinsville (12-2) 0

 

CLASS 3A
Mobile Christian (9-4) 41, T.R. Miller (9-5) 21

Piedmont (13-1) 41, Walter Wellborn (12-2) 7


CLASS 4A
UMS-Wright (13-0) 21, Andalusia (10-4) 14
Jacksonville (12-2) 34, Anniston (9-5) 13

 

CLASS 5A
Pleasant Grove (13-1) 16, Briarwood Christian (12-2) 14

Central-Clay County (12-2) 27, Mortimer Jordan (11-3) 0

 

CLASS 6A
Spanish Fort (9-4) 27, Opelika (11-2) 24

Oxford (13-1) 31, Pinson Valley (10-3) 28


AHSAA Super 7 Championships

At Jordan-Hare Stadium, Auburn

(Home team listed second)

 

 

Wednesday, Dec. 4

 

Special Olympics Alabama Unified Game

Baldwin County vs. Vestavia Hills

3:30 p.m.

CLASS 7A

Thompson (11-1) vs. Central-Phenix City (12-1)

7 p.m.

 

Thursday, Dec. 5

 

CLASS 3A

Mobile Christian (9-4) vs. Piedmont (13-1)

11 a.m.

 

 

CLASS 1A

Mars Hill Bible (14-0) vs. Lanett (13-0)

3 p.m.

 

CLASS 5A

Central Clay County (12-2) vs. Pleasant Grove (13-1)

7 p.m.

 

 

Friday, Dec. 6

 

CLASS 4A

Jacksonville (12-2) vs. UMS-Wright (13-0) 11 a.m.

 

CLASS 2A

Fyffe (14-0) vs. Reeltown (13-1)

3 p.m.

 

CLASS 6A

Oxford (13-1) vs. Spanish Fort (9-4)

7 p.m.

 

encorerehab.com

AHSAA Football Scores Nov 21-22, 2019 and Semifinal Pairings

 

2019 AHSAA State Football Playoffs

Third-Round Results

 

CLASS 1A
Sweet Water (11-1) 38, Brantley (11-2) 35

Lanett (12-0) 41, Isabella (12-1) 21

Pickens County (11-2) 31, Spring Garden (11-2) 24

Mars Hill Bible (13-0) 42, Decatur Heritage (12-1) 21


CLASS 2A
Leroy (11-2) 35, Ariton (10-3) 24

Reeltown (12-1) 41, G.W. Long (10-3) 22

Collinsville (12-1) 37, North Sand Mountain (9-4) 28

Fyffe (13-0) 45, Red Bay (12-1) 6

CLASS 3A
T.R. Miller (9-4) 14, Flomaton (11-2) 12

Mobile Christian (8-4) 41, Gordo (12-1) 21

Piedmont (12-1) 33, Geraldine (8-5) 7

Walter Wellborn (12-1) 27, Randolph County (11-2) 20


CLASS 4A
UMS-Wright (12-0)  21, Montgomery Catholic (12-1) 0

Andalusia (10-3) 24, American Christian (11-2) 0

Jacksonville (11-2) 63, Northside (11-2) 27

Anniston (9-4) 30, Deshler (9-4) 13

CLASS 5A
Pleasant Grove (12-1) 51, Ramsay (10-3) 22

Briarwood Christian (12-1) 7, Bibb County (12-1) 3

Mortimer Jordan (11-2) 32, Center Point (9-4) 14

Central Clay County (11-2) 43, Madison County (10-3) 15

CLASS 6A
Spanish Fort (8-4) 28, Park Crossing (5-8) 21

Opelika (11-1) 45, Hueytown (11-2) 24

Oxford (12-1) 20, Clay-Chalkville (10-3) 13

Pinson Valley (10-2) 26, Muscle Shoals (12-1) 14

CLASS 7A
Central-Phenix City (12-1) 38, Auburn (9-4) 0

Thompson (11-1) 35, Hoover (10-3) 21

 


 



 

2019 AHSAA State Football Playoffs

Semifinal Pairings, Friday, Nov. 29

CLASS 1A
Lanett (12-0) at Sweet Water (11-1)

Mars Hill Bible (13-0) at Pickens County (11-2), Reform


CLASS 2A
Leroy (11-2) 35 at Reeltown (12-1)

Collinsville (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 3A
T.R. Miller (9-4) at Mobile Christian (8-4)

Walter Wellborn (12-1) at Piedmont (12-1)


CLASS 4A
Andalusia (10-3) at UMS-Wright (12-0), Mobile
Anniston (9-4) at Jacksonville (11-2)

CLASS 5A
Pleasant Grove (12-1) at Briarwood Christian (12-1)

Central-Clay County (11-2) at Mortimer Jordan (11-2), Kimberly

CLASS 6A
Opelika (11-1) at Spanish Fort (8-4)

Pinson Valley (10-2) at Oxford (12-1)

SUPER 7 PAIRINGS
Jordan-Hare Stadium, Auburn University
Wednesday, Dec. 4
CLASS 7A
Thompson (11-1) vs. Central-Phenix City (12-1), 7 p.m.

Unified Game
Baldwin County vs. Vestavia Hills, 3:30 p.m.

 

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the AHSAA and numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

 


#EncoreSportsMedicine

AHSAA Football Results for Nov. 15, 2019 and Third Round Pairings

 

2019 AHSAA State Football Playoffs (Friday, Nov. 15, 2019) and

Third-Round Pairings

 

 


 

Third Round Pairings

 

CLASS 1A

Brantley (11-1) at Sweet Water (10-1)

Isabella (12-0) at Lanett (11-0)

Pickens County (10-2) at Spring Garden (11-1)

Decatur Heritage (12-0) at Mars Hill Bible (12-0), Florence

 


CLASS 2A

Ariton (10-2) at Leroy (10-2)

G.W. Long (10-2) at Reeltown (11-1)

North Sand Mountain (9-3) at Collinsville (11-1)

Red Bay (12-0) at Fyffe (12-0)


CLASS 3A
T.R. Miller (8-4) at Flomaton (11-1)

Gordo (12-0) at Mobile Christian (7-4)

Piedmont (11-1) at Geraldine (8-4)

Walter Wellborn (11-1) at Randolph County (11-1), Wedowee

 


CLASS 4A

Montgomery Catholic (12-0) at UMS-Wright (11-0), Mobile

American Christian (11-1) at Andalusia (9-3)

Northside (11-1) at Jacksonville (10-2)

Deshler (9-3) at Anniston (8-4)


CLASS 5A
Pleasant Grove (11-1) at Ramsay (10-2), Birmingham

Bibb County (12-0) at Briarwood Christian (11-1)

Center Point (9-3) at Mortimer Jordan (10-2), Kimberly

Madison County (10-2) at Central-Clay County (10-2), Lineville


CLASS 6A
Park Crossing (5-7) at Spanish Fort (7-4)

Opelika (10-1) at Hueytown (11-1)

Clay-Chalkville (10-2) at Oxford (11-1)

Pinson Valley (8-2) at Muscle Shoals (12-0)


CLASS 7A
Auburn (9-3) at Central-Phenix City (11-1)

Hoover (10-2) at Thompson (10-1), Alabaster



Second-Round Results

CLASS 1A

Sweet Water (10-1) 34, Maplesville (8-3) 21

Brantley (11-1) 49, Notasulga (6-5) 21

Lanett (11-0) 44, Elba (8-4) 6

Isabella (12-0) 29, Millry (10-2) 27

Spring Garden (11-1) 34, Hackleburg (5-7) 0

Pickens County (10-2) 21, Falkville (7-5) 20

Mars Hill Bible (12-0) 59, South Lamar (10-2) 34

Decatur Heritage (12-0) 20, Donoho (9-2) 2


CLASS 2A

Leroy (10-2)  34, Goshen (8-4) 25

Ariton (10-2) 30, LaFayette (6-5) 12

Reeltown (11-1) 30, J.U. Blacksher (9-3) 20

G.W. Long (10-2) 28, Luverne (11-1) 13

North Sand Mountain (9-3) 35, Westbrook Christian (8-4) 13

Collinsville (11-1) 21, Ohatchee (10-1) 14

Fyffe (12-0) 38, Ranburne (10-2) 7

Red Bay (12-0) 43, Sulligent (9-3) 6


CLASS 3A

Flomaton (11-1) 20, Saint James (10-2) 19

T.R. Miller (8-4) 21, Montgomery Academy (7-5) 14

Gordo (12-0) 18, Providence Christian (10-2) 7

Mobile Christian (7-4) 28, Pike Road (11-1) 10

Geraldine (8-4) 61, B.B. Comer (6-6) 7

Piedmont (11-1) 42, Lauderdale County (9-3) 20

Randolph County (11-1) 54, Westminster Christian (8-3) 6

Walter Wellborn (11-1) 21, Susan Moore (11-1) 14


CLASS 4A

UMS-Wright (11-0) 31, Talladega (6-5) 6

Montgomery Catholic (12-0) 9, Handley (7-5) 6

Andalusia (9-3) 40, Lincoln (9-3) 10

American Christian (11-1) 21, Hillcrest-Evergreen (7-5) 0

Northside (11-1) 41, Priceville (8-4) 14

Jacksonville (10-2) 56, St. John Paul II Catholic (9-3) 22

Deshler (9-3) 27, Oneonta (8-4) 11

Anniston (8-4) 35, Fairview (8-3) 7


CLASS 5A

Pleasant Grove (12-1) 33, Faith Academy (11-1) 14

Ramsay (10-2) 41, Valley (7-5) 7

Briarwood Christian (11-1) 24, Jackson (6-6) 14

Bibb County (12-0) 12, Greenville (7-5) 6

Mortimer Jordan (10-2) 56, Guntersville (8-3) 21

Center Point (9-3) 26, Scottsboro (9-3) 10

Madison County (10-2) 28, Alexandria (8-3) 27

Central-Clay County (10-2) 20, Jasper (11-1) 7


CLASS 6A

Park Crossing (5-7) 35, Stanhope Elmore (9-3) 32

Spanish Fort (7-4) 63, Wetumpka (6-6) 21

Hueytown (11-1) 56, Eufaula (9-3) 49

Opelika (10-1) 20, St. Paul’s Episcopal (8-4) 10

Clay-Chalkville (10-2) 35, Athens (8-4) 7

Oxford (11-1) 35, Cullman (6-6) 0

Pinson Valley (9-2) 48, Fort Payne (9-3) 10

Muscle Shoals (12-0) 30, Gardendale (8-4) 27


CLASS 7A

Central-Phenix City (11-1) 24, Prattville (9-3) 6

Auburn (9-3) 26, McGill-Toolen Catholic (11-1) 0

Hoover (10-2) 23, James Clemens (9-3) 20 (OT)

Thompson (10-1) 38, Florence (7-5) 31

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

NOW OPEN! Encore Rehabilitation-Fayetteville, Tennessee!

Encore Rehabilitation-Fayetteville, Tennessee is now open! Come see us today! #EncoreRehab

Encore Rehabilitation, Inc. is proud to announce the opening of our newest outpatient clinic – Encore Rehabilitation -Fayetteville, Tennessee! 

Encore Rehabilitation-Fayetteville offers Physical Therapy, Industrial Rehab, Sports Medicine, and Pain Management. The clinic is open Monday-Friday, 8 am – 5 pm. The clinic, along with Encore Sports Medicine, is the Official Sports Medicine Provider for Fayetteville High School and Lincoln County High School.

Allen, Brittany, Kayla, and Sarah invite you to come by the clinic to say hello! They are proud to provide healthcare to families in Fayetteville, Lincoln County, and the surrounding area. At Encore Rehabilitation, we LOVE to see you move!

Now taking new patients.
Most insurances accepted.

Encore Rehabilitation-Fayetteville, TN is now open and accepting new patients! #EncoreRehab

Encore Rehabilitation-Fayetteville, TN offers high-quality Physical Therapy in a modern, new, facility. #weLOVEtoseeyoumove

You'll feel welcome at Encore Rehabilitation-Fayetteville! Choose Encore for all your Physical Therapy needs! #EncoreRehab

Friendly, licensed, experienced staff are waiting to help you at Encore Rehabilitation-Fayetteville, TN! #EncoreRehab

#EncoreRehab

Encore Rehabilitation-Fayetteville
1816 Huntsville Highway
Fayetteville, Tennessee 37334
931-228-5585
Find Encore Rehabilitation-Fayetteville on Facebook by clicking here 

encorerehab.com


Celebrating National Physical Therapy Month!

President Paul Henderson inducted into Hall of Fame

Encore Sports Medicine Management Team meets in Montgomery, Alabama

Sandra Morris – No surgery!

AHSAA Football Scores Oct. 3-4, 2019

AHSAA Football Scoreboard
Week 6 Results

CLASS 7A
Bob Jones 21, Grissom 2
Central-Phenix City 42, Enterprise 13
Davidson 35, Mary Montgomery 14
Fairhope 26, Baker 6
Florence 28, Huntsville 23
Hoover 44, Tuscaloosa County 7
James Clemens 62, Gadsden City 7
Jeff Davis 31, Smiths Station 14
McGill-Toolen Catholic 42, Foley 0
Mountain Brook 42, Oak Mountain 14
Prattville 20, Lee-Montgomery 3
Sparkman 24, Austin 21
Theodore 32, Murphy 7
Thompson 47, Spain Park 23
Vestavia Hills 19, Hewitt-Trussville 14



CLASS 6A
Albertville 42, Hazel Green 14
Athens 31, Cullman 17
B.C. Rain 40, Robertsdale 28
Bessemer City 31, Hillcrest-Tuscaloosa 7
Clay-Chalkville 31, Shades Valley 13
Daphne 42, Baldwin County 7
Dothan 44, Carver-Montgomery 20
Eufaula 50, Park Crossing 29
Fort Payne 42, Lee-Huntsville 0
Hartselle 76, Columbia 0
Helena 31, Chelsea 28
Hueytown 42, Northridge 14
Mae Jemison 35, Buckhorn 21
Minor 28, Homewood 0
Muscle Shoals 49, Decatur 13
Opelika 45, Benjamin Russell 17
Paul Bryant 12, McAdory 6
Pelham 31, Carver-Birmingham 20
Pell City 45, Etowah 6
Pinson Valley 21, Gardendale 0
Saraland 42, Gulf Shores 10
Selma 46, Calera 27
Sidney Lanier 12, Russell County 0
Stanhope Elmore 28, Wetumpka 20
St. Paul’s Episcopal 35, Spanish Fort 30



CLASS 5A
Alexandra 16, Sardis 10 (2 OT)
Arab 36, East Limestone 14
Bibb Cunty 54, Jemison 0
Boaz 46, Crossville 15
Brewer 24, Ardmore 17
Briarwood Christian 48, John Carroll Catholic 16
Center Point 40, Springville 7
Central-Tuscaloosa 42, Marbury 38
Citronelle 28, Satsuma 16
Corner 28, Dora 0
Demopolis 41, Shelby County 7
Faith Academy 59, Wilcox Central 0
Greenville 21, Charles Henderson 10
Harris County (GA) 38, Beauregard 14
Hayden 28, Hamilton 7
Jackson 41, Thomasville 7
Jasper 42, West Point 7
Madison Academy 44, Guntersville 37
Madison County 20, Scottsboro 7
Mortimer Jordan 34, Central, Clay County 28
Munford 20, Moody 7
Parker 42, Fairfield 20
Pleasant Grove 31, Wenonah 0
Ramsay 36, Woodlawn 0
Rehobeth 6, Carroll 3
Russellville 22, Lawrence County 14
Southside-Gadsden 42, Douglas 7
Sylacauga 48, St. Clair County 7
Valley 34, Tallassee 12



CLASS 4A
Alabama Christian 28, Headland 22
American Christian 55, Sumter Central 0
Andalusia 21, Williamson 0
Central-Florence 48, Elkmont 13
Dale County 37, B.T. Washington 22
Dallas County 18, Greensboro 8
Danville 26, Priceville 25
DAR 21, Randolph 7
Deshler 28, Rogers 0
Escambia County 21, Clarke County 15
Fairview 47, North Jackson 7
Fayette County 31, Oak Grove 15
Haleyville 15, Curry 6
Handley 42, Elmore County 14
Hokes Bluff 35, Ashville 14
Jacksonville 38, Anniston 30
Lincoln 48, Holtville 13
Montevallo 62, West Blocton 50
Montgomery Catholic 55, Ashford 28
Northside 41, Good Hope 16
Oneonta 49, Cherokee County 21
St. John Paul II Catholic 49, West Morgan 36
Talladega 28, Leeds 20
UMS-Wright 28, Hillcrest-Evergreen 14
West Limestone 45, Wilson 12
White Plains 31, Cleburne County 27
W.S. Neal 51, Monroe County 12



CLASS 3A
Bayside Academy 30, Flomaton 26
Bullock County 48, Beulah 18
Carbon Hill 34, Lamar County 20
East Lawrence 28, Lexington 14
Excel 53, St. Michael Catholic 38
Fultondale 36, Vinemont 22
Geraldine 56, Pisgah 20
Gordo 49, Holt 13
Greene County 61, Hale County 0
Lauderdale County 48, Clements 7
Locust Fork 48, Holly Pond 18
Midfield 36, Hanceville 12
Mobile Christian 33, T.R. Miller 15
Montgomery Academy 8, Dadeville 2
Opp 48, Wicksburg 0
Piedmont 38, Saks 16
Pike County 47, Providence Christian 10
Pike Road 35, Saint James 24
Pleasant Valley 47, Glencoe 7
Randolph Cunty 42, Weaver 6
Slocomb 42, Houston Academy 7
Southside-Selma 58, Prattville Christian 14
Straughn 32, Geneva 27
Susan Moore 40, New Hope 21
Sylvania 51, Brindlee Mountain 0
Walter Wellborn 56, B.B. Comer 26
Westminster Christian 55, Phil Campbell 6
Winfield 20, Oakman 19



CLASS 2A
Addison 44, Colbert County 12
Aliceville 39, Winston County 0
Ariton 29, Abbeville 8
Central-Hayneville 22, Samson 19
Cleveland 58, Gaston 0
Collinsville 41, Section 7
Cottage Hill Christian 24, R.C. Hatch 0
Daleville 68, Cottonwood 29
Fyffe 55, Sand Rock 0
G.W. Long 57, Geneva County 51
Hatton 46, Tanner 13
Highland Home 49, Zion Chapel 0
Houston County 67, Barbour County 30
Ider 49, Asbury 6
J.U. Blacksher 50, Washington County 0
LaFayette 57, Fayetteville 20
Leroy 34, Chickasaw 14
Luverne 27, Goshen 26
New Brockton 50, Calhoun 14
North Sand Mountain 55, Cedar Bluff 22
Ohatchee 49, West End 7
Ranburne 33, Westbrook Christian 13
Red Bay 30, Sheffield 14
Reeltown 22, Thorsby 8
Southern Choctaw 22, Choctaw County 24
Sulligent 38, Southeastern 18
Tarrant 42, Sumiton Christian 12
Vincent 51, Central Coosa 8



CLASS 1A
Appalachian 20, Ragland 14
Autaugaville 40, Verbena 0
Berry 37, Lynn 16
Billingsley 25, Wadley 6
Brantley 21, Elba 18
Brilliant 30, Meek 0
Decatur Heritage 26, Colbert Heights 20
Falkville 62, Coosa Christian 26
Florala 52, Red Level 7
Francis Marion 50, A.L. Johnson 0
Hubbertville 34, Marion County 32
Isabella 42, Keith 0
J.F. Shields 34, St. Luke’s Episcopal 28
Kinston 55, McKenzie 34
Maplesville 48, Ellwood Christian 0
Mars Hill Bible 60, Vina 0
Millry 41, Marengo 0
Notasulga 28, Loachapoka 0
Phillips 27, Shoals Christian 14
Pickens County 18, South Lamar 15
R.A. Hubbard 43, Gaylesville 8
Spring Garden 44, Talladega County Central 0
Sweet Water 54, McIntosh 0
Victory Christian 21, Winterboro 14
Valley Head 29, Woodville 7
Waterloo 54, Cherokee 8

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

Windham Whatley is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey

Windham Whatley is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey #EncoreRehab

Give a shoutout to Windham Whatley, Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey!

Windham plays soccer for the William Carey Crusaders and has been selected a Scholar All-American by the National Soccer Coaches of America. Windham, a Physical Education major, plans to continue his college education at the master’s level.  His personal interests include spending time with his dog, Romeo, and playing and coaching soccer.

Windham is the son of Michael and Renee Whatley.

Congratulations, Windham! We wish you every success!

Encore Rehabilitation-William Carey
710 William Carey Parkway
Hattiesburg, Mississippi 39401
601-543-0221
Find Encore Rehabilitation-William Carey on Facebook by clicking here

encorerehab.com


Callister Baugh is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-William Carey

Encore Rehabilitation Regional Director Jeff Davis, AT, is awarded Athletic Trainer of the Year!

Encore Rehabilitation-William Carey University names Emma Shively as Athlete of the Month