AHSAA Football Results Nov 8, 2019 & 2nd Round Pairings

 

 2019 AHSAA State Football Playoffs
First-Round Results


CLASS 1A
Sweet Water (9-1) 53, Georgiana (5-6) 0
Maplesville (8-2) 56, Billingsley (5-6) 6
Brantley (10-1) 72, Fruitdale (5-6) 32
Notasulga (6-4) 7, Linden (5-5) 6
Lanett (10-0) 55, Keith (6-5) 0
Elba 8-3) 21, Marengo (6-5) 8
Isabella (11-0) 46, Wadley (5-5) 20
Millry (10-1) 48, Florala (7-4) 18

Spring Garden (10-1) 28, Hubbertville (6-5) 20
Hackleburg (5-6) 34, Valley Head (6-5) 19
Pickens County (9-2) 31, Victory Christian (6-5) 14
Falkville (7-4) 47, Waterloo (8-3) 19
Mars Hill (11-0) 63, Woodville (4-7) 7
South Lamar (10-1) 45, Appalachian (6-5) 6
Decatur Heritage (11-0) 47, Vina (3-8) 8
Donoho (9-1) 34, Berry (6-5) 6 

CLASS 2A
Leroy (9-2) 37, Daleville (7-4) 16
Goshen (8-3) 36, Thorsby (6-5) 30
Ariton (9-2) 40, Chickasaw (6-4) 19
LaFayette (6-4) 27, New Brockton (5-6) 7
Reeltown (10-1) 56, Zion Chapel (6-5) 0 
J.U. Blacksher (9-2) 38, Abbeville (8-3) 30
Luverne (11-0) 54, Fayetteville (6-5) 7
G.W. Long (9-2) 31, Cottage Hill Christian (8-3) 0

Westbrook Christian (8-3) 25, Aliceville (8-3) 22
North Sand Mountain (8-3) 20, Addison (8-3) 13
Ohatchee (10-0) 55, Southeastern (5-6) 13
Collinsville (10-1) 63, Colbert County (6-5) 18
Fyffe (11-0) 48, Sheffield (6-4) 0
Ranburne (10-1) 44, Cold Springs (5-6) 0
Red Bay (11-0) 24, Cedar Bluff (7-4) 7
Sulligent (9-2) 27, Cleveland (5-6) 21

CLASS 3A
Flomaton (10-1) 58, Opp (4-7) 28
Saint James (10-1) 23, Oakman  (6-5) 20
T.R. Miller (7-4) 32, Pike County (10-1) 13
Montgomery Academy (7-4) 24, Winfield (7-4) 20
Gordo (11-0) 36, Bullock County (6-5) 0
Providence Christian (10-1) 42, Bayside Academy (5-6) 21
Pike Road (11-0) 45, Carbon Hill (4-7) 0
Mobile Christian (6-4) 49, Geneva (8-3) 36

B.B. Comer (6-5) 28, Fultondale (8-3) 19
Geraldine (7-4) 49, Clements (6-5) 16
Piedmont (10-1) 35, J.B. Pennington (3-8) 0
Lauderdale County (9-2) 46, Sylvania (7-4) 20 
Westminster Christian (8-2) 47, Pisgah (4-7) 28
Randolph County (10-1) 44, Midfield (6-4) 8
Susan Moore (11-0) 42, Colbert Heights (6-5) 7
Walter Wellborn (11-1) 54, Locust Fork (6-5) 14

CLASS 4A
UMS-Wright (10-0) 51, Dale County (4-7) 7
Talladega (7-5) 20, Montevallo (6-5) 18
Montgomery Catholic (11-0) 24, Williamson (7-4) 6
Handley (7-4) 50, West Blocton (5-6) 14
Lincoln (9-2) 38, Dallas County (4-7) 8
Andalusia (8-3) 24, Trinity Presbyterian (6-5) 0
American Christian (10-1) 50, Holtville (6-5) 0
Hillcrest-Evergreen (7-4) 28, Alabama Christian (6-5) 21

Northside (10-1) 35, Hokes Bluff (7-4) 21
Priceville (8-3) 44, Rogers (3-7) 23
Jacksonville (9-2) 55, Cordova (5-6) 26
St. John Paul II Catholic (9-2) 56, Brooks (6-5) 42
Deshler (8-3) 44, Danville (5-6) 6
Oneonta (8-3) 37, Good Hope (8-3) 29
Fairview (9-2) 46, Central-Florence (3-8) 20
Anniston (7-4) 19, Fayette County (8-3) 6

CLASS 5A
Faith Academy (11-0) 31, Charles Henderson (4-6) 0
Pleasant Grove (10-1) 28, Chilton County (6-5) 0
Valley (7-4) 21, Vigor (4-7) 6
Ramsay (9-2) 34, Demopolis (7-4) 12
Briarwood Christian (10-1) 42, Marbury (6-5) 26
Jackson (6-5) 29, Rehobeth (7-3) 7
Parker (5-5) at Bibb County (10-0)
Greenville (7-4) 22, Citronelle (7-4) 112

Mortimer Jordan (9-2) 42, Boaz (4-7) 14
Guntersville (8-2) 32, Hamilton (8-3) 9
Center Point (8-3) 42, at Etowah (9-2) 10
Scottsboro (9-2) 17, Russellville (8-3) 14
Madison County (9-2) 21, Corner (7-4) 14
Alexandria (8-2) 10, Sylacauga (8-3) 7
Jasper (11-0) 55, Madison Academy (5-6) 14
Central-Clay County (9-2) 47, Sardis (5-6) 14

CLASS 6A
Park Crossing (4-7) 30, Saraland (10-1) 27
Stanhope Elmore (9-2) 35, Paul Bryant (7-4) 13
Spanish Fort (6-4) 28, Dothan (8-3) 21
Wetumpka (6-5) 22, Bessemer City (8-3) 21
Hueytown (10-1) 44, Selma (6-4) 24
Eufaula (9-2) 35, Blount (8-3) 6
Opelika (9-1) 48, McAdory (6-5) 20
St. Paul’s Episcopal (8-3) 20, Sidney Lanier (3-6) 14

Clay-Chalkville (9-2) 17, Helena (9-2) 0
Athens (8-3) 62, Buckhorn (4-7) 14
Oxford (10-1) 55, Chelsea (5-6) 14
Cullman (6-5) 20, Mae Jemison (5-6) 0
Fort Payne (9-2) 24, Hartselle (4-7) 17
Pinson Valley (8-2) 42, Homewood (4-7) 7
Muscle Shoals (11-0) 61, Albertville (5-6) 20
Gardendale (8-3) 17, Minor (6-5) 11

CLASS 7A
Central-Phenix City (10-1) 45, Fairhope (6-5) 7
Prattville (9-2) 24, Theodore (8-3) 17
McGill-Toolen Catholic (11-0) 35, Enterprise (5-6) 10
Auburn (8-3) 33, Murphy (6-5) 0

James Clemens (9-2) 21, Vestavia Hills (7-4) 20
Hoover (9-2) 21, Sparkman (8-3) 3
Thompson (9-1) 54, Austin (7-4) 20
Florence (7-4) 24, Mountain Brook (8-3) 21




2019 AHSAA State Football Playoffs
Second-Round Pairings, Friday,Nov. 15
CLASS 1A
Maplesville (8-2) at Sweet Water (9-1)
Notasulga (6-4) at Brantley (10-1)
Elba (8-3) at Lanett (10-0)
Millry (10-1) at Isabella (11-0)

Spring Garden (10-1) at Hackleburg (5-6)
Pickens County (9-2) at Falkville (7-4)
South Lamar (10-1) at Mars Hill Bible (11-0)
Donoho (9-1) at Decatur Heritage (11-0)

CLASS 2A
Goshen (8-3) at Leroy (9-2)
LaFayette (6-4) at Ariton (9-2)
40, Chickasaw (6-4) 19
Reeltown (10-1) at J.U. Blacksher (9-2)
Luverne (11-0) at G.W. Long (9-2)

Westbrook Christian (8-3) at North Sand Mountain (8-3)
Collinsville (10-1) at Ohatchee (10-0)
Ranburne (10-1) at Fyffe (11-0)
Sulligent (9-2) at Red Bay (11-0)

CLASS 3A
Saint James (10-1) at Flomaton (10-1)
T.R. Miller (7-4) at Montgomery Academy (7-4)
Providence Christian (10-1) at Gordo (11-0)
Mobile Christian (6-4) at Pike Road (11-0)

Geraldine (7-4) at B.B. Comer (6-5)
Lauderdale County (9-2) at Piedmont (10-1)
Randolph County (10-1) at Westminster Christian (8-2)
Susan Moore (11-0) at Walter Wellborn (11-1)

CLASS 4A
UMS-Wright (10-0) at Talladega (7-5)
Handley (7-4) at Montgomery Catholic (11-0)
Lincoln (9-2) at Andalusia (8-3)
Hillcrest-Evergreen (7-4) at American Christian (10-1)

Priceville (8-3) at Northside (10-1)
Jacksonville (9-2) at St. John Paul II Catholic (9-2)
Oneonta (8-3) at Deshler (8-3)
Fairview (8-2) at Anniston (7-4)

CLASS 5A
Pleasant Grove (10-1) at Faith Academy (11-0)
Ramsay (9-2) at Valley (7-4)
Briarwood Christian (10-1) at Jackson (6-5)
Bibb County (10-0) at Greenville (7-4)

Mortimer Jordan (9-2) at Guntersville (8-2)
Scottsboro (9-2) at Center Point (8-3)
Alexandria (8-2) at Madison County (9-2)
Central-Clay County (9-2) at Jasper (11-0)

CLASS 6A
Stanhope Elmore (9-2) at Park Crossing (4-7)
Spanish Fort (6-4) at Wetumpka (6-5)
Eufaula (9-2) at Hueytown (10-1)
St. Paul’s Episcopal; (8-3) at Opelika (9-1)

Athens (8-3) at Clay-Chalkville (9-2)
Oxford (10-1) at Cullman (6-5)
Pinson Valley (8-2) at Fort Payne (9-2)
Muscle Shoals (11-0) at Gardendale (8-3)

CLASS 7A
Prattville at Central-Phenix City (10-1)
Auburn (8-3) at McGill-Toolen Catholic (11-0)
Hoover (9-2) at James Clemens (9-2)
Florence (7-4) at Thompson (9-1)

 

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.