Athletic Training

AHSAA Football Results-Friday, Sept. 14, 2018

AHSAA Football Scoreboard –

Friday Results (with Thursday games included)

Class 7A

Auburn 21, Lee-Montgomery 17
Austin 31, Gadsden City 10 (corrected)
Central-Phenix City 49, Prattville 6
Florence 39, Bob Jones 28
Foley 30, Alma Bryant 17
Gadsden City 31, Austin 10
Hewitt-Trussville 56, Hoover 28
James Clemens 62, Huntsville 19
McGill-Toolen Catholic 21, Davidson 0
Mountain Brook 24, Spain Park 14
Murphy 36, Mary Montgomery 30
Smiths Station 22, Enterprise 16
Sparkman 17, Grissom 13
Theodore 17, Fairhope 10
Thompson 35, Oak Mountain 21
Vestavia Hills 28, Tuscaloosa County 19


Class 6A

Albertville 20, Buckhorn 8
Athens 29. Decatur 27
Benjamin Russell 25, Selma 20
Carver-Birmingham 26, McCracken County (KY) 18
Carver-Montgomery 34, Baker 0
Cullman 48, Columbia 8
Daphne 40, B.C. Rain 6
Dothan 29, Russell County 14
Fort Payne 48, Mae Jemison 47
Gardendale 40, Pell City 21
Hartselle 15, Muscle Shoals 14
Hazel Green 78, Lee-Huntsville 35
Hillcrest-Tuscaloosa 62, Brookwood 0
Homewood 48, Helena 6
Jackson-Olin 22, Chelsea 0
McAdory 16, Bessemer City 12
Minor 28, Pelham 21
Oxford 62, Charles Henderson 0
Park Crossing 18, Northview 10
Paul Bryant 23, Northridge 16
Pinson Valley 28, Clay-Chalkville 21
Saraland 38, Baldwin County 10
Satellite (FL) 24, Gulf Shores 19
Sidney Lanier 22,  Eufaula 20
Spanish Fort 54, Robertsdale 18
Stanhope Elmore 35, Calera 12
St. Paul’s Episcopal 11, Blount 7
Wetumpka 30, Opelika 28


Class 5A

Ardmore 33, Arab 24
Beauregard 38, Rehobeth 7
Bibb County 30, Shelby County 24
Boaz 14, Alexandria 7
Briarwood Christian 46, Woodlawn 0
Center Point 32, Munford 0
Central-Clay County 42, Springville 6
Chilton County 29, Central-Tuscaloosa 26
Citronelle 28, LeFlore 20
Crossville 31, Douglas 7
Demopolis 44, Marbury 7
Dora 37, Hamilton 12
Etowah 36, Sardis 0
Greenville 14, Valley 7
Guntersville 21, Scottsboro 7
Fairfield 26, Wenonah 0
Jackson 53, Wilcox Central 8
Jasper 35, Corner 20
Lawrence County 43, West Point 7
Madison Academy 45, Brewer 7
Mortimer Jordan 28, St. Clair County 3
Parker 54, John Carroll Catholic 0
Ramsay 32, Pleasant Grove 9
Russellville 48, Hayden 13
Sylacauga 21, Moody 14
Tallassee 24, Carroll 21
Vigor 40, Satsuma 3


Class 4A

American Christian 52, West Blocton 0
Andalusia 48, Monroe County 0
Anniston 28, Cleburne County 8
Ashford 39, Dale County 14
Brooks 49, Wilson 14
Clarke County 46, W.S. Neal 13
Curry 35, Oak Grove 6
Deshler 35, Central-Florence 21
Fayette County 35, Cordova 12
Good Hope 32, Tanner 0
Handley 43, B.T. Washington 6
Headland 42, Trinity Presbyterian 13
Hillcrest-Evergreen 26, Escambia County 0
Hokes Bluff 49, Oneonta 7
Holtville 35, Childersburg 12
Jacksonville 56, Cherokee County 21
Lincoln 42, Leeds 21
Montevallo 64, Jemison 41
Montgomery Catholic 28, Abbeville Christian 8
North Jackson 75, DAR 41
Northside 43, Haleyville 22
Randolph 47, Priceville 21
Sipsey Valley 18, Greensboro 14
St. John Paul Catholic II 28, Fairview 13
Sumter Central 30, Dallas County 22
Talladega 47, Elmore County 21
UMS-Wright 19, Williamson 0
West Limestone 27, Elkmont 7
West Morgan 28, Danville 24
White Plains 32, Ashville 6


Class 3A

B.B. Comer 40, Glencoe 7
Beulah 27, Prattville Christian 7
Bullock County 22, Dadeville 17
Carbon Hill 42, Hale County 21
Colbert Heights 40, Lauderdale County 34
Flomaton 35, Excel 12
Fultondale 35, J.B. Pennington 6
Geraldine 49, Brindlee Mountain 0
Gordo 40, Oakman 13
Holly Pond 22, Hanceville 6
Houston Academy 52, Opp 0
Lamar County 53, Greene County 34
Locust Fork 44, East Lawrence 6
Midfield 40, Vinemont 20
Phil Campbell 15, Clements 7
Piedmont 27, Randolph County 22
Pike County 27, Geneva 22
Pike Road 35, Southside-Selma 6
Pisgah 13, New Hope 0
Providence Christian 35, Wicksburg 12
Saint James 35, Montgomery Academy 13
Saks 42, Walter Wellborn 13
Slocomb 21, Straughn 6
Susan Moore 20, Plainview 14
Thomasville 22, Bayside Academy 0
T.R. Miller 40, St. Michael Catholic 0
Weaver 40, Pleasant Valley 13
Westminster Christian 39, Lexington 0
Winfield 42, Holt 7


Class 2A

Abbeville 32, Geneva County 7
Addison 39, Red Bay 12
Aliceville 30, Sulligent 0
Ariton 34, Houston County 0
Cedar Bluff 26, Sand Rock 0
Chickasaw 20, R.C. Hatch 12
Colbert County 68, Tharptown 0
Cold Springs 33, Sumiton Christian 14
Cottage Hill Christian 54, Washington County 13
Cottonwood 35, Barbour County 20
Daleville 32, G.W. Long 8
Fayetteville 17, Central Coosa 8
Fyffe 54, Collinsville 24
Goshen 18, Samson 0
Highland Home 56, Calhoun 0
Ider 28, Section 6
J.U. Blacksher 36, Choctaw County 16
Leroy 14, Southern Choctaw 12
Luverne 47, Zion Chapel 14
New Brockton 46, Central-Hayneville 12
North Sand Muntain 54, Asbury 14
Ohatchee 45, Cleveland 6
Ranburne 41, Woodland 0
Reeltown 41, Horseshoe Bend 0
Sheffield 17, Hatton 16
Sylvania 24, Gaston 8
Tarrant 39, Winston County 8
Thorsby 18, LaFayette 14
Westbrook Christian 62, West End 35


Class 1A

Billingsley 48, Verbena 8
Brantley 34, Florala 6
Cherokee 60, Vina 0
Donoho 14, Winterboro 8
Elba 38, Kinston 6
Falkville 55, Valley Head 6
Francis Marion 28, Holy Spirit Catholic 17
Isabella 53, A.L. Johnson 0
Georgiana 55, McKenzie 0
Hubbertville 47, Meek 28
Keith 46, Ellwood Christian 6
Lanett 48, Autaugaville 0
Linden 38, Maplesville 27
Marengo 46, Fruitdale 0
Marion County 49, Brilliant 14
Mars Hill Bible 64, Phillips 0
Pickens County 62, Lynn 16
R.A. Hubbard 41, Decatur Heritage 20
Red Level 15, Pleasant Home 14
Shoals Christian 27, Alabama School/Deaf 24
South Lamar 56, Berry 20
Spring Garden 33, Notasulga 14
St. Luke’s Episcopal 49, McIntosh 6
Sweet Water 34, Millry 6
Talladega County Central 22, Ragland 0
Victory Christian 40, Appalachian 12
Wadley 50, Loachapoka 12
Waterloo 47, Hackleburg 34
Woodville 34, Gaylesville 20


Encor’e Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.



Hoover High School’s Josh Niblett Named Alabama All-Star Head Coach for 2018 Alabama-Mississippi Football Game


Inaugural Cullman County Schools Media Day for Fall Sports – 2018


Alice Korhonen – “I had lived in pain for years”


Alabama State University Sideline Sports Medicine Coverage

On the sidelines tonight, Daniel Avery, MD; Robert Agee, MD; Lisa Rayford, RN; and Encore Rehabilitation‘s very own Paul Henderson, PT.

Encore Sports Medicine is proud to provide Sports Medicine coverage for the Alabama State University Hornets! We LOVE to see you move!


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.


AHSAA Football Results-Friday, Sept. 7, 2018

Encore Sports Medicine provides Athletic Training Services to numerous high schools and colleges across Alabama and Mississippi. For over 35 years, we LOVE to see you move!

AHSAA Football Scoreboard, Friday Sept. 7, 2018

Class 7A

Auburn 35, Enterprise 0
Austin 17, Florence 9
Central-Phenix City 49, Smiths Station 0
Davidson 27, Baker 7
Fairhope 38, Murphy 6
Hewitt-Trussville 52, Oak Mountain 47
Hoover 45, Thompson 26
Huntsville 42, Grissom 33
James Clemens 36, Bob Jones 20
Lee-Montgomery 25, Jeff Davis 10
Mary Montgomery 7, Alma Bryant 0
Mountain Brook 34, Tuscaloosa County 0
Sparkman 21, Gadsden City 9
Theodore 51, Foley 0
Vestavia Hills 28, Spain Park 21
West Monroe (LA) 31, McGill-Toolen Catholic 24 (OT)


Class 6A

Blount 38, B.C. Rain 6
Carver-Birmingham 28, Chelsea 24
Carver-Montgomery 9, Russell County 0
Clay-Chalkville 58, Niceville (FL) 14
Decatur 38, Cullman 13
Eufaula 28, Northview 7
Fort Payne 42, Albertville 21
Gardendale 31, Huffman 21
Hartselle 21, Athens 10
Hazel Green 21, Buckhorn 0
Homewood 27, Pelham 7
Hueytown 39, Hillcrest-Tuscaloosa 36
Jackson-Olin 30, Minor 15
Lee-Huntsville 28, Mae Jemison 14
McAdory 27, Northridge 13
Muscle Shoals 52, Columbia 6
Opelika 66, Selma 6
Oxford 33, Pell City 0
Park Crossing 32, Dothan 15
Paul Bryant 24, Brookwood 6
Pinson Valley 49, Shades Valley 7
Robertsdale 25, Gulf Shores 13
Saraland 27, Daphne 19
Spanish Fort 42, Moss Point (MS) 7
Stanhope Elmore 19, Benjamin Russell 0
St. Paul’s Episcopal 17, Baldwin County 7
Wetumpka 34, Calera 14


Class 5A

Boaz 49, Douglas 7
Briarwood Christian 10, Pleasant Grove 6
Brewer 34, Arab 12
Central-Clay County 35, Munford 14
Central-Tuscaloosa 36, Jemison 21
Charles Henderson 34, Rehobeth 20
Chilton County 34, Shelby County 0
Demopolis 39, Bibb County 7
Etowah 52, Crossville 7
Fairfield 47, John Carroll Catholic 0
Faith Academy 38, LeFlore 18
Greenville 40, Tallassee 21
Hamilton 48, West Point 42
Jasper 24, Dora 13
Lawrence County 25, Hayden 22
Madison Academy 49, East Limestone 21
Madison County 16, Guntersville 7
Moody 41, St. Clair County 20
Mortimer Jordan 28, Center Point 20
Ramsay 35, Parker 6
Russellville 24, Corner 13
Scottsboro 35, Ardmore 7
Southside-Gadsden 14, Sardis 10
Sylacauga 48, Springville 10
Valley 41, Beauregard 20
Wenonah 34, Woodlawn 0


Class 4A

Anniston 14, Cherokee County 10
Brooks 48, Central-Florence 7
DAR 52, Fairview 15
Deshler 65, Elkmont 0
Elmore County 35, Leeds 28
Escambia County 54, Monroe County 0
Fayette County 27, Northside 12
Good Hope 43, Cordova 24
Greensboro 40, Sumter Central 14
Handley 30, Holtville 7
Haleyville 48, Oak Grove 0
Headland 36, B.T. Washington 0
Hillcrest-Evergreen 62, W.S. Neal 20
Hokes Bluff 34, White Plains 8
Jacksonville 33, Ashville 0
Montevallo 41, Dallas County 0
Montgomery Catholic 48, Dale County 16
North Jackson 77, Danville 0
Oneonta 49, Cleburne County 42
Randolph 28, West Morgan 0
Rogers 27, Wilson 2
Sipsey Valley 28, West Blocton 18
St. John Paul II Catholic 41, Priceville 31
Talladega 41, Childersburg 28
Trinity Presbyterian 21, Alabama Christian 6
UMS-Wright 17, Andalusia 0
Westminster Christian 50, Colbert Heights 20
Williamson 28, Clarke County 6


Class 3A

Beulah 27, Montgomery Academy 26
Carbon Hill 6, Greene County 0
Dadeville 31, Southside-Selma 13
Fultondale 35, Locust Fork 6
Geraldine 50, Plainview 14
J.B. Pennington 71, Hanceville 8
Lamar County 48, Hale County 16
Lauderdale County 28, East Lawrence 0
Lexington 35, Phil Campbell 12
Midfield 36, Holly Pond 30
Mobile Christian 24, Bayside Academy 10
Oakman 27, Holt 0
Piedmont 46, Pleasant Valley 21
Pike County 39, Houston Academy 7
Pike Road 28, Prattville Christian 7
Pisgah 54, Brindlee Mountain 7
Providence Christian 41, Geneva 0
Randolph County 41, Glencoe 0
Saint James 41, Bullock County 19
Saks 49, B.B. Comer 0
Slocomb 14, Wicksburg 13
Straughn 36, Opp 30 (OT)
Susan Moore 28, Sylvania 21
Thomasville 49, St. Michael’s Catholic 13
T.R. Miller 34, Excel 19
Vinemont 15, Westbrook Christian 13
Weaver 30, Walter Wellborn 29
Winfield 18, Gordo 14


Class 2A

Abbeville 52, Cottonwood 7
Addison 51, Winston County 18
Aliceville 32, Tarrant 6
Cedar Bluff 37, Asbury 0
Chickasaw 35, Choctaw County 6
Cleveland 60, West End 27
Colbert County 49, Tanner 15
Cold Springs 28, Southeastern 18
Collinsville 15, North Sand Mountain 12 (OT)
Cottage Hill Christian 40, J.U. Blacksher 15
Fyffe 56, Section 0
Geneva County 36, Ariton 29
G.W. Long 50, Barbour County 0
Highland Home 55, Central-Hayneville 6
Houston County 39, Daleville 36
LaFayette 40, Vincent 0
Leroy 47, R.C. Hatch 40
Luverne 48, New Brockton 7
Ohatchee 54, Woodland 19
Ranburne 42, Gaston 0
Red Bay 32, Hatton 6
Reeltown 48, Fayetteville 0
Samson 58, Calhoun 0
Sand Rock 12, Ider 7
Sheffield 49, Tharptown 0
Southern Choctaw 46, Washington County 7
Sulligent 35, Sumiton Christian 6
Thorsby 39, Horseshoe Bend 0


Class 1A

Billingsley 25, Loachapoka 18
Brantley 39, Kinston 0
Decatur Heritage 35, Valley Head 13
Donoho 41, Ragland 7
Elba 28, Pleasant Home 14
Falkville 58, Woodville 21
Georgiana 35, Florala 28
Holy Spirit Catholic 62, Ellwood Christian 6
Isabella 35, Francis Marion 16
Lanett 33, Wadley 15
Linden 49, Keith 8
Maplesville 70, A.L. Johnson 6
Marengo 42, J.F. Shields 0
Marion County 24, Lynn 12

Mars Hill Bible 62, Hackleburg 14

McIntosh 44, Fruitdale 0

Millry 43, Elberta 14

Notasulga 52, Autagaville 0

Phillips 41, Vina 0

Pickens County 54, Brilliant 8

R.A. Hubbard 40, Coosa Christian 7

Red Level 12, McKenzie 6

South Lamar 45, Meek 0

Spring Garden 33, Winterboro 0

St. Luke’s Episcopal 33, Sweet Water 25
Talladega County Central 34, Appalahian 0
Victory Christian 14, Gaylesville 8
Waterloo 38, Shoals Christian 6


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.



Hoover High School’s Josh Niblett Named Alabama All-Star Head Coach for 2018 Alabama-Mississippi Football Game


Inaugural Cullman County Schools Media Day for Fall Sports – 2018


Alice Korhonen – “I had lived in pain for years”

Encore Rehabilitation Expo Booth at the 2018 AHSAA Summer Conference

Say hello to the Encore Rehabilitation Marketing Team at the 2018 AHSAA Summer Conference! Stop by our booth in the Expo Hall and say hi to Jimmy, Allison, Mark, Christi, John, and Gary!

Encore Booth 2 AHSAA All Star Week July 2018Encore Booth AHSAA All Star Week July 2018

Welcome to Trip Garner, PT, ATC!

Trip Garner PT 2 May 2018 Opelika Revised

Encore Rehabilitation, Inc. is proud to welcome Trip Garner, PT, ATC, as our new Regional Director in the Opelika/Eufaula areas!

Trip has been a practicing Clinician for 27 years. He received his Physical Therapy degree from Georgia State University and his Master of Business Administration from Auburn University-Montgomery. In addition to being a licensed Physical Therapist, Trip is also a Certified Athletic Trainer with 19 years of experience.

Trip and his wife, Tamera, are the parents of three children and reside in Opelika, Alabama.

We are excited to have Trip join our Encore Rehabilitation Team!

Encore Rehabilitation-Eufaula
825 West Washington Street
Eufaula, Alabama 36027
334-355-6009
Find Encore Rehabilitation-Eufaula on Facebook by clicking here

OPENING JULY 2018!
Encore Rehabilitation-Opelika
3501 Frederick Road, Suite 4
Opelika, Alabama 36801
334-521-6644
Find Encore Rehabilitation on Facebook by clicking here

encorerehab.com


Meet Hans Rice, II, DPT, Physical Therapists at Encore Rehabiliation-Eufaula

Rachel Johnson of Eufaula High is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Eufaula

Opening soon! Encore Rehabilitation-Opelika

 

Encore Rehabilitation-Hartselle has a new sign!

Road sign for Encore Rehabilitation-Hartselle and Hartselle Medical Specialties

The new sign at Encore Rehabilitation-Hartselle is installed and looking good!  Our Hartselle clinic offers Physical, Occupational, and Speech Therapy as well as Pediatric Rehab and Industrial Rehab Services. For over 35 years, Encore Rehabilitation and Sports Medicine has provided quality care in the Hartselle community. Come by and see our new clinic!

Encore Rehabilitation-Hartselle
615 Mynatt Street, SW
Hartselle, Alabama 35640
256-773-0138
Find Encore Rehabilitation-Hartselle on Facebook by clicking here

encorerehab.com

 

2018 AHSAA Soccer Playoffs – Round 2 Results

Large black and white soccer ball in upper left-hand corner with graphic reading 2018 AHSAA Soccer Playoffs Round 2 Results, encorerehab.com
(All matches, Apr. 30-May 1)

BOYS

Class 4A/5A
LAMP (15-2-1) 4, Calera (9-17-1) 0
Briarwood Christian (21-2-1) 4, Trinity Presbyterian (6-5-4) 0
St. Paul’s Episcopal (17-6-3) 4, Eufaula (10-10-3) 1 
Montgomery Catholic (17-6-4) 3, Andalusia (10-5-1) 1

St. John Paul II Catholic (12-3-5) 2, Madison Academy (11-6) 0
Randolph (13-4-2) 6, Russellville (10-8-1) 0
Sylacauga (16-6-4) 3, Springville (10-8-1) 1
Arab (12-2-1) 3, Leeds (9-8) 0

Class 6A
John Carroll Catholic (10-10-2) 3, Benjamin Russell (13-10-1) 0
Homewood (21-0-2) 3, Northridge (12-8-2) 0
Northview (10-9-1) 3, Baldwin County (19-5) 2
Stanhope Elmore (13-6-4) 3, Daphne (11-9) 1

Fort Payne (17-3-3) 4, Hazel Green (11-6-2) 0
Florence (13-6-1) 4, Oxford (9-10) 0
Clay-Chalkville (17-6-1) 4, McAdory (19-5-1) 0
Pell City (12-5-2) 3, Shades Valley (11-9-1) 2

Class 1A/3A
First Round 

Westminster-Oak Mountain (16-2) 12, Montevallo (14-6-1)
Montgomery Academy (16-9-1) 6, St. Luke’s Episcopal 3
Bayside Academy (22-1) 5, Houston Academy 0
Indian Springs (16-6-4) 5, Holy Spirit Catholic (8-4) 0

West Morgan (16-2) 8, Whitesburg Christian (5-5-1) 1
Collinsville (20-2-1) 2, Susan Moore (12-8-1) 1
Altamont (13-5-1) 9, Donoho (6-6-1) 0
St. Bernard (12-3-1) 3, Elkmont (6-11) 1

Class 7A 

First Round
Smiths Station (13-4-3) 2, Prattville (13-7) 1
McGill-Toolen Catholic 5, Theodore (11-7-2) 0
Foley (13-7) 3, Davidson (10-13-4) 1
Auburn (9-4) 3, Enterprise (15-2) 1

Huntsville (16-5-2) 4, Bob Jones (16-6-2) 2
Mountain Brook (18-5-3) 2, Hoover (16-5-4) 1
Vestavia Hills (16-5-1) 3, Oak Mountain (10-8-5) 2
Grissom (15-7-3) 2, James Clemens (8-8) 1




GIRLS

Class 4A/5A
Trinity Presbyterian (20-2-2) 8, Calera (6-10) 1
Briarwood Christian  (12-5) 4, Alabama Christian (14-4) 3
St. Paul’s Episcopal (18-4-3) 5, Carroll (11-7-1) 0
Faith Academy (20-5-1) 1, Saint James (11-7) 0

Guntersville (15-1-3) 2, St. John Paul II Catholic (15-6-1) 0
Westminster Christian (16-2) 3, East Limestone (13-5-3) 2
Springville (13-4) 2, Leeds (12-5-2) 0
Arab (13-4-3) 1, Sylacauga (14-7-3) 0

Class 6A
Chelsea (165-1) 6, Opelika (8-5) 0
John Carroll Catholic (18-3-1) 7, Northridge (11-9-1) 0 
Northview (16-3-1) 1, Baldwin County (19-3-1) 0
Spanish Fort 10, Russell County (6-6) 0

Southside-Gadsden (15-1-2) 2, Decatur (15-4-1) 1
Hartselle (13-7-2) 2, Cullman (12-8-3) 1
Gardendale (11-4) 4, Hueytown (6-6-2) 0
Pell City (13-2-2) 8, Shades Valley (13-4-1) 1

Class 1A/3A
First Round 

Westminster-Oak Mountain (9-3) 10, Prattville Christian (9-4-1) 0
Montgomery Academy (17-3) 10, Mobile Christian 0
Houston Academy (7-8) 1, Bayside Academy (10-3-3) 0
Indian Springs (13-4) 4, Holy Spirit Catholic (7-3) 1

West Morgan (18-6) 9, Whitesburg Christian (8-4) 0
Westbrook Christian (16-4-1) 2, Glencoe (11-4) 1
Donoho (13-2) 1, Altamont (10-9) 0
Sylvania (16-4) 3, Mars Hill Bible (14-8-1) 2

Class 7A 
First Round 
Prattville (10-9-1) 2, Smiths Station (15-6-1) 0
McGill-Toolen Catholic (14-2-3) 10, Alma Bryant (9-13-1) 0
Fairhope (10-6-2) 2, Baker (15-2-1) 0
Enterprise (6-5-1) 3, Auburn (5-7-1) 2

James Clemens (13-3-2) 3, Huntsville (12-9-3) 2
Spain Park (17-5) 6, Thompson (8-11-2) 1
Vestavia Hills (19-3-1) 7, Oak Mountain (12-7-4) 3
Bob Jones (12-3-3) 4, Grissom (8-8-4) 2


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

Want to learn more about our Encore Sports Medicine Program?
Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336.


Continuing Education Opportunity for Athletic Trainers, Strength and Conditioning Coaches, Physical Therapists, Occupational Therapists, and Ortho Technicians- July 13-15, 2018 at Orange Beach. Click here for Encore Sports Medicine Symposium information.


INSTANT REPLAY for AHSAA Football 2018 Season


MLB BOUND! Jonathan Gettys is Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Dothan

Final Scores- AHSAA State Baseball Playoffs First-Round


CLASS 1A
Millry (15-13) 6-1-3, Brantley (21-13) 1-3-1 (Millry (15-13) wins series 2-1)
Houston County (13-12) 15-8-11, Red Level (8-13) 5-9-8 (Houston County (13-12) wins series 2-1)
Victory Christian (10-14) 0-13-11, Wadley (11-6) 1-3-1 (Victory Christian (10-14) wins series 2-1)
Sumiton Christian (21-10) 7-10, Isabella (11-11) 0 2 (Sumiton Christian (21-10) wins series 2-0)
Kinston (12-4) 4-3, Pleasant Home (10-10) 1-2 (Kinston (12-4) wins series 2-0)
Sweet Water (21-9) 10-5, Highland Home (18-9) 0-3 (Sweet Water (21-9) wins series 2-0)
Ragland (21-4) 11-11, Winterboro (12-8) 0-0 (Ragland (21-4) wins series 2-0)
Maplesville (18-2) 5-8. Heritage Christian (12-15) 3-7 (Mapleville (18-2) wins series 2-0)

Marion County (18-6) 6-15-10, Holy Spirit Catholic (12-7) 7-4-6 (Marion County (18-6) wins series 2-1)
Spring Garden (19-7) 12-15, Coosa Christian (18-10) 5-6 (Spring Garden (19-7) wins series 2-0)
Athens Bible (18-9) 3-8-11, Cedar Bluff (16-11) 4-4-5 (Athens Bible (18-9) wins series 2-1)
Shoals Christian (11-19) 16-15, Belgreen (9-12) 6-1 (Shoals Christian (11-19) wins series 2-0)
Southeastern (13-10) 2-15, Donoho (9-13) 1-2 (Southeastern (11-10) wins series 2-0)
South Lamar (15-7) 16-10, Lynn (15-5) 1-2 (South Lamar (15-7) wins series 2-0)
Decatur Hertiage (21-7) 8-16, Gaylesville (10-7) 0-3 (Decatur Heritage (21-7) wins series 2-0)
Hackleburg (23-7) 14-14, Waterloo (12-11) 4-1 (Hackleburg (23-7) wins series 2-0)
 



CLASS 2A
J.U. Blacksher (18-8) 6-0-7, New Brockton (15-11) 4-11-1 (J.U. Blacksher (18-8) wins series 2-1)
Leroy (24-7) 11-16, Geneva County (17-7) 1-0 (Leroy (24-7) wins series 2-0)
Luverne (13-12) 19-17, Francis Marion (7-10) 2-0 (Luverne (13-12) wins series 2-0)
G.W. Long (23-11) 9-6-13, Reeltown (20-13) 11-0-13 (G.W. Long (23-11) wins series 2-1)
Cottonwood (22-6) 0-2-12, Washington County (7-14) 4-1-11 (Cottonwood (22-6) wins series 2-1)
St. Luke’s Episcopal (16-10) 11-15, Zion Chapel (4-16) 0-0 (St. Luke’s Episcopal (16-10) wins series 2-0)
Goshen (7-15) 11-12, Keith (7-6) 4-2 (Goshen (7-15) wins series 2-0)
Ariton (21-9) 4-8-10, Horseshoe Bend (16-12) 5-6-0 (Ariton (21-9) wins series 2-1)

Westbrook Christian (22-7) 31-13, Verbena (3-16) 0-0 (Westbrook Christian (22-7) wins series 2-0)
Vincent (18-11) 11-14, Cleveland (9-17) 2-4 (Vincent (18-11) wins series 2-0)
Phil Campbell (24-9) 8-3, Fyffe (20-6) 3-1 (Phil Campbell (24-9) wins series 2-0)
Mars Hill Bible (22-8) 11-15, Cold Springs (7-22) 0-3 (Mars Hill Bible (22-8) wins series 2-0)
Fayetteville (16-9) 9-12, West End (9-12) 4-11 (Fayetteville 16-10 wins series 2-0)
Thorsby (21-4) 4-8, Collinsville (10-14) 3-5 (Thorsby (21-4) wins series 2-0)
Section (17-8) 6-12, Red Bay (15-12) 5-0 (Section (17-8) wins series 2-0)
Falkville (21-7) 6-19, Sheffield (10-17) 5-12 (Falkville (21-7) wins series 2-0)


CLASS 3A
Wicksburg (20-9) 3-11, Bayside Academy (15-15) 0-1 Wicksburg (19-9) wins series 2-0)
Excel (18-5) 10-2-12, Slocomb (10-19) 0-3-2 (Excel (18-5) wins series 2-1)
Gordo (23-3) 16-3, Randolph County (22-5) 3-0 (Gordo (23-3) wins series 2-0)
Montgomery Academy (11-12) 12-10, Indian Springs (8-8) 2-0 (Montgomery Academy (11-12) wins series 2-0)
Opp (20-6) 10-11, T.R. Miller (10-15) 0-0, (Opp (20-6) wins series 2-0)
Mobile Christian (20-8) 6-8, Providence Christian (19-10) 2-6 (Mobile Christian (20-8) wins series 2-0)
American Christian (18-14) 11-12, B.B. Comer (12-14) 1-2 (American Christian (18-14) wins series 2-0)
Prattville Christian (21-10) 17-12, Fultondale (4-10) 1-0 (Prattville Christian (21-10) wins series 2-0)

Oakman (16-7) 8-6, Weaver (9-13) 0-2 (Oakman (16-7) wins series 2-0)
Piedmont (20-9) 11-18, J.B. Pennington (16-13) 1-12 (Piedmont (20-9) wins series 2-0)
Plainview (14-6) 9-9, Clements (14-9) 3-8 (Plainview (14-6) wins series 2-0)
Lauderdale County (16-11-1) 10-9, New Hope (8-16) 2-0 Lauderdale County (16-11-1) wins series 2-0)
Locust Fork (17-14) 4-8-10, Pleasant Valley (15-13) 5-2-6 (Locust Fork (17-14) wins series 2-1)
Ohatchee (15-13) 809, Carbon Hill (11-15) 2-7 (Ohatchee (15-13) wins series 2-0)
West Morgan (21-9) 10-6, Sylvania (8-18) 0-3, (West Morgan (21-9) wins series 2-0)
Lexington (15-10) 12-11, Geraldine (10-10) 0-6 (Lexington (15-10) wins series 2-0)


CLASS 4A
Saint James (27-5) 8-4-10, Satsuma (17-15) 4-5-0 (Saint James (27-5) wins series 2-1)
Dale County (15-13) 3-5-5, W.S. Neal (21-4) 4-4-2, (Dale Colunty (15-13) wins series 2-1)
Bibb County (20-10) 3-2-4, Sipsey Valley (12-15) 2-3-1 (Bibb County (20-10) wins series 2-1)
Munford (19-13) 4-9, Tallassee (14-14) 0-4 (Munford (19-13) wins series 2-0)
Andalusia (22-4) 18-27, Monroe County (3-11) 0-0 (Andalusia (22-4) wins series 2-0)
Trinity Presbyterian (21-9) 5-7-3, UMS-Wright (17-13) 9-6-0 (Trinity Presbyterian (21-9) wins series 2-1)
Oak Grove (21-10) 13-9, Hale County (13-12) 3-6 (Oak Grove wins series 2-0)
Holtville (24-6) 8-10, Handley (14-11) 1-0 (Holtville (24-6) wins series 2-0)

Hokes Bluff (20-5) 3-5, Leeds (18-10) 1-2 (Hokes Bluff (20-5) wins series 2-0)
Winfield (19-18) 10-5, Cordova (14-12) 0-1 (Winfield (19-18) wins series 2-0)
Madison Academy (17-18) 11-6, Danville (16-9) 1-3 (Madison Academy (17-18) wins series 2-0)
Wilson (24-6) 2-17, North Jackson (12-8) 0-0 (Wilson (24-6) wins series 2-0)
Haleyville (19-9) 10-9, Dora (15-17) 5-1 (Haleyville (19-9) wins series 2-0)
Oneonta (19-8) 12-5, Cherokee County (13-11) 0-0 (Oneonta (19-8) wins series 2-0)
West Limestone (19-13) 0-12-10, Randolph (18-8) 4-4- 5 (West Limestone (19-13) wins series 2-1)
Sardis (15-14) 7-3, Rogers (17-16) 1-1 (Sardis (15-14) wins series 2-0)


CLASS 5A
St. Paul’s Episcopal (22-7) 15-12, Charles Henderson (10-21) 7-0 (St. Paul’s Episcopal (22-7) wins series 2-0)
Headland (24-6) 3-11, Jackson 1-9 (Headland (24-6) wins series 2-0)
Calera (23-6) 10-16, Dallas County (15-5) 0-0 (Calera (23-6) wins series 2-0)
Briarwood (22-4) 1-4-9, Beauregard (14-15) 5-2-8 (Briarwood Christian (22-4) wins series 2-1)
Rehobeth (19-6) 3-2-4, Citronelle (16-15) 1-3-1 (Rehobeth (19-6) wins series 2-1)
Faith Academy (26-3) 9-6, Brewbaker Tech (6-13) 1-1 (Faith Academy (26-3) wins series 2-0)
Demopolis (19-7) 2-4-6, Marbury (11-26) 9-3-5 (Demopolis (19-7) wins series 2-0)
Sylacauga (21-5) 4-10, Valley (17-13) 3-2 (Sylacauga (21-5) wins series 2-0)

Hayden (19-9) 23-17, Wenonah (5-10) 0-0 (Hayden (19-9) wins series 2-0)
Springville (22-10) 9-10, Cleburne County (15-11) 0-2 (Springville (22-10) wins series 2-0)
Lee-Huntsville (16-11) 6-2-2, Guntersville (18-12) 2-6-1 (Lee-Huntsville (16-11) wins series 2-1)
Russellville (24-12) 7-7, Etowah (24-10) 3-3 (Russellville (24-12) wins series 2-0)
Mortimer Jordan (27-12) 10-3-14, Central Clay County (17-13) 4 (Mortimer Jordan (27-12) wins series 2-1)
West Point (20-13) 3-12, Pleasant Grove (8-22) 2-2 (West Point (20-13) wins series 2-0)
Ardmore (19-12) 7-14, Arab (13-19) 2-1 (Ardmore (19-12) wins series 2-0)
Brooks (19-13) 9-16-10, Boaz (25-9) 10-10-5 (Brooks (19-13) wins series 2-1)


CLASS 6A
Carver-Montgomery (11-12)  24-19, B.C. Rain (4-13) 0-8 (Carver-Montgomery (11-12) wins series 2-0)
Spanish Fort (26-8) 5-4, Northview (12-19) 3-0 (Spanish Fort (26-8) wins series 2-0)
Opelika (22-14) 2-1-4, Northridge (23-13) 1-2-1 (Opelika (21-13) wins series 2-1)
Helena (20-12) 2-5, Chilton County (16-15) 0-1 (Helena 20-12) wins series 2-0)
Russell County (34-3) 1-4, Daphne (12-13) 0-1 Russell County (34-3) wins series 2-0)
Saraland (25-10) 11-11, Park Crossing (18-14) 1-4 (Saraland (25-10) wins series 2-0)
Hillcrest-Tuscaloosa (22-10) 4-4, Wetumpka (17-14) 0-2 (Hillcrest-Tuscaloosa (22-10) wins series 2-0)
Chelsea (20-10) 10-10, Stanhope Elmore (10-24) 9-0 (Chelsea (20-10) wins series 2-0)

Gardendale (21-9) 4-12-4, McAdory (15-15) 6-4-2 (Gardendale (21-9) wins series 2-1)
Homewood (27-9) 16-15, Minor (14-19) 0-3 (Homewood (27-9) wins series 2-0)
Cullman (26-8) 5-4, Hartselle (21-16) 3-1 (Cullman (26-8) wins series 2-0)
Pell City (13-17) 2-2-10, Athens (25-11) 5-0-2 (Pell City (13-17) wins series 2-1)
Jasper (22-13) 10-7, Shades Valley (13-15) 0-5 (Jasper (22-13) wins series 2-0)
Hueytown (27-7) 11-11, Clay-Chalkville (14-13) 7-4 (Hueytown (27-7) wins series 2-0)
Austin (31-7) 7-13, Albertville (18-15) 1-1 (Austin 29-7) wins series 2-0)
Hazel Green (24-10) 1-3-6, Oxford (25-10) 1-5-5 (Hazel Green (24-10) wins series 2-1)




Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

AHSAA Baseball Scores 1stRound

Want to learn more about our Sports Medicine Program? Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336.


Continuing Education Opportunity for Athletic Trainers, Strength and Conditioning Coaches, Physical Therapists, Occupational Therapists, and Ortho Technicians- July 13-15, 2018 at Orange Beach. Click here for Encore Sports Medicine Symposium information.


INSTANT REPLAY for AHSAA Football 2018 Season


MLB Bound – Jonathan Gettys- Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Dothan

Heart of Dixie Tournament, Montgomery Alabama

IMG_5726

IMG_5727

Encore Rehabilitation and Sports Medicine was glad to provide Athletic Training Services for the Heart of Dixie Volleyball Tournament in Montgomery, Jan. 13-14, 2018.

We LOVE to see you move!