AHSAA Football Playoffs First Round Scores, Second Round Pairings & Brackets -#EncoreSportsMedicine

AHSAA 2020 State Football Playoffs
First-Round Scores

CLASS 1A

Sweet Water (7-2) 61, J.F. Shields (3-8) 22

Notasulga (8-1) 32, Florala (7-3) 30

Linden (11-0) 47, Marengo (5-5) 14

McKenzie (8-2) 54, Loachapoka (6-5) 32

Brantley (11-0) 65, Billingsley (5-6) 9

Keith (8-3) 22, Fruitdale (7-3) 14

Maplesville (8-3) 41, Samson (6-4) 0
Millry (8-2) 55, Central-Hayneville (6-4) 28

Berry (9-1) 50, Sumiton Christian (6-5) 14

Woodland (8-3) 30, Waterloo (6-5) 6

Brilliant (6-5) 43, Valley Head (8-3) 25

Ragland (9-2) 20, R.A. Hubbard (5-6) 16

Winterboro (9-1) 30, Hackleburg (4-7) 8

Hubbertville (9-2) 44, Cedar Bluff (6-5) 37

Decatur Heritage (9-2) 48, Wadley (3-8) 37

Pickens County (8-3) 33, Woodville (5-6) 8


CLASS 2A

Abbeville (9-1) 44, Thorsby (5-5) 6
B.B. Comer (10-1) 1, St. Luke’s Episcopal (4-7) 0, forfeit

Isabella (10-1) 13, Ariton (5-6) 7

Clarke County (8-2) 43, Randolph County (7-4) 21

Leroy (9-1) 54, LaFayette (5-5) 15

Geneva County (8-3) 48, Highland Home (6-5) 26

Lanett (9-2) 51, J.U. Blacksher (3-7) 7

G.W. Long (9-1) 17, Luverne (7-4) 0

Spring Garden (10-1) 72, Tanner (6-5) 21

Red Bay (9-1) 26, Winston County (7-4) 0

North Sand Mountain (10-0) 19, Southeastern (6-5) 0
Addison (7-4) 22, Colbert County (7-4) 15

Aliceville (6-4) 27, Hatton (5-6) 14
Cleveland (8-3) 24, Falkville (8-3) 0
Mars Hill Bible (9-2) 64, Lamar County (4-7) 18
Westbrook Christian (10-1) 42, Section (5-6) 0


CLASS 3A

Slocomb (10-1) 39, Southside-Selma (6-5) 20

Trinity Presbyterian (9-2) 10, Flomaton (8-3) 7
Montgomery Academy (11-0) 24, Providence Christian (4-7) 9
Pike County (6-3) 39, Hillcrest-Evergreen (6-5) 21

T.R. Miller (9-2) 42, Dadeville (6-5) 14

Thomasville (9-1) 52, Wicksburg (6-5) 18

Montgomery Catholic (9-2) 52, Bayside Academy (8-3) 21

Opp (8-3) 14, Greensboro (6-5) 8

Winfield (10-1) 40, Sylvania (6-5) 24
Ohatchee (10-1) 28, Lauderdale County (7-4) 14

Fyffe (11-0) 69, Oakman (7-4) 21

Walter Wellborn (9-1) 63, Phil Campbell (5-6) 20

Piedmont (10-1) 47, Colbert Heights (5-6) 14

Plainview (10-1) 41, Vinemont (7-4) 14

Saks (8-3) 22, East Lawrence (9-2) 15

J.B. Pennington (8-3) 41, Geraldine (6-5) 14


CLASS 4A

Alabama Christian (9-2) 56, West Blocton (6-5) 14

Jacksonville (7-3) 27, Jackson (6-5) 24

American Christian (11-0) 65, Geneva (4-7) 21

Mobile Christian(9-1) 17, Cherokee County (7-4) 14

Anniston (4-6) 25, Williamson (7-4) 16

Bibb County (9-2) 52, Dale County (7-4) 21
Handley (9-1) 32, Vigor (5-5) 20

Montevallo (7-4) 27, Saint James (7-4) 21

Etowah (8-2) 31, Randolph (5-6) 7

Haleyville (8-3) 48, Central-Florence (8-3) 18

Madison Academy (10-0) 48, Dora (5-6) 14
Northside (9-2) 20, Deshler (6-5) 13

Gordo (10-1) 41, Brooks (6-5) 12

Oneonta (7-4) 27, Madison County (9-3) 24

West Limestone (10-1) 44, Hamilton (5-6) 0

Good Hope (10-1) 33, North Jackson (6-5) 8


CLASS 5A

Pike Road (11-0) 46, Shelby County (6-5) 7

UMS-Wright (7-4) 27, Holtville (7-4) 6

Demopolis (11-0) 38, Rehobeth (6-5) 25

Faith Academy (10-1) 49, Sylacauga (8-3) 13

St. Paul’s Episcopal (11-0) 44, Talladega (3-8) 20
Selma (7-4) 22, Carroll (3-7) 6

Central, Clay County (10-1) 45, Satsuma (5-6) 14

Andalusia (8-3) 44, Marbury (6-5) 7

Alexandria (10-1) 57, West Point (4-7) 20
Parker (6-4) 35, East Limestone (6-4) 21

Guntersville (10-0) 62, Hayden (6-5) 3

Pleasant Grove (8-2) 47, Mae Jemison (4-7) 18

Ramsay (10-0) 56, Lawrence County (5-6) 20
Fairview (10-1) 27,  Center Point (7-4) 22

Russellville (9-2) 14, Fairfield (5-6) 7

Leeds (9-2) 41, Boaz (5-6) 14


CLASS 6A

Opelika (8-2) 51, Wetumpka (5-6) 28

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) 31, McGill-Toolen Catholic (7-3) 21

Lee-Montgomery (7-3) 23, Pelham (8-3) 21

Saraland (9-2) 45, Northridge (8-3) 7

Spanish Fort (8-3) 26, McAdory (4-7) 13

Helena (7-4) 22, Carver-Montgomery (7-4) 19

Blount (7-4) 40, Hueytown (5-6) 24

Eufaula (9-2) 52, Stanhope Elmore (5-6) 28

Pinson Valley (8-2) 45, Arab (5-6) 0
Shades Valley (4-7) 28, Cullman (8-3) 14

Oxford (10-1) 44, Minor (7-4) 6
Briarwood Christian (8-3) 31, Hartselle (8-3) 17

Mountain Brook (10-1) 38, Muscle Shoals (6-5) 7

Gardendale (9-2) 52, Fort Payne (8-3) 24

Homewood (7-4) 34, Athens (7-4) 31

Clay-Chalkville (10-1) 63, Southside-Gadsden (7-4) 0


CLASS 7A

Theodore (10-1) 40, Enterprise (8-3) 28

Central-Phenix City (7-4) 49, Fairhope (8-3) 21

Auburn (9-1) 39, Baker (5-5) 3

Daphne (10-1) 42, Prattville (7-4) 33

Thompson (11-0) 49, Grissom (6-5) 7

Hewitt-Trussville (9-2) 55, James Clemens (8-3) 12

Oak Mountain (7-4) 41, Austin (8-3) 28

Hoover (10-1) 49, Sparkman (6-5) 14


Second Round Pairings

All games Friday, Nov. 13, 7 p.m., unless noted.


CLASS 1A

Notasulga (8-1) at Sweet Water (7-2)

McKenzie (8-2) at Linden (11-0)

Keith (8-3) at Brantley (11-0)

Millry (8-2) at Maplesville (8-3)

Berry (9-1) at Woodland (8-3)

Ragland (9-2) at Brilliant (6-5)

Winterboro (9-1) at Hubbertville (9-2)

Pickens County (8-3) at Decatur Heritage (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 1A Bracket



CLASS 2A

B.B. Comer (10-1) at Abbeville (9-2)

Clarke County (8-2) at Isabella (10-1)

Leroy (9-1) at Geneva County (8-3)

G.W. Long (9-1) at Lanett (9-2)

Red Bay (9-1) at Spring Garden (10-1)

Addison (7-4) at North Sand Mountain (10-0)

Aliceville (6-4) at Cleveland (8-3)

Westbrook Christian (10-1) at Mars Hill Bible (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 2A Bracket


CLASS 3A

Trinity Presbyterian (9-2) at Slocomb (10-1)

Montgomery Academy (11-0) at Pike County (6-3)

Thomasville (9-1) at T.R. Miller (9-2)

Opp (8-3) at Montgomery Catholic (9-2)

Winfield (10-1) at Ohatchee (10-1)

Walter Wellborn (9-1) vs. Fyffe (11-0)

Plainview (10-1) at Piedmont (10-1)

J.B. Pennington (8-3) at Saks (8-3)

2020 AHSAA State Football Championships 3A Bracket


CLASS 4A

Jacksonville (7-3) at Alabama Christian (9-2)

Mobile Christian (9-1) at American Christian (11-0)

Bibb County (9-2) at Anniston (4-6)

Handley (9-1) at Montevallo (7-4)

Etowah (8-2) at Haleyville (8-3)

|Northside (9-2) at Madison Academy (10-0)

Gordo (10-1) at Oneonta (7-4)

Good Hope (10-1) at West Limestone (10-1)

Pike Road (11-0) at UMS-Wright (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 4A Bracket


CLASS 5A

Faith Academy (10-1) at Demopolis (11-0)

Selma (7-4) at St. Paul’s Episcopal (11-0)

Andalusia (8-3) at Central, Clay County (10-1)

Alexandria (10-1) at Parker (6-4)

Pleasant Grove (8-2) at Guntersville (10-0)

Fairview (10-1) at Ramsay (10-0)

Leeds (9-2) at Russellville (9-2)

2020 AHSAA State Football Championships 5A Bracket


CLASS 6A

Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) at Opelika (8-2)

Saraland (9-2) at Lee-Montgomery (7-3)

Helena (7-4) at Spanish Fort (8-3)

Eufaula (9-2) at Blount (7-4)

Pinson Valley (8-2) at Shades Valley (4-7)

Briarwood Christian (8-3) at Oxford (10-1)

Mountain Brook (10-1) at Gardendale (9-2)

Clay-Chalkville (10-1) at Homewood (7-4)

2020 AHSAA State Football Championships 6A Bracket



CLASS 7A

Central-Phenix City (7-4) at Theodore (10-1)

Daphne (10-1) at Auburn (9-1)

Hewitt-Trussville (9-2) at Thompson (11-0)

Oak Mountain (7-4) at Hoover (10-1)

2020 AHSAA State Football Championships 7A Bracket

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s