Encore Rehab.

AHSAA Football Scores Aug. 29-30, 2019


Class 7A
Austin 56, Decatur 14
Davidson 24, Alma Bryant 6

Enterprise 50, Charles Henderson 22
Fairhope 17, Mary Montgomery 0
Florence 33, Buckhorn 20
Grissom 48, Lee-Huntsville 0
Hewitt-Trussville 47, West Forsyth (GA) 19
Hoover 37, Cocoa (FL) 23
Huntsville 30, Mae Jemison 15
Lee-Montgomery 19, Sidney Lanier 17
McGill-Toolen Catholic 28, Murphy 6
Mountain Brook 24, Center Point 6
Prattville 42, Stanhope Elmore 0
Smiths Station 16, Valley 6
Sparkman 48, Hazel Green 14
Theodore 32, Baker 18
Thompson 42, Foley 13
Vestavia Hills 49, Homewood 7
Westlake (GA) 30, Jeff Davis 14


Class 6A
Albertville 61, Columbia 0
Baldwin County 63, Gulf Shores 13
Bessemer City 42, Spain Park 35
Blount 43, Robertsdale 0
Carver-Montgomery 19, Greenville 13
 
Chelsea 17, Briarwood 14
Clay-Chalkville 38, James Clemens 37
Daphne 35, Spanish Fort 7
Dothan 54, Wetumpka 41
Fort Payne 42, Scottsboro 7
Gardendale 21, Athens 14
Hartselle 49, Brooks 29
Hillcrest-Tuscaloosa 32, Tuscaloosa County 14
Hueytown 32, Helena 14
Huffman 34, Parker 26
McAdory 58, Dallas County 0
Muscle Shoals 46, Bob Jones 19
Opelika 21, Auburn 13
Oxford 42, Gadsden City 7
Paul Bryant 20, Minor 7
Pinson Valley 27, Ramsay 7
Saraland 42, B.C. Rain 6
Selma 22, Southside-Selma 6
Shades Valley 38, Jackson-Olin 12
St. Paul’s Episcopal 27, Park Crossing 26


Class 5A
Arab 49, West Point 35
Alexandria 21, Jacksonville 14
 
Ardmore 22, Elkmont 8
Bibb County 19, Pelham 17
Brewer 37, Danville 8
Carroll 14, Russell County 6
Central-Clay County 38, Benjamin Russell 14
Central-Tuscaloosa 53, Greene County 13
Cherokee County 42, St. Clair County 7
Citronelle 25, Leroy 10
Corner 45, Oak Grove 0
Demopolis 13, Northridge 0
Dora 42, Carbon Hill 14
East Limestone 26, West Limestone 15
Etowah 43, Moody 13
Faith Academy 34, Gulf Shores 21
Guntersville 28, Boaz 19
Hamilton 19, Cordova 14
Hayden 17, Oneonta 14
Jackson 32, Clarke County 18
Jemison 22, Greensboro 8
John Carroll Catholic 34, Leeds 33 (2 OT)
Madison Academy 17, Lawrence County 7
Madison County 46, Westminster Christian 23
Marbury 35, Elmore County 18
Mortimer Jordan 20, Cullman 17
Munford 28, Talladega 15
Pleasant Grove 28, West Blocton 6
Russellville 27, Deshler 21
Satsuma 40, W.S. Neal 23
Springville 10, Ashville 7
Sylacauga 34, Chilton County 33
Tallassee 21, Handley 7



Class 4A
American Christian 56, Woodlawn 6
Andalusia 21, Trinity Presbyterian 10
Cherokee County 42, St. Clair County 7
Childersburg 64, Talladega County Central 20
DAR 49, Douglas 12
Escambia County 41, Wilcox Central 0
Fairview 41, Hanceville 6
Fayette County 21, Winfield 7
Good Hope 41, Priceville 26
Haleyville 33, Central-Florence 16
Headland 36, Highland Home 34
Hillcrest-Evergreen 37, Montgomery Acaemy 16
Holtville 41, Central Coosa 0
Hokes Bluff 21, Southside-Gadsden 0
Monroe County 21, J.F. Shields 14
Montevallo 56, Shelby County 50
Montgomery Catholic 14, Anniston 13
Northside 40, Brookwood 0
Sipsey Valley 20, Hale County 15
St. John Paul II Catholic 37, East Lawrence 13
Williamson 10, LeFlore 0



Class 3A
Beulah 56, Ellwood Christian 0
Clements 48, Tanner 14
Colbert Heights 28, Wilson 12
Flomaton 34, Northview (FL) 26
Geneva 34, Geneva County 26
Gordo 21, Alicevlle 20
Holt  31, Autaugaville 0
Houston Academy 28, McKenzie 21
Lauderdale County 40, Randolph 15
Lexington 3, Rogers 0
Locust Fork 39, Cleveland 37
Midfield 22, Tarrant 0
New Hope 27, Section 0
Oakman 32, Curry 13
Piedmont 28, Addison 16
Pike County 38, Alabama Christian 13
 
Pike Road 48, Loachapoka 7
Pisgah 47, Woodville 21
Plainview 36, North Jackson 35
Pleasant Valley 61, West End 42
Providence Christian 49, Houston County 0
Saks 34, Cleburne County 21
Slocomb 48, Cottonwood 14
Susan Moore 20, J.B. Pennington 0
Sylvania 21, Sardis 12
T.R. Miller 45, Choctaw County 0
Vinemont 32, Falkville 21
Walter Wellborn 61, Lincoln 34



Class 2A
Abbeville 34, Ashford 28
Cedar Bluff 14, Spring Garden 12
Central-Hayneville 54, Barbour County 0
Chickasaw 28, St. Luke’s Episcopal 21
Colbert County 48, Cherokee 0
Collinsville 40, Crossville 13
Cottage Hill Christian 35, Florala 20
Daleville 58, Wicksburg 41
Fayetteville 20, Victory Christian 6
Fyffe 28, Geraldine 0
Goshen 21, Ariton 7
G.W. Long 28, Dale County 16
Hatton 20, West Morgan 9
Ider 17, Holly Pond 2
J.U. Blacksher 55, Prattville Christian 14
North Sand Mountain 28, Dade County (GA) 26
Luverne 41, Georgiana 6
Ohatchee 55, White Plains 18
Ranburne 41, Glencoe 0
R.C. Hatch 30, Francis Marion 14
Red Bay 54, Phil Campbell 20
Reeltown 28, Dadeville 20
Samson 14, Kinston 10
Sand Rock 19, Gaston 6
Southeastern 49, Brindlee Mountain 0
Southern Choctaw 37, Marengo 12
Sulligent 23, Lamar County 20
Thorsby 44, Verbena 16
Westbrook Christian 47, Ragland 16
Winston County 38, Meek 18
Zion Chapel 20, Red Level 13



Class 1A
Berry 43, Cold Springs 15
Brantley 59, New Brockton 20
Brilliant 65, Vina 0
Decatur Heritage 42, Sumiton Christian 6
Donoho 21, Horseshoe Bend 0
Elba 36, Opp 34
Fruitdale 35, Elberta 31
Gaylesville 46, Asbury 6
Hubbertville 14, Waterloo 7
Isabella 49, Billingsley 7
Keith 28, Vincent 19
Lanett 17, LaFayette 0
Lynn 26, Phillips 14
Marion County 26, Hackleburg 6
Mars Hill Bible 48, Sheffield 6
Millry 49, Washington County 14

R.A. Hubbard 40, Shoals Christian 6
Sweet Water 33, Thomasville 28
Valley Head 45, Alabama School/Deaf 8
Wadley 40, Woodland 13
Winterboro 24, B.B. Comer 18

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association and numerous colleges and high schools across Alabama and Mississippi.

We LOVE to see you move!

encorerehab.com


AHSAA Football Scores Aug. 29-30, 2019

AHSAA State Football Playoff Pairings-Round One

AHSAA State Football Playoffs
First-Round Pairings

(All games
 Friday, Nov. 9 at 7 p.m., unless otherwise noted.)


CLASS 1A

R-2 No. 4: Florala at R-4 No. 1: Lanett
R-3 No. 3: 
Isabella at R-1 No. 2: Marengo
R-4 No. 4: 
Notasulga at R-2 No. 1: Georgiana
R-1 No. 3: 
Sweet Water at R-3 No. 2: Maplesville

R-1 No. 4: Millry at R-3 No. 1: Linden
R-4 No. 3: 
Billingsley at R-2 No. 2: Elba 
R-3 No. 4: 
Francis Marion at R-1 No. 1: St Luke’s Episcopal
R-2 No. 3: 
Brantley at R-4 No. 2: Wadley

R-6 No. 4: Marion County at R-8 No. 1: Mars Hill Bible
R-7 No. 3: 
Coosa Christian at R-5 No. 2: Donoho
R-8 No. 4: 
Phillips at R-6 No. 1: South Lamar
R-5 No. 3: 
Winterboro at R-7 No. 2: R.A. Hubbard

R-5 No. 4: Talladega County Central at R-7 No. 1: Falkville
R-8 No. 3: 
Cherokee at R-6 No. 2: Pickens County
R-7 No. 4: 
Decatur Heritage at R-5 No. 1: Spring Garden
R-6 No. 3: 
Hubbertville at R-8 No. 2: Waterloo


CLASS 2A
R-2 No. 4: Daleville at R-4 No. 1: Reeltown
R-3 No. 3: 
New Brockton at R-1 No. 2: Leroy
R-4 No. 4: 
Vincent at R-2 No. 1: Abbeville
R-1 No. 3: 
Southern Choctaw at R-3 No. 2: Luverne

R-1 No. 4: Chickasaw at R-3 No. 1: Highland Home
R-4 No. 3: 
LaFayette at R-2 No. 2: Geneva County
R-3 No. 4: 
Goshen at R-1 No. 1: Cottage Hill Christian
R-2 No. 3: 
Ariton at R-4 No. 2: Thorsby

R-6 No. 4: Cleveland at R-8 No. 1: Fyffe
R-7 No. 3: 
Colbert County at R-5 No. 2: Tarrant
R-8 No. 4:
Cedar Bluff at R-6 No. 1: Ohatchee
R-5 No. 3: 
Winston County at R-7 No. 2: Red Bay

R-5 No. 4: Sulligent at R-7 No. 1: Addison
R-8 No. 3: 
North Sand Mountain at R-6 No. 2: Ranburne
R-7 No. 4: Sheffield at R-5 No. 1: Aliceville
R-6 No. 3: 
Westbrook Christian at R-8 No. 2: Collinsville


CLASS 3A
R-2 No. 4: Houston Academy at R-4 No. 1: Winfield
R-3 No. 3: 
Montgomery Academy at R-1 No. 2: Flomaton
R-4 No. 4: 
Oakman at R-2 No. 1: Pike County
R-1 No. 3: 
Thomasville at R-3 No. 2: Beulah

R-1 No. 4: T.R. Miller at R-3 No. 1: Saint James
R-4 No. 3: 
Lamar County at R-2 No. 2: Providence Christian
R-3 No. 4: 
Pike Road at R-1 No. 1: Mobile Christian
R-2 No. 3: 
Wicksburg at R-4 No. 2: Gordo

R-6 No. 4: Weaver at R-8 No. 1: Westminster Christian
R-7 No. 3: 
Pisgah at R-5 No. 2: Midfield
R-8 No. 4: 
Clements at R-6 No. 1: Piedmont
R-5 No. 3: J.B. Pennington at R-7 No. 2: Susan Moore

R-5 No. 4: Holly Pond at R-7 No. 1: Geraldine
R-8 No. 3: 
Lauderdale County at R-6 No. 2: Randolph County
R-7 No. 4: 
Plainview at R-5 No. 1: Fultondale
R-6 No. 3: 
Saks at R-8 No. 2: Colbert Heigh



CLASS 4A

R-2 No. 4: Alabama Christian at R-4 No. 1: Lincoln
R-3 No. 3:
 Sipsey Valley at R-1 No. 2: Hillcrest-Evergreen
R-4 No. 4: 
Talladega at R-2 No. 1: Headland
R-1 No. 3: 
Andalusia at R-3 No. 2: Montevallo

R-1 No. 4: Williamson at R-3 No. 1: American Christian
R-4 No. 3: 
Holtville at R-2 No. 2: Montgomery Catholic
R-3 No. 4: 
West Blocton at R-1 No. 1: UMS-Wright
R-2 No. 3: 
Trinity Presbyterian at R-4 No. 2: Handley

R-6 No. 4: Oneonta at R-8 No. 1: Brooks 
R-7 No. 3: 
DAR at R-5 No. 2: Northside
R-8 No. 4: 
Rogers at R-6 No. 1: Jacksonville
R-5 No. 3: 
Good Hope at R-7 No. 2: St. John Paul II Catholic

R-5 No. 4: Curry at R-7 No. 1: North Jackson
R-8 No. 3: 
Central-Florence at R-6 No. 2: Hokes Bluff
R-7 No. 4: 
Randolph at R-5 No. 1: Fayette County
R-6 No. 3: 
Anniston at R-8 No. 2: Deshler 



CLASS 5A

R-2 No. 4: Charles Henderson at R-4 No. 1: Ramsay
R-3 No. 3: 
Chilton County at R-1 No. 2: Jackson
R-4 No. 4: 
Fairfield at R-2 No. 1: Greenville
R-1 No. 3: 
Citronelle at R-3 No. 2: Bibb County

R-1 No. 4: Faith Academy at R-3 No. 1: Demopolis
R-4 No. 3: 
Pleasant Grove at R-2 No. 2: Beauregard
R-3 No. 4: 
Central-Tuscaloosa at R-1 No. 1:  Vigor
R-2 No. 3: 
Valley at R-4 No. 2: Briarwood Christian

R-6 No. 4: Alexandria at R-8 No. 1: Madison Academy
R-7 No. 3: 
Corner at R-5 No. 2: Central-Clay County
R-8 No. 4: 
Guntersville at R-6 No. 1: Etowah
R-5 No. 3: 
Center Point at R-7 No. 2: Russellville

R-5 No. 4:  Sylacauga at R-7 No. 1: Jasper
R-8 No. 3: 
Brewer at R-6 No. 2: Southside-Gadsden 
R-7 No. 4: 
Dora at R-5 No. 1: Mortimer Jordan
R-6 No. 3: 
Boaz at R-8 No. 2: East Limestone



CLASS 6A

R-2 No. 4: Eufaula at R-4 No. 1: Hueytown
R-3 No. 3: 
Stanhope Elmore at R-1 No. 2: Saraland
R-4 No. 4: 
Bessemer City at R-2 No. 1: Park Crossing
R-1 No. 3: 
St. Paul’s Episcopal at R-3 No. 2: Opelika

R-1 No. 4: Daphne at R-3 No. 1: Wetumpka
R-4 No. 3: 
Hillcrest-Tuscaloosa at R-2 No. 2: Sidney Lanier
R-3 No. 4: 
Benjamin Russell at R-1 No. 1: Spanish Fort
R-2 No. 3: 
Carver-Montgomery at R-4 No. 2: McAdory

R-6 No. 4: Gardendale at R-8 No. 1: Fort Payne
R-7 No. 3: 
Athens at R-5 No. 2: Homewood
R-8 No. 4: 
Albertville at R-6 No. 1: Pinson Valley
R-5 No. 3: 
Minor  at R-7 No. 2: Muscle Shoals

R-5 No. 4: Pelham at R-7 No. 1: Hartselle 
R-8 No. 3: 
Mae Jemison at R-6 No. 2: Clay-Chalkville
R-7 No. 4: 
Decatur at R-5 No. 1: Jackson-Olin
R-6 No. 3: 
Oxford at R-8 No. 2: Hazel Green


CLASS 7A
R-2 No. 4: Lee-Montgomery at R-1 No. 1: Theodore
R-1 No. 3: 
Fairhope at R-2 No. 2: Auburn
R-1 No. 4: 
Davidson at R-2 No. 1: Central-Phenix City
R-2 No. 3: 
Prattville at R-1 No. 2: McGill-Toolen Catholic

R-4 No. 4: Bob Jones at R-3 No. 1: Hoover
R-3 No. 3: 
Mountain Brook at R-4 No. 2: Austin
R-3 No. 4: 
Hewitt-Trussville at R-4 No. 1: James Clemens
R-4 No. 3: 
Florence at R-3 No. 2: Thompson


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

encorerehab.com

AHSAA Football Results for October 26, 2018

AHSAA Football Results for October 26, 2018

AHSAA Football Scoreboard
Friday’s Scores (with Thursday results)

Class 7A
Bob Jones 22, Huntsville 3
Central-Phenix City 24, Auburn 7
Fairhope 35, Alma Bryant 22
Florence 21, Spakman 14
Gadsden City 35, Grissom 7
Hoover 31, Mountain Brook 7
James Clemens 36, Austin 23
Jeff Davis 34, Enterprise 31
Lee-Montgomery 27, Davidson 3
McGill-Toolen Catholic 33, Baker 29
Murphy 14, Foley 11
Prattville 23, Smiths Station 18
Spain Park 42, Tuscaloosa County 21
Theodore 44, Mary Montgomery 7
Thompson 63, Hewitt-Trussville 49
Vestavia Hills 28, Oak Mountain 14


Class 6A
Albertville 35, Sardis 7
Athens 42, Lee-Huntsville 6
Baldwin County 37, B.C. Rain 7
Bessemer City 28, Northridge 10
Chelsea 35, Calera 3
Clay-Chalkville 49, Huffman 14
Eufaula 29, Dothan 7
Fort Payne 37, Cullman 22
Hartselle 33, Hazel Green 0
Hueytown 31, Paul Bryant 13
Jackson-Olin 18, Homewood 10
Mae Jemison 42, Columbia 0
McAdory 42, Brookwood 14
Minor 35, Carver-Birmingham 14
Muscle Shoals 24, Wetumpka 14
Opelika 23, Vigor 22
Oxford 61, Gardendale 21
Park Crossing 21, Carver-Montgomery 20
Pelham 37, Helena 7
Pell City 40, Shades Valley 30
Saraland 20, Blount 17
Selma 60, Aliceville 14
Spanish Fort 45, Gulf Shores 0
St. Paul’s Episcopal 28, Daphne 24


Class 5A
Alexandria 54, Douglas 6
Beauregard 26, Tallassee 21
Bibb County 55, Marbury 0
Brewer 29, Scottsboro 3
Briarwood Christian 26, Fairfield 0
Central-Clay County 14, Center Point 0
Citronelle 36, Wilcox-Central 0
Corner 33, Lawrence County 14
Demopolis 38, Chilton County 17
East Limestone 31, Guntersville 0
Etowah 49, Boaz 7
Faith Academy 14, Satsuma 13
Greenville 36, Carroll 13
Hayden 20, West Point 7
Jackson 46, LeFlore 22
Jasper 35, Hamilton 21
Jemison 53, Shelby County 44
Madison Academy 38, Arab 14
Madison County 24, Ardmore 21
Mortimer Jordan 41, Moody 0
Pleasant Grove 41, Woodlawn 6
Ramsay 42, John Carroll Catholic 6
Russellville 41, Dora 26
Southside-Gadsden 54, Crossville 21
St. Clair County 18, Springville 12
Sylacauga 34, Munford 28
Valley 26, Charles Henderson 20
Wenonah 34, Parker 0


Class 4A
Alabama Christian 34, Ashford 15
American Christian 49, Dallas County 0
Andalusia 28, Clarke County 14
Anniston 42, Ashville 6
Fairview 34, Danville 6
Brooks 61, Elkmont 7
Central-Florence 14, Rogers 7
Dale County 25, Rehobeth 21
Deshler 27, West Limestone 0
Good Hope 27, Fayette County 20
Haleyville 39, Cordova 20
Handley 35, Talladega 21
Headland 34, Montgomery Catholic 29
Hillcrest-Evergreen 48, Monroe County 7
Holtville 30, Oak Grove 0
Jacksonville 16, Hokes Bluff 14
Leeds 23, Childersburg 8
Lincoln 27, Elmore County 0
Monticello 53, Greensboro 32
North Jackson 55, Randolph 7
Northside 43, Curry 0
Oneonta 21, White Plains 20
Priceville 46, West Morgan 12
Sipsey Valley 41, Sumter Central 22
St. John Paul II Catholic 36, DAR 35
Trinity Presbyterian 37, B.T. Washington 12
UMS-Wright 29, W.S. Neal 0
Williamson 7, Escambia County 2


Class 3A
Beulah 29, Pike Road 24
Carbon Hill 47, Holt 19
Clements 30, Lexington 7
Colbert Heights 21, Phil Campbell 14
Dadeville 45, Prattville Chrisitan 7
Flomaton 20, T.R. Miller 13
Geraldine 21, Sylvania 20
Gordo 14, Lamar County 0
Holly Pond 38, Vinemont 20
Locust Fork 35, Hanceville 8
Midfield 36, J.B. Pennington 12
Mobile Christian 48, St. Michael Catholic 20
Montgomery Academy 57, Bullock County 29
New Hope 64, Brindlee Mountain 0
Oakman 55, Greene County 36
Piedmont 54, Walter Wellborn 27
Pike County 42, Straughn 7
Pisgah 18, Plainview 17
Providence Christian 25, Houston Academy 0
Randolph County 35, Pleasant Valley 6
Saint James 44, Southside-Selma 6
Saks 51, Glencoe 0
Slocomb 47, Opp 7
Thomasville 54, Excel 16
Weaver 35, B.B. Comer 6
Westminster Christian 49, East Lawrence 7
Wicksburg 42, Geneva 21
Winfield 42, Greene County 0


Class 2A
Abbeville 44, G.W. Long 10
Addison 50, Hatton 6
Ariton 19, Cottonwood 7
Central-Hayneville 45, Calhoun 6
Chickasaw 42, Washington County 21
Collinsville 31, Cedar Bluff 0
Cottage Hill Christian 26, Southern Choctaw 12
Daleville 52, Barbour County 0
Fayetteville 35, Vincent 21
Fyffe 54, Ider 0
Geneva County 55, Houston County 42
Highland Home 27, Goshen 20
J.U. Blacksher 52, R.C. Hatch 26
LaFayette 35, Horseshoe Bend 6
Leroy 41, Choctaw County 8
Luverne 35, Samson 6
New Brockton 48, Zion Chapel 6
North Sand Mountain 26, Section 8
Ohatchee 55, Gaston 8
Ranburne 19, Reeltown 7
Red Bay 66, Tharptown 14
Sand Rock 41, Asbury 13
Sheffield 30, Tanner 0
Sulligent 22, Cold Springs 8
Tarrant 32, Southeastern 15
Thorsby 60, Central Coosa 8
Westbrook Christian 19, Cleveland 14
West End 25, Woodland 22
Winston County 46, Sumiton Christian 14


Class 1A
Brantley 47, Pleasant Home 0
Cherokee 29, Phillips 28
Coosa Christian 71, Valley Head 14
Decatur Heritage 42, Woodville 25
Donoho 49, Appalachian 0
Elba 46, McKenzie 13
Falkville 61, Gaylesville 0
Florala 35, Kinston 0
Georgiana 40, Red Level 0
Hackleburg 44, Vina 8
Isabella 34, Holy Spirit Catholic 31
Keith 24, A.L. Johnson 0
Lanett 42, Billingsley 0
Linden 68, Ellwood Christian 0
Loachapoka 36, Verbena 8
Lynn 20, Meek 16
Maplesville 52, Francis Marion 26
Marion County 42, Berry 18
Mars Hill Bible 55, Shoals Christian 8
McIntosh 50, J.F. Shields 28
Pickens County 49, Hubbertville 6
South Lamar 45, Brilliant 0
Spring Garden 29, Ragland 26
St. Luke’s Episcopal 51, Millry 34
Sweet Water 40, Fruitdale 0
Talladega County Central 20, Victory Christian 12
Wadley 33, Notasulga 6


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.


encorerehab.com

AHSAA Football Updates for Friday, October 5, 2018

AHSAA Football Scoreboard

Friday’s Results (includes Thursday scores)

Class 7A
Austin 38, Sparkman 10

Central-Phenix City 48, Enterprise 0

Davidson 25, Mary Montgomery 0

Fairhope 30, Baker 25

Florence 28, Huntsville 13

Grissom 33, Bob Jones 20

Hewitt-Trussville 41, Vestavia Hills 6

Hoover 35, Tuscaloosa County 7

James Clemens 50, Gadsden City 28

McGill-Toolen Catholic 44, Foley 0

Mountain Brook 21, Oak Mountain 0

Prattville 35, Lee-Montgomery 22

Smiths Station 23, Jeff Davis 17

Theodore 47, Murphy 0

Thompson 35, Spain Park 7


Class 6A
Athens 19, Cullman 16

Baldwin County 20, Daphne 14

Blount 41, Alma Bryant 7

Calera 23, Selma 6

Carver-Montgomery 47, Northview 13

Clay-Chalkville 31, Shades Valley 6

Fort Payne 45, Lee-Huntsville 18

Hartselle 42, Columbia 8
Hazel Green 31, Albertville 0

Helena 28, Chelsea 21

Hillcrest-Tuscaloosa 53, Bessemer City 34

Homewood 31, Minor 28

Hueytown 70, Northridge 3

Mae Jemison 14, Buckhorn 13

McAdory 14, Paul Bryant 0

Muscle Shoals 41, Decatur 28

Opelika 29, Benjamin Russell 3

Oxford 57, Huffman 0

Pinson Valley 42, Gardendale 7

Robertsdale 28, B.C. Rain 21

Russell County 34, Sidney Lanier 31

Saraland 46, Gulf Shores 14

Spanish Fort 22, St. Paul’s Episcopal 0

Stanhope Elmore 34, Wetumpka 28


Class 5A
Alexandria 33, Sardis 15

Bibb County 65, Jemisonh 21

Briarwood Christian 42, John Carroll Catholic 12

Brewer 18, Ardmore 17

Carroll 33, Rehobeth 21

Center Point 54, Springville 14

Central-Tuscaloosa 33, Marbury 32

Citronelle 34, Satsuma 31 (2 OT)
Corner 30, Dora 7
Demopolis 40, Shelby County 12

East Limestone 42, Arab 0

Etowah 8, Pell City 6

Faith Acaemy 52, Wilcox Central 0

Greenville 42, Charles Henderson 17

Hayden 30, Hamilton 21

Jasper 54, West Point 20

Madison Academy 35, Guntersville 8

Mortimer Jordan 32, Central Clay County 27

Munford21, Moody 7
Parker 48, Fairfield 14

Pleasant Grove 34, Wenonah 21
Ramsay 42, Woodlawn 6

Russellville 53, Lawrence County 32

Scottsboro 31, Madison County 15

Southside-Gadsden 63, Douglas 0

Sylacauga 44, St. Clair County 13

Tallassee 23, Valley 0

Vigor 52, LeFlore 16


Class 4A
American Christian 53, Sumter Central 12

Andalusia 13, Williamson 6

B.T. Washington 22, Dale County 12

Central-Florence 51, Elkmont 20

Cleburne County 30, White Plains 27

Curry 27, Haleyville 13

DAR 49, Randolph 14

Deshler 33, Rogers 12

Escambia County 34, Clarke County 12

Fayette County 27, Oak Grove 7

Greensboro 34, Dallas County 6

Handley 26, Elmore County 21

Headland 74, Alabama Christian 44

Hokes Bluff 52, Ashville 0

Holtville 23, Lincoln 21

Jacksonville 40, Anniston 20

Montevallo 49, West Blocton 28

Montgomery Catholic 30, Ashford 0

North Jackson 78, Fairview 12

Northside 42, Good Hope 27

Oneonta 27, Cherokee County 9

Priceville 27, Danville 6

St. John Paul Catholic II 56, West Morgan 6

Talladega 50, Leeds 7

UMS-Wright 45, Hillcrest-Evergreen 7

Wilson 21, West Limestone 7

W.S. Neal 45, Monroe County 7


Class 3A
Bayside Academy 34, Flomaton 21

Bullock County 20, Beulah 14

East Lawrence 32, Lexington 16

Excel 42, St. Michael’s Catholic 2

Fultondale 33, Vinemont 12

Geraldine 28, Pisgah 12

Gordo 45, Holt 0

Hale County 55, Greene County 22

Holly Pond 36, Locust Fork 10

Houston Academy 27, Slocomb 24

Lamar County 20, Carbon Hill 14

Lauderdale County 42, Clements 0

Midfield 70, Hanceville 12

Mobile Christian 28, T.R. Miller 25

Montgomery Academy 37, Dadeville 26

Pike County 25, Providence Christian 14

Pleasant Valley 41, Glencoe 0

Prattville Christian 25, Southside-Selma 21

Randolph County 38, Weaver 28

Saint James 28, Pike Road 0

Saks 25, Piedmont 13

Straughn 27, Geneva 14

Susan Moore 47, New Hope 21

Sylvania 63, Brindlee Mountain 0

Thomasville 22, Jackson 0

Walter Wellborn 35, B.B. Comer 6

Westminster Christian 40, Phil Campbell 7

Wicksburg 47, Opp 0

Winfield 40, Oakman 18


Class 2A
Abbeville 30, Ariton 0

Aliceville 22, Winston County 8

Cleveland 62, Gaston 12

Colbert County 35, Addison 8

Collinsville 51, Section 0

Cottage Hill Christian 40, R.C. Hatch 8

Daleville 46, Cottonwood 28

Fyffe 48, Sand Rock 7

Geneva County 31, G.W. Long 0

Hatton 38, Tanner 14

Highland Home 58, Zion Chapel 0

Houston County 49, Barbour County 0

Ider 48, Asbury 20

LaFayette 41, Fayetteville 7

Leroy 35, Chickasaw 7
Luverne 42, Goshen 13

New Brockton 54, Calhoun 0

North Sand Mountain 40, Cedar Bluff 6

Ohatchee 70, West End 22
Ranburne 41, Westbrook Christian 14

Red Bay 24, Sheffield 12

Reeltown 34, Thorsby 26

Samson 52, Central-Hayneville 0

Southeastern 26, Sulligent 18

Southern Choctaw 41, Choctaw County 6

Tarrant 46, Sumiton Christian 8

Vincent 29, Central Coosa 0

Washington County 25, J.U. Blacksher 14


Class 1A
Autaugaville 34, Verbena 6

Decatur Heritage 23, Colbert Heights 22

Elba 26, Brantley 2

Falkville 70, Coosa Christian 27

Florala 68, Red Level 26

Francis Marion 40, A.L. Johnson 8

Georgiana 40, Pleasant Home 0

Hubbertville 28, Marion County 20

Isabella 36, Keith 20

Kinston 43, McKenzie 21

Linden 52, Holy Spirit Catholic 14

Lynn 44, Berry 20
Maplesville 70, Ellwood Christian 6

Marengo 26, Millry 13

Mars Hill Bible 69, Vina 0

Meek 36, Brilliant 14

Notasulga 32, Loachapoka 16

Phillips 54, Shoals Christian 12

Ragland 56, Appalachian 7

R.A. Hubbard 48, Gaylesville 0

South Lamar 20, Pickens County 15

Spring Garden 42, Talladega County Central 14

St. Luke’s Episcopal 55, J.F. Shields 0

Wadley 50, Billingsley 6

Waterloo 50, Cherokee 20

Winterboro 30, Victory Christian 14

Woodville 35, Valley Head 6


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.


encorerehab.com

AHSAA Football Results, Friday August 31, 2018

Encore Sports Medicine is proud to provide Athletic Training Services to high schools and colleges across Alabama and Mississippi for over 40 years. We LOVE to see you move!AHSAA Football Scoreboard, Friday, August 31, 2018. Four games suspended due to weather.

CLASS 7A
Bob Jones 39, Mainland (FL) 36

Davidson 32, Alma Bryant 21

Enterprise 35, Charles Henderson 29

Fairhope 49, Mary Montgomery 21

Florence 21, Buckhorn 0

Hewitt-Trussville 38, West Forsyth (GA) 30

Lee-Montgomery 20, Sidney Lanier 7

McGill-Toolen Catholic 30, Murphy 3

Mountain Brook 43,Center Point 0

Prattville 19, Stanhope Elmore 16

Smiths Station 27, Valley 0

Sparkman 14, Hazel Green 7

St. John’s (Washington D.C.) vs. Hoover, suspended with St. John’s leading 7-0 to Sat., Sept. 1, 9 a.m.
Theodore 24, Baker 0

Thompson 47, Foley 0

Vestavia Hills 17, Homewood 10


CLASS 6A

Albertville 33, Columbia 0

Athens 29, Gardendale 22

Auburn 22, Opelika 15

Austin 60, Decatur 45

Baldwin County 31, Gulf Shores 0

Benjamin Russell 28, Central-Clay County 23

Bessemer City 16, Spain Park 14

Blount 31, Robertsdale 7

Briarwood vs.  Chelsea, postponed to Sat., Sept. 1, 9 a.m. (moved to Briarwood)
Carver-Birmingham 18, Fairfield 12 (OT)

Carver-Montgomery 18, Greenville 13

Central-Phenix City 49, Meridian (MS) 10

Clay-Chalkville 31, James Clemens 24

Dothan 47, Rehobeth 7

Eufaula 42, Beauregard 26

Grissom 48, Lee-Huntsville 19

Hartselle 38, Brooks 14

Hillcrest-Tuscaloosa 30, Tuscaloosa County 20

Hueytown 6, Helena 0 (Game suspended in first quarter, will resume Sat., Sept. 1 at 9 a.m.)
Jackson-Olin 30, Shades Valley 7

Mae Jemison 29, Huntsville 28

McAdory 20, Dallas County 0

Oxford 35, Gadsden City 6

Park Crossing 24, Jeff Davis 10

Paul Bryant 10, Minor 3

Pelham 42, Bibb County 12

Pell City 27, Calera 7

Pinson Valley 28, Ramsay 6

Saraland 50, B.C. Rain 0

Selma 60, Southside-Selma 20

Spanish Fort 20, Daphne 13

St. Paul’s Episcopal 35, St. Stanislaus (MS) 7

Wetumpka 44, Northview 14


CLASS 5A
Ardmore 41, Elkmont 0

Boaz 42, Guntersville 19

Brewer 42, Danville 0

Carroll 26, Russell County 7

Central-Tuscaloosa 58, Greene County 34

Citronelle 34, Leroy 7

Corner 56, Oak Grove 13

Demopolis 22, Northridge 20

East Limestone 34, West Limestone 3

Etowah 19, Moody 0

Hamilton 32, Cordova 0

Jackson 20, Clarke County 0

Madison Academy 54, Lawrence County 20

Mortimer Jordan 18, Cullman 16

Parker 28, Huffman 22

Pleasant Grove 28, West Blocton 10

Russellville 40, Deshler 34 (2 OT)

Satsuma 49, W.S. Neal 20

Scottsboro 26, Fort Payne 13

Springville 33, Ashville 22

Sylacauga 20, Chilton County 13

Tallassee 16, Handley 12

West Point 27, Arab 26


CLASS 4A
Alabama Christian 16, Pike County 0

American Christian 49, Woodlawn 0

Andalusia 23, Trinity Presbyterian 7

Cherokee County 33, St. Clair County 7

Childersburg 26, Talladega County-Central 0

Curry 17, Oakman 14

Dale County 56, G.W. Long 0

DAR 59, Douglas 0

Elmore County 21, Marbury 0

Escambia County 42, Wilcox Central 0

Fairview 32, Hanceville 22

Good Hope 47, Priceville 14

Haleyville 21, Central-Florence 7

Headland 30, Highland Home 27

Hillcrest-Evergreen 46, Montgomery Academy 0

Hokes Bluff 42, Southside-Gadsden 13

Holtville 42, Central Coosa 0

Jacksonville 35, Alexandria 28

Monroe County 12, J.F. Shields 8

Montevallo 22, Shelby County 12

Montgomery Catholic 16, Anniston 9

North Jackson 48, Plainview 0

Northside 41, Brookwood 14

Oneonta 35, Hayden 21

Randolph 30, Lauderdale County 28

Rogers 34, Lexington 7

Sardis 27, Sylvania 3

St. John Paul Catholic II 51, East Lawrence 0

Talladega 20, Munford 10

UMS-Wright 37, Mobile Christian 7

Williamson 21, LeFlore 0

Wilson 41, Colbert Heighs 27

Winfield 35, Fayette County 13


CLASS 3A
Bayside Academy 27, Faith Academy 17

Beulah 36, Ellwood Christian 0

Carbon Hill 16, Dora 0

Clements 32, Tanner 6

Flomaton 41, Northview (FL) 19

Geneva 47, Geneva County 22

Gordo 26, Aliceville 12

Greensboro 26, Jemison 10

Hale County 22, Sipsey Valley 8

Holly Pond 36, Ider 13

Holt 18, Autaugaville 16

Houston Academy 48, McKenzie 12

Lamar County 35, Sulligent 7

Midfield 10, Tarrant 0, game suspended in second quarter, suspended until, Mon., Sept. 5, 10 a.m.
Piedmont 32, Addison 20

Pike Road 41, Central-Hayneville 0

Pisgah 50, Woodville 28

Pleasant Valley 68, West End 28

Prattville Christian 22, J.U. Blacksher 21

Providence Christian 42, Houston County 8

Randolph County 28, Notasulga 14

Saint James 37, Straughn 0

Saks 55, Cleburne County 14

Susan Moore 28, J.B. Pennington 21

Thomasville 28, Sweet ater 14

T.R. Miller 41, Choctaw County 6

Walter Wellborn 41, Lincoln 22

Westminster Christian 36, Madison County 20

Wicksburg 49, Daleville 20


CLASS 2A

Abbeville 22, Ashford 15

Ariton 29, Goshen 6

Cedar Bluff 28, Spring Garden 6

Cleveland 41, Locust Fork 7

Colbert County 47, Cherokee 0

Cold Springs 27, Berry 20

Collinsville 47, Crossville 14

Cottage Hill Christian 42, Florala 14

Cottonwood 14, Slocomb 7

Fyffe 41, Geraldine 7

Hatton 36, West Morgan 14

Luverne 26, Georgiana 12

Mars Hill Bible 49, Sheffield 13

Ohatchee 41, White Plains 8

Ranburne 41, Glencoe 7

Red Bay 36, Phil Campbell 8

Reeltown 34, Dadeville 6

Samson 37, Kinston 18

Sand Rock 21, Gaston 12

Section 25, New Hope 12

Southeastern 60, Brindlee Mountain 0

St. Luke’s Episcopal 41, Chickasaw 0

Thorsby 46, Verbena 0

Westbrook Christian 28, Ragland 6

Zion Chapel 40, Red Level 34


CLASS 1A

Brantley 35, New Brockton 17

Brilliant 34, Vina 9

Coosa Christian 25, Appalachian 22

Decatur Heritage 31, Sumiton Christian 7

Donoho 35, Horseshoe Bend 12

Elba 53, Opp 33

Elberta 35, Fruitdale 13

Falkville 32, Vinemont 28

Francis Marion 16, R.C. Hatch 8

Gaylesville 34, Asbury 0

Holy Spirit Catholic 56, Vincent 22

Hubbertville 49, Waterloo 18

Isabella 41, Billingsley 8

Lanett 35, LaFayette 7

Linden 52, Sumter Central 0

Lynn 38, Phillips 19

Maplesville 35, Fultondale 17

Marengo 14, Southern Choctaw 8

Marion County 28, Hackleburg 6

Meek 14, Winston County 13

Millry 55, Washington County 6

R.A. Hubbard 46, Shoals Christian 21

Valley Head 38, Alabama School/Deaf 6

Victory Christian 26, Fayetteville 7

Wadley 48, Woodland 0

Winterboro 18. B.B. Comer 8


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama and Mississippi.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.



Hoover High School’s Josh Niblett Named Alabama All-Star Head Coach for 2018 Alabama-Mississippi Football Game


Inaugural Cullman County Schools Media Day for Fall Sports – 2018


Alice Korhonen – “I had lived in pain for years”


Jacob Ortmann – Athlete of the Month for Encore Rehabilitation-Diamondhead, MS

jacob-ortmann-photo-diamondhead.jpeg

 

A big shout-out to Jacob Ortmann for being selected Athlete of the Month for Encore Rehabilitation – Diamondhead, MS!

Jacob is a Junior at Hancock High where he plays Football (#43) for the Hawks. After high school, he intends to pursue a degree in Dentistry or Law at the University of Southern Mississippi. Jacob is the son of Brandi McNease and David Ortmann.

Congratulations, Jacob!

Encore Rehabilitation – Diamondhead
5427 Gex Road, Suite C, Diamondhead, MS
228-222-4765

2018 AHSAA Basketball Regional Results through Tues. Feb. 20, 2018

AHSAA Basketball Playoffs
Boys’ Regional Tournament Pairings/Results through Tuesday, Feb 20, 2018



SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Linden (12-11) 42, J.F. Shields (13-11) 34
Georgiana (28-3) 86, Houston County (17-9) 75
Finals
Georgiana (29-3) 72, Linden (12-12) 44, Georgiana is South State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
St. Luke’s Episcopal (20-8) 50, Abbeville (24-7) 44
Barbour County (21-7) 58, Elba (15-8) 40
Finals
St. Luke’s Episcopal (21-8) 60, Barbour County (22-8) 58 (OT) – St. Luke’s is South State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hillcrest-Evergreen (21-3) 59, Cottage Hill Christian (21-8) 41
Pike County (16-7) 56, Mobile Christian (19-10) 43
Finals
Hillcrest-Evergreen (21-3) vs. Pike County (16-7), Wednesday, Feb. 21, 2:15 p.m.

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Andalusia (25-5) 58, UMS-Wright (24-8) 32
Ashford (22-10) 46, Saint James (20-9) 43
Finals
Andalusia (25-5) vs. Ashford (22-10), Wednesday, Feb. 21, 10:45 a.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (24-9) 66, Wilcox Central (22-5) 58
Eufaula (27-9) 74. Charles Henderson (15-8) 59
Finals
Faith Academy (24-9) vs. Eufaula (27-9), Wednesday, Feb. 21, 5:45 p.m.

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Sidney Lanier (12-12) 54, LeFlore 47

Carver-Montgomery (27-7) 77, Russell County (18-8) 51
Finals
Carver-Montgomeery (28-7) 49, Sidney Lanier (12-13) 46, Carver-Montgomery is South State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 58, Theodore (10-19) 36
Murphy 65, Baker (19-13) 62
Finals

McGill-Toolen (24-6) 58, Murphy (17-14), McGill-Toolen is South State Qualifier

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Cornerstone 65, Ellwood Christian (24-7) 60 (OT)
Wadley 63, Talladega County Central  (13-14) 56
Finals
Cornerstone (23-7) vs. Wadley (13-7), Wednesday, Feb. 21, 2:15 p.m.

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Aliceville (19-2) 50, Calhoun (15-7) 36
Keith (13-11) 61, Goshen (14-6) 57
Finals
Aliceville (19-2) vs. Keith (13-11), Thursday, Feb. 22, 10:45 a.m.

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
American Christian (24-8) 69, Prattville Christian (24-6) 45
Greene County 16-9) 53, Central Coosa (17-5) 45
Finals
American Christian (25-8) vs. Greene County (16-9), Thursday, Feb. 22, 2:15 p.m.

CLASS 4A  Semifinals,  Feb. 20
Greensboro (22-11) 68, Sipsey Valley (13-15) 39
Holt (18-10) 56, Childersburg (20-12) 46
Finals
Greensboro (22-11) vs. Holt (18-10), Thursday, Feb. 22, 5:45 p.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
Sylacauga (27-6) 51, B.T. Washington (11-9) 50
Calera (26-4) 59, Central-Tuscaloosa (24-9) 39
Finals
Sylacauga (27-6) vs. Calera (26-4), Wednesday, Feb. 21, 5:45 p.m.

CLASS 6A  Semifinals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) 53, Opelika 48
Paul Bryant (28-4) 55, Helena 44
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) vs. Paul Bryant (28-4), Wednesday, Feb. 21, 10:45 a.m.

CLASS 7A  Semifinals
Auburn (16-14) 59, Lee-Montgomery (22-8) 53 (OT)
Central-Phenix City (20-4) 46, Jeff Davis (15-13) 43
Finals
Central-Phenix City (21-4) 62, Auburn (16-15) 36, Central-PC is Central State Qualifier

NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinal Pairings
Sacred Heart (20-10) 74, Cedar Bluff (19-11) 63
Decatur Heritage (28-3) 57, Skyline (24-7) 39
Finals
Sacred Heart (21-10) 60, Decatur Heritage (28-4) 54, Sacred Heart is NE State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Lanett (23-5) 62, Vincent 33
Section 68, LaFayette (18-10) 62 (OT)
Finals
Lanett (24-5) 76, Section (24-7) 52Lanett is NE State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Piedmont (21-11) 57, Pisgah (20-10) 56
Plainview (31-2) 89, Geraldine (18-9) 55
Finals
Plainview (32-2) 64, Piedmont (21-12) 36, Plainview is NE State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 19
Handley (20-9) 66, North Jackson (13-14) 50
Madison Academy (23-8) 70, Jacksonville (19-9) 34
Finals
Handley (20-9) vs. Madison Academy (23-8), Wednesday, Feb. 21, 2:15 p.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 17
Talladega 62, Arab (12-20) 40
Etowah (25-5) 60, Mortimer Jordan (19-13) 40
Finals
Talladega vs. Etowah (25-5), Wednesday, Feb. 21, 10:45 a.m.

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Parker (23-8) 66, Pinson Valley (23-11) 46
Oxford (19-11) 85, Albertville (25-5) 67
Finals
Parker (24-8) 60, Oxford (19-12) 49, Parker is NE State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (25-7) 69, Gadsden City (12-11) 62
Mountain Brook (31-4) 54, Grissom (13-14) 37
Finals
Mountain Brook (32-4) 74, Huffman (25-8) 69, Mountain Brook is NE State Qualifier

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
R.A. Hubbard (26-6) 64, Belgreen (25-6) 51

South Lamar 58, Meek (25-6) 46
Finals
R.A. Hubbard (27-6) 69, South Lamar (20-7) 65, R.A. Hubbard is NW State Qualifer


CLASS 2A  Semifinal Pairings
Mars Hill Bible (18-8) 62, Red Bay (18-12) 58
Tanner (20-11) 79, Sulligent (18-8) 40
Finals
Tanner (21-11) 73, Mars Hill Bible (20-10) 56, Tanner is NW State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hanceville 65, Holly Pond (24-3) 59
Lauderdale County (22-9) 59, Elkmont (13-17) 32
Finals
Hanceville (19-8) vs. Lauderdale County (22-9), Wednesday, Feb. 21, 2:15 p.m.

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Cordova (23-9) 49, Haleyville (20-7) 45
Deshler (28-6) 57, Fayette County (10-20) 37
Finals
Cordova (23-9) vs. Deshler (28-6), Wednesday, Feb. 21, 10:45 a.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Wenonah (27-7) 64, Fairview (17-15) 42
Lee-Huntsville (25-12) 73, Pleasant Grove (24-9) 40
Finals
Wenonah (27-7) vs. Lee-Huntsville (25-12), Wednesday, Feb. 21, 5:45 p.m.

CLASS 6A  Semifinals
Austin (17-10) 43, Muscle Shoals (24-5) 38

Hazel Green (20-9) 59, Columbia (23-10) 54
Finals
Hazel Green (22-9) 44, Austin (18-11) 41, Hazel Green is NW State Qualifier


CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (29-4) 71, Vestavia Hills (20-8) 55
Hoover (27-3) 59, James Clemens (17-14) 54
Finals
Sparkman (30-4) 70, Hoover (27-4), Sparkman is NW State Qualifier

 





AHSAA Basketball Playoffs
Girls’ Regional Tournament Pairings/Results through Tuesday, Feb 20, 2018

SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Linden 63, J.F. Shields (18-3) 57
Pleasant Home (25-5) 55, Marengo 31
Finals
Linden 42, Pleasant Home (25-6) 38, Linden is South State Qualifier

CLASS 2A  Semifinal Pairings
Samson (28-3) 63, Chickasaw (18-4) 31
Abbeville 53, Elba 35
Finals
Samson (29-3) 49, Abbeville (20-9) 19, Samson is South State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
T.R. Miller (28-0) 71, Clarke County 47
Hillcrest-Evergreen (12-7) 67, Geneva (23-7) 56
Finals
T.R. Miller (28-0) vs. Hillcrest-Evergreen (12-7), Wed., Feb. 21, 12:30 p.m.

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Thomasville (13-12) 47, Monroe County (19-10) 39
Saint James (21-8) 36, UMS-Wright (14-14) 13
Finals
Thomasville (13-12) vs. Saint James (21-9), Wed., Feb. 21, 9 a.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (22-7) 44, Jackson (22-8) 40
Charles Henderson (29-4) 58, Eufaula (27-5) 37
Finals
Faith Academy (22-7) vs. Charles Henderson (29-4), Wed., Feb. 21, 4 p.m.

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
South Regional
LeFlore (27-1) 54, Sidney Lanier 47
Blount (22-4) 55, Carver-Montgomery 40
Finals
LeFlore (28-1) 63, Blount (22-5) 40, LeFlore is South State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 53, Alma Bryant 40
Murphy 44, Davidson 38
Finals
McGill-Toolen (24-6) 42, Murphy (16-13) 35, McGill-Toolen is South State Qualifier

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Westminster-Oak Mountain (17-5) 55, Isabella (22-4) 23
Loachapoka 51, Talladega County Central (22-10) 42
Finals
Westminster-Oak Mountain (17-5) vs. Loachapoka (20-4), Wed., Feb. 21, 12:30 p.m.

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Keith (18-8) 54, Southern Choctaw (14-8) 40
R.C. Hatch (16-8) 62, Central-Hayneville (14-7) 50
Finals
Keith (18-8) vs. R.C. Hatch (16-8), Thursday, Feb. 22, 9 a.m.

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
Midfield (26-9) 47, Montevallo (26-6) 44
Central Coosa (18-3) 55, Gordo (15-12) 47
Finals
Midfield (26-9) vs. Central-Coosa (18-3), Thursday, Feb. 22, 12:30 p.m.

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 20
Greensboro (23-6) 71, Holt (14-13) 40
Sipsey Valley (27-2) 34, Childersburg  (20-10) 28
Finals
Greensboro (23-6) vs. Sipsey Valley (27-2), Thursday, Feb. 22, 4 p.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
Shelby County (23-7) 74, Marbury 51
Central-Tuscaloosa (25-7) 61, Calera (18-12) 37
Finals
Shelby County (23-7) vs. Central-Tuscaloosa (25-7), Wednesday, Feb. 21, 4 p.m.

CLASS 6A  Semifinals
Semifinals
Opelika (21-9) 81, Paul Bryant (12-18) 25
Hillcrest-Tuscaloosa (28-4) 68, Helena 31
Finals
Opelika (21-9) vs. Hillcrest-Tuscaloosa (28-4), Wed., Feb. 21, 9 a.m.

CLASS 7A  Semifinals
Lee-Montgomery (22-9) 59, Central-Phenix City (16-13) 39
Auburn (19-10) 51, Enterprise (16-9) 37,
Finals
Lee-Montgomery (23-9) 44, Auburn (19-11) 36, Lee-Montgomery is Central State Qualifier

NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinals
Spring Garden (27-3) 50, Cedar Bluff (19-13) 26
Skyline 61, Decatur Heritage (18-15) 55
Finals
Spring Garden (28-3) 68, Skyline (24-7) 39, Spring Garden is NE State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Sand Rock (21-8) 65, Section 49
Collinsville (25-7) 45  Fyffe 40
Finals
Sand Rock (22-8) 33, Collinsville (25-8) 30, Sand Rock is NE State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Glencoe (23-8) 65, North Sand Mountain (18-10) 61
Pisgah (27-1) 77, Geraldine 41
Finals
Pisgah (28-1) 80, Glencoe (23-9) 58, Pisgah is NE State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 19
Jacksonville (22-6) 48, Madison County (23-10) 38
Madison Academy (25-7) 52, Hokes Bluff (22-9) 26
Finals
Jacksonville (22-6) vs. Madison Academy (25-7), Wednesday, Feb. 21, 12:30 p.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 17
Arab (18-12) 52, Talladega (29-3) 47
Scottsboro (28-3) 70, Alexandria 32
Finals
Arab (18-12) vs. Scottsboro (28-3), Wednesday, Feb. 21, 9 a.m.

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Ramsay (22-4) 59, Center Point (22-11) 53
Homewood (23-7) 63, Brewer (29-5) 62 (OT)
Finals
Ramsay (23-4) 73, Homewood (23-8) 49, Ramsay is NE State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (17-15) 61, Hewitt-Trussville (25-4) 56
Spain Park (27-6) 59, Grissom (11-14) 47
Finals
Spain Park (28-6) 61, Huffman (17-16) 39, Spain Park is NW State Qualifier

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Phillips (27-3) 53, R.A. Hubbard (17-6) 49
Holy Spirit Catholic 58,Belgreen 33
Finals
Phillips (28-3) 57, Holy Spirit Catholic (23-3) 48, Phillips is NW State Qualifier
CLASS 2A  Semifinals
Cold Springs 59, Lamar County (18-6) 41
Phil Campbell (24-5) 55, Mars Hill Bible (23-9) 46
Finals
Phil Campbell (25-5) 46, Cold Springs 29, Phil Campbell is NW State Qualifer

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Colbert County (21-6) 80, Carbon Hill 37
Lauderdale County (33-2) 59, West Morgan (22-10) 44
Finals
Colbert County (21-6) vs. Lauderdale County (33-2), Wednesday, Feb. 21, 12:30 p.m.

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Danville 49, Good Hope 39
Deshler (31-2) 61, Priceville 42
Finals
Danville vs. Deshler (31-2), Wednesday, Feb. 21, 9 a.m.

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Wenonah (23-7) 54, Fairview 38
Lee-Huntsville 69, Pleasant Grove 47
Finals
Wenonah (23-7) vs. Lee-Huntsville, Wednesday, Feb. 21, 4 p.m.

CLASS 6A  Semifinal Pairings, Feb. 16
Minor (16-11) 54, McAdory (24-9) 49
Hazel Green (32-2) 51, Hartselle (25-6) 29
Finals
Hazel Green (33-2) 60, Minor (16-12) 11, Hazel Green is NW State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (28-5) 66, Tuscaloosa County (20-12) 53
Hoover (30-1) 53, Buckhorn (17-16) 34
Finals
Sparkman (29-5) 55, Hoover (30-2) 54, Sparkman is NW State Qualifier

For Live Basketball Updates and to see Pairings, go to AHSAA Website, here.


Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

Logos 034

Want to learn more about our Sports Medicine Program? Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336.

 

Winfield Encore Athlete of the Month, Braden Pyron.

Screen Shot 2016-12-16 at 9.15.04 AM.png

Congratulations to the Winfield Encore Athlete of the Month, Braden Pyron! Braden is a sophomore, multi-sport athlete at Marion County High School. He has been a member of the varsity Football, Basketball, Baseball and Track teams for 4 years now and wears jersey #2, #5, and #25. During his 4 year athletic career, Braden has wracked up quite an impressive amount of awards:

Football: 2x All State Football, 2x All-Conference, 2x All-State 2x All-County

Basketball: NW Region All Tournament, All-County, 2x All Conference, Final Four

Baseball: 3x All-County Honorary Mention

Track: All-County track, 2x All-Conference, 2x All-Sectional, 2x All-State, and a State Championship.

Braden will graduate in the class of 2019 and has a 4.0 GPA. He is the son of Blaine and Valarie Pyron.

Eufaula Encore Athlete of the Month, Dortaveon Turner.

Screen Shot 2016-12-12 at 10.06.23 AM.png

Congratulations to the Eufaula Encore Athlete of the Month, Dortaveon Turner! Dortaveon is a freshman athlete at Eufaula High School. He is a member of the Tigers Football team and wears jersey #72. Dortaveon has a 3.0 GPA and plans to attend the University of Alabama after graduation to major in Business. He is the son of LaToya Posey.

Tuscaloosa Encore Athlete of the Month, Colin Taylor.

Screen Shot 2016-12-09 at 1.09.54 PM.png

Congratulations to the Tuscaloosa Encore Athlete of the Month, Colin Taylor! Colin is a Junior Football player at Hillcrest High School. He has played on the Patriots football team for 3 years now and wears jersey #70. In his 3 years, he has worked up to a starting position as Offensive Guard.  As a sophomore, Colin was named Most Improved Offensive Player of the Year. He is the son of Jamie and Bronwyn Taylor.