AL

AHSAA Football Scores for September 10-11, 2020

AHSAA Football Scores September 10-11, 2020


Class 7A

Auburn 42, Dothan 13

Austin 42, James Clemens 28

Baker 50, Alma Bryant 18

Bob Jones 35, Huntsville 25

Enterprise 52, Davidson 13

Fairhope 37, Foley 10

Florence 68, Albertville 0

Hewitt-Trussville 50, Tuscaloosa County 18

Hoover 38, Gadsden City 0

Murphy 31, Mary Montgomery 13

Oak Mountain 35, Vestavia Hills 28

Prattville 31, Smiths Station 3

Sparkman 28, Grissom 14

Theodore 21, Daphne 20 (OT)

Thompson 48, Spain Park 35

Class 6A

Athens 22, Hazel Green 0

Blount 26, Citronelle 0

Briarwood Christian 43, Woodlawn 0

Calera 24, Chilton County 21

Carver-Montgomery 20, Park Crossing 14

Clay-Chalkville 38, Gardendale 17

Cullman 20, Buckhorn 6

Fort Payne 38, Springville 14

Hartselle 38, Decatur 10

Helena 48, Benjamin Russell 14

Hillcrest-Tuscaloosa 34, Wetumpka 30

Homewood 24, Chelsea 3

Hueytown 62, Brookwood 0

Jackson-Olin 42, Mortimer Jordan 14

Lee-Montgomery 21, Sidney Lanier 0

McAdory 18, Paul Bryant 8

McGill-Toolen Catholic 38, Gulf Shores 0

Mountain Brook 28, Huffman 7

Muscle Shoals 58, Columbia 6

Northridge 40, Bessemer City 6

Opelika 28, Eufaula 21

Oxford 56, Southside-Gadsden 0

Pelham 35, Stanhope Elmore 25

Pell City 14, Talladega 0

Pinson Valley 33, Minor 28

Saraland 1, Baldwin County 0, forfeit
Scottsboro 7, Arab 3

Spanish Fort 42, Robertsdale 0


Class 5A

Alexandria 38, St. Clair County 0

Valley 1, Russell County 0, forfeit

Beauregard 12, Holtville 9

Boaz 28, West Point 25

Carroll 21, Rehobeth 14

Center Point 44, Lincoln 24

Central, Clay County 55. Elmore County 6

Demopolis 41, Sipsey Valley 8

East Limestone 43, Mae Jemison 15

Fairfield 34, Carver-Birmingham 20

Fairview 48, Douglas 12

Faith Academy 50, LeFlore 6

Greenville 18, Headland 6

Guntersville 49, Crossville 7

Hayden 27, Corner 20

John Carroll Catholic 13, Cordova 12

Lawrence County 41, Ardmore 21

Leeds 55, Moody 20

Marbury 18, Jemison 13

Pike Road 39, Andalusia 18

Pleasant Grove 42, Wenonah 0

Ramsay 1, Parker 0, forfeit

Russellville 59, Brewer 0

Satsuma 22, Elberta 21

Selma 12, Shelby County 10

St. Paul’s Episcopal 34, UMS-Wright 32

Sylacauga 41, Tallassee 21

Class 4A

Alabama Christian 35, B.T. Washington 6

Bibb County 37, Montevallo 7

Cherokee County 43, Anniston 27

Dale County 28, Geneva 22

Dallas County 1, Wilcox Central 0, forfeit

Deshler 40, West Morgan 0

Dora 37, Hanceville 6

Etowah 39, Fultondale 22

Fayette County 36, Curry 22

Good Hope 27, Haleyville 24

Gordo 27, Northside 13

Hamilton 21, Oak Grove 14

Jackson 34, Vigor 14

Jacksonville 46, White Plains 24

Madison Academy 47, Westminster Christian 7

Madison County 37, St. John Paul Catholic II 9

Mobile Christian 38, W.S. Neal 9

Munford 31, Cleburne County 0

New Hope 20, Randolph 9

North Jackson 1, DAR 0, forfeit

Oneonta 23, Ashville 0

Priceville 42, Brooks 35

Rogers 27, Wilson 22

Saint James 38, Bullock County 14

Straughn 19, Ashford 0

West Blocton 54, Holt 30

West Limestone 28, Central-Florence 20

Williamson 20, St. Michael Catholic 19

Class 3A

Bayside Academy 24, Hillcrest-Evergreen 21 (OT)

Childersburg 53, Goshen 12

Clements 38, Phil Campbell 18

Colbert Heights 52, Elkmont 24

Collinsville 1,  Brindlee Mountain 0, forfeit
Flomaton 25, Cottage Hill Christian 8

Fyffe 49, Sylvania 20 (note, Coach Paul Benefield recorded his 300th career win – record now 300-53)

Geraldine 36, Sardis 19

Hale County 43, Prattville Christian 20

J.B. Pennington 56, Holly Pond 8

Lauderdale County 48, Danville 6

Montgomery Academy 1, Southside-Selma 0, forfeit
Montgomery Catholic 35, Reeltown 20

New Brockton 47, Daleville 8

Ohatchee 35, Hokes Bluff 0

Opp 35, Houston Academy 0

Piedmont 54, Glencoe 0

Pike County 60, Dadeville 14

Plainview 53, Asbury 0

Pleasant Valley 56, Weaver 8

Slocomb 44, Providence Christian 14

Susan Moore 1, Tarrant 0, forfeit
Thomasville 44, Monroe County 14

Trinity Presbyterian 50, Beulah 7

T.R. Miller 52, Chickasaw 6

Vinemont 36, Carbon Hill 0

Walter Wellborn 20, Saks 0

Wicksburg 1, Northside Methodist 0, forfeit


Class 2A


Abbeville 41, Cottonwood 0

Addison 33, Midfield 8

Aliceville 34, Sulligent 20

B.B. Comer 22, LaFayette 19

Clarke County 34, Orange Beach 7

Cleveland 44, West End 13

Colbert County 42, Sheffield 26

Elba 38, Zion Chapel 7

Falkville 53, Pisgah 14

Geneva County 54, Ariton 41

G.W. Long 42, Houston County 21

Highland Home 42, Central Coosa 0

Isabella 40, Thorsby 8

Lanett 30, Fayetteville 4

Leroy 1, Greene County 0, forfeit
Leroy 39, Greensboro 20, replacement game non counter

Lexington 55, Tharptown 0

Luverne 41, Millry 33, replacement game non counter
Mars Hill Bible 46, Hatton 24

North Sand Mountain 40, Section 13

Randolph County 42, Ranburne 27

Sand Rock 60, Gaston 7

Spring Garden 1, Locust Fork 0, forfeit
St. Luke’s Episcopal 34, J.U. Blacksher 14

Tanner 1, Ider 0, forfeit
Vincent 39, Horseshoe Bend 32

Westbrook Christian 24, Southeastern 14

Winston County 40, Lamar County 33

Class 1A
Autaugaville 36, Verbena 8

Berry 26, Hubbertville 0

Brantley 61, McKenzie 2

Brilliant 15, Lynn 6

Cedar Bluff 14, Sumiton Christian 12

Central-Hayneville 1, A.L. Johnson 0, forfeit
Decatur Heritage 53, Vina 8

Florala 42, Georgiana 14

Gaylesvlle 48, Coosa Christian 28

Keith 1, R.C. Hatch 0, forfeit
Kinston 21, Red Level 19

Linden 1, Ellwood Christian 0, forfeit
Maplesville 51, Billingsley 14

Marengo 1, Southern Choctaw 0, forfeit
McIntosh 30, Washington County 8

Millry 1, Choctaw County 0, forfeit
Notasulga 1, Barbour County 0, forfeit
Pickens County 50, Marion County 8

Ragland 7, Woodland 6

R.A. Hubbard 26, Hackleburg 24

Samson 12, Pleasant Home 7

Shoals Christian 40, Cherokee 6

South Lamar 30, Meek 16

Sweet Water 58, Fruitdale 6

Valley Head 56, Woodville 6

Wadley 14, Victory Christian 12

Waterloo 19, Phillips 14

Winterboro 42, Donoho 13

Two major milestones from this week’s games

Alexandria posted win No. 600 in its fabled history (with only four head coaches since 1948

Lou Scales, 1948-1985
Larry Ginn, 1986-2006
Frank Tucker, 2007-2017
Todd Ginn, 2018 – current

The Valley Cubs are now 600-333-29 … and the 23rd school in AHSAA history to reach this milestone. Fayette County is the leader, winning its 697th game Friday night and now owns a 697-352-25 slate – with 300-game winner Waldon Tucker back at the helm after a short retirement.

And Paul Benefield became the newest member of the 300-coaching wins club

The Fyffe head coach is now 300-53, an 85.0% winning rate – best among the state’s seven coaches who won 300 or more games in Alabama.

All but one of those coaches are still active and all are alive.

1. Buddy Anderson, Vestavia Hills   342-158

2. Terry  Curtis, UMS-Wright            319-87

3. Danny Horn, Central, Clay Co.     316-88

4. Jamie Riggs, Houston Academy   315-96

5. Waldon Tucker, Fayette County  310-126-3

6. Glenn Daniel, Luverne                   302-169-16 (retired since 1993)

7. Paul Benefield, Fyffe 300-53 … best winning pct. At 85.0%

Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about Encore Sports Medicine Services, contact Gary Barfield at (404) 933-4336.

For over 35 years, Encore Rehabilitation and Sports Medicine has provided high-quality healthcare to individuals across Alabama, Florida, Mississippi, and Tennessee. We LOVE to see you move!

encorerehab.com

AHSAA Football Scores for August 27-29, 2020

AHSAA Football Scores

Thursday, August 26, 2020

CLASS 7A

Austin 67, Decatur 3
Bob Jones 20, Buckhorn 0
Daphne 42, Davidson 7
Gadsden City 45, Fort Payne 20
Grissom 57, Lee-Huntsville 0


CLASS 6A

Chilton County 34, Jemison 16
Hartselle 34, Mae Jemison 14
Hazel Green 37, Lawrence County 34

Southside-Gadsden 21, Hokes Bluff 14


CLASS 5A

Cordova 30, Carbon Hill 8
Douglas 48, Brindlee Mountain 6
Fairview 41, Vinemont 14
Guntersville 35, Arab 9
Hayden 36, Cleveland 26
Wenonah 28, Midfield 0


CLASS 4A

Bibb County 39, Fayette County 0
Brooks 28, Sheffield 6
Dora 21, Holt 7
Good Hope 31, West Point 14
Gordo 30, Aliceville 12
Hamilton 27, Sulligent 18
Madison Academy 30, Scottsboro 6
Madison County 28, Boaz 21 (OT)
New Hope 42, Columbia 20
North Jackson 52, Whitwell (TN) 6
Priceville 38, Brewer 21
Randolph 27, Glencoe 9
West Limestone 53, Clements 19


CLASS 3A

Colbert Heights 35, Decatur Heritage 27
Collinsville 24, Crossville 6
Dadeville 20, Elmore County 19
East Lawrence 21, West Morgan 18
Geraldine 30, Westminster Christian 7
J.B. Pennington 34, Oak Grove 6
Lauderdale County 14, Wilson 12
Montgomery Catholic 27, Charles Henderson 13
Oakman 40, Curry 12
Phil Campbell 33, Lamar County 6
Plainview 40, Ider 0
Saks 28, Talladega 20
Sylvania 32, Sardis 7


CLASS 2A

Addison 50, Lynn 0
B.B. Comer 30, Childersburg 6
Clarke County 33, Jackson 8
Colbert County 45, R.A. Hubbard 6
Cold Springs 28, Holly Pond 16
Falkville 56, Danville 0
Locust Fork 49, Appalachian 22
Mars Hill Bible 21, East Limestone 0
North Sand Mountain 34, Woodville 6
Section 19, Valley Head 14
Southeastern 21, Ashville 13
Spring Garden 55, Cedar Bluff 0
Sumiton Christian 46, Cherokee 0
Tanner 20, Lexington 0
Tharptown 12, Phillips 6
Whitesburg Christian 28, Asbury 0
Winston County 64, Meek 14


CLASS 1A

Billingsley 19, Prattville Christian 13 (OT), concluded from Aug. 21 delay
Brilliant 21, Hackleburg 0
Coosa Christian 55, Gaston 26
Hubbertville 40, Waterloo 6
Marion County 35, Vina 0
Millry 29, Washington County 0


AHSAA Football Scores

Friday, August 28, 2020

CLASS 7A

Alma Bryant 26, Mary Montgomery 6
Auburn 37, Opelika 10
Enterprise 35, Carver-Montgomery 19
Fairhope 28, Andalusia 21
Hewitt-Trussville 1, Saraland 0, forfeit

Hoover 62, Bessemer City 0

Murphy 35, Foley 12
Oak Mountain 28, Pelham 21
Prattville 16, Stanhope Elmore 10
Spain Park 21, Briarwood Christian 14
Theodore 35, Baker 20


CLASS 6A

Blount 1, Greenville 0, forfeit

Calera 1, Jackson-Olin 0, forfeit

Chelsea 27, Helena 23
Citronelle 14, Satsuma 13
Clay-Chalkville 1, Hueytown 0, forfeit

Eufaula 38, Central-Phenix City 36
Gardendale 26, Smiths Station 7
Gulf Shores 38, Brookwood 12
Hillcrest-Tuscaloosa 27, Tuscaloosa County 20
Homewood 1, Vestavia Hills 0, forfeit

Huffman 46, Parker 20
Lee-Montgomery 19, Jeff Davis 14
Minor 34, Paul Bryant 28
Mortimer Jordan 22, Corner 6
Northridge 26, Central-Tuscaloosa 0
Oxford 29, Pleasant Grove 28
Park Crossing 1, Dothan 0, forfeit

Pinson Valley 31, Shades Valley 21
Robertsdale 33, Elberta 7
Springville 27, St. Clair County 14
Valley 20, Lanett 14 (OT)
Wetumpka 35, Tallassee 14


CLASS 5A

Alexandria 52, Jacksonville 21
Beauregard 1, B.T. Washington 0, forfeit

Carver-Birmingham 42, Woodlawn 12
Demopolis 34, McAdory 14
Fairfield 21, Center Point 20
Faith Academy 15, Williamson 14
Hayden 1, Oneonta 0, forfeit

Holtville 30, West Blocton 12
Leeds 20, Pell City 17
Marbury 28, Dallas County 22
Pike Road 1, Calhoun 0, forfeit

Rehobeth 38, Ashford 0
Russellville 1, Deshler 0, forfeit

St. Paul’s Episcopal 17, Spanish Fort 14

Sylacauga 41, Lincoln 25


CLASS 4A

Alabama Christian 49, Highland Home 28
American Christian 33, Greensboro 12
Cleburne County 1, Beulah, 0, forfeit

Dale County 42, Daleville 0
Geneva 48, Slocomb 41
Handley 36, Beauregard 6, replacement game

McIntosh (1A) at St. Michael Catholic, cancelled

Mobile Christian 25, UMS-Wright 24 (OT)
Munford 44, Fultondale 27
Northside 21, Winfield 14
Randolph 3, St. John Paul II Catholic 0
Saint James 31, Reeltown 20
Straughn 19, Red Level 0
White Plains 1, Donoho 0, forfeit


CLASS 3A

Bayside Academy 44, Houston Academy 3
Chickasaw 32, St. Luke’s Episcopal 13
Cottage Hill Christian 1, B.C. Rain 0, forfeit

Dadeville 20, Elmore County 19
Excel 1, Wilcox-Central 0, forfeit

Flomaton 29, Ariton 20
Hale County 52, Sipsey Valley 7
Hillcrest-Evergreen 1, Pike County 0, forfeit

Montgomery Academy 13, Trinity Presbyterian 3
Montgomery Catholic 27, Charles Henderson 13
Ohatchee 52, Anniston 14
Piedmont 39, Cherokee County 7
Prattville Christian 1, Ellwood Christian 0, forfeit

Providence Christian 71, Northside Methodist 35
Saks 28, Talladega 20
Southside-Selma 1, Selma 0, forfeit

Thomasville 24, Sweet Water 20
T.R. Miller 29, Escambia County 0

CLASS 2A

Abbeville 34, Headland 13
Elba 26, Opp 21
Geneva County 19, Wicksburg 15
Isabella 21, Maplesville 20
Leroy 1, Southern Choctaw 0, forfeit

Ranburne 33, Wadley8 12
Randolph County 28, Woodland 6

Sand Rock 25, Pisgah 3
Thorsby 38, Verbena 15
West End 38, Pleasant Valley 22


CLASS 1A

Autaugaville 30, Talladega County Central 0
Billingsley 1, Vincent 0, forfeit
Brantley 49, Luverne 0
Florala 56, Houston County 14
Fruitdale 34, Orange Beach 7
Georgiana 1, New Brockton 0, forfeit

Keith 1, Greene County 0, forfeit

Kinston 40, Zion Chapel 26
Linden 36, Pickens County 0
McKenzie at Marengo, cancelled

Monroe County vs JF Shields score pending

Ragland 1, Gaylesville 0, forfeit

Samson 28, Cottonwood 27
Victory Christian 13, Horseshoe Bend 12
Winterboro 20, Loachapoka 6


Saturday, August 29, 2020

CLASS 7A
James Clemens 22, Athens 0
Thompson 39, Sparkman 7

CLASS 6A
Central, Clay County 37, Benjamin Russell 20
Cullman 21, Jasper 0
Mountain Brook 31, Calera 14, replacement non-counter contest

CLASS 5A
Ardmore 53, Elkmont 12
Shelby County 20, Montevallo 18

CLASS 4A
Bullock County 20, Central-Hayneville 8
Central-Florence 35, Hatton 22
Haleyville 35, St. John Paul II Catholic 7


Encore Sports Medicine is the Official Sports Medicine Provider for the
Alabama High School Athletic Association as well as numerous high schools and colleges across Alabama, Mississippi, and Tennessee! We LOVE to see you move! 

For more information about our Sports Medicine Programs,
contact Gary Barfield at 404-933-1494.

encorerehab.com


AHSAA Football Scores August 20-21, 2020

AHSAA Kickoff Classic at Cramton Bowl, Aug 20-21

Jeanetta Britt – Zero Pain!

2019 Final Football Scores for Nov. 29, 2019 and Super 7 Pairings

2019 AHSAA State Football Playoffs

Semifinal Results

 

CLASS 1A
Lanett (13-0) 42, Sweet Water (11-2) 35

Mars Hill Bible (14-0) 22, Pickens County (11-3) 18

 

CLASS 2A
Reeltown (13-1) 29, Leroy (11-3) 28 (OT)

Fyffe (14-0) 21, Collinsville (12-2) 0

 

CLASS 3A
Mobile Christian (9-4) 41, T.R. Miller (9-5) 21

Piedmont (13-1) 41, Walter Wellborn (12-2) 7


CLASS 4A
UMS-Wright (13-0) 21, Andalusia (10-4) 14
Jacksonville (12-2) 34, Anniston (9-5) 13

 

CLASS 5A
Pleasant Grove (13-1) 16, Briarwood Christian (12-2) 14

Central-Clay County (12-2) 27, Mortimer Jordan (11-3) 0

 

CLASS 6A
Spanish Fort (9-4) 27, Opelika (11-2) 24

Oxford (13-1) 31, Pinson Valley (10-3) 28


AHSAA Super 7 Championships

At Jordan-Hare Stadium, Auburn

(Home team listed second)

 

 

Wednesday, Dec. 4

 

Special Olympics Alabama Unified Game

Baldwin County vs. Vestavia Hills

3:30 p.m.

CLASS 7A

Thompson (11-1) vs. Central-Phenix City (12-1)

7 p.m.

 

Thursday, Dec. 5

 

CLASS 3A

Mobile Christian (9-4) vs. Piedmont (13-1)

11 a.m.

 

 

CLASS 1A

Mars Hill Bible (14-0) vs. Lanett (13-0)

3 p.m.

 

CLASS 5A

Central Clay County (12-2) vs. Pleasant Grove (13-1)

7 p.m.

 

 

Friday, Dec. 6

 

CLASS 4A

Jacksonville (12-2) vs. UMS-Wright (13-0) 11 a.m.

 

CLASS 2A

Fyffe (14-0) vs. Reeltown (13-1)

3 p.m.

 

CLASS 6A

Oxford (13-1) vs. Spanish Fort (9-4)

7 p.m.

 

encorerehab.com

AHSAA Football Results for Thursday, Oct 24, 2019

Final score Football Twitter Breast Cancer Awareness Pink

AHSAA Football Scoreboard

Thursday’s Results

 

CLASS 7A

Huntsville 17, Bob Jones 13
James Clemens 27, Austin 24
McGill-Toolen Catholic 42, Baker 14
Theodore 34, Mary Montgomery 6
Tuscaloosa County 42, Spain Park 21


CLASS 6A

Albertville 45, Sardis 20
Bessemer City 13, Northridge 10
Chelsea 28, Calera 0
Daphne 53, St. Paul’s Episcopal 42
Hartselle 37, Hazel Green 6
Homewood 28, Jackson-Olin 6
Hueytown 38. Paul Bryant 21
Mae Jemison 42, Columbia 0
McAdory 42, Brookwood 6
Minor 33, Carver-Birmingham 6
Oxford 31, Gardendale 14
Park Crossing 30, Carver-Montgomery 12
Saraland 17, Blount 6
Selma 20, Aliceville 8
Spanish Fort 42, Gulf Shores 3


CLASS 5A

Alexandria 45, Douglas 6
Bibb County 35, Marbury 16
Briarwood Christian 28, Fairfield 18
Central-Clay County 19, Center Point 12
Citronelle 28, Wilcox Central 0
Etowah 35, Boaz 14
Faith Academy 42, Satsuma 7
Guntersville 28, East Limestone 26
Jackson 35, LeFlore 22
Jasper 49, Hamilton 0
Madison County 42, Ardmore 7
Mortimer Jordan 41, Moody 0
Parker 30, Wenonah 16
Ramsay 61, John Carroll Catholic 7
Russellville 16, Dora 6
Scottsboro 35, Brewer 0
Shelby County 48, Jemison 19
Southside-Gadsden 6, Crossville 3
Springville 49, St. Clair County 6
West Point 21, Hayden 20


CLASS 4A

American Christian 65, Dallas County 0
Anniston 56, Ashville 0
Brooks 71, Elkmont 8
Cherokee County 37, Cleburne County 14
Cordova 35, Haleyville 26
Deshler 38, West Limestone 17
Fairview 55, Danville 14
Fayette County Good Hope 14
Jacksonville 35, Hokes Bluff 14
Montevallo 32, Greensboro 26
Montgomery Catholic 30, Headland 0
Oneonta 31, White Plains 14
Priceville 24, West Morgan 22
Rogers 23, Central-Florence 20
Sipsey Valley 31, Sumter Central 14
St. John Paul II Catholic 35, DAR 34
Trinity Presbyterian 43, B.T. Washington 12


CLASS 3A

B.B. Comer 68, Weaver 13
Carbon Hill 28, Holt 23
Clements 26, Lexington 13
Colbert Heights 31, Phil Campbell 28 (OT)
Gordo 44, Lamar County 0
Holly Pond 36, Vinemont 29
Locust Fork 55, Hanceville 46
Midfield 22, J.B. Pennington 20
Mobile Christian 49, St. Michael Catholic 17
Montgomery Academy 35, Bullock County 17
New Hope 48, Brindlee Mountain 12
Oakman 46, Greene County 14
Pike Road 55, Beulah 14
Randolph County 40, Pleasant Valley 14
Saint James 49, Southside-Selma 14
Winfield 33, Hale County 20


CLASS 2A

Addison 43, Hatton 0
Central Hayneville 34, Calhoun 14
Chickasaw 49, Washington County 0
Cleveland 7, Westbrook Christian 0
Cottage Hill Christian 36, Southern Choctaw 18
Fayetteville 14, Vincent 12
Fyffe 47, Ider 0
Highland Home 35, Goshen 21
Luverne 47, Samson 14
North Sand Mountain 49, Section 7
Ohatchee 49, Gaston 0
Red Bay 50, Tharptown 0
Sand Rock 44, Asbury 0
Sheffield 34, Tanner 18
Southeastern 34, Tarrant 24
Sulligent 36, Cold Springs 7
Winston County 46, Sumiton Christian 7


CLASS 1A

Berry 39, Marion County 35
Decatur Heritage 39, Woodville 14
Falkville 42, Gaylesville 6
Georgiana 32, Red Level 13
Hackleburg 46, Vina 8
Isabella 34, Fultondale 21
J.F. Shields 30, McIntosh 8
Lanett 56, Billingsley 0
Linden 64, Ellwood Christian 12
Loachapoka 33, Verbena 8
Mars Hill Bible 61, Shoals Christian 0
Phillips 61, Cherokee 21
Pickens County 26, Hubbertville 9
South Lamar 68, Brilliant 18
Spring Garden 34, Ragland 0
Victory Christian 35, Talladega County Central 0

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Sports Medicine for the Alabama High School Athletic Association and numerous High Schools and Colleges throughout Alabama, Mississippi, and Tennessee.

For more information about our Sports Medicine Program, visit our website at encorerehab.com or contact Gary Barfield at 404-933-4336.

17 Unbeaten Teams Advance to 2nd Round

CweDRyUWEAIaYn0.jpg

MONTGOMERY — All seven defending state football champions and 17 unbeaten teams survived the first round of the Alabama High School Athletic Association (AHSAA) State Football Playoffs and advance to the second round of games Nov. 11. 
The games will be played on Veterans Day, and in honor of the nation’s veterans, the AHSAA is asking all host schools to have a program honoring veterans prior to the playoff contest at each stadium. Instructions have been provided to each host school to assist them in honoring the veteras during a special pre-game program. All games are set to kick off at 7 p.m.

     The seven defending state champions include Class 1A Maplesville (9-0); Class 2A Elba (8-2); Class 3A Piedmont (10-0); Class 4A Leeds (8-2); Class 5A St. Paul’s Episcopal (7-3);  Class 6A Spanish Fort (8-2); and Class 7A McGill-Toolen (10-0).
Unbeaten teams by class in the playoffs include: (Class 1A) Maplesville (10-0); Georgiana (11-0), Linden (11-0), Wadley (10-0), Addison (11-0); (Class 2A) G.W. Long (10-0); Fyffe (11-0); LaFayette (11-0); (Class 3A) Gordo (11-0); Piedmont (11-0); (Class 4A) Rogers (11-0); Class 5A: Carroll (11-0); Scottsboro (11-0); (Class 6A) Park Crossing (11-0); Hillcrest-Tuscaloosa (11-0); (Class 7A) McGill-Toolen Catholic (11-0); and Hewitt-Trussville (11-0).

Raycom Media will announce the contest to be featured next Friday on the Raycom/AHSAA Playoff Game of the Week.

Second-round pairings and first-round results:

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
Second-round Pairings
All games, Nov. 4, 7 p.m. unless otherwise denoted

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
Second-Round Pairings

CLASS 1A
Isabella (10-1) at Georgiana (11-0)
Linden (11-0) at Notasulga (7-4)
Sweet Water (8-2) at Wadley (10-0)
Brantley (7-4) at Maplesville (10-0)

Decatur Heritage (9-2) at Cedar Bluff (8-3)
Pickens County (8-3) at Sumiton Christian (9-2)
Hubbertville (9-1) at Hackleburg (9-2)
Spring Garden (10-1) at Addison (11-0)
CLASS 2A
New Brockton (7-4) at G.W. Long (10-0), Skipperville
Southern Choctaw (9-1) at Goshen (8-3)
Leroy (8-3) at Aliceville (10-1)
Elba (9-2) at Washington County (7-3), Chatom

Cleveland (8-3) at Fyffe (11-0)
Sheffield (9-2) at LaFayette (11-0)
Lanett (9-2) at West End (6-5), Walnut Grove
Sand Rock (9-2) at Tanner (8-3)

CLASS 3A
Oakman (7-4) at Hillcrest-Evergreen (5-6)
Montevallo (10-1) at Mobile Christian (10-1)
Gordo (11-0) at Wicksburg (8-3)
Pike County (9-2) at Bayside Academy (7-4), Daphne

Lexington (8-3) at Weaver (8-3)
Colbert County (9-2) at Piedmont (11-0)
Ohatchee (10-1) at Lauderdale County (7-4), Rogersville
Sylvania (8-3) at Randolph County (9-2), Wedowee

CLASS 4A
Tallassee (8-3) at Saint James (10-1), Montgomery
Andalusia (10-1) at Leeds (8-3)
Thomasville (8-2) at Bibb County (8-3), Centreville
Handley (9-2) at UMS-Wright (9-2), Mobile

North Jackson (6-4) at Hokes Bluff (7-4)
West Limestone (10-1) at Cherokee County (9-2), Centre
Rogers (11-0) at Cordova (9-2)
Fayette County (5-6) at Madison Academy (8-3)

CLASS 5A
Calera (8-3) at Carroll (11-0), Ozark
Beauregard (9-1) at Vigor (8-3), Prichard
St. Paul’s Episcopal (8-3) at Central-Clay County (9-2)
Jackson (7-3) at Lincoln (4-7)

Etowah (9-2) at Mortimer Jordan (9-2), Kimberly
Russellville (8-3) at Briarwood Christian (10-1)
Wenonah (8-2) at Brooks (9-2), Killen
Scottsboro (11-0) at Fairfield (7-4)

CLASS 6A
Park Crossing (11-0) at Bessemer City (7-4)
McAdory (8-3) at Blount (9-2), Prichard
Spanish Fort (9-2) at Hillcrest-Tuscaloosa (11-0)
Opelika (10-1) at Daphne (9-2)

Minor (10-1) at Hartselle (9-2)
Decatur (10-1) at Ramsay (9-2), Birmingham, Legion Field
Austin (8-3) at Pinson Valley (8-3)
Gardendale (8-3) at Muscle Shoals (6-5)

CLASS 7A
Enterprise (10-1) at McGill-Toolen Catholic (11-0), Mobile
Auburn (8-3) at Central-Phenix City (9-1)
James Clemens (8-3) at Hoover (9-2), Hoover Met
Gadsden City (6-5) at Hewitt-Trussville (11-0)

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
First-round Results

CLASS 1A
Georgiana (11-0) 28, Millry (4-7) 6
Isabella (10-1) 46, Winterboro (6-5) 6
Linden (11-0) 77, Houston County (6-5) 7
Notasulga (7-4) 37, Ragland (7-4) 36
Wadley (10-0) 50, Loachapoka (3-8) 7
Sweet Water (8-2) 47, McKenzie (7-4) 6
Maplesville (10-0) 61, Talladega County Central (4-6) 6
Brantley (7-4) 55, Marengo (6-5) 38

Cedar Bluff (8-3) 41, Berry (5-6) 20
Decatur Heritage (9-2) 35, Phillips (3-8) 8
Pickens County (8-3) 55, Coosa Christian (3-8) 7
Sumiton Christian (9-2) 49, Cherokee (5-6) 28
Hackleburg (9-2) 35, Lynn (7-4) 6
Hubbertville (9-1) 47, Woodville (5-6) 15
Addison (11-0) 63, Shoals Christian (3-8) 20
Spring Garden (10-1) 40, South Lamar (6-5) 14

CLASS 2A
G.W. Long (10-0) 54, J.U. Blacksher (5-6) 21
New Brockton (7-4) 45, Keith (6-5) 16
Southern Choctaw (9-1) 41, Abbeville (4-7) 20
Goshen (8-3) 48, Verbena (6-5) 25
Aliceville (10-1) 47, Luverne (7-4) 14
Leroy (8-3) 26, Ariton (6-5) 0
Elba (9-2) 40, R.C. Hatch (5-6) 8
Washington County (7-3) 42, Samson (6-5) 12

Fyffe (11-0) 56, Horseshoe Bend (6-5) 7
Cleveland (8-3) 41, Red Bay (8-3) 14
LaFayette (11-0) 26, Collinsville (6-5) 6
Sheffield (9-2) 27, Cold Springs (5-6) 14
West End (6-5) 41, Lamar County (6-5) 7
Lanett (9-2) 68, Gaston (6-5) 13
Tanner (8-3) 42, Sulligent (6-5) 14
Sand Rock (9-2) 20, Reeltown (6-5) 18

CLASS 3A
Hillcrest-Evergreen (5-6) 28, Opp (9-2) 25
Oakman (7-4) 21, Montgomery Academy (7-4) 0
Mobile Christian (10-1) 21, Straughn (4-6) 7
Montevallo (10-1) 45, Southside-Selma (7-4) 18
Gordo (11-0) 55, Prattville Christian (5-6) 14
Wicksburg (8-3) 34, T.R. Miller (8-3) 28
Pike County (9-2) 27, American Christian (5-6) 22
Bayside Academy (7-4) 21, Daleville (8-3) 14

Weaver (8-3) 37, Fultondale (8-3) 7
Lexington (8-3) 25, North Sand Mountain (6-5) 14
Piedmont (11-0) 55, Holly Pond (6-5) 26
Colbert County (9-2) 31, Plainview (6-5) 20
Lauderdale County (7-4) 55, Geraldine (5-6) 16
Ohatchee (10-1) 49, Locust Fork (7-4) 28
Sylvania (8-3) 42, West Morgan (7-4) 6
Randolph County (9-2) 28, J.B. Pennington (8-3) 6

CLASS 4A
Saint James (10-1) 49, Satsuma (6-5) 21
Tallassee (8-3) 29, Hale County (5-6) 26
Andalusia (10-1) 42, Alabama Christian (4-7) 24
Leeds (8-3) 19, Greensboro (5-6) 12
Bibb County (8-3) 41, Munford (6-5) 34 (OT)
Thomasville (8-2) 20, Montgomery Catholic (8-3) 6
Handley (9-2) 49, West Blocton (6-5) 7
UMS-Wright (9-2) 36, Dale County (7-4) 0

Hokes Bluff (7-4) 24, Haleyville (9-2) 8
North Jackson (6-4) 41, Wilson (8-3) 7
Cherokee County (9-2) 29, Winfield (7-4) 22
West Limestone (10-1) 28, Madison County (6-5) 26
Rogers (11-0) 42, Randolph (6-5) 6
Cordova (9-2) 46, Jacksonville (8-2) 23
Madison Academy (8-3) 51, Central-Florence (4-7) 13
Fayette County (5-6) 20, Saks (6-5) 7

CLASS 5A
Carroll (11-0) 35, Citronelle (6-5) 21
Calera (8-3) 35, Sylacauga (8-3) 34
Vigor (8-3) 47, B.T. Washington (7-4) 0
Beauregard (9-1) 41, Dallas County (6-5) 0
Central-Clay County (9-2) 56, Jemison (3-8) 14
St. Paul’s Episcopal (8-3) 45, Charles Henderson (7-4) 7
Lincoln (4-7) 27, Demopolis (7-4) 24
Jackson (7-3) 41, Eufaula (8-3) 21

Mortimer Jordan (9-2) 22, Pleasant Grove (4-7) 20
Etowah (9-2) 44, Mae Jemison (6-5) 27
Briarwood Christian (10-1) 42, Corner (7-4) 17
Russellville (8-3) 35, Guntersville (6-5) (28)
Brooks (9-2) 56, Arab (6-5) 30
Wenonah (8-2) 42, West Point (6-5) 8
Scottsboro (11-0) 38, Lawrence County (5-6) 27
Fairfield (7-4) 14, Hayden (8-3) 7

CLASS 6A
Park Crossing (11-0) 45, Saraland (6-5) 14
Bessemer City (7-4) 31, at Chelsea (8-3) 23
Blount (9-2) 15, Dothan (4-7) 7
McAdory (8-3) 24, Wetumpka (8-3) 7
Hillcrest-Tuscaloosa (11-0) 40, Benjamin Russell (3-8) 16
Spanish Fort (9-2) 23, Carver-Montgomery (5-6) 22
Opelika (10-1) 48, Paul Bryant (4-7) 12
Daphne (9-2) 24, Sidney Lanier (8-3) 6

Minor (10-1) 42, Homewood (5-6) 21
Hartselle (9-2) 21, Albertville (8-3) 7
Ramsay (9-2) 38, Clay-Chalkville (6-5) 28
Decatur (10-1) 35, Cullman (6-5) 10
Austin (8-3) 41, Pell City (6-5) 19
Pinson Valley (8-3) 31, Jackson-Olin (8-3) 5
Muscle Shoals (6-5) 31, Oxford (10-1) 17
Gardendale (8-3) 28, Hueytown (8-3) 26

CLASS 7A
McGill-Toolen Catholic (11-0) 46, Jeff Davis (5-6) 14
Enterprise (10-1) 51, Baker (6-5) 14
Central-Phenix City (9-1) 56, Murphy (6-5) 7
Auburn (8-3) 34, Davidson (9-2) 10

Hoover (9-2) 31, Bob Jones (7-4) 10
James Clemens (8-3) 21, Spain Park (8-3) 12
Hewitt-Trussville (11-0) 63, Oak Mountain (3-8) 21
Gadsden City (6-5) 15, Mountain Brook (8-3) 7

Fairhope Encore Athlete of the Month, Jaylen Mass.

Screen Shot 2016-10-25 at 11.05.32 AM.png

Jaylen Mass

Congratulations to the Fairhope Encore Athlete of the Month, Jaylen Mass! Jaylen is a Junior athlete at Fairhope High School in Alabama. He is a Wide Receiver on the Pirates Varsity Football team and wears jersey #16. Jaylen has been on of our patients for 2 months now and has been receiving physical therapy after having ACL reconstruction surgery. He has been quickly recovering and will be back on the football field in no time. We’re proud of you Jaylen! Keep up the good work!

Fairfield Encore Athlete of the Month, Skylar Roy.

Screen Shot 2016-09-16 at 11.31.23 AM.png

Congratulations to the Fairfield Encore Athlete of the Month, Skyler Roy! Skylar is a freshman athlete at Fairfield Prep High School. She has been on the Lady Tigers Cheerleading team for 1 year now and loves it. Skylar has a 3.6 GPA and plans to attend college after high school to major in Physical Therapy. She is the daughter of Sherree Williams.

Arab Encore Athlete of the Month, Brent Myers.

Screen Shot 2016-09-12 at 1.56.13 PM.png

Congratulations to the Arab Encore Athlete of the Month, Brent Myers! Brent is a senior athlete at Brindlee Mountain High School. He has been a member of the varsity Lions Football team for 4 years now and wears jersey #6. During his high school career, Brent has won the All-County, All-Region, and All-State awards in football. After graduation he plans to go to UNA and major in sports medicine to become an Athletic Trainer. Brent is the son of Corey and Derrick Duke.

Fayette Encore Athlete of the Month, Tre Tranum.

Screen Shot 2016-09-09 at 1.39.32 PM.png

Congratulations to the Fayette Encore Athlete of the Month, Tre Tranum! Tre is a senior, multi-sport athlete at Hubbertville High School. He is a member of the football and baseball teams and has played varsity sports for 6 years now.  Tre has received the Iron Bunch Award 6 times (!!!), and has also received the 2015 Lineman of the Year award! After high school, Tre plans to attend the University of Alabama and major in engineering. He is the son of Amanda and Kenny Tranum.

Tillman’s Corner Athlete of the Month, Ava Balliviero.

image1.JPG

Congratulations to Tillman’s Corner Encore Athlete of the Month, Ava Balliviero! Ava is a senior athlete at Alma Bryant High School. She has been a member of the Lady Hurricanes Soccer team for 5 years and wears jersey #17. Ava has also won 2nd place in the Southern Shootout Soccer Competition. After graduation next spring, Ava plans to attend college to major in physical therapy. She is the daughter of Tessie Balliviero.